VAZ 2103 - 1977

VAZ 2103 - sen československých řidičů v 70. letech... Možná takhle by to mohlo začít, první Lada která mě přivedla na cestu k Ladám byla vlastně 2103.

O prázdninách, po maturitě, tak nějak jsem v autobazaru narazil na červeného Fiata 600 - klasická záležitost pro začínajícího řidiče, vedle stál Trabant 601 Deluxe z 84´roku a vedle 2103... a jak to dopadlo? Budoucí tchán omrknul Fiata, Trabanta a Žiga a říká: "Heleď, srdcovka je Fiat, auto je Lada ale poměr cena a výkon, tak nejlíp vychází Trabant". Tak že domů jsem frčel s Trabíkem a jezdil s ním minimálně čtyři roky. A pokaždé, když jsem ve městě zahlídnul tu Nulatrojku, co tenkrát stála vedle, říkal jsem si: "To je prostě stejně pěkný auto." Prostě byla - hořčice se všemi origo doplňky v chromu...

Pak před několika lety se mi dostalo do rukou vydání časopisu, tuším "Auta ČSSR", v té době jsem se pomalu vracel k focení a model mi přišel výborný na testování makrofotek.

Model na fotkách nevypadal špatně a asi i to mě přivedlo později k tomu, že jsem začal poptávat červenou 2103. Nicméně cesty nejsou nikdy úplně přímé, tak že první 2103 kterou jsem přivezl domů byla modrá.

V době, kdy jsme oživovali bílou Nulajedničku, objevil jsem Ladaklub a hned napoprvé mi přistála doma krabice různých dílů od bývalého Ladisty Honzy - tedy jestli člověk vlastně může být "bývalým" Ladistou...

Největší cenu pro mě měli chromované poklice, které jsou na Nulajedničce do dnes, ale mezi spoustou věcí jsem objevil i toto zrcátko...krásné, chromované pro 03 nebo 06 - což samo byla výzva - spousta 03 a 06 je vybavena plastovým černým zrcátkem, moderním, které rozhodně zlepšuje výhled vzad, ale myslím, že kazí vzhled kvalitní designové práce odvedené koncem 60. let v Torině.

Zrcátko jsem už měl a zbývalo sehnat Nulatrojku bez zrcátka.

První 2103. Koncem léta v roce 2017 jsem dodělával Nulasedmičku a potřeboval jsem díly, které jsem objevil u Ladisty Luďka. U něj na dvoře jsem objevil béžovou Nulatrojku, no auto v podstatě pěkné, bez origo zrcátka, tak přišla řeč na to, že auto bude možná k mání, ale že nemá interiér, motor, doklady a že ho Luděk bude rozprodávat na díly. Luděk se ozval asi za rok, že to co zbylo, hodí na podval a kamkoliv mi přiveze. No a tak v rozpacích jsem souhlasil, ale nějak jsem cítil, že na mě nekompletní auto je velké sousto. Totiž navíc, abych to rozhodování neměl jednoduché, ozval se mi bývalý ladista Tomáš , že bere nabídku, kterou jsem mu dal na jaře, že by mi přenechal jejich rodinnou Nulatrojku, která je s hromadou dílů, s V doklady, a nedávno byla pojízdná. Tak že na béžovou jsem sháněl díly do interiéru, ale auto jsem nechal odložené v jednom dvoře a začal řešit jak dostat k nám Tomášovu ladu.


Tomášova 2103.

Tak že nikoli červená ale modrá. Takto nejspíš vypadala po poslední generální opravě, která však proběhla už před nějakými lety a od té doby auto sloužilo denním potřebám majitele.