Сторінка психолога

Всі ми схильні до переживань, до стресу не залежно від соціального становища, віку, статі тощо. Це є нормально, адже стрес — це насамперед фізична й психологічна реакція тіла, яка допомагає нам краще впоратися з критичною ситуацією

У стані стресу наші м’язи напружуються, аби захистити тіло від імовірних травм. 

Коли загроза зникає, вони розслабляються і ми не відчуваємо дискомфорту. Але хронічний стрес може тримати м’язи в постійній напрузі, яка з часом викликає важкість і навіть больові відчуття по всьому тілу.

Є безліч речей, які допомагають нам відволікатися від тривожних думок, та в кожного свої методи. Єдиного вірного способу немає — хтось починає прибирати, хтось танцює, а хтось іде дихати повітрям. Ми відпускаємо важкі думки в русі.

Тому в Аптечці самодопомоги, створеної в межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я Ти як?, можна знайти вправи і техніки, які допомагають знизити напругу. Пропонуємо декілька технік у наступних відео.

Вправа_для_заспокоєння__Метелик__#ТиЯк.mp4
Вправа Черепаха.mp4
Вправа Струси з себе стрес.mp4
Вправа _Ледачий кіт_ 🐱.mp4
Релаксація_для_дітей_ЛИМОН_Знімаємо_стрес_Розвиток_і_навчання_дітей.mp4
Релаксація_для_дітей_ЧАРІВНИЙ_СОН_Знімаємо_стрес_Розвиток_і_навчання.mp4

     Емоції є важливими складовими в розвитку дитини, його адаптації в навколишньому середовищі, його становлені як члена спільноти. Батьки - це перші люди, які можуть познайомити дитину з цим не простим світом емоції, навчити розуміти, приймати їх та справлятися з ними. До вашої уваги наступне відео про Емоції та почуття 

 Шановні батьки!

     Якщо ваша дитина зараз часто відчуває страх, поговоріть з нею про це. Важливо, щоб дитина розуміла: вона не сама, що ви поруч і готові її завжди підтримати!  Поясніть, що  відчуття страху - це нормально, що навіть дорослі іноді бояться. Розкажіть як ви справляєтесь із своїми страхами, щоб дитина також вчилася себе заспокоювати.


Також ділимося з вами мультфільмом  для дітей від харків'ян.

Мультфільм створений, щоб допомогти впоратися зі страхом сьогодення та сиренами.

VID_20220407_101659_419.mp4
IMG_20220407_101916_874.jpg

Ігри для розслаблення

«Зігріємо метелика»

Мета: досягти розслаблення через дихальні техніки.

    Дорослий показує на долоні уявного метелика, розповідає, що він замерз і не може злетіти. Пропонує зігріти її своїм подихом. Діти дихають на долоні (дихальна вправа: відкрити рота і вимовити тривалий звук "А").     Метелик зігрівся і його треба здути з долоні. Діти роблять глибокий вдих через ніс і видих через рот (на видиху витягнути губи трубочкою, вимовити довгий звук "У").


ДИХАЛЬНІ ВПРАВИ, 

які допоможуть діткам звільнитись від тривоги та заспокоїтись. 

Пам‘ятаємо: спокійна мама і тато - спокійна ваша дитина. 

Чудово підійдуть дітками середнього та старшого дошкільного віку.

1649321242288.jpg
1649321242368.jpg
1649321242305.jpg
1649321242351.jpg
1649321242334.jpg
1649321242318.jpg

Якщо ваша дитина грає у війну: чи це нормально?


-"Вчора на підлозі у кухні мій чотирьохрічка збив три російські ракети, бластером «вбив» декілька танків і вертушкою подолав цілу роту. Особливо зараз схожа поведінка дитини у нас може викликати занепокоєння: “Чи все з нею нормально? Мене аж коробить від таких ігор”, “Чи не виросте він агресивним?”.


Тому трішки про те, що означає дитяча гра у війну. І на що вам, батькам, варто звернути увагу.


1. Мова дошкільника - гра. Це пов’язане із етапами формування дитячого мозку, коли рівень володіння мовою, емпатія та аналітичні здібності лише формуються. Якщо ми, дорослі, можемо висловити наші тривоги близьким і вилаятись нецензурщиною на орків, дошкільнику ці методи ще недоступні. Скоріше він виразить свої емоції через гру в танки або малюнки .


2. Завдяки грі дитина обробляє і виражає емоційне напруження, яке накопичується всередині. Злість, страх, сум, почуття помсти проживаються і відтворюються у грі. Вона стабілізує дитячу нервову систему. Однією з перших це відкрила Анна Фрейд (донька Зигмунда Фрейда) серед дітей, яким довелося пережити бомбардування Лондона під час Другої світової війни. Вона помітила, що діти, у яких була можливість виразити свої тривоги у грі, мали менше страхів, а стрес від побаченого не переростав у психічну травму. Аналогічні спостереження проводилися і під час війни у Сирії. 


3. Дитина живе у світі, де правила запроваджують дорослі. А гра - це той безпечний простір, де правила запроваджує дитина. Це процес, який вона контролює і на який може впливати. Це про відчуття влади. Гра у війну дозволяє дошкільнику приміряти на себе роль переможця. Там він може безпечно реалізувати своє бажання підірвати, зупинити і ліквідувати тих, через кого він зараз далеко від своїх іграшок або вимушений перебувати у сховищі. 


4. Якщо ми зупиняємо дитячу гру у війну, дитина може інтерпретувати це наступним чином: “Моя гра погана. Те, що малює моя уява, ганебно”. Але ж при цьому потреба у вивільненні агресії залишається незадоволеною. Тому в майбутньому дитина може приховувати від нас свої прояви вільної гри або виражати емоційне напруження через справжню агресію: бійки, лайку тощо.


5. Так само, як і з використанням ножиць, нам важливо встановлювати правила, чіткі і нечисленні. Наприклад, штовхатися або цілитися одне в одного/в дорослих не можна. Або, якщо ми бачимо, що не всі учасники гри отримують задоволення від неї, ми можемо цікавитися: “Чи всім зараз подобається ця гра?” 


6. Дитина грає у війну не заради того, аби нанести шкоду іншим, а заради того, аби відчути себе героєм. Але є червоні прапорці, на які варто звернути увагу батькам і звернутися до спеціаліста. Якщо у грі дошкільник постійно навмисне намагається нанести фізичної шкоди іншим і отримує від цього задоволення. Або раз за разом повторює гру без сюжету, яка скоріше нагадує послідовність дій (ходіння по колу з нерозбірливим наспівуванням, кручення колесика від машинки тощо).


 Чим заспокійливим зайняти дитину під час повітряної тривоги, якщо ви у сховищі чи ванній кімнаті?  


      Якщо у вас є пупирчата плівка для упаковування, візьміть її з собою. Лопання "пупирок" займає руки та заспокоює багатьох дітей та дорослих. 


      Візьміть з собою простирадло або ковдру. Сядьте, обніміть дитину та накрийтеся разом з головою, створивши "халабуду". Залиште шпаринку, для надходження свіжого повітря. В такій халабуді можна грати в різні ігри, бавитись ліхтариком, розповідати казки, тихенько співати. 


   Руки також можна зайняти м'яким пластиліном, м'ячиком-антистресом або іншою тактильною іграшкою чи матеріалом, яким можна м'яти, щипати, трохи підкидати, перекладати з руки в руку та подібне. Звісно, краще завчасно приготувати і скласти матеріали у сховищі.

IMG_20220407_120907_521.jpg

Як підтримати дитину в дорозі

Як батькам допомогти дитині перенести примусове переміщення









-5366121441315108994_121.jpg

Як розмовляти з дітьми про війну та як допомогти пережити дітям травматичні події

Коли ваші дітки ставлять запитання і ви не знаєте що їм та як відповісти. Ось приклади: 

IMG_20220407_113413_878.jpg
IMG_20220407_113416_241.jpg
86d9b8_7b96cff7b157489cbf1a545ffd706e4a.pdf
fc3340_1b76fe152a5349538d89545ca7000320.pdf
CMI_Guide_Trauma_2022_Ukranian_edited.pdf
-5366121441315108996_120.jpg

Як покращити адаптацію дитини до іншого місця проживання під час вимушеного переселення 



Адаптація до дитячого садка

10 krokiv dlya uspishnoÑ_ adaptaciÑ_ do dityachogo sadka.pdf
Адаптація до дитячого садка
Поради від психолога.docx
криза 3-х років.docx
Дитячі страхи.docx

Ігри для дітей

ІГРИ ДЛЯ НАЙМЕНШИХ!


1. Гра «Повтори за мною». Дитина повинна по інструкції:

а) протягнути руки вгору, вниз, направо, наліво (якщо не знає «направо», «наліво», то «на вікно», «на двері», «на шафу»); 

б) показати витягнутою рукою на названий предмет (стільчик, вікно, іграшка і т.д.); 

в) намалювати олівцем круг (хвильку, паличку, хрестик) вгорі, внизу, праворуч, ліворуч на папері.


2. Гра «Який я сильний». Вправа для пальців рук: розчепірити пальці, стиснути кулак – розтиснути; з стиснутого кулака по черзі випрямляти пальці.


3. Гра «Чарівні пальчики». Скачувати з пластиліну чи тіста кульки, змійки, ланцюжки.


4. Гра «Помічник». Перекладати дрібні предмети (кульки, іграшки) із однієї коробки в іншу. Зібрати розсипані на підлозі дрібні предмети в коробку.


5. Гра «Спритник». Дитина повинна:

а) пройти по накресленій лінії чи викладеній із шнурочків (пряма, круг, хвиляста);

б) пробігти по ліній, несучи який-небудь предмет;

в) пострибати з іграшкою в руках по заданому маршруту;

г) пройти перепони (викладені різні предмети чи іграшки).


IMG_20220407_114550_864.jpg
IMG_20220407_114545_927.jpg
IMG_20220407_114542_577.jpg