Previous Award Winners
Outstanding Individuals in Communication and Theater History
1978: Mary Adams, Craig Bucher, Virginia Fredericks, Larry Schnoor
1979: Barbara Seng, Julie Belle White, E. W. Zeilbarth
1980: M. Emily Hannah, William Howell, Garrison Keillor
1981: Arthur Ballet, Steve Cannon, Louis Marchand
1982: Ailene Cole, Delmar Hanson, Dave Moore
1983: Ernest Bormann, Dorothy B. Magnus, Kenneth Wilkens
1984: Murrae Freng, Mabel Meta Frey, Frank Plut, Robert L. Scott
1985: Gretchen Heath, Phyllis Kromer, Robert Wick
1986: Richard C. Fawcett, Robert Heimerl, Don Sikkink, Ruth Westrom
1987: Pamy Cody, Scott Nobles, Bill Robertz, Mork Youngstrom
1988: Orv Bies, Sally Burdick, Jim Seeden
1989: Marie Kreft, Anne Simley, Michael Tillman
1990: Rex Gaskill, Dorothy Sunne
1991: Jackson Hungley, Bev Proulx, Marlin Spangrud
1992: Martin Carter, Sheila Livingston, Polly Reikowski, George Shapiro
1993: J. Vernon Jensen, Kathleen Knutson-Mestnik, Dennis Swanson, Harlan Shuck
1994: Charlie Boone, Roger Erickson, Donald Forsburgh, Jo Ann Holonbek
1995: Cynthia Carver, Howard Vallencourt, Paul Wellstone
1996: Carol Purrington, Judy Litterst, Jim Graupner, Patrick Quade
1997: Steve Estenson, Barbara Kersten, Mike Wartman
1998: Hubert H. Humprey, Gregg M. Sawyer, Geral Pepper
1999: Steve Estenson, Barbara Gronbeck
2000: Deb Bendix, Jon Kachelmacher, Tom Endres
2001: Joni Anker, Susan Collie, Skip Peltier
2002: Lee Alto, Kathleen M. Ebnet, Daniel Cronn-Mills
2003: Warren Sandmann, Don Rice, Kathleen Maloney
2004: Cliff Janke, Roxy Janke, Cindy Larson-Casselton, Wendy Short-Hays, Jill Lofald
2005: Karen Peterson Wilson, Mark Quinlan, Diana L. Rehling
2006: Jodene Wartman, Doe Dowling, Cheryl Neidt, Gail Sarff
2007: Nanette Johnson-Cuiskis, Sandy Nieland, Cathy Wurzer
2008: Virginia McFerran
2009: Chuck Cravens, Rebecca Meyer-Larson
2010: Denise Atkinson, Bruce Burkman, Evy Robinson, Dr. Erik Vora
2011: Renee Strom, Kent Knutson, Ceil McDonald, Michele Neaton
2012: Roseanna G. Ross, Sandra Wieser-Matthews, Kathy Martin
2013: Scott Durocher, John Fogarty, Margaret Kitterman, David Mann, Christopher McDonald
2014: Lou Bellamy, Lori Halverson Wente
2015: Mark Fokken
2016: Rick Purrington, Jan Urtel, Roberta Freeman
2017: Keith Green, Jenn Baese, Maura Brew, Joe Jorland
2018: Joyce Terveen McCarthy, Beverly Jorland
2019: Tracy Hadstrom Durant, Scott Voss, Tzetil Voss
2020: Retiring Professionals of 2020, Graduating Class of 2020
Outstanding Service to CTAM
2006: Kathy Steiner
2014: Larry Schnoor
Outstanding New Secondary Teacher
2010: Andrew Waldron
2015: Drew Hammond
Outstanding New College Teacher
2012: Amy Donohue, Cadi Kadlecek
2014: Neidi Croatt, Ben Walker
2018: Linda Fungkuen Tse
Outstanding Adjunct Teacher
2013: Julie K. Peters
2016: Marnie Fischer, Julie Walker
2017: Beverly L. Knudsen, Collette Rubel
2018: Scott Daniel Boras
Distinguished Service Award
2015: Jody Saxton-West
Oustanding Lifetime Service
2015: Larry Schnoor
Outstanding Use of Communication to Raise Social Awareness
2017: Patty Wetterling
Outstanding Individual in Communications Using Their Voice for Positive Change
2019: Jana Shortal