LIKOVNA KULTURA, 2. TRAVNJA
Potreban pribor: olovka, drvene bojice (ili flomasteri), ravnalo (ali nije nužno)
Odigraj igru vješala i otkrij pojam koji se traži.
Usmeno odgovori:
Voliš li čitati stripove? Ako da, koji ti je najdraži?
Prepoznaješ li koji od ovih stripova? Riječ je o stripovima koji se nalaze u popularnim dječjim časopisima Smib i Prvi izbor.
Dobro promotri ove stripove.
Usmeno odgovori:
Od čega se sastoje?
Bi li ih mogao/mogla razumjeti i da ne sadrže riječi?
Kako su poredane sličice?
Gdje se sve može nalaziti tekst?
Gdje se nalaze slike?
Kojim redoslijedom se promatraju sličice?
Već smo ranije naučili da je slika prikaz onoga što vidimo, a nastaje crtama i bojama na plohi. Jedan izdvojeni dio slike je kadar. U stripu se kadar najčešće dobiva na način da se uokviri sličica.
One se nižu odozgo prema dolje i slijeva nadesno i kombiniraju se s tekstom. Tekst se može nalaziti negdje u kadru kao objašnjenje, u oblačiću kao govor nekog lika ili pak bilo gdje u kadru kada se veličinom slova i neobičnim izgledom prikazuju zvukovi. Ponekad tekst potpuno izostane ili ga ima vrlo malo. Sličicama se prikazuje najvažnija radnja za razumijevanje stripa.
Primjer nizanja kadrova u stripu:
Kadar u stripu
LIKOVNI ZADATAK: U nastavku pročitaj dvije basne. Odaberi jednu od njih i prikaži je stripom. Nacrtaj najmanje četiri kadra. Predvidi mjesto za tekst. Prvo čitkim i dovoljno velikim slovima napiši tekst, a zatim oko njega oblačić.
BASNA BROJ 1: GAVRAN I LISICA
Gavran ukrade komad sira i sjedne na drvo da ga pojede.
Tek što je to lisica opazila, odmah je poželjela taj lijepi zalogaj, i počela misliti kako bi do njega došla.
Sasvim krotko i ponizno dođe drvetu i reče gavranu: „Oj, lijepa ptico, ljubimče bogova i ljudi! Kako je divno tvoje perje, kako su sjajne tvoje oči, i kako sjajan kljun! Ako je još i tvoj glas takav, ti si onda kralj sviju ptica!”
Gavranu je ta hvala veoma godila, pa odluči zapjevati da lisica čuje njegov glas. Otvori kljun, te razviče svoj ponositi: „Kvar, kvar!” Međutim je sir pao na zemlju, a lija ga dobro dočeka, pohlepno pograbi i pojede, a zatim se stane rugati gavranu govoreći: „Meni se htjelo sira, a znajući kako si tašt, hvalila sam te i uznosila!” Postiđen, gavran odleti dalje.
BASNA BROJ 2: KORNJAČA I ZEC
Zec je ismijavao kornjaču zbog njezine tromosti i nespretnosti. Kornjači to dojadi, te ga pozove na utrkivanje. Zec od šale prihvati njezin poziv. Osvane dan utrke. Odrede cilj, i u isti čas oba krenu na put. Kornjača je gmizala polagano, ali neprestance i neumorno, a zec je kao mahnit skakao samo da pokaže, kako prezire kornjačču. Napokon je umoran, blizu cilja, legao i zaspao kao zaklan. Najednom počnu gledatelji vikati. Zec se prene, poskoči, ali kornjača je bila već na cilju. Opazivši je kako se već natrag vraća, ukloni joj se postiđen zec s puta, i prizna sam da ga je najsporija životinja na svijetu osramotila, jer se previše uzdao u svoju brzinu.