Патріотичне виховання

Національно-патріотичне виховання дітей та молоді

Національно-патріотичне виховання дітей та молоді – це комплексна системна і цілеспрямована діяльність органів державної влади, громадських організацій, сім’ї, освітніх закладів, інших соціальних інститутів щодо формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, почуття вірності, любові до Батьківщини, турботи про благо свого народу, готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави. Найважливішим пріоритетом національно-патріотичного виховання є формування ціннісного ставлення особистості до українського народу, Батьківщини, держави, нації.

Мета патріотичного виховання конкретизується через систему таких виховних завдань:

- утвердження в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України;

- виховання поваги до Конституції України, Законів України, державної символіки;

- підвищення престижу військової служби, а звідси – культивування ставлення до солдата як до захисника вітчизни, героя;

- усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю;

- сприяння набуттю дітьми та молоддю патріотичного досвіду на основі готовності до участі в процесах державотворення, уміння визначати форми та способи своєї участі в життєдіяльності громадянського суспільства, спілкуватися з соціальними інститутами, органами влади, спроможності дотримуватись законів та захищати права людини, готовності взяти на себе відповідальність, здатності розв’язувати конфлікти відповідно до демократичних принципів;

- формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій;

- утвердження гуманістичної моральності як базової основи громадянського суспільства;

- культивування кращих рис української ментальності - працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, бережного ставлення до природи;

- формування мовленнєвої культури;

- спонукання зростаючої особистості до активної протидії українофобству, аморальності, сепаратизму, шовінізму, фашизму.

лист_патріотичне_виховання-08.06.2022.pdf

Патріотичне виховання - це сфера духовного життя, яка проникає в усе, що пізнає, робить, до чого прагне, що любить і ненавидить людина, яка формується

(В. О. Сухомлинський)

        Метою національно-патріотичного виховання є сприяння вихованню у молодого покоління почуття патріотизму, формування особистості на засадах духовності, моральності, толерантності, забезпечення створення умов для інтелектуального, культурного та фізичного розвитку, реалізації науково-технічного та творчого потенціалу школярів. 

       Сьогодні необхідність національно – патріотичного виховання  зрозуміла майже всім. Адже таке спрямування здатнепринципово, системно та організовано, технологічно обґрунтовано виконувати функцію суспільства з підготовки молодого покоління до самостійного  життя,  набуття молоддю соціального досвіду, успадкування духовних надбань, досягнення високої культури міжнаціональних взаємин, формування особистісних рис громадян, духовності, фізичної досконалості, моральної, естетичної, правової, екологічної культури, відтворенням та збагаченням як індивідуального досвіду, так і суспільного духовного потенціалу народу, нації та людства.

      Саме тому в Терезинському НВО  створено  відповідний виховний процес простору в школі, який забезпечує інтенсифікацію, ефективність і результативність національної виховної діяльності, функціонування національно – патріотичної  системи, модернізацію змісту виховання, його форм та методів, виховних технологій на основі впровадження новітніх досягнень вітчизняної психолого-педагогічної науки і практики.

     Одним із засобів утілення національної ідеї в школі приділяється традиційному образотворчому мистецтву, а особливо культурі вишивання. Саме цьому завдячуємо Левченко Валентині Миколаївні, невтомній трудівниці та керівнику гуртка «Вишивка» та «В’язання». Власними руками, Влада Коробенко, Стрикало Катерина, Бутта Інна, творять дива та заохочують інших у свій гурточок. Їхніми виробами та стендами прикрашена бібліотека та клас. А також створені полиці для виробів кожної дитини.

Поза увагою не залишається і гурточок «Росиночка» на чолі з Світланою Петрівною. Українська традиційна музична культура нерозривно пов'язана з мистецтвом кобзарів і бандуристів. Більше того, саме на їхні плечі в різні історичні періоди лягала місія українського відродження – не лише культурного, а й державницького. Відтак саме бандура й кобза є символами українства, його історичної пам'яті й культурної традиції.

     Формування почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії, культурних та історичних цінностей;виховання громадянських почуттів і свідомості, поваги до Конституції та інших законів України, соціальної активностіі відповідальності за доручені державні та громадські справи; формування здібностей до аналізу зовнішнього та внутріполітичного становища, вміння на цій основі самостійно адекватно оцінювати події, що відбуваються у державі і світі, свою роль та місце в цих подіях;створення нормативно-правової бази та комплексу заходів щодо виховання патріотичних почуттів і свідомості громадян України; узагальнення та поширення передового досвіду військово-патріотичного виховання, вдосконаленні форм і напрямів цієї діяльності - саме такі завдання поставив керівник гуртка «Стрілецький», Багмет Максим Олександрович, перед своїми вихованцями. 

   Значна увага приділяється і народній літературній творчості: казкам, пісням, гуморескам. Проводяться відкриті уроки, рольові костюмовані ігри, творчі дослідження тощо.

  Вчителями української мови та літератури в школі неодноразово проводяться заходи до  200 річчя Т.Г.Шевченка. Це і шкільна виставка ілюстрованого матеріалу «Життя і творчість улюбленого письменника», усний журнал «Живописних справ майстер», засідання круглого столу «Орлиний злет Шевченкового духа», обговорення основних вимог щодо популяризації творчості лауреатів Національної премії України імені Т. Шевченка та інші.

 Відзначення 90-річчя Білоцерківського району став один із головних пріоритетів виховної діяльності загальноосвітніх навчальних закладів, тому він не обійшов поза увагою і нашу школу.  Саме тому лейтмотивом шкільного життя  стали  поняття: рідний край, Батьківщина, Білоцерківщина, родина, патріот, громадянин. На прикладіосновних подій показати становлення Білоцерківського району як одного з провідних районів Київської області, окреслити його вагому частку в історії, культурі, економіці, науці  області і держави, взялися не лише класні керівники, вчитель історії, а й запрошені гості в рідну домівку. Зокрема, це сільський бібліотекар – Ніна Григорівна. Вона провела усний журнал «Білоцерківщина мій рідний край» для учнів 5-7 класів. Вдало була сформована книжково - ілюстративна виставка «Білоцерківщина у творчості письменників» Левченко Валентиною Миколаївною.   Аукціон соціальних ідей «Білоцерківщина: шляхом розвитку і досягнення», такою формою проведення  зацікавила старшокласників вчитель історії Шатковська Ірина Миколаївна. 

У вересні у Терезинському НВО пройшов конкурс дитячих малюнків "Селище мого майбутнього", в якому прийняли активну участь учні школи. Діти яскраво зобразили своє бачення рідного селища за кілька десятків років.

   В рамках Європейського тижня місцевої демократії в Терезинському НВО був проведений єдиний день «За демократію через право». У школі було організовано та проведено заходи інформаційного характеру: учні 11 класу переглянули презентацію «Права людини в міжнародно-правових документах», взяли активну участь у її обговоренні. Для учнів 10 класу була проведена дискусія «Поняття «право людини» і «свобода людини», метою якої було підвищення загального рівня правової культури, виховання в учнів поваги до закону і прав людини. Учні 9 класу ознайомилися з правами людини під час лекції «Європейська конвенція з прав людини: які базові права вона захищає?». Юні знавці права виявили зацікавленість у подальшому вивченні правознавства. Всі учні отримали «Пам’ятку школяру», яка знайомить підлітків із їхніми правами від самого народження. 

  У бібліотеці відбулася книжкова виставка «Права дитини. Конвенція ООН про права дитини».

   Чудове та гомінке свято пройшло в учнів початкових класів  Українська співаночка. Для дітей були проведені цікаві конкурси, завдання та вікторина. Метою свята було розвивати любов до звичаїв та традицій українського народу, прищеплювати патріотичні почуття та гордість за свій народ. 

   До дня української мови та писемності в нашій школі пройшли відкриті тематичні уроки та виховні години. Учні прийняли активну участь у конкурсі знавців української мови "Мови чарівної голос". 

  У XX столітті український народ пережив одну з найстрашніших трагедій у своїй історії – голодомор. Україна, яка завжди годувала хлібом весь світ, зазнала масового голоду. Країна втратила тоді мільйони своїх дітей. Голодомор приніс багато горя. У нього були об’єктивні й суб’єктивні витоки й наслідки. Майже вісімдесят років минуло відтоді. Час лікує душевні рани, але рану в серці України загоїти неможливо. Вона завжди буде невгамовним болем нагадувати про час, коли над Україною, над іншими народами колишньої радянської спільноти панував диявол. 

   26 листопада 2013 року в Терезинському НВО в рамках фестивалю «Веселки над Київщиною» відбулася зустріч з – Кульчицьким Анатолієм Івановичем, заслуженим працівником культури України, поетом і композитором знаним на Білоцерківщині і за її межами, Єрмолаєвим Олександром Івановичем – поетом, журналістом, публіцистом. Учні 7 – 11 класів, затамувавши подих слухали поетичні рядки про Україну, босоноге дитинство, рідний край. Особливо сподобалися учням авторські пісні у виконанні А. І. Кульчицького. Ця зустріч вселила в юні душі оптимізм, тверду віру в грядуще України. 

   Виховання громадянина з демократичним світоглядом і культурою, який не порушує прав і свобод людини та з повагою ставиться до традицій і культури свого народу -  таке завдання стало перед проведенням в нашій школі  тижня  правової освіти.

   Конкурс на кращу стіннівку для учнів 7 - 11 класів «право в нашому житті»; виставка кращих рефератів з правознавства у кабінеті історії; відкрита полиця у бібліотеці "Закон і я"; проведення Всеукраїнського уроку на тему "права людини" - з нагоди проголошення 10 грудня 1948 року    Загальної декларації прав людини; перегляд мультимедійної презентації "Чи знаєш ти зміст Конвенції про права дитини?" ; бесіди ,тренінги  та інші заходи для школярів, спонукали їх до  духовної єдності поколінь, збереження родинних традицій, вивчення родоводу. Вчителі початкової школи зуміли залучити дітей до вивчення народних звичаїв, обрядів, виховання національної свідомості та самоосвіти. 

…Основними завданнями – є виховання в учнівської молоді почуття гордості за Україну, дисциплінованості, мужності, відданості українському народові, формування здорового способу життя. Саме з таким гаслом пройшли уроки Мужності «Пам’яті безсмертного подвигу…» до дня відзначення 70 – річчя визволення від німецько – фашистських загарбників Білоцерківського району. Учні та вчителі школи вшанували пам'ять безсмертного подвигу тих, хто своєю кров’ю, ціною власного життя заплатив за наше мирне майбутнє. 

Така виховна робота сприяє поглибленню знань учнівів з історії та культури народу, його традицій, формуванню патріотичних поглядів, переконань та почуттів, відповідної поведінки.

   Отже, у процесі виховної роботи з національно - патріотичного виховання учні глибш усвідомлюють свою причетність до минулого, теперішнього і майбутнього Батьківщини, що дозволяє утверджувати у них почуття відповідальності за майбутнє своєї держави, за власну долю.

>>>Проект Національно-патріотичне виховання <<<

 

>>>План Національно-патріотичного виховання <<<