3 клас Музичне мистецтво

08.05.2020 р ;))) Натисни -------->>>>>

Варіаційна форма в музиці

Опрацюйте тему за відеоматеріалом.

Співайте пісню "Ой на горі жито"

Варіаційна форма


Руханка


30.04.2020 р ;))) Натисни -------->>>>>

Форма рондо в музиці

Ознайомлення з історією виникнення музичної форми рондо.

Розповідь учнів:

1. Форма рондо спершу з'явилася в літературі – це назва строфічної організації вірша, яка склалася у середньовічній французькій поезії. У музиці рондо виникло в 17 столітті. Особливість рондо полягає в тому, що це не лише камерно-інструментальний жанр, але й певна будова музики

2. Музична форма,що виникла з пісень-хороводів середньовічної Франції,в яких відбувалося чергування співу солістів і хору. Солісти співали різні заспіви із змінною мелодією( епізоди), а хор незмінний однаковий приспів (рефрен). Починався хоровод із співу хору і хором закінчувався, утворюючи «коло», що і означає в перекладі слово «рондо».

На Україні також існували пісні-хороводи, спробуймо й ми відтворити такий спів. Але спочатку - розспівки.

- Розглянемо схему музичної форми рондо.

А – В – А – С – А -- … А. А - рефрен. В і С - епізоди.

Зробимо висновок: Рондо - це музична форма де відбувається чергування рефрену(постійної частини) та епізодів (змінної частини)

Запишемо собі у зошит це визначення.

Слово вчителя. Діти, ми зрозуміли форму рондо у вокальній музиці але ж тема нашого уроку інструментальна музика. Сьогодні на уроці ми будемо слухати та аналізувати музичний твір Моцарта «Рондо в турецькому стилі». Це третя частина фортепіанної Сонати ля мажор і вона має свої особливості, що полягають в її надзвичайній популярності, назві, та музичній формі.

Діти, що ви пам'ятаєте про цього композитора? Його творчість ми вивчали у 1 семестрі сьогодні про нього говоримо ще й далі будимо говорити про нього. Цей композитор мабуть вартий того.

Форма рондо

Класне рондо Д.Кабалевський

Руханка

24.04.2020 3 А, Б, В. ;))) Натисни --->>>

Тричастинна форма музика (продовження теми)

Актуалізація опорних знань

Бесіда

- Про яку форму музики йшлося на попередньому уроці ?

-Пригадаємо , чому ми називаємо її тричастинною ?

Ознайомлення з новими музичними термінами та засобами музичного виразності, які допомагають з’ясувати зміну в характеру і змісту музичного твору .

Ознайомлення зі словником музичних термінів.

Експромт - це лірична п'єса для фортепіано або скрипки, створена ніби раптово, в результаті імпровізації.

Основна частина.

Віталійович Лисенко (1842-1912), відомий український композитор, піаніст, диригент, фольклорист, педагог і громадський діяч, основоположник нової української національної музики народився 22 березня 1842 року в селі Гриньки на Полтавської губернії (нині Глобинського району Полтавської області) в сім'ї дрібного поміщика. Батько його був людиною освіченою, передовою. Мати – прекрасна піаністка – першою помітила виняткові музичні здібності сина і зуміла вірно їх розвити.

М. Лисенко був сучасником П.Чайковського, М. Римського-Корсакова, підтримував дружні зв’язки з ними. Повернувшись до Києва Лисенко розпочав активну боротьбу за утвердження української національної культури : створював музику, виступав у концертах як піаніст і хоровий диригент, писав наукові праці про українську народну пісню, організовував хорові колективи і подорожував з ними по Україні, влаштовуючи концерти у найвіддаленіших куточках, М.Лисенко заснував у Києві Музично-драматичну школу, де вчилися майбутні актори і музиканти

Слухання музики Миколи Лисенка «Експромт ля мінор»

На якому інструменті виконувався твір ?

- Визначте в якій формі, написана п’єса ?

- Який характер музики , як вона змінюється?


Вокально-хорова робота

Учитель: сьогодні на уроці ми познайомимось з піснею, в якій йдеться про писанки, свято Великдень , яке у нас на Україні дуже шанують люди. Ознайомлення з текстом пісні :


Слухання пісня, та розучування: звертаємо увагу на засоби музичної виразності, динаміку ,темп.


Микола Лисенко


М.Лисенко "Експромт"


"Писанка"


17.04.2020 3 А, Б, В. ;))) Натисни -------->>>>>

Тричастинна форма музики

Що ж таке три частинна форма? Це - будова музичного твору, в якій крайні частини однакові, а середня контрастна (протилежна) їм за характером музики. Тобто третя частина повторює першу, а друга має зовсім інший характер. Коли музика І і ІІ частин весела, то у ІІ частині сумні інтонації.

А + В + А

Сьогодні ми продовжимо слухати музику до драми «Пер Гюнт» Едварда Гріга. Мандруючи пустелею Пер Гюнт опинився серед її мешканців арабів. Його розважає танком красуня Анітра. Вона виконує легкий, граціозний танок. Музика танцю змінюється, як і характер Анітри.

Слухання музики Е.Гріг «Танець Анітри»


· Який характер танцю?

· Скільки частин у цьому творі?

· Які музичні інструменти ви чуєте?

· Яка з цих схем підійде до трьох-частинної форми музики?

Виконайте руханку.

Виконайте пісню

Тричастинна форма музики


Руханка


Музику до драми «Пер Гюнт» Едварда Гріга

«Танець Анітри»

10.04.2020 3 А, Б, В. ;))) Натисни -------->>>>>

Двочастинна форма музики

- Навколишній світ постійно змінюється. Проходить зима, настає весна, літо, осінь. З плином часу змінюється рослинний та тваринний світ. Змінюється і людина – з дитячих років до старості. Змінюється також і музика. Сьогодні ми розглянемо один із основних видів розвитку музики, змін в ній – контраст. Слово «контраст» - означає протилежність. На контрасті будується музичний твір двочастинної форми. Якщо в музичних творах є два яскраво виражених характери, настрої, ми можемо говорити про його двочастинну будову.

До двочастинних творів відносять також пісні куплетної форми. Це ті пісні, які мають заспів та приспів.


1. Слухання музики

Творчість відомого норвезького композитора Едварда Гріга вам вже відома. І сьогодні ми познайомимось ще з одним із його прекрасних творів.

Багато років чекає дівчина Сольвейг на свого коханого Пера Гюнта, який вже багато років подорожує світом у пошуках щастя. У своїй пісні дівчина виражає свої почуття до нього. Які вони? Послухайте уважно музику та дайте відповідь на запитання.

Слухання. Едвард Гріг «Пісня Сольвейг» (повністю)

Ознайомлення з перекладом.

Зима пройде, і весна промайне, і весна промайне.

Зів’януть всі квіти, снігом їх замете, снігом їх замете..

І ти повернешся до мене, серце моє підказує, серце моє підказує.

Я залишаюсь вірною тобі, тобою лиш живу, тобою лиш живу.

До мене ти повернешся, полюбиш ти мене, кохатимеш мене.

Від бід і всіх незгод тебе я захищу, тебе я захищу.

Якщо ж ніколи нам з тобою не зустрітись, нам з тобою не зустрітись.

Я все одно любитиму тебе, коханий мій, коханий мій.

- Який характер музики?

- Як вона розвивається?

- Чому стільки суму, журби в цій пісні?

Це пов’язано зі змістом пісні: Сольвейг співає про розлуку, про свою любов та самотність,про час, який проходить, але не наближає зустрічі.

- Чи завжди однаковий настрій у пісні?

(В якийсь момент настрій стає оптимістичним, з’являється надія, сум стає світлішим.)

- Молодці. Ви відчули двочастинну будову цього твору. Наспівна мелодія цього твору поступається місцем більш рухливій, світлішій, танцювальній; плавний рух — гострому ритмові; мінор – мажорові. Перша частина виконується зі словами, друга – без слів. Усе це відтворює зміну настрою Сольвейґ, а також перехід від сумних роздумів до світлих сподівань. Зміна частин у творі пов'язана зі зміною характеру музики, розвитком почуття та настрою.

- Цікаво, що музика Едварда Гріга спочатку планувалася як ілюстрація до спектаклю. Що ж сталося після декількох спектаклів? Вона перетворилась в самостійний твір, який люблять тисячі людей в усьому світі. Музику Гріга наспівують прості люди, виконують на концертах, вивчають діти в школах. А ось п’єсу Ібсена вже рідко ставлять в театрі.

1. Демонстрація французької народної пісні «Пастух»

Ми вже знаємо, що кожний музичний твір має свою будову. А ті з них, що побудовані на одному музичному матеріалі та не містять контрастних частин, відносять до одночастинних.

Прослухайте вже знайому нам французьку народну пісню „Пастух”, пригадайте її зміст і мелодичну лінію, прослідкуйте за будовою.

Продовження розучування французької народної пісні «Пастух»

Продовжіть розучування французької народної пісні «Пастух». Зверніть увагу на точний спів початкової інтонації, а також на доспівування до кінця половинних тривалостей і збереження наспівності в рухливому темпі.

Гра «Музичні контрасти»

Виконайте пісню «Пастух», застосовуючи різні контрасти

- динамічний – спочатку співайте голосно, потім тихо;

- темповий – спочатку співайте у швидкому темпі, потім у помірному

Гра «Складіть пазл»

Підберіть контрастні за значенням слова

Весела Швидка

Повільна Наспівна

Голосна Сумна

Танцювальна Тиха


Підсумки уроку

Тестові завдання

Закінчіть речення. Пісні з заспівом та приспівом відносять до…

А) Одночастинних творів

Б) Двочастинних творів

Автор «Пісні Сольвейг»

А) Ф. Шопен

Б) Е. Гріг

В) Л. Бетховен

Властивість двочастинних творів

А) Побудовані на одному музичному матеріалі, не мають контрастних частин

Б) Мають два яскраво виражених характери, настрої

Музика має величезну силу: вона може змінювати настрій людини. Підніміть, будь ласка, ще раз свої нотки, щоб я змогла побачити, як змінився ваш настрій протягом уроку.

Двочастинна будова музики


Едвард Гріг

Біографія

Пісня Сольвейг

Е.Гріг

Розспівування




03.04.2020 р ;))) Натисни -------->>>>>

Тема 4: Будова (форми) музики.

Одночастинна форма музики

Повідомлення теми та мети уроку.

У повсякденному житті нас оточує багато різних предметів. Всі вони мають певну форму. Наприклад, м’яч має круглу форму, клас – прямокутну. І музика також має певну форму.

Діти, сьогодні на урок до нас завітала Фея Музики. Погляньте, яка вона красива а ще і розумна. Своїми знаннями із музики вона хоче поділитись саме із вами. Фея познайомить вас із будовою (формою) музики.

Відомості про одночастинні твори

У розмовній мові є розділові знаки, які допомагають краще передати настрій, почуття, емоції, інтонації.

Перевіримо, чи вмієте ви відчувати різні інтонації.

- З якою інтонацією я прочитаю вислів: «Немає України без калини». (З окличною, питальною, розповідальною).

- Послухайте пісню «Веселий музикант» і визначте скільки в ній фраз. (Дві фрази).

- Визначте скільки фраз в укр. нар. пісні «Галя по садочку ходила»? (Чотири фрази).

Отже, поділ на фрази складає структуру (будову) мелодії. Якщо ви будете відчувати і розуміти розділові знаки у музиці, то виконання музики буде виразне та осмислене.

Зараз ми прослухаємо музичний твір польського композитора Фридеріка Шопена «Мазурку №5». У п’єсі для образного відображення картини сільського свята композитор використав інтонації завзятого стрімкого польського танцю – мазурка.

Вступна бесіда.

Ви вже знаєте, що мелодія має певну будову, тобто складається із фраз.

- Подумайте, яку будову має дерево? (Коріння, стовбур, гілки, листя).

- За яких умов дерево буде рости та розвиватись? (Коли буде отримувати споживчі речовини: грунт, вода, сонце, повітря).

А тепер своїми знаннями з музики хоче поділитись Фея. Вона знає, що музика має певну будову та розвиток. Може складатись із 1 частини, 2 частин, 3 частин, мати форму рондо, варіацій. Якщо музичний твір складається із 1 частини, то він називається одночастинним, із 2 частин – двочастинним, із 3 частин – тричастинний і так далі.

Кожна частина відіграє важливу роль. Всі частини доповнюють одна одну і допомагають краще розкрити зміст твору. Коли музичний твір втрачає одну із частин, то порушується цілісність.

Слухання Ф. Шопен «Мазурка №5». (Відео)

Завдання. Вслухайтеся у музику і скажіть: «Які почуття викликає цей твір?»

- Який характер твору?(відповіді учнів)

- Які особливості розвитку, будови п’єси? (відповіді учнів)

Аналіз прослуханої музики

У прослуханому уривкові ми відчули один яскраво виражений настрій, тому він має одночастинну форму.

Вокально-хорова робота.

1. Розспівування.

Ми вже знаємо, що існують пісні без приспівів. Вони побудовані на одному музичному матеріалі й не містять контрастних частин. Їх відносять до одночастинних.

Пісні без приспівів відносять до одночастинних творів.

Послухайте приклад одночастинної будови. Прослідкуймо будову та зміст твору, а також спробуймо дати йому назву.

Демонстрація французька народна пісня «Пастух». (Відео)

Французький народ дав назву цій народній пісні: „Пастух”.

Розучування французької народної пісні «Пастух»

Розучіть пісню „Пастух” по нотах.

Це допоможе виділити музичні фрази, розставити знаки дихання. У цій пісні вони збігатимуться з розділовими знаками в літературному тексті.

Підсумок уроку. Рефлексія.

- Яку будову може мати музика?

- Як називається твір, який ми слухали на уроці?

Музичне вітання


Одночастинна форма музика


Веселий музикант

А. Філіпенко

Мазурка №5

Ф. Шопен

Тут і там

Поспівка

Пастух

Французька народна пісня

20.03.2020 р ;))) Натисни -------->>>>>

Підсумковий урок .

Повторення вивчених пісень та термінів

Вступ

Музика не може існувати без розвитку. Вона постійно змінюється, рухається.

Це відбувається навіть тоді, коли вона прагне зобразити спокій і нерухомість. Прийоми розвитку музики можуть бути різними.

Пригадаємо завдяки чому розвивається музика: завдяки композиторському задуму та виконавському баченню музичного твору, ладовому, тембровому, темповому, динамічному розвитку, варіаційному, жанровому розвитку.

(Відео "Музична вікторина" )

Прослухайте уривки музичних творів і визначте назву твору, його автора, а також прийоми розвитку музики.

Весела руханка (відео)

Повторіть вивчені раніше пісні (відео)

"Восьме березня", "Найкращій бабусі", "Подоляночка"

Музична вікторина


Весела руханка

Фізкультхвилинка

Восьме березня


Найкращій бабусі


Подоляночка


3 а, б, в клас Музичне мистецтво 13.03.2020 року

Тема: Багатогранність розвитку музики

Симфонічна казка "Петрик та вовк"

Прочитайте

Подивіться відео з поясненнями

Симфонічна казка "Петрик та Вовк"

Відповідаємо на питання

Продовжувати вивчати пісню "Подоляночка"

(за відеопосиланням нижче)