Річний звіт про діяльність ЗДО

рІЧНИЙ ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ЗДО ЗА 2022-2023 Н.Р.

        Впродовж 2022-2023 навчального року діяльність методичної служби  закладу дошкільної освіти «Сонечко»,  розвивально-виховний процес    були  спрямовані на розв’язання   освітньої науково-методичної  проблеми «Удосконалення навчально–виховного процесу шляхом диференціації розвитку, виховання і навчання  та впровадження в освітній процес інноваційних педагогічних технологій».

    Орієнтуючись на проблему та враховуючи досягнення і перспективу розвитку дошкільної освіти, були розроблені пріоритетні напрямки роботи педагогічного колективу на 2022-2023 навчальний рік.

- продовжувати  працювати  над проблемою формування   інноваційної  культури педагога як важливого чинника забезпечення якісної освіти, реалізації державних  освітніх ініціатив, творчого та гармонійного розвитку особистості дошкільника;

- продовжувати працювати  над проблемою  формування інноваційної культури педагога як важливого чинника забезпечення якісної освіти, реалізації державних  освітніх ініціатив, творчого та гармонійного розвитку особистості дошкільника;

- продовжувати працювати  над проблемою формування життєвої компетентності особистості дошкільника шляхом реалізації розвивальної та навчально-виховної системи у світлі вимог Державного стандарту  засобами активізації  ігрової  діяльності ;

-розпочати   роботу  над проблемою    формування   основ соціально-громадянської  компетентності як складової особистісного зростання дошкільника    в умовах сучасності;

-  розпочати детальне вивчення основних концептуальних положень STREAM-освіти  як нового інтеграційного підходу до розвитку, виховання  й навчання дітей дошкільного віку;

 - продовжувати працювати над забезпеченням наступності  та взаємодії  педагогічного  процесу закладу дошкільної освіти та початкової школи для створення єдиної динамічної та перспективної системи, спрямованої на без кризовий розвиток дітей в умовах освітньої реформи «Нова українська школа».

Діяльність методичної служби  Менського закладу дошкільної освіти  (ясел–садка) «Сонечко»  протягом 2022-2023н.р. була підпорядкована виконанню вимог таких нормативних документів та законодавчих актів, як: Конституція України, Декларація прав дитини, Конвенція ООН «Про права дитини», Закону України «Про освіту» (2017р), «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», «Охорона здоров’я дітей», «Про мови», «Про захист дитинства», державних програм «Освіта» (Україна XXI століття), «Діти України», Базового компонента дошкільної освіти в Україні (нова редакція 2021р.), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 12.01.2021р. №33, Положення про заклад дошкільної освіти ( у редакції постанови КМУ від 27.01.2021 №86), листа  Міністерства освіти і науки України: від 27.07. 2022р №1/8504-22 « Про  окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році»,  Програми розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля» (нова редакція), програми розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт», парціальних програм «Про себе треба знати, про себе треба дбати», «Радість творчості», Програми розвитку дітей від пренатального періоду до трьох років «Оберіг», листів МОН України від 02.09.2016р. №1/9-456 «Щодо організації фізкультурно-оздоровчої роботи у дошкільних навчальних закладах», від 02.09.2016 №1/9-454  «Щодо організації роботи з музичного виховання дітей у дошкільних навчальних закладах»,  від 03.07.2009 №1/9–455 «Планування  роботи в дошкільних навчальних закладах», Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти, затверджених  наказом  Державної служби якості освіти України від 30 листопада 2020р № 01-11/71,   Примірне  положення про методичний кабінет  закладу дошкільної освіти , затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018   № 372, новинок психолого – педагогічної літератури.

          Враховуючи основні завдання діяльності методичної служби, визначених у вищезазначеній нормативній базі, визначаються її основні функції:

 - створення організаційно–педагогічних умов для  повноцінної та змістовної життєдіяльності дітей;

- організація розвивального простору у  закладі дошкільної освіти, сприятливого для особистісно орієнтованого розвитку дитячої особистості;

- створення рефлексивно–інноваційного середовища, у якому кожен педагог мав би змогу: підвищувати власну психолого–педагогічну культуру,  збагачуватися новими знаннями,  здобувати педагогічний досвід, активізувати свій творчий потенціал.

            Враховуючи  специфічні    умови діяльності закладу, що склалися в країні   від 24 лютого 2022р. (період 2022-2023н.р.):  введення воєнного  стану  та карантинних умов, реалізація вищезазначених завдань та  виконання  пріоритетних цілей  за  річним планом, методичною службою закладу  були організовані слідуючі форми роботи з педкадрами:

Педагогічні ради на тему:

  «Домінанта освітнього напряму «Гра дитини» » (наказ № 114 від 10 листопада  2022р.);

«Сучасні нові педагогічні підходи до реалізації освітнього напрямку «Дитина в соціумі»: діяльність та результативність» (наказ № 39 від 24 березня  2023р.).

На педагогічних радах     обговорювалися актуальні питання реалізації важливих умов ефективної діяльності закладу дошкільної освіти  в умовах реформування освіти в Україні в цілому, організації роботи  педагогічного колективу з проблеми  формування  життєвої  та соціально-громадянської  компетентностей      особистості дошкільника через системний підхід впровадження сучасних інноваційних технологій та засобами активізації ігрової діяльності, цікавих форм роботи соціально-громадянського спрямування.

  В рамках підготовки до педради з проблеми: «Домінанта освітнього напряму «Гра дитини»,   в закладі проходив  педагогічний   творчий проект «Від теорії до практики».  Впродовж якого педагоги мали можливість презентувати досвід роботи з  практики набуття соціально-ігрової компетентності дитини  під час квест-гри, гри-стратегії, як інноваційної інтерактивної   форми організації  роботи з дітьми. 

Також важливою складовою теоретичної та практичної обізнаності  педагогів   з організації ігрової діяльності,  в ході творчого проекту,  стала організована інтерактивна студія «Педагогічна  думка», на якій педагоги мали можливість обговорити  сутність та цінність  творчих ігор для дітей дошкільного віку,  в рамках виміру сучасного педагогічного погляду. Практичні здобутки  з формування ігрової компетентності дошкільника  демонстрували педагоги  під час презентації ігрових центрів. Сучасний формат презентації  педагогічного змісту роботи з облаштування та забезпечення  розвивальних осередків  вікових груп  засвідчив, що  саме така позиція  тактики підходу до проблеми вирішення завдань з ігрової діяльності має дієвий курс для оновлення освітнього процесу в закладі.

Активна участь  педагогів  у творчому  проекті вкотре   допомагає   не тільки педагогам-початківця  але і  досвідченим продемонструвати свої перші кроки до вершин  педагогічної майстерності, самовдосконалитися, відчути себе активними учасниками реалізації освітнього проекту,   детальніше розібратися з  визначеною проблемою та її реалізацією  в роботі з дітьми.

В ході колективних переглядів вихователі  популяризували свій досвід роботи  та  свій творчий підхід до комплексного  вирішення завдань  освітньої лінії «Гра дитини» та    пізнавального  розвитку,  використовуючи в своїй роботі з дітьми цілий арсенал цікавих, яскравих, дидактичних та розвиваючих  ігор.  

Практичними здобутками результативності підготовки до педради є поповнення  методичної скарбнички  цікавими розробками організованих занять  інтегрованого спрямування на різноманітну тематику з практикою використання педагогічних інновацій, а «Сундучок творчості педагогів»  збагатився  цікавими  інтегрованими заняттями-іграми  на тему: « Мовні перлинки для кожної дитинки», «Влаштуємо Віслючкові День народження», «Ритм, музика і рух плекають тіло й дух», «Рух заради здоровя». 

Ігрові центри кожної вікової групи  поповнилися  яскравими, креативними бізібордами для розвивально-ігрової діяльності малят, методичний кабінет  методичними рекомендаціями для  педагогів  «Методична абетка сюжетно-рольової гри». 

  В рамках підготовки до педради з проблеми: «Сучасні нові педагогічні підходи до реалізації освітнього напрямку «Дитина в соціумі»:   в закладі проходив  педагогічний   творчий проект «Педагогічний погляд у майбутнє України».

Впродовж якого педагоги мали можливість презентувати досвід роботи з  практики набуття соціально- громадянської  та національно-патріотичної компетентності дитини  під час проведення дискусії воркшоп та  методичної панорами перегляду освітніх заходів. 

Колективні перегляди організованих форм роботи з дітьми  за різними  освітніми розвивально-навчальними напрямками мали  можливість продемонструвати вміння педагогів  показати яким чином та за допомогою яких організваних форм роботи з дітьми  можна реалізувати основні завдання соціально-громадянського та національно-патріотичного  спрямування шляхом впровадження ігрової, комунікативної, художньо-естетичної, екологічної, пізнавальної  діяльності. Завдання окресленого напрямку   проходили жовто-блакитною стрічкою  через усі організовані форми та мало ефективний результат для  соціалізації особистості, її пізнавального розвитку. 

           Важливою та ефективною формою для вирішення завдань актуальної проблеми, яка розглядалася на педраді   стала презентація педагогами національних куточків, їх облаштування та забезпечення. Скоординовані дії педагогів з даної  проблеми  показали, що педагоги  розуміють значимість такої форми роботи для дітей кожної вікової групи, дає дітям змогу закріплювати набуті знання в самостійній ігровій та продуктивній діяльності, обираючи улюблені ігри та за¬няття.

Практичними здобутками результативності підготовки до педради є поповнення  методичної скарбнички  цікавими розробками організованих занять  інтегрованого спрямування на різноманітну тематику з практикою використання педагогічних інновацій, а «Сундучок творчості педагогів»  збагатився  цікавими  інтегрованими заняттями-іграми  на тему: «Краса і мудрість народної іграшки», «Майстерня  творчості свої двері відкриває», «Казка з нами скрізь, завжди-вчимось змалку доброті», «»В океані рідного народу  відшукаємо скарби», «На гостини до тітоньки Сороки», «Ту країну, де живем, Україною зовем», «Запрошення на ігровий марафон», а методичний кабінет методичними рекомендаціями для педагогів щодо оформлення та забезпечення національних куточків у групі.

Участь педагогів у методичних заходах, що проходили в рамках підготовки до педрад  забезпечили можливість   організації інтерактивних форм роботи: педагогічного  діалогу, інтерактивної студії, де педагоги   мали можливість ділитися досвідом  напрацювань та   вирішення основних завдань освітніх  ліній: «Гра дитини», «Дитина в соціумі», а також     вирішувати завдання   поліпшення реалізації  програмових завдань  з дітьми засобами комплексного впровадження кращих технологій в практику роботи.

 Активно залучалися педагоги до вирішення одного із пріоритетних напрямків діяльності закладу, щодо формування  інноваційної культури педагога як важливого чинника забезпечення якісної освіти Підвищити свій професійний рівень, активізувати педагогічний потенціал мали можливість педагогічні працівники  в ході реалізації теоретичних та практичних  завдань, які були сплановані методичною службою, зокрема:

Семінар – практикум на тему: «Формування соціально-громадянської компетентності дошкільників: діяльнісний підхід»;

Навчально-практичний  семінар «Сюжетно-рольова гра як потужний ресурс формування особистості»;

Проблемний  семінар з проблеми: «STREM- освіта-новий інтеграційний підхід до розвитку виховання й навчання дітей».

Семінар-практикум за участі вчителів початкових класів з проблеми: 

«Визначення рівня сформованості «дошкільної» та «шкільної» зрілості, їх основні психологічні та педагогічні складові», а також запланована тематична конференція з проблеми: «Найважливіші аспекти наступності дошкільної та початкової освіти в умовах НУШ» не  були проведені. Основною причиною  - специфіка організації освітнього процесу в умовах дії воєнного стану в Україні. 

Важливість та доцільність  проведення методичних заходів  за участі педагогів  підтверджується вагомим результатом для їх професійного зростання , розширенню  їх компетентності та творчих можливостей, вмінню вибирати власну професійну позицію, накопичувати позитивний досвід, що допомагає перебудувати педагогічний процес відповідно до вимог Базового компоненту. 

З метою підвищення професійної компетентності педагогів та активізації їхньої пізнавальної діяльності, проводилися цікаві допоміжні форми методичної служби з педагогічними кадрами, а саме: 

колективні перегляди, на яких педагоги вирішували завдання за відповідними розділами діючої програми «Українське дошкілля»:

  -«Театральна студія «Чудасія» відкриває свою ширму та презентує свої таланти (практика соціалізації дошкільника  в театральній діяльності дітей молодшого дошкільного віку  спільно з дорослими) -керівник музичний Л.К.Мостова;

- «Наші помічники-батарейки» (практика реалізації цікавої абетки з формування життєво компетентної особистості за навчальним курсом «Дошкільнятам-освіта для сталого розвитку»-вихователь В.М.Лукянова;

-«З чим приходить до нас зима?»  (практика використання усної народної творчості  як складової національно-патріотичного виховання)-вихователь Т.І.Москаленко.

Для інтерактивного діалогу та педагогічної взаємодії  на методичних заходах традиційними стали: ігрове моделювання, круглі столи, діалоги, тренінги, метою яких є формування інноваційної компетентності педагогів.

Важливим напрямком діяльності методичної роботи є підвищення професійного рівня, ділової кваліфікації освітян, відповідального ставлення до праці. 

У 2022-2023 навчальному році було проведено атестацію 3 педагогічних  працівників: 2 педагоги з Столенського ЗДО  та 1 педагог нашого закладу.

   За  результатами атестації 2022-2023р. (наказ № 38  від 24 березня 2023р. та наказ №50 від 10.04.2023р.)  2 педагогічним працівникам  підтверджено 11-й тарифний розряд,    1 педагогу  підтверджено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої  категорії».

Курсову перепідготовку, відповідно до плану пройшли  педагоги, які  підлягали черговому проходженню курсів.

Важливим аспектом в оновленні освітньо-виховного процесу ЗДО є робота  творчої групи  «Джерельце», яка протягом 2022-2023н.р. продовжувала   працювати   над  проблемою: «Дошкільнятам-освіта сталого розвитку».   Інформаційно-ресурсний банк напрацювань  творчої групи  за обраною проблемою   доповнився не тільки теоретичними матеріалами, але  добірками інтелектуальних вправ, ігор з пізнавального розвитку, але  в зв’язку з призупиненням освітнього процесу внаслідок повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, творча група не змогла  повністю реалізувати практичні завдання за участі батьків тому варто продовжити термін опрацювання зазначеної проблеми впродовж наступного навчального року.