Projektid

Üks minu elu suurimaid projekte on Just Tantsukooli  vedamine. Esimesed 15 aastat tegi seda mu ema üksi ja mina olin lihtsalt õpetaja ja tantsulooja. Lavastasime ja lõime palju ka koos. Järgmised 15 aastat me vedasime seda asja kahekesi, ehk siis otsused langetasime koos ja projektide juures ma juba aitasin kaasa, nii kirjutamises, korralduses, kui aruandluses. Viimased kaheksa aastat olen tantsukooli vedanud peamiselt üksi,  arutlen ikka Maiaga asjad läbi, aga mitte kõike. Tema tegeleb peamiselt raamatupidamisega ja aitab Võru tantsukooli juures rohkem. Kuigi tegelikult ma päris üksi ei ole, teeme oma õpetajatega ikka koos ka ja arutame asjad läbi. Lõplikud otsused langetan ise. Meie tantsukool on pisike, selles mõttes midagi keerulist ei ole, tunniplaanid saavad ruttu valmis ja lastevanematega suhtlemine on lihtne, kuna meie juurde satuvad lapsed üsna teadliku valikuga, ehk et nende ootused kattuvad sellega mis me pakume

Mulle meeldib mõelda, et oleme noortele tantsuõpetajatele pakkunud hüppelaua võimalust, võttes tööle värskelt ülikooli lõpetanud tantsuõpetajaid, mõned on olnud meiega paar aastat mõned kauem. Kõik meie endised õpilased, kes on tantsualase kõrghariduse omandanud, on meie juures saanud oma esmased õpetamiskogemused  ja usun, et oleme üksteist vastakuti rikastanud ja igaüks neist on meie arengusse oma jälje jätnud. 

Hetkel on meie kool nii pisike, et toimetame Johhanna Anett Toomeliga kahekesi. Teeme tasapisi Lemoot Kompaniiga koostööd ja otsime üheskoos võimalusi areneda. 

Minu väljakutsed juhina on pildis püsimine ja viimasel ajal ka haldusprobleemidega tegelemine, et majanduslikult välja tulla. Paras pähkel on enda müümine ja sihtgruppideni jõudmine.  

Ma isiklikult olen võtnud vastu otsuse viia tantsukooli tegemistes võistluslikkus miinimumini ja see tähendab, et me ei käi ka festivalidel, mis on orienteeritud võistlemisele, mis omakorda tähendab, et esinemisväljundeid on raskem leida. Kunagi sai Future tantsuloomingu festivalgi seetõttu loodud, et omad õpilased saaksid esinemisväljundit. Praegusel hetkel me otsime ja loome endile ise erinevaid projektipõhiseid esinemisi. Näiteks juba traditsiooniks saanud Nõo valguse festivalil osalemine, tänuväärne võimalus on osaleda ka Tantsuhuvihariduse Galal ja õnneks liigub ka Koolitants sinnapoole, et võistluslikkust maha võtta. Ka poolaasta ja laagrite ettenäitamised lastevanematele  on ühed esinemisväljundid. Enamus lapsevanemaid on sellega rahul ja üldiselt juba teatakse, et meil selline suund on. Aga kahjuks ei ole selline suhtumine niivõrd levinud, et meie kooli tormi jookstakse, ikka tahetakse juba koolieelses eas näha tulemusi.  Praegusel ajal on üldse keeruline lastes hoida huvi. Tendents on sinnapoole, et proovitakse palju erinevaid asju ja kohati tundub, et selline mitmetasemeline õpe enam ei õigusta ennast. Aina vähem õpilasi veavad algusest lõpuni välja. Ikka tekivad uued huvid ja kui grupist juba keegi ees läheb, siis see mõjutab ka teisi. Igal sügisel on see uus väljakutse, et kui paljud siis jätkavad ja kust uusi õpilasi juurde saada.  

Tantsukooli suviseid laagreid oleme korraldanud meie alguseaastatest peale.  Nagu ka muud tantsukooli tegevused, olen viimase kümne aasta jookslu  üle võtnud ka laagrite korraldamise. Oleme üsna suurt rõhku pannud laagrites treenimisele ja uute oskuste õppimisele, laagri lõpunäitamistele, kus siis tulemusi näidati.  Aastatel 20 ja 21 oli huvi laagri vastu tavapärasest väiksem ja siis me lõime terve kambaga ühise lavastuse, osad tunnid viisimeg läbi koos erinevas vanuses laste ja noortega ja ka lõpulavastuses osalesid kõik koos, loomine toimus ka ühiselt.läbi loovülesannete ja mängu.  sellel aastal oli üldse linnalaager, kus igale juhendajale andsime sisustada ühe päeva, see oli päris hea vorm. Praktilises mõttes oli hea, et ei pannud juhendajal kinni tervet nädalat, vaid ta sai käia päeva või kaks. Õppijate seisukohalt said süveneda ühte teemasse järjest, ilma katkestusteta

Muud tantsukooli puudutavad sündmused. Avatud tunnid, ettenäitamised, ühised kogukondlikud üritused, avatud uste päevad. Lõpulavastused. Viimane lend lõpetas 2016.aastal. Pärast seda pole keegi enam lõpuni jõudnud, lahustuvad enne ära. Nüüd on lootus, et üks pisikene seltskond jõuab järgmisel aastal ka lõpulavastuseni.    

Eestvedajana väljaspool tantsukooli

Minilavastusi saab näha järgmiste linkide all:  VÕIM , OOTUS ja LOODUS 

2023. aasta Future eesmärgiks oli samuti koosloome meetodil lavastuse väljatoomine, kuid nüüd katsetasime kogu kambaga ühise terviku loomist ja tõime lavastuse välja Uues Teatris.  

 Tulemust saab näha siin:

Üks,Kõik.mp4

 

Osaleja  ja/või kaasloojana ...

...olen toimetanud mitmetes Eesti Tantsuhuvihariduse Liidu projektides

Eesti Tantsuhuvihariduse Liit - Tantsuõpetajate täiendkoolitusprogramm 2018 ja  2020, 2021, 2022 koolitaja, korraldusmeeskond 

Eesti Tantsuhuvihariduse Liit - tantsulõimingu programm  2019.-2020​, vedaja ja koostööpäevade läbi viia koos Eve Noormetsaga

Omamoodi projektideks pean ka oma bakalaureuse ja magistritööd, iseäranis viimast kuna see oli tegevusuuring ja sisaldas endas üksjagu projekti läbiviimise komponente. Näiteks kooliga kokkulepete sõlmimine, õpetajatega läbirääkimine, lapsevanematega suhtlemine. 

Bakalaureuse töö.  Kaitstud Tartu Ülikooli Haridusteadus te Instituudis 2016. aastal.  Uurisin tantsuõpetajate kokkupuuteid ja toimetulekut läbipõlemist soodustavate teguritega

Magistritöö. Kaitstud Tartu Ülikooli Haridusteaduste Instituudis 2019.aastal. Uurisin koostöise loovliikumise rakendamise võimalusi õppimise toetamisel põhikooli II astmes.