Здорове харчування

2024 рік

Накази УО ЧМР

Чотиритижневе меню

Пам’ятка для батьків 

Режим харчування дитини вдома 

Раціональний режим харчування сприяє зміцненню імунітету дитячого  організму, нормальному росту та розвитку дитини. Такий режим харчування  передбачає суворе дотримання часу прийомів їжі. Меню домашнього  харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків,  жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують  енергетичні витрати дитячого організму. 

Привчайте дитину: 

під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу; відламувати хліб маленькими  шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти  ложкою з тарілки, пити з чашки; не обливатись; 

Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування  вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі,  та часи прийому їжі. Формуйте у дитини культурно-гігієнічні навички під час вживання їжі.  Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним.Обговорюйте з дитиною правила розпорядку, пояснюйте їй, що і як треба  робити. При цьому важливо виховувати у дитини культуру поведінки,  розвивати мовлення, вміння орієнтуватися у навколишньому світі: 

Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим,  їжа свіжою, щойно приготованою. Свіжі овочі та фрукти перед вживанням  обдавайте окропом для знищення патогенних мікроорганізмів. 

Що вважається правильним харчуванням?

Головні принципи здорового і правильного харчування:


Не забувайте правильно поєднувати продукти:

ЩО ВИКЛЮЧИТИ З ХАРЧУВАННЯ ДИТИНИ?

Продукти, від яких краще відмовитися:


В липні місяці 2023 року закладом ЗДО №44 "Журавлик" було придбано пароконвектомат, який полегшує роботу кухарів, а головне покращує дієтичні властивості їжі, оскільки під час приготування в пароконвектоматі можна готувати страви без використання олії, що неможливо під час смаження традиційним способом.  

Дієтичні страви готують за рахунок використання для кожного продукту харчування певного режиму приготування. При цьому забезпечуються не лише високі смакові якості страв, а й зберігаються усі корисні властивості продуктів харчування, не руйнуються вітаміни, макро- та мікроелементи. Окрім того, цей прилад дає змогу зменшити втрати продуктів харчування під час теплової обробки. Зокрема, під час тушкування овочів та картоплі їх уварювання зменшується на 7-15% порівняно з духовою шафою. Порівняно з традиційним обладнанням час приготування страв у пароконвектоматі зменшується на 20-50%. Тривала теплова обробка пов’язана з необхідністю досягнути певної температури всередині страви. І якщо додати температуру в духовій шафі для прискорення процесу приготування, то можна отримати непридатну для вживання страву, яка ззовні буде підгорілою, а всередині — непропеченою. 

Якість, смак їжі, її зовнішній вигляд, збереження корисних мікроелементів,

безпеки та користі для здоров'я діток є основною задачею кухарів ЗДО №44 "Журавлик". 

Ось таку смакоту споживають наші вихованці на обід

Літнє меню 2023

Суп гороховий з сухариками

Каша гречана з вершковим маслом

Суфле із філе птиці

Салат з свіжих овочів

Хліб цільнозерновий

Сік фруктовий 

Ознайомлюємо з оновленим літнім меню на 2023 р. :

На 1 фото:

На 2 фото:

Рулет рибний


Інформація до відома батьків

Останнім часом батьків усіх навчальних закладів турбує питання харчування наших дітей

Відбулися зміни в раціоні харчування дітей згідно постанови КМУ 305 від 24.03.2021, що вступила в силу з 01.01.2022 року.

З основного:

Тому, дорогі учасники виховного та навчального процесу! Ознайомитися більш детально з новими нормами харчування у закладах освіти можна тут - Постанова №305 .




З 1-го січня у чернівецьких садочках – оновлене харчування

До раціону діток Чернівецької громади тепер, зокрема, входитимуть перепелині яйця, пекінська капуста, куряче філе та філе індички, курага, родзинки…

Також, якщо раніше меню для закладів дошкільної освіти було двотижневе і складалося на два періоди – зимово-весняний і літньо-осінній період, то тепер на кожен сезон меню складається окремо на чотири тижні.

Як відомо, з 1-го січня 2022 року вступила в дію Постанова Кабінету міністрів України №305 від 24 березня 2021 року « Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». Отож тепер кардинально змінено організацію харчування в закладах дошкільної освіти. Ця реформа має на меті здорове харчування дітей.

Відтепер зменшено споживання дошкільнятами цукру, солі, хліба і борошняних виробів та картоплі. З раціону дітей виключено споживання сосисок і ковбасних виробів. Значно розширено раціон дітей овочами та фруктами, залежно від сезону, вони подаються сирими або ж проходять термічну обробку.

Зокрема, салати з овочів мають бути в раціоні дітей у кожному прийомі їжі – сніданок, обід, вечеря, щоденно. Враховуючи вимогу щодо різноманітності страв у меню, салати готуються різні – як солодкі, так і солоні. Наприклад, є салат з капусти з додаванням моркви чи замороженого горошку. Капуста обдається окропом, що пом’якшує її, також вона шаткується дуже дрібненько.

Із меню повністю виключена консервація: консервований горошок, згущене молоко, рибні консерви. Натомість використовуються заморожені овочі і ягоди, зокрема заморожений горошок і цвітна капуста. Макаронні вироби використовуються тільки із твердих сортів пшениці. До групи круп додано булгур.

Відповідно до цієї Постанови і норм споживання кількості того чи іншого продукту, конкретно у Чернівецькій громаді управлінням освіти міської ради оголошено тендерні закупівлі і введені у раціон такі нові продукти: яйце перепелине, пекінська капуста, м’ясо – філе індички і куряче філе, курага, родзинки, сочевиця.

З раціону дітей також виключена випічка. Однак потужності закладів дозволяють випікати, і зараз садочки випікають хліб самостійно, закуповується житньо-пшенична мука.

Більшість продуктів для наших садочків вже закуплено, вони постачаються у заклади дошкільної освіти Чернівецької громади. Наразі підписуються ті договори, які виставляються на міжнародні торги.