Тести в Google Forms

Тести не ідеальний спосіб перевірки засвоєння матеріалу, але найкращий з тих, які ми на сьогодні маємо. Головна перевага тестів — їх об'єктивність, неупередженість, можливість швидкої автоматичної перевірки великої кількості відповідей. Саме тому тестові завдання широко використовуються при проведенні ЗНО, міжнародних рейтингових досліджень якості освіти TIMSS і PISA.

Контролюючі і формувальні тести

Тести поділяються на контролюючі (summative) та формувальні або формуючі (formative). Перші нам добре знайомі: спроби впровадження тестової перевірки якості підготовки випускників шкіл датуються 90-ми роками минулого століття, а з 2008 року виконання тестових завдань ЗНО стало обов'язковою умовою вступу до закладів вищої освіти. За десять років педагоги напрацювали значний досвід використання тестових завдань для перевірки, контролю та оцінювання рівня навчальних досягнень учнів і студентів. Проте тест може бути не тільки інструментом для контролю та оцінювання знань. Не менш значну роль відіграють формувальні тести як засоби поточної перевірки педагогом ефективності обраної стратегії навчання, а також самоосвітньої діяльності учнів і студентів, які можуть самостійно з'ясувати свій рівень засвоєння матеріалу, визначити та надолужити прогалини в знаннях. Формувальні тести суттєво підвищують результати виконання контролюючих тестів. Саме тому при підготовці до ЗНО учням і студентам корисно неодноразово пройти тести минулих років, розміщені на сайті ЗНО онлайн.

Створення тестів за допомогою Google Forms

Google Forms можуть використовуватися для проведення як формувального, так і контролюючого тестування. Приклад тестового завдання, створеного за допомогою даного сервісу, можна переглянути за посиланням: https://goo.gl/forms/FXMLHR2avOHOlhnB3 Можливість вказати кількість балів за тестові завдання та правильних відповідей на них з'являється тільки в тому разі, якщо в налаштуваннях форми на вкладці "Тести" ввімкнений перемикач "Увімкнути/вимкнути оцінки". Після цього при виділенні запитання знизу з'являється надпис "Ключ опитування", при клікові по якому відкривається сторінка, на якій можна вказати кількість балів за виконання тесту та правильні відповіді.

Тести з автоматичною перевіркою Результатів

Автоматична перевірка результатів передбачена тільки для деяких типів запитань. До них відносяться:

  • завдання з варіантами відповіді — вибір одного варіанту відповіді з кількох запропонованих, тести одиничного вибору;
  • прапорці — вибір кількох варіантів відповіді з кількох запропонованих, тести множинного вибору;
  • таблиця з варіантами відповіді — необхідно встановити відповідність між виразами в рядках та колонках таблиці, тести на відповідність;
  • завдання з короткими відповідями — коротка відповідь у вигляді числа чи тексту, тести з відкритою відповіддю.

Перегляд результатів тестування

Після виконання тесту респондент має змогу побачити свої результати, зведені діаграми з результатами інших учасників тестування, правильні відповіді на запитання тесту, якщо ці можливості були вказані в налаштуваннях:

Автор тесту на вкладці "Відповіді — Усі відповіді" бачить зведені результати тестування, запитання, на які часто відповідають неправильно, узагальнені графіки відповідей на кожне запитання. На вкладках "Запитання" та "Окремий респондент" аналізуються відповіді на окремі запитання та результати кожного учасника тестування. Узагальнені результати тестування можна переглянути у вигляді таблиці:

Таблиця з результатами тестування містить відмітку часу, коли проходився тест, набрані бали, а також всі відповіді на запитання. Дана таблиця представляє собою Google-версію документа Excel, і з нею можна здійснювати більшість прийнятих в Excel операцій. Найчастіше використовуємо сортування, яке дозволяє розмістити прізвища в алфавітному порядку, упорядкувати список по групам студентів/ класам учнів, переглянути рейтинг результатів.

Microsoft Forms

Microsoft Forms створені всього два роки тому, в 2016 році. Оскільки на той момент Google Forms існували вже тривалий час, не дивно, що саме вони стали зразком для продукту Microsoft. Функціонал і можливості сервісів Microsoft Forms і Google Forms практично однакові. Створення тесту в Microsoft Forms реалізоване дещо простіше: ми одразу обираємо що будемо створювати: форму (мається на увазі опитування) чи тест

Створення тесту в Microsoft Forms реалізовано більш просто й очевидно порівняно з Google Forms: натискаємо "Додати запитання", обираємо тип запитання, вказуємо кількість балів і правильні відповіді. Справа внизу — налаштування форми.

В цілому зовнішній вигляд і функціонал Google Forms і Microsoft Forms практично однакові. На підтвердження пропоную пройти два аналогічні тести: один з них створений в Google Forms, другий у Microsoft Forms.

Відмінності у тестах, створених за допомогою Google Forms і Microsoft Forms, дуже незначні

В Microsoft Forms є можливість додавати математичні формули, в Google Forms така можливість, на жаль. не передбачена. В Microsoft Forms немає можливості розбивати форму на розділи, кожен з яких представляє окрему веб-сторінку, в Google Forms така можливість є. Відповіді у вигляді таблиці в Google Forms відкриваються у хмарі, в Microsoft Forms — у встановленій на комп'ютері програмі Excel. Google Forms може скорочувати посилання на форму, зате Microsoft Forms створює QR-код. Microsoft Forms автоматично нумерує запитання, в Google Forms запитання доводиться нумерувати вручну. В Google Forms зображення можна додавати і до запитання, і до варіанту відповіді, в Microsoft Forms відповіді у вигляді зображень не передбачені. В Google Forms більше типів запитань з автоматичною перевіркою, Microsoft Forms дозволяють створювати тести на відповідність, проте не вміють їх автоматично перевіряти. Проте все це дрібниці. Найбільша відмінність: Сервіс Google Forms безкоштовно доступний кожному бажаючому, а Microsoft Forms лише користувачам пакету Office 365, отримати який безкоштовно може лише навчальний заклад в цілому, проте не окремий вчитель чи викладач.

Завдання

  1. Створіть тестові завдання за допомогою сервісу Google Forms, використавши в них різні види тестів.
  2. Якщо ви є користувачами пакету Office 365, створіть тестові завдання за допомогою сервісу Microsoft Forms.
  3. Порівняйте два сервіси, визначте недоліки та переваги кожного з них.