Igrifikacija

O igrifikaciji (gamification) i učenju temeljenom na igrama (game-based learning)

Iako oba pojma uključuju igru i učenje, razlika leži u tome na koji su način elementi igre ukomponirani/ugrađeni u iskustvo učenja, što dovodi do veće razlike u ishodima učenja kada se uspoređuju igrifikacija i učenje temeljeno na igrama.

Učenje temeljeno na igrama (game-based learning) vrsta je iskustva aktivnog učenja unutar okvira igre koja ima specifične ciljeve učenja i mjerljive ishode. Iskustvo učenja daje učeniku jasne ciljeve unutar okvira virtualne igre, zahtijeva visok stupanj interakcije učenika i nudi povratne informacije o uspjehu učenika. Igre su često osmišljene kako bi igraču omogućile razumijevanje predmeta u kontekstu stvarnog svijeta.

Igrifikacija (gamification) proces je dodavanja elemenata ili mehanike igre iskustvu radi povećanja angažmana ili užitka. Ovi elementi igre obično su odvojeni od stvarnog sadržaja učenja. Igrificirane lekcije ili aktivnosti mogu uključivati elemente kao što su nagrade, bodovi, značke.


*Dio projekta nastao nakon edukacije We play it safe! 

2022./2023.

Igrom do znanja

 U Mjesecu hrvatskoga jezika (21. veljače – 17. ožujka) odlučili smo se poigrati s našim lektirnim djelima "Trojica u Trnju" Pavla Pavličića i "Uzbuna na Zelenom vrhu" Ivana Kušana. Učenici 5. a i 5. d razreda morali su u skupinama na temelju djela osmisliti pravu igru kako bi provjerili pročitanost djela. 

Igra je aktivnost rješavanja problema koja redovito privlači učenike (a i odrasle). Učenici su ozbiljno pristupili izradi igara koristeći četiri osnovna elementa igre, a to su mehanika, priča, estetika i tehnologija. Igre su oblikovane uz sljedeće komponente: cilj (kojim se pokreće istraživanje i stvara napetost), pravila, izazov i interakciju. Naglasak je na edukativnosti igara jer se putem njih usvajaju nove kompetencije i vještine.

Uslijedila je i faza testiranja. Učenici su isprobavali svoje igre, ali i drugih skupina te davali komentare za svaku igru: što im se sviđa, što su naučili i što bi se moglo poboljšati.

U cijelom procesu najvažnija je međusobna suradnja (kolaboracija) i interakcija (komunikacija), kreativnost te razvijanje kritičkog mišljenja, što su i odlike našeg projekta 4K do uspjeha.

Proces (učenje) je radost!


8. ožujka 2023.

Učenici 5. a i 5. d razreda

Mila Pandžić

Razmjena ideja, izrada igara

Igre (Pavao Pavličić, "Trojica u Trnju")

Igre (Ivan Kušan, "Uzbuna na Zelenom vrhu")

I na kraju – IGRANJE i testiranje igara!

2021./2022.

Igre bez granica

Kako završiti još jednu izazovnu nastavnu godinu negoli igrom! Mladi jezikoslovci pripremili su za kraj novu igru za svoje kolege (6. d), ovaj put na temu glagolskih oblika. Bio je to veliki izazov jer je trebalo uključiti gradivo Hrvatskoga jezika, a opet na zanimljiv i zabavan način. Svojom kreativnošću ponovno su nadmašili sami sebe, a uspjeh se temeljio na timskom radu. Nakon godinu dana dokazali su da se igrifikacijom u nastavi može itekako motivirati učenike i nisu nam potrebni digitalni uređaji za učenje i zabavu. Naš zeleni prostor oko škole uvijek nam je motivacija za nastavu u prirodi, a najdraža pohvala kolega koji su bili oduševljeni igrom.

Dio ugođaja pogledajte u videozapisu i fotografijama u prilogu.

15. lipnja 2022.

M. P.



Videozapis "Igre bez granica"

Timovi

Igra

Nagradni bodovi

Svatko voli nagradu, zar ne? Odličnim znanjem također možemo doći do nagrada. 

Više na satima Hrvatskoga jezika... :-) 

siječanj 2022.

M. P.

Pričalice

Naše karte Pričalice su gotove! Baš smo ponosni i sretni te spremni na stvaranje priča i igru. 

Svi volimo priče i slušati ih i pripovijedati. Okruženi po cijele dane multimedijskom tehnologijom, odlučili smo se odmaknuti od svih ekrana te u ovom užurbanom svijetu zastati i poslušati jedni druge. Ispričati priču! Komunicirati, pripovijedati, osjećati, razumjeti jedni druge, pobjeći u neke druge svjetove (ali i razumjeti svijet u kojem živimo), doživjeti nova iskustva, upoznati nove ljude, povezati se riječju i slikom, i na kraju svega dobro se zabaviti! 

Mladi jezikoslovci oslikali su prekrasne karte bogatstvo detalja i boja potiču nas na zamišljanje različitih slika i događaja. Izazivaju razne osjećaje i pobuđuju maštu. Nastale su i naše prve priče! Pričamo i slušamo jedni druge! 

Naše karte Pričalice potiču na kreativnost, suradnjom (kolaboracijom) učenika nastaju zanimljive priče, kroz pripovijedanje zajedno rješavamo neki problem i kritički promišljamo, a priču uvijek nekome namjenjujemo, netko nas sluša, a mi pripovijedamo – ostvarujemo komunikacijski čin. Sve u skladu s našim 4K do uspjeha!

Koliko čitanje i pripovijedanje priča ima pozitivan učinak, već smo spoznali. Zato želimo širiti tu radost pa će naše karte Pričalice uskoro krenuti na put! Veselimo se novim pričama!

prosinac 2021.

Mladi jezikoslovci (6. r.) i M. P.



Božićna potraga za blagom

Stigao je dugoočekivani dan! Učenici 6. d bili su spremni za zanimljivu potragu za blagom.

Naši Mladi jezikoslovci (6. r.) s profesoricom Milom Pandžić tjednima su osmišljavali zagonetke na temu "Priča iz davnina" za svoje kolege u razredu. Znaju da nije bilo lako osmisliti originalnu zagonetku, no uz kreativnost i zajedničku suradnju uspjeli su savladati i taj izazov. Posljednji tjedan u prvom polugodištu sve su pomno organizirali i s iščekivanjem čekali početak.

Bilo je jako veselo jer se potraga osim školskog prostora proširila i na školsko dvorište. Skupine učenika raštrkale su se po hodnicima i malo-pomalo otkrivali su tajne omotnica i rješavali zagonetke u njima. Mrak je dodatno pridonio tajnovitosti pa su bile potrebne i lampe za lakšu potragu po školskom igralištu i našoj "šumi Striborovoj".

Učenicima je bilo jako zabavno i svi su stigli do blaga.

Drugi dio "blaga" nalazio se u učionici bogato smo se počastili slatkišima, a učenice su pripremile i božićni koncert uz gitaru i harmoniku veselju nije bilo kraja.

Naša pustolovina je uspješna uz 4K! 


22. prosinca 2021.

Ana Vuk, 6. d

Društvene igre

Društvene igre odlični su alati za učenje. Na zabavan način uče se brojne vještine, potiču kognitivni razvoj djece, pokretač su govorno-jezičnih interakcija, poučavaju kako kreativno i strateški riješiti problem, potiču na suradnju pa šutljivije osobe jačaju samopouzdanje u timskom radu poučavaju socijalne vještine, prilika su za učenje o emocijama, razvijaju maštu, kreativnost, a ono najvažnije donose sreću i dobru zabavu!

U našem 6. d osobito je popularna igra "Alias". Vježbamo komunikaciju, povezujemo se s kolegama i surađujemo, pokazujemo svoju kreativnu stranu, a i rješavajući probleme, razvijamo kritičko mišljenje. 4K do uspjeha!


prosinac 2021.

M. P.



Memorijska igra 

"Sunce djever i Neva Nevičica"

U Mjesecu hrvatske knjige u našem "malom projektu" "Priče iz davnine iz našega kuta" napravili smo i memorijsku igru na temelju priče "Sunce djever i Neva Nevičica" u papirnatom obliku, ali i digitalnom!

15. studenoga 2021.

Mario Mihaljević, 6. d



Igra iznenađenja

Naša skupina Mladih jezikoslovaca (6. r.) za svoj je prvi susret koji vodi profesorica Mila Pandžić imala organiziranu potragu za blagom! Međusobna suradnja i logičko razmišljanje bila su jedina sredstva koja su im mogla pomoći, uz papir i olovku! Zagonetke sakrivene u omotnicama po cijeloj školi natjerali su učenike da uz nestrpljenje i veselje jure s jednoga na drugi kraj škole. Bilo je zabavno malo-pomalo otkrivati tajnu riječ jednorog. Za nagradu su učenici dobili upravo to! Jednoroga! :-) Bilo im je toliko zabavno da su odlučili biti kreativni poput profesorice i sami osmisliti svoju potragu za blagom na temu Priča iz davnine! Uskoro više o našoj igri!

5. listopada 2021. 

Ana Vuk, 6. d

Tražili smo, tražili, ...

dugo razmišljali, ...

pronašli i rješavali, ...

veselo surađivali, ...

pomalo i trčali, ...

usredotočeno promišljali ...

neočekivano otkrili, ...

i uspješno odgonetnuli. :-)

Voćka poslije kiše

Gle malu voćku poslije kiše, puna je kapi pa ih njiše... 

Tko nije u školi krasnoslovio ove stihove pjesme Voćka poslije kiše Dobriše Cesarića? Svi smo, zar ne? No učenici 6. d razreda još su bolje uvježbali krasnoslov te pjesme kroz igru i zabavu! Svi smo slušali jedni druge i dobro se zabavili, ali i uvježbali krasnoslov. Dobili smo i kritike drugih kako bismo bili još bolji. 

I tko kaže da igra nije način učenja!

30. rujna 2021.

Ana Vuk, 6. d