Enesetäiendamine

 KOOLITUSED

Tantsualased 

Kutseandmisega seotud  

Muud koolitused

KIRJANDUS

Allolevad raamatud on minu erialased nö öökapiraamatud, mida sagedasti kasutan. Minu erialakirjanduse riiul on muidugi suurem, teised head raamatud ootavad oma järge, et sirvimise staadiumist kaugemale jõuda. Need kaheksa  raamatut on aktuaalsed ja neist ma ammutan õpetamiseks abimaterjali praegusel hetkel. 

Jean Newlove, John Dalby

"Laban for All"

Labani liikumissüsteem on minu jaoks baas, millega ma viimased kaheksa aastat töötan. Antud raamat on väga hea abimees selle jaoks. Labani liikumissüteemi kohta on kirjandust palju, kuid käesolev on minu jaoks üks loogilisemaid ja praktilisemaid.  Toob välja Labani süsteemi põhisõnavara, sisaldab rohkelt abistavaid  illustratsioone  ja pakub  konkreetseid harjutusi, mida üksühele  rakendada või enda jaoks ümber kujundada. 


Eric Franklin "Dance Imagery for Technique and Performance" 

Selle raamatu ma avastasin enda jaoks kusagil kümme aastat tagasi. Annab põhjaliku ülevaate sellest, kuidas visualiseerimise abil oma tantsutehnikat ja väljenduslikkust paremaks muuta.  Liikumise visualiseerimine on olnud üsna loomulik just väikeste laste õpetamisel. Lapsed on ise olnud need, kes visualiseerivad oma liikumist, nad aitavad ennast selle abil loomupäraselt. See raamat on andnud inspiratsiooni, et kasutada visualiseerimist palju julgemalt ja kõigiga.  


Ivan Angelus “Tantsuõpetaja käsiraamat”

Raamat täis kulda ja pärleid. Mulle sobib peaaegu kõik, mis selles raamatus kirjas on. Loen seda vahel lihtsalt nagu ilukirjandust ja mõtted hakkavad jooksma. Üks Angeluse mõte, mida ma ikka armastan tsiteerida on: "Keelatud alal ei liigu see, kel on piisavalt tegemist lubatu kuningriigis" See on minu meelest nii eluline ja kehtib paljuski ka väljaspool tantsusaali. Angelus ise pidas siin silmas küll seda, et ta oma väljenduses midagi ei keela vaid suunab ainult positiivselt, nimetades seda positiivsete juhiste põhimõtteks. Katsun seda põhimõtet minagi järgida, aga päris harjumuseks see  veel saanud ei ole. Teine hea mõte paljude hulgas, mida meeles hoida on, et tantsutunni eesmärk ei ole tulemuste näitamine, vaid õppimine. Jne, jne ....

Anne Green Gilbert "Creative Dance for All Ages"   

Päris igapäevases kasutuses pole, aga kui tunniks ideid vaja, siis hea allikas, mida sirvida.  Minul on soeteatud veebiraamat ja see võimaldab ligipääsu ka  veebiallikale, kus saab vaadata näidistunde, alla laadida tunnikava näidiseid ja veel malle ja vorme, mida enda jaoks kohandada.  Gilbert ütleb, et loovtants sobib igas eas inimestele ja et tantsida võib kõikjal. Ta on aastakümneid propageerinud tantismist koolides ja töötanud selle nimel, et oleks tantsutunni materjali, mida klassiruumis rakendada. Raamat keskendubki sellele, kuidas erinevas vanuses, sealhulgas erivajadustega inimestele loovtantsu õpetada. Annab juhised, kuidas tundi kavandada ja pakub hulga näiteid tundidest. 

Seda raamatut julgen soovitada alustavatele õpetajatele. Mõnusalt puust ja punaseks ja ka kogenud õpetajale hea, kui pea on tühi ja tunne, et tahaks midagi uut, siis ikka leiab et uus võib olla unustatud vana. 

Maria Speth  "Dansspetters III"

Selle raamatu soetasin 2019.aasta detsembris Maria Speth'i läbiviidud koolituselt. Siit leiab toredaid mõtteid.  Kõigi ülesannete jaoks on loodud vastav muusika. Selle raamatuga on kaasas kolm muusika CD'd, mis on minu jaoks raamatu juures suureks väärtuseks, kuna muusikal on minu tundides väga oluline koht. Mulle imponeeris Maria juures just see, et tal on lisaks muusikale ka kõik teised komponendid hästi paigas. Ta kasutab ka joonistamist ja visualiseerimist ja loomiseks mitmeid erinevaid stiimuleid. Loomisprotsess on mitmeetapiline ja ühest väikesest kriipsust paberil võib lõpuks saada suuremat sorti lavastus. Maria Spethilt olen saanud inspiratsiooni, et kui ei leia oma tundi toetavat muusikat, siis tuleb see luua ise. Paar asja olen juba teinud, kasutades sellist veebitöörista nagu soundtrap 


Heiki Krips "Konfliktidest ja suhtlemisoskustest õpetamisel ja juhendamisel.

See raamat on mul riiulis  juba pea kümme aastat, Väga inimlikult ja lihtsalt mõistetavalt kirja pandud ja  korra olen selle  otsast lõpuni läbi töötanud ja suhtlemisvõtteid  ka harjutanud. See on hästi struktueeritud õpiku vormis raamat.  Aitab mõista konfliktide kui vastuolude olemust ja annab vahendeid konfliktidega toimetulekuks, milleks on peamiselt suhtlemistehnikad ja nende kasutamine. Annab ülevaate grupiprotsessidest ja juhi rollist grupis, juhtimisstiilide analüüse ja näiteid. Raamatus on üldse  palju näiteid elust endast, ka harjutusi ja küsimusi mõtiskluseks. 

Väga vajalik raamat inimestega töötamisel. 

Eda Heinla "Lapse loovuse hoidmine ja arendamine"

Eesti autorite kogumik annab tänapäevase teaduskirjanduse põhjal ülevaate lapse loovusest ja selle avaldumise toetamise võimalustest.   Raamatust leiab head teoreetilist tausta, mida igapäevaselt laste ja noortega tegelemisel melles hoida. Lisaks veel hulk praktilisi inspireerivaid  soovitusi laste loovuse avastamiseks ja arendamiseks, mida jooksvalt rakendada saab.      


Lev Võgotski "Laste loovus ja kujutlusvõime. Mäng ja selle osa lapse psüühilises arengus"

Peaaegu sajand tagasi kirjutatud raamat, mis ei aegu ja kehtib tänapäeval sada protsenti. Mõnusalt loetav ning aitab mõista loovuse olemust ja seda, miks on vaja arendada laste loomingulist kujutlusvõimet.  


VEEBIMATERJALID  

Enesetäiendamise juures ei saa alahinnata kõikvõimalikku veebist leiduvat materjali.  Selles mõttes võib küll tänapäeva tehnoloogiale tänulik olla,  et tohutu varandus on paari hiirekliki kaugusel. Muidugi annan endale aru, et iga asi ei vääri kohe jäljendamist ja et selles maailmas orienteeruda, on vaja eelteadmist. Ehk siis peab teadma mida otsida.


Tantsutunni sisustamiseks on head eelkõige videokanalid, millest materjali ammutada, toon vaid mõned näited. 

 Edasiviiv balletitehnika  - kõige värskem allikas, sellele olen ostnud aastase ligipääsu ja tasapisi tudeerin. Mõnus ja turvaline viis õppida klassikalist balletti, sobib väga meile, kes me tegeleme väga palju loominguliste asjadega, siis see on selline kehasõbralik ja fokuseeritud  viis oma keha treenida.

Jaakko Kulmala kanal.  Valik  Mattox'i jazz tantsu tehnika algupäraseid harjutusi. Sobib hästi erinevatele vanusegruppidele, nõuab koordinatsiooni ja nuputamist, harjutused on tehtavad, samas nõuavad korralikku pingutust. Mulle endale meeldib neid teha, kuna mu oma aju saab siis ka tööd, parimad koordinatsiooni asjad ja pikemad harjutuste kombinatsioonid on pakuvad ka head  emotsioooni.

Lemon   vana hea klassika, Lemon on iseeneset moderni tehnikatest mulle hästi südamelähedane ja tehnika tundides ma ilmselt siiamaani rakendan teda kõige rohkem, kuna ta on mul kehas väga sees. Limon'i ma videote järgi väga palju ei ole teinud, pigem värskenduse mõttes olen vaadanud. Põhjus ilmselt selles, et kui 90 ndate alguses piirid lahti läksid ja kuidagi neid töötubasid ja pikemaid koolitusi sadas sisse hulgim, siis suurem osa neist kuhu mina sattusin, pakkusid just Lemon'i ja Limon/Humphrey tehnikaid.  Hakkasin  neid kohe aktiivselt praktiseerima ja sealt see ka külge jäi.  

Merce Cunningham Trust      siit saab materjali Cunninghami tehnika õppimiseks ja õpetamiseks, olen ühe oma õppegrupiga terve aasta tegelenud just Cunningham'i tehnikaga. Noppisin erinevaid harjutusi siit ja sealt, aga vana hea klassika jäi ka siin sõelale.  Selle video tegin otsast lõpuni endale selgeks ja sain seeläbi olemusele pihta ja aru, kui head ikka vanad tehnikad keha treenimiseks on. Lisaks annavad need koordinatsioonile päris hea põntsu positiivses mõttes.

Need on üksikud näited, kuigi enimkasutatavad, tulen nende juurde ikka aegajalt tagasi, sest ega mälu pole enam see, mis vanasti. Vaja ikka üle vaadata ja sellist päris tehnikatundi ma enam nii sagedasti ei tee. Kuigi igatsen selliseid tugevaid tehnilisi tunde aegajalt taga ikka ka. 


Üks veebis olev õppematerjal kuhu ma ikka ja jälle sisse põikan on  Nüüdisaegse õpikäsituse e-kursus!  Õpetamise aabits tänapäeval.