Čuvari baštine

2022./2023.

10. Adventsko-božićni

humanitarni koncert

Klikni na pozivnicu!

14. prosinca 2022.

Mila Pandžić

Kravata simbol Hrvata! 

Kravata, najčešći modni detalj u svijetu, prvi su predstavili Hrvati!

Svjetski dan kravate (18. listopada) obilježili smo vezanjem kravata pa su mnoge učenice i učenici te učiteljice i učitelji prošetali školskim hodnicima vrlo elegantni i ozbiljni, ali naravno – nasmijani. Stariji učenici odjenuli su i odijela pa su na trenutak hodnike ispunili mladi „poslovni ljudi“ koji su s veseljem pokazivali dio hrvatske bogate baštine. Toliko kravata na jednom mjestu samo nas je podsjetilo koliko možemo biti ponosni ‒ mi smo domovina kravate!

Povijest kravate počinje tijekom Tridesetogodišnjeg rata (1616. – 1648.) u kojemu su sudjelovali i hrvatski vojnici koji su se na ulicama Pariza isticali svojim elegantno zavezanim maramama oko vrata. Taj detalj nalazimo u hrvatskoj narodnoj tradiciji – djevojke bi svojim zaručnicima poklanjale rubac od platna ili svile kao simbol međusobne vjernosti. Modno osvješteniji Parižani ubrzo su prihvatili elegantan stil hrvatskih vojnika koji su nosili „à la Croate” („na hrvatski način”) pa je i nastala nova francuska riječ ‒ cravate. Mladi kralj Luj XIV. počeo je nositi kravatu 1646. i taj modni detalj ubrzo je zahvatio cijelu Europu i svijet.


18. listopada 2022.

M. P.

7. d

Logo projekta (Klik na sliku!)



Putovima naših starih

U svijetu sveopće globalizacije iznimno je važno očuvati vlastiti nacionalni identitet, a time i očuvati nacionalnu baštinu. Naša domovina Hrvatska bogata je raznolikom prirodnom i kulturnom baštinom (običajima, tradicijom, dobrima), što dokazuje i veliki broj dobara pod izravnom zaštitom UNESCO-a. Od najranije dobi djecu treba podučiti razumijevanju značaja prirodne i kulturne baštine kako bi spoznali vlastito kulturno nasljeđe i prirodno bogatstvo te tako postali odgovorni pojedinci u njegovanju i očuvanju baštine.

Ususret Međunarodnome danu kulturne baštine i Danu europske baštine (23. rujna) učenici 7. d razreda upoznali su se s pojmovima kulturnog nasljeđa (baštine) i kulturnih dobara te istražili Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Pronašli su zaštićena kulturna dobra u Lučkom i krenuli u turističku šetnju svojim mjestom – putovima svojih predaka. Zastali su na pet lokacija – zgrada bivše mitnice, zgrada stare škole, župni dvor, župna crkva sv. Ivana Nepomuka i crkva Blažene Djevice Marije Lauretanske – te saznali mnoge zanimljivosti o svojemu mjestu. Neki su se prisjetili i priča svojih djedova, baka i roditelja te uvidjeli neprocjenjivu vrijednost svojega okruženja.

Čuvanje i poštivanje baštine svojega užeg zavičaja vodi k očuvanju cjelokupne baštine naše domovine, što je pak smjernica za upoznavanje i poštivanje kulturnih različitosti svjetskog nasljeđa, kao jedan od globalnih ciljeva održivog razvoja UN-a. Sljedeću turističku šetnju učenici 7. d razreda uskoro će realizirati i u Stupniku u novoj potrazi za zaštićenim kulturnim dobrima.


23. rujna 2022. 

M. P.

2021./2022.

Crkva sv. Ivana Nepomuka, Lučko

(preuzeto s: nepomuk.hr)

Putovima naših starih

(izvanučionična nastava)


Uskoro...

ožujak 2022.

Župni dvor, Lučko

(preuzeto s: nepomuk.hr)

Za saku dobru rieč

(razlikovni rječnik kajkavskoga govora mjesta Stupnik)



Uskoro...


ožujak 2022.