Perioada sărbătorilor a trecut, am lenevit, ne-am distrat, ne-am răsfățat cu tot soiul de bunătăți, dar tot ce este frumos, se termină repede, iar noi revenim la activitățile noastre binecunoscute.
În data de 21 ianuarie, ne-am dat întâlnire la ”centrul nostru de colectare” de pe strada Ecaterina Varga nr.12 A, dar nu oricum, sub deviza ”colectăm selectiv deşeurile pentru a avea un viitor mai bun şi un mediu curat“, toți am venit cu peturi și/sau cu cartoane, rămase și adunate după sărbătorile de iarnă.
Alături de noi au participat ca voluntari și colegii de clasă, unii părinți, prieteni și vecini.
Un ajutor considerabil am avut și din partea firmei Venesis.
Ne-am bucurat că ne-am mobilizat exemplar, având rezultate pe măsură.
elevă Maria Căușanu, membră în echipa de reciclare
În data de 22 ianuarie 2019, a avut loc o activitate tip atelier în cadrul modulului managementul deșeurilor, organizat de echipa de reciclare.
Sub deviza ”Colectarea selectivă – soluția pentru un viitor verde!”, În cadrul atelierului, echipa de lucru, cu acordul și ajutorul direcțiunii Liceului Teoretic ”Joseph Haltrich” a amenajat în incinta școlii, locuri speciale pentru colectarea deșeurilor reciclabile, utilizând containere colorate.
Pentru a informa elevii școlii despre activitatea echipei de reciclare în cadrul concursului ecOprovocarea, membrii echipei au conceput un afiș care a fost expus în mai multe locuri din incinta școlii.
Aceste activități au fost urmate de prezentarea temei atelierului, elevilor din clasele a IX-a A și a X-a B de către membrii echipei. Aceștia au lansat și invitația, tuturor participanților, de a se alătura, ca voluntari, în acest demers.
Obiectivele urmărite au fost: conștientizarea tinerilor asupra importantei mediului verde; implicarea în activități de voluntariat; dezvoltarea simțului responsabilității, a spiritul de echipă, a capacității de a convinge și de a aduce schimbări benefice în societate.
Acest proiect este o încercare de a-i face pe toți să conștientizeze și să-și dorească să schimbe în bine modul de viață, acționând în armonie cu natura. Ei trebuie să recunoască şi să aprecieze valoarea economică a unui deșeu.