Práce s jednotlivcem

Osnova postupu laické práce s psychicky zraněným dítětem

  • Všimnu si!

  • Uznám, že problém existuje.

  • Promluvím s dítětem, co potřebuje, co dokáže samo, co mohu udělat já a kdo další by mohl pomoci.

  • Přijmu dítě do péče a hledám odbornou pomoc. Ujistím ho, že to zvládneme společně.

  • Snažím se dítě dostat ze situací, které jsou teď nad jeho síly.

  • Postupně zjišťuji podrobnosti (rozklíčování zdrojů, neuspokojené potřeby, vážení stresu).

  • Vedeme pravidelné rozhovory - koučovacím způsobem podporuji dítě v tom, aby se vlastními silami "posouvalo dál".

  • Podporuji dítě v tvůrčím, uměleckém či pohybovém vyjádření pocitů. Výsledek nijak nehodnotím, jen přijímám.

  • Teprve když je dítě delší dobu v komfortní zóně (samo sebou), má cenu vyhledat diagnostika, aby zjistil, jestli je nebo není přítomna duševní nebo neurovývojová porucha. Když je dítě v těžké vleklé nepohodě, vypadá poruchově každé a diagnostika nemá žádnou výpovědní hodnotu.

Doporučovaná délka doby hájení - tj. trvání ozdravné antistresové kúry bez expozice problémové situaci, s maximem přijetí, odpočinku, seberealizace a sebepoznání - se pohybuje od 3 do 6 týdnů. V zásadě by to mělo fungovat tak, že dítě dostaneme do jeho komfortní zóny a ono tam alespoň 3 týdny prožije. Aby se zabydlelo ve svém středu a mohlo se z něj následně (pomalu a kontrolovaně) vydávat do vnějšího světa a zase se bezpečně vracet.

Arašídová pasta na duši

Podvyživenému dítěti musíme sehnat koncentrát základních živin pro tělo - například arašídovou pastu, "medicínskou nutelu".

Duševně podvyživenému dítěti musíme bez odkladu poskytnout koncentrát základních živin pro duši:

Představte si dítě, které hladoví po přijetí, uznání, seberealizaci a příjemných sociálních prožitcích (pocitu sounáležitosti, bezpečí). Připadá si bezcenné, vadné, nemá se rádo.

Napište či nahrajte krátkou řeč, kterou byste mu zkusili vlít novou krev do žil. (Pokud ji pošlete na kaca.emer@gmail.com, může se zde objevit - anonymně či citovaně - jako inspirace pro další zachránce.)

Hledání zdroje traumatu

Akutní trauma vzniká jednorázovou událostí. Traumatický potenciál jakékoli události je vždy ryze subjektivní. To, že se někomu stala strašlivá věc neznamená, že muselo vzniknout trauma. A symetricky: To, že se nám popisovaná situace jeví jako malichernost nemusí znamenat, že na jedinci nezanechá následky. Může se tedy stát i to, že je nám na první pohled jasné, z čeho trauma plyne (např. dítě zažilo bombardování), leč dítě subjektivně vnímá problém jinde (např. muselo opustit svého mazlíčka).

Je pravdou, že mozek má tendenci příliš bolestivé vzpomínky potlačit a skutečné důvody mohou být dítěti skryté. Jejich rozkrývání je ale úkolem pro zkušeného odborníka. Při laické podpoře jednoduše přijímáme to, co nám dítě svěřuje a řídíme se podle toho, dokud nedostaneme pokyny od ošetřujícího psycho-specialisty.

Psychické trauma svým charakterem připomíná tělesné zranění. Traumatická stresová porucha se pak dá popsat jako zhnisání, později přímo nekróza zraněné duše.

Dobře ošetřené zranění zahnisat nemusí, a to ani když je rána velmi hluboká.

Nejčastějším důvodem, proč psychická rána zahnisá je bezmoc, uvěznění v neřešitelné situaci, nemožnost se pohnout dál, neschopnost pomoci sobě nebo svým nejbližším, nemožnost se se svým zraněním svěřit osobě, které hluboce důvěřuji. Může se tak například stát, že psychické zranění zahnisá hůře u bezmocných přihlížejících tragédie (např. dětí v sedačkách při autonehodě), než u jejích přímých aktérů, kteří museli nastalou situaci řešit. Na děti proto psychické trauma dopadá nejen silněji, vzhledem k citlivosti jejich duše, ale také výrazně častěji zhnisá do traumatické stresové poruchy, protože ve většině krizových situací je dítě v bezmocné pozici.

U nezpracovaného akutního traumatu mohou nastávat flashbacky, při kterých dítě prožívá celou situaci znovu a znovu. Rána se otevírá, prohlubuje a komplikuje. I jednorázová událost tak může přejít do chronické postraumatické stresové poruchy (cPTSD). Pokud se nám (často díky zapojenému odborníkovi) podaří najít spouštěč, snažíme se zamezit prohlubování traumatu úplným odstraněním spouštěče až do zaléčení.

Chronické trauma se často sbírá z více zdrojů. Drobná zranění se sčítají. Do úvahy bereme zásadně všechny objevené zdroje zátěže:

  • prožité traumatické situace a jejich flashbacky,

  • opakující se traumatizující situace,

  • nezvladatelné smyslové přetížení,

  • nepřetržitý stres (delší tří dnů),

  • chronickou fyzickou bolest, narušení integrity těla,

  • subjektivně vnímané ohrožení života, snížení šance na přežití (např. sociálním vyloučením, vyhnanstvím z kolektivu).

Check-list (ne)uspokojení základních potřeb

Check-list má být především námětem k řešitelským rozhovorům a nápadníkem pro dlouhodobou spolupráci dítěte s dospělým. Není to hodnotící test ani screeningový nástroj.

  • Dítě jej nemá vyplňovat samo (natož hromadně ve třídě).

  • S nástrojem pracujeme výhradně v klidné a důvěrné atmosféře. Je dobré mít na práci vyhrazenou nejméně půlhodinu, i když se to mnohdy stihne rychleji.

  • Formulace přizpůsobujeme věku, genderu, slovníku dítěte … (tak aby i nám zněly přirozeně).

  • Přijímáme všechno, s čím se dítě svěří, bez ohledu na to, jestli s tím my osobně můžeme něco dělat. Zpravidla stačí malá gesta zájmu a aktivního naslouchání. Dokud se dítě příliš neodchýlí od tématu nebo nesklouzne k hrubému nepochopení otázky, nemusíme do jeho úvah moc vstupovat.

  • Děti mezi sebou nikdy žádným způsobem nesrovnáváme!

  • Výsledek si lze uložit a využít jej pro sledování vývoje uspokojení potřeb dítěte.

  • Pokud výsledek potřebujeme sdílet s dalšími důležitými dospělými, výslovně dítě požádáme o svolení. (Pokud dítě nesouhlasí, hledáme jiné cesty, jak důležité informace o neuspokojených potřebách komunikovat.) Informace svěřené v souvislosti s vyplněním check-listu střežíme, aby se v žádném smyslu nemohly obrátit proti dítěti. (V případě pochybností se řídíme podle principů nonmaleficence a beneficence: Pomáhat - nebo alespoň neškodit!)

  • Neochota komunikovat, ale i příliš “dobrý” výsledek, mohou být známkou toho, že nám dítě nedůvěřuje (nebo na nás bere přílišné ohledy) - je dobré se zeptat, jestli by nechtělo raději pracovat s někým z kolegů.

Check-list (ne)uspokojení potřeb

Jak probíhá odborná péče a jak ji mohu podpořit?

Hranice mezi laickou a odbornou péči je jednoduše v tom, že se jako laici nikdy nesmíme šťourat v ráně. Duševního zranění si musíme povšimnout, poznat, jak je to vážné, a zamezit opakování. Chránit ránu před dalšími zásahy, dokud si dítě nepřevezme odborník. Následně pak dítěti poskytnout zdravé prostředí na zotavení a postupný návrat k běžnému fungování.

V hnisavé ráně se nikdy nešťourám, ani když mám pocit, že bych v tom mohla být dobrá. Chci říct: Prozradím vám, jak se to dělá, ale TOHLE DOMA NEZKOUŠEJTE! (Koho to láká hodně, měl by se v tom prostě nechat vyškolit. Pojďte do toho - odborníků na péči o duševní traumata u dětí je pořád nedostatek!)

Úkolem pečujícího dospělého (rodiče, prarodiče, učitele, vedoucího ...) je vyslechnout všechny informace a pocity, se kterými se dítě potřebuje svěřit. Tyto zprávy přijímáme bez hodnocení a moralizování - dáváme prostě důvěru a přijetí, ne rozhřešení. Pro sebe si přitom vyhodnocujeme, jestli to dítě zvládá samo, jestli potřebuje naši asistenci nebo už odbornou pomoc. Dbejme na to, abychom důsledně bránili opakování nezpracovaného traumatu. Psycho-specialisté umějí řešit POSTtraumatické stavy duše. Nemá smysl chtít po nich, aby léčili dítě, které bude obratem zase duševně rozsekáno.

Když dítě dostane do péče odborník, nejdříve zpravidla vyzpovídá vás a vzápětí se začne dítěte doptávat na podrobnosti, jak ke zranění došlo (dochází), jak se při tom dítě cítilo, jak se kvůli tomu cítí teď. Klasický postup práce s traumatem spočívá v tom, že odborník zjistí, kde je dítě duševně skřípnuté. Ve kterém momentě došlo ke "zhnisání", to jest zapouzdření duševních sil (emocí) v neřešitelné situaci. Kdy se dítě cítilo maximálně stresově natlakované a přitom úplně bezmocné. V jakém momentě obvykle cítí potřebu schovat svoji skutečnou osobnost. Tento duševní absces pak otevře tím, že přiměje dítě, aby se vrátilo do situace a našlo řešení - aby se samo svou silou pohnulo ze strnutí. Změnilo ve svém příběhu svou reakci z pasivní na aktivní. Často je součástí procesu nápravy nějaký aktivní pohyb. Nenechte se tedy překvapit tím, že odborník s dítětem provádí nějaké "prostocviky". Dítě může vyprávět, že se stavělo do různých pozic, mělo hýbat rukama, koulet očima nebo do něčeho mlátit. Může se vám stát, že budete dotázáni, zda dítě může podstoupit hypnózu. Tohle všechno se v postupech práce s traumatem používá, nemusíte se děsit, že jste natrefili na nějakého šarlatána.

Je důležité pochopit obraz aktivního pohybu kupředu, protože s ním pracujeme i v následné péči. Jako důležitý dospělý vedeme s dítětem v procesu zotavování pravidelné rozhovory o budoucnosti. (To už není šťouraní se v ráně - ta je věcí minulosti.) Snažíme se o to, aby dítě cítilo dynamiku vývoje - že se nám opakovaně daří se hýbat kupředu a ještě nás čeká spousta dobrodružství. Velice užitečné je osvojit si základní koučovací techniky a metody vedení řešitelských rozhovorů. (Otevřené pozitivní otázky zaměřené na budoucnost. Kompetence k plánování realistických kroků dalšího postupu. Postupný přechod dítěte na sebeřízení.) Není to žádná velká věda, dá se to naučit rychle a hodí se to i v prevenci skřípnutí a péči o duševně zdravé děti.

Učme se také reagovat na akutní stížnosti dětí slovy, která navádějí k aktivnímu řešení namísto potlačení. A to i u věcí, které se nám jeví v danou chvíli neřešitelné. Např. na "Mě bolí zub!" nereagujeme slovy "To musíš vydržet, jdi si sednout." Nýbrž: "Dobře, že mi to říkáš. Bolest znamená, že je potřeba s tím něco dělat. Až přijde taťka z práce, tak mu to řekni, zavoláte spolu paní zubařce."