Батькам

01.06.2023 р.

Види дитячої агресії: що робити батькам

ФІЗИЧНА АГРЕСІЯ.  Як проявляється?


Коли дитину хтось ображає або вона сердиться, їй хочеться завдати фізичної шкоди: штовхнути або вдарити.

Непряма агресія спрямована на неживі предмети: грюкнути дверима або жбурнути іграшку. Вона проявляється, коли дитина розуміє — бити людину не можна. Тоді вона спрямовує агресію на щось інше. Часто на хатніх тварин.

Чому це відбувається?

Якщо дитину карають фізично або поміж однолітків хтось проявляє фізичну агресію. Їй хтось показав, що так можна поводить у стресовій ситуації, тому вона наслідує приклад.

Що робити батькам?

Пряма та непряма агресія свідчить про одне — дитина злиться, її щось турбує. Не сваріть. Приділяйте більше часу розмовам: про почуття, про те, що засмучує та сердить. Можливо, дитині важко відповідати вашим очікуванням або їй бракує вашої уваги, любові та ніжності.

ВЕРБАЛЬНА АГРЕСІЯ. Як проявляється?

Дитина висловлює негативні почуття за допомогою крику, вереску, погроз.

Чому це відбувається?

Така дитина часто невпевнена у собі, сумнівається. Усередині неї існує конфлікт, що вона не може правильно виявити.

Що робити батькам?

Запобігти вербальній агресії важко. Важливішою є реакція батьків та такий вислів емоцій. Важливо зрозуміти: чому дитина це сказала, що спонукало її. Висловлюйте почуття дитини називаючи причину її негативних емоцій: «Ти так говориш, бо образився на мене через те, що я не купила тобі іграшку. Мені неприємно таке чути».

ПРИХОВАНА АГРЕСІЯ. Як проявляється?

Дитина терпить та не виявляє своїх емоцій ані словами, а ні діями. Маркерами такої агресії є:

сни, у яких на батьків нападає звір;

дитина може не малювати того члена родини, на якого ображається;

ніби навмисне дитина не чує та забуває прохання дорослого, хоча вона насправді не чує та забуває;

у пісочниці дитина може закопувати іграшки.

Чому це відбувається?

Дитина відчуває страх. Вона боїться щось відповісти чи зробити, коли батьки її сварять. Часто таке відбувається, коли із дитиною занадто суворі або фізично карають.

Що робити батькам?

Проявляти більше уваги та любові до дитини, аби вона почувалася у безпеці. Спостерігати за її взаємодією з іншими. Розмовляти про почуття та емоції дитини. Прихована агресія — це страшний ворог. Емоції врешті-решт знайдуть вихід.

АУТОАГРЕСІЯ. Як проявляється?

Дитина завдає собі фізичної шкоди: б’є, дряпає, гризе нігті, негативно про себе висловлюється.

Чому це відбувається?

Дитині бракує сміливості відповісти кривдникові, а негативні емоції залишаються. Тому дитина спрямовує їх на себе, показуючи, що вона і сама себе покарає. Часто у дитини виникає відчуття, що вона вчинила щось не так, отже, щоб уникнути покарання дорослих, у неї вмикається аутоагресія.

Що робити батькам?

Якщо ви стали свідком аутоагресії дитини, скажіть, що вам боляче на це дивитися, і виходьте із кімнати. Аутоагресивні діти зазвичай дуже слухняні, вони не люблять засмучувати батьків. Тому коли малюк прибіжить до вас, цілуйте його, обіймайте та демонструйте свою любов. Саме любов батьків та підтримка допоможуть дитині позбутися аутоагресії.


з Puzzle Дитячий Центр

Травень 2023

Березень 2023

інф.лист РЕДАН.docx

Лютий 2023

07.12.2022 р.

ЗАОХОЧЕННЯ ТА ПОКАРАННЯ ДИТИНИ В СІМ’Ї

Процес виховання дітей неймовірно складний і вимагає титанічних зусиль і витримки від батьків. Часто дорослі не вміють правильно оцінити дії та вчинки дитини, не звертають увагу на позитивні риси її характеру. А вона у відповідь на це просто відвертається.

Педагогіка дуже обережно ставиться до покарання дітей і не схвалює дій тих батьків, які принижують людську гідність, шкодять здоров'ю дитини. Заохочення слід використовувати з дотриманням вимогливості й об'єктивності, а покарання – через виявлення поваги.

Найчастіше причиною капризів у дітей є вікові кризи, які відбуваються на перший, третій, сьомий рік життя і так звана підліткова криза. Проти них йти не можна, оскільки ці періоди дуже важливі для розвитку дитини.

Існують певні правила, прийоми, методи виховання, які стануть у нагоді.

Особистий приклад батьків – надзвичайно дієвий метод виховання. Пам’ятайте, що виховувати треба те тільки дитину, а й себе.

Сила слова. Народна педагогіка надає великого значення силі слова – розповіді, поясненню, бесіді, настанові, пораді. Спілкуйтеся з дитиною як з дорослою людиною. Ваші слова мають передавати чітку оцінку дитячих вчинків. Намагайтеся не втрачати над собою контроль. Замість того щоб кричати, починайте говорити пошепки. Для дитини це буде незвично, вона почне прислухатися до ваших слів. Якщо зірвалися на дитину, сказали їй щось неприємне – поговоріть, попросіть вибачення і поясніть чому ви розсердилися.

Система стабільності. Нестабільність батьків у своїх рішеннях щодо покарання і правилах призводить до того що дитина плутається, можна чи не можна це робити. Вихід з цієї ситуації простий. Встановіть у своїй родині правила і норми поведінки і попередьте дитину про те, що може бути, якщо вона їх порушить. Якщо дитина признається у скоєному і каже, що усвідомила свою провину скасовувати покарання не варто. Поговорити, пробачити, пошкодувати – так, але скасовувати – ні. Інакше згодом після кожного проступку дитина буде говорити «Я так більше не буду» і через 5 хвилин повторювати те ж саме. Але в той же час пам'ятайте, що те, що не є забороненим дозволено. І якщо ви залишили чашку на краю столу, а дитина її випадково розбила, винні в цьому ви.

«Казкотерапія». Придумуйте казки, у яких головний герой буде схожий на вашу дитину. Описуйте таку ж саму ситуацію, тільки за участю казкового героя. Після розповіді запитайте дитину: «Як тобі здається, а чому головний герой зробив (вчинив, сказав) саме так? Як, на твою думку, слід було зробити? Чому?» Уважно послухайте відповіді, проаналізуйте їх. Саме в них ми можете знайти причину поведінки дитини.

Правила покарання. Почуття, особливо якщо вони негативні та сильні, не слід утримувати в собі: не слід мовчки терпіти образу, приборкувати гнів, зберігати спокійний вигляд при сильному хвилюванні. Ви не зможете обдурити ані себе, ані свою дитину, яка одразу розуміє за вашим виразом обличчя, жестами, інтонацією, що щось не так. Адже саме через ці невербальні сигнали передається понад 90 % інформації про наш внутрішній стан. І контролювати їх дуже важко. Через деякий час це накопичення негативних переживань проривається та виливається в різкі слова та дії.

У той же час варто пам'ятати, що відсутність покарань, - це далеко не свобода дій для вашої дитини. Все одно залишаються правила і норми поведінки і спілкування, яких необхідно дотримуватися.

Запам’ятайте «золоті» правила.

1. Покарання не повинно шкодити здоров'ю – ані фізичному, ані психічному (воно повинно бути корисним).

2. Якщо є сумніви (карати чи не карати) – не карайте (жодних покарань «про всяк випадок»).

3. За один раз – одне покарання. Навіть, якщо вчинків скоєно багато, покарання може бути суворе, але одне за все одразу.

4. Покарання – не за рахунок любові. У жодному разі не забирайте по­дарунки на знак покарання.

5. Пам'ятайте про час давності правопорушення. Якщо ви з’ясували, що вчинок скоєно надто давно, краще не карайте.

6. Покараний – прощений. Сторінка перегорнулась, не згадуйте про це. Не заважайте починати життя спочатку.

7. Покарання – але без приниження. Якщо дитина відчує перевагу вашої сили над її слабкістю і вважає, що ви несправедливі, – покарання подіє у зворотному напрямку.

8. Не можна карати й сварити:

• якщо дитина хвора;

• якщо дитина їсть;

• після сну або перед сном;

• одразу ж після фізичної або душевної травми (бійка, погана оцінка, падіння) – необхідно перечекати, поки зупиниться гострий біль (але це не означає, що необхідно втішати дитину);

• якщо дитина не може подолати свої недоліки (страх, лінь, рухливість, роздратованість), але щиро намагається зробити це;

• у всіх випадках, коли у дитини щось не виходить;

• якщо ви самі перебуваєте в поганому настрої, якщо втомилися, якщо роздратовані. У цьому стані гнів завжди неправий.

Система заохочень. Якщо дитина поводиться добре, зробила якийсь хороший учинок – скажіть їй про це. Похвали потребує кожна дитина. Але слід узяти до уваги прості рекомендації.

1. Не можна хвалити за те, що не досягнуто своєю працею (фізичною, розумовою).

2. Якщо дитина ослаблена, травмована фізично або душевно, хваліть її щодня. У іншому випадку пам’ятайте, що у кожної дитини є своя індивідуальна норма похвали. Дотримуйтеся її. Інакше дитина може стати залежною від похвали і постійно очікувати її.

3. Якщо у вас двоє і більше дітей, стежте, щоб заохочення однієї дитини не викликало в інших заздрісних або образливих почуттів.

4. Виключіть заохочення у вигляді цукерок, шоколадок і фінансів. Ніколи не акцентуйте уваги на вартості подарунків. Найкращим подарунком була і буде увага з боку найдорожчої людини.

Саме головне – зрозуміти, як думає дитина, що відчуває і переживає, чому робить саме так. Тільки тоді процес виховання буде ефективним, без неприємних моментів з криками і зривами. У вас все вийде, варто тільки захотіти!

http://highschool32.com.ua/batkam/452-zaohochennja-ta-pokarannja-ditini-v-simyi.html


11.10.2022 р.

ТІЛЕСНІ ТЕХНІКИ

боротьби зі стресом для дітей


   Нехай дитина уявить себе лінивим кошеням. Вона має глибоко позіхнути і потягнутися у різні сторони. Під час таких простих дій тіло напружується ще сильніше, а згодом приходить розслаблення. Для позитивних емоцій можна урізноманітнити гру мурчанням і нявканням.

 Стрес може проявлятися у гіперактивності. Замість того, щоб заспокоювати дитину, дайте їй ще більше фізичного навантаження – зробіть разом активну зарядку, потанцюйте, пострибайте. Так само, якщо ви бачите, що дитина тремтить, можете розтерти її, або легенько розтрусити. Після такого штучного підсилення напруги згодом має прийти розслаблення.

Пограйте з дитиною у гру «пиріжок», коли вона виступає тістом, а ви – пекарем. Тісто мнуть, замішують, розкочують, а потім «запікають у духовці» – накривають ковдрою і нагрівають диханням. Під час тривоги від невизначеності перше, що допомагає – відчути межі свого тіла.

При тривожних станах допомагає концентрація на органах чуття. Пограйте з дитиною в гру. Називайте по черзі 3 речі, які ви зараз бачите/чуєте/відчуваєте на смак/запах/дотик.

У ситуаціях зовнішньої напруги, якщо є така можливість, пропонуйте дітям будувати халабуди. Так дитина буде укріплювати хоч і в такий наївний спосіб відчуття безпеки. Окрім того, в кризах може бути корисною можливість побути на самоті.

ВАЖЛИВО Діти дзеркало дорослих: якщо ви бачите, що дитина занадто знервована – варто стабілізувати власний емоційний стан! #рекомендації 

лист_ вакцин.pdf

Перелік посилань з питань вакцинації, які будуть корисними для освітян при спілкуванні з учнями та їх батьками

 

Щеплення дітей:

 

·        Чи будуть «дійсними» рутинні чи інші щеплення, зроблені за кордоном під час війни? https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/347053347448888

·        Як отримати дані про проведені щеплення: рекомендації МОЗ для біженців і переселенців https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/344394744381415

·        Інформацію, що повторний курс вакцинації є безпечним (якщо карта профілактичних щеплень дитини загублена). Пост на фб МОЗ: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=367313285422894&set=pb.100064326776811.-2207520000..&type=3  Гугл-документ: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1VXGfcog74LycbvXMKpXVnGE-LAQJJxVW  

·        Який документ/підтвердження має видати лікар, що робить щеплення дитині без картки? Пост на фб МОЗ: https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/365142288973327  Гугл-документ: https://docs.google.com/document/d/1lCJg1FG8LgODHN2wOKShq3gdeOjy5I7zrfXMAXfos54/edit 

·        Як зробити щеплення дитині якщо ваш педіатр недоступний або ви в іншій області. Пост на фб МОЗ:  https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/373208231500066  Гугл-диск: https://docs.google.com/document/d/1qhxHsuMxnOJ0G3RiOToiGlqKM0gKiBAis3k39ExCARQ/edit 

·        Дитина щойно хворіла. Коли робити щеплення? Пост на фб МОЗ: https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/387290983425124  Гугл-документ: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1IbsFZtcZRrOdnKCv5wq6z1OEt7j8OYZB 

·        Експлейнери по хворобах, від яких захищає вакцинація https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1_UG-rd1Q8USU_d_Fjuvw9odv215bTToN

·        В Україні дозволили одночасно вводити вакцини проти COVID-19 та вакцини проти інших інфекційних хвороб дітям від 12 років та дорослим. Пост на фб МОЗ: https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/pfbid0y4NiphdL8on8BCySFsz6egHBH1quu78qBzWg9bS9LsBxvTDiieNw2FvgyTa5sGNy l Гугл-документ: https://docs.google.com/document/d/1ms9gvzIQbrhZVaZwzkSCo6_Y8mfiqLI-GuuvN6MCzPw/edit  

·        Чи можна вводити кілька вакцин одночасно. Пост на фб МОЗ: https://www.facebook.com/photo/?fbid=400058255481730&set=a.294419049378985 

·        Чи можна робити щеплення дитині раніше, ніж вказано в Національному календарі щеплень? Рекомендації Федора Лапія, дитячого лікаря-інфекціоніста. Пост на фб МОЗ: https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/pfbid0ze5JhqLy7Pup8biA5jZ7zbiMNMb2syi1iZbWMprVEfAMhiMAarftRqkzEiUua9Ll  Гугл-документ: https://drive.google.com/drive/folders/16jtfx0wySfjVJEBNvOSk1hUf_yREwR0D  

·        Історії, як вакцинують дітей з хронічними хворобами. Пост на фб МОЗ: https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/pfbid0pHnR6sptifzGhAnE1Zm1mv6Ed3nZgpss5Z5zXdShk42PbYMQv9BMJqPHPWGsprEql  Гугл-документ. Підводка: https://docs.google.com/document/d/1jzZoanHZ5nk0CZY4jIAM1yLh53H1UTbr79NxPRcQIlY/edit  Картинки: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/12Y6r3WB1mGL1g_tjOU0KjiCccOU9OiAn 


Допомога молоді розпізнати психологічну травму 

Українські переклади буклетів з психоедукації для підлітків онлайн! Шість буклетів у картинках серії "Trauma Surviving and Hope" створені разом з підлітками для підлітків і молодих людей віком від 12 до 25 років. Мета буклетів  –  допомогти молоді розпізнати психологічну травму і знайти для себе дієву психологічну підтримку, щоб подолати її. Основні теми: безсоння, проблеми з увагою і пам’яттю, біль, напади люті, агресії, уникнення оточення, смуток тощо. Користуйтеся цими цінними матеріалами і поширюйте серед колег. Буклети можна переглянути на сторінці проєкту або завантажити у форматі pdf безоплатно. За цим покликанням ви знайдете буклети: https://www.trauma-surviving.com/

Наша експертка Барбара Прайтлер передає всім щирі вітання, а разом з ними ще один чудовий ресурс з матеріалами для батьків про те, як вони можуть допомогти своїм дітям, що зазнали психологічної травми. За покликанням нижче ви знайде матеріали українською мовою: https://elternratgeber-fluechtlinge.de/uk/

Додатково: на нашій сторінці у Facebook  ви також можете знайти інформаційний матеріал про те, як розмовляти з дітьми про війну: https://www.facebook.com/oead.odesa


Як зняти тривогу у дитини

Як допомогти дитині відчути свою силу

Техніки емоційної регуляції 

Корисні матеріали щодо надання першої психологічної допомоги

Гарячі лінії:

 

Цілодобова лінія психологічної підтримки «Між нами» Львівський міський центр соціальних служб – 0800307305. Дзвінки з будь-яких операторів – безкоштовні.

 

Цілодобова безоплатна правова допомога /FreeLegalAid. – 0 800 213 103. Консультування з правових питань.

 

Центр психосоціальної підтримки НаУКМА та БО «Голоси дітей». Гаряча лінія для дітей (08.00 – 22.00): 096 039 22 58; 099 198 57 95; 063 558 12 82.

 

Гаряча лінія НУО «Людина в біді» Безкоштовні психологічні консультації (24/7) 0 800 210 160.

 

Центр-Ресурс Професіонал. Системний сімейний психотерапевт. 09.00 – 20.00 тел. у Польщі +4873 311 52 96. Вайбер, телеграм: (067)-718-99-66 (063)- 721-04-63 (066)-219-09-73.

 

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» працює цілодобово, за номерами 0 800 500 335 (зі стаціонарних) або 116 123 (з мобільних). Дзвінки безкоштовні, анонімні, конфіденційні.


П'ять шляхів до серця дитини

Як поговорити з дитиною про СНІД 

Про попередження жорстокого поводження з дітьми

Безпека в мережі Інтернет

Як допомогти своїй дитині сказати ні наркотикам і алкоголю 

Що робити, якщо вашу дитину побили в школі

Насильство в сім'ї  

Правила безпечної поведінки з незнайомими людьми для дітей

Конфлікти з дитиною та шляхи їх розв’язання

Як зберегти психічне здоров'я в умовах соціальної ізоляції

Дитина і булінг: що повинні знати батьки?

Діти самі вдома: основні застереження та поради батькам під час карантину в школах та садках

Як уникати конфліктів з підлітками під час карантину: дієві поради

Поради батькам щодо безпечного використання мережі Інтернет

Як розповісти дитині про небезпечні ігри і не спровокувати цікавість

Заохочення та покарання дитини в сім’ї

Безпека дітей в Інтернеті – поради батькам