Covid-19

Інформаційна сторінка

   Правила поведінки для запобігання зараженню коронавірусною хворобою (Covid-19).

   Правила організації освітнього процесу, відвідування закладу освіти і перебування в ньому в умовах профілактики розповсюдження коронавірусної хвороби (COVID-19).

   Особливості відвідування закладу освіти

 До закладу освіти забороняється допуск батьків або супроводжуючих, крім осіб, які супроводжують осіб з інвалідністю.

  Відвідування закладу освіти стороннім особам дозволяється за попередньою домовленістю з керівником закладу освіти.

  Контакти педагогічних працівників із батьками (законними представниками) здобувачів освіти за можливості здійснюються за допомогою будь-яких засобів зв’язку.

  До закладу освіти не допускаються особи, в яких є симптоми гострого респіраторного захворювання (кашель, нежить, утруднене дихання) або підвищена температура тіла.

  Вхід до приміщень закладу дозволяється при наявності захисної маски (одноразової чи багаторазового використання, у тому числі виготовленої самостійно) або респіратора. Захисні маски можуть не використовуватися під час проведення занять у навчальних приміщеннях. Під час пересування приміщеннями закладу освіти використання захисних масок є обов'язковим.

  У кожного здобувача освіти та працівника закладу освіти  має бути щонайменше дві захисні маски (на день) та індивідуальний пакет для їх зберігання.

  Захисну маску необхідно змінювати кожні три години. Захисна маска має щільно прилягати до обличчя, повністю закривати рот і ніс. Перед заміною маски руки дезінфікуються антисептиком.

 Заклад освіти рекомендує батькам (законним представникам) забезпечити дітей індивідуальними засобами для дезінфекції рук (антисептиками), вологими/паперовими серветками, пляшками води. 

  На вході до всіх приміщень закладу організовуються місця для обробки рук антисептичними засобами. Місця дня обробки рук позначаються вказівником про правила та необхідність дезінфекції рук (банер, наклейка, тощо).

  Учасникам освітнього процесу необхідно дотримуватись соціальної дистанції не менше 1,5 м.

  Для запобігання утворенню скупчення учасників освітнього процесу допуск здобувачів освіти до закладу здійснюватиметься за таким графіком :

Маршрути руху здобувачів освіти:

   Для організації двостороннього руху коридорами, виокремлення зон переміщення для різних вікових категорій здобувачів освіти нанесено розмітку на підлозі.

 Моніторинг стану здоров’я учнів здійснюватиметься шляхом проведення медичним працівником закладу (у разі його відсутності – класним керівником) опитування щодо самопочуття, а також організації регулярної комунікації з батьками учнів для з’ясування стану здоров’я учнів.

  Учитель - предметник перед початком уроку проводить опитування учасників освітнього процесу щодо їх самопочуття та наявності симптомів респіраторної хвороби.

  Моніторинг стану здоров’я  працівників закладу освіти здійснюватиметься  шляхом проведення медичним працівником закладу (у разі його відсутності – -----------) термометрії та опитування щодо самопочуття.

   У разі виявлення ознак гострої респіраторної хвороби, за відсутності батьків, здобувачі освіти тимчасово ізолюють в спеціально відведеному приміщенні закладу, інформуються батьки (інші законні представники) та приймається узгоджене рішення щодо направлення до закладу охорони здоров'я.

   Освітній процес забезпечується з дотриманням:

нормативів наповнюваності класів;

санітарних норм і правил щодо відстані столів (парт) у навчальних приміщеннях і регулярного провітрювання.

   У закладі освіти буде здійснюватися регулярний моніторинг та аналіз відвідуваності занять учнями з метою раннього виявлення збільшення захворюваності та інформування служби громадського здоров’я у випадку різкого збільшення.

   Для уникнення скупчення учасників освітнього процесу в приміщеннях закладів освіти буде  скасовано або обмежено у разі неможливості скасувати проведення масових заходів (святкових, спортивних та інших) з учасниками освітнього процесу, а також організація екскурсій, подорожей з учнями.

   У розкладі занять буде передбачено можливість різного часу початку та закінчення занять (перерв) для різних класів та груп.

За можливості буде забезпечено проведення занять з окремих предметів на відкритому повітрі.

   Використання групових методів навчання, що передбачають активну (контактну) взаємодію учасників освітнього процесу, буде мінімізовано або організовано з використанням технологій дистанційного навчання.

  Пересування здобувачів освіти між навчальними кабінетами, аудиторіями буде мінімізованим, зокрема, шляхом проведення занять впродовж дня для одного і того ж класу (групи) в одній і тій самій аудиторії (кабінеті), застосування модульного підходу до організації вивчення дисциплін тощо).

 Створено умови для соціального дистанціювання шляхом відповідної розсадки, а також складання графіків перебування здобувачів освіти у навчальних приміщеннях закладу освіти (рекомендована площа приміщення 4 м2 на одну особу та відстань між особами на робочому місці – не менше 1,5 м).

  Окремі навчальні заняття протягом тижня будуть проводитися з використанням технологій дистанційного навчання.

  Для організації освітнього процесу у початковій школі не будуть використовуватися технології дистанційного навчання.

  Для учнів, що  належать до категорій, яким не рекомендовано перебування в закладах освіти (особи з хронічними легеневими хворобами; особи, які мають розлади імунної системи; особи із захворюванням на цукровий діабет, інші), можлива організація дистанційного навчання.

 У санітарних кімнатах буде забезпечено наявність рідкого мила, антисептичних засобів для рук та паперових рушників (або електросушарок для рук). Використання багаторазових рушників заборонено.

 Після проведення занять у кінці робочого дня проводитиметься очищення і дезінфекція поверхонь (в тому числі дверних ручок, столів. місць для сидіння, перил, тощо).

 Після кожного навчального заняття проводитиметься провітрювання впродовж не менше 10 хвилин.

  На території закладу розміщено контейнери/урни з кришкою для використаних масок з чіткою відміткою «ВИКОРИСТАНІ МАСКИ ТА РУКАВИЧКИ».

Вимоги до організації харчування

 Харчування здобувачів освіти буде здійснюватись за графіком. Організація мультипрофільного харчування за типом «шведського столу» та шляхом самообслуговування на період карантину не дозволяється.

  При організації харчування буде забезпечено відстань між столами не менше 1,5 м та розміщення за столом не більше 4-х осіб.

  Усі працівники харчоблоку забезпечуються засобами індивідуального захисту.

  При організації харчування буде забезпечено умови для дотриманням працівниками правил особистої гігієни (рукомийники, мило рідке, паперові рушники (або електросушарки для рук). антисептичні засоби для обробки рук, тощо.

  Особиста гігієна в умовах постпандемії

  Здобувачі та працівники закладу освіти дезінфікують руки на вході до закладу освіти, а також на вході до навчальних або інших приміщень (бібліотеки, їдальні тощо). Перед і після відвідування туалетної кімнати здійснюється миття рук або їх дезінфекція.

  На вході до закладу освіти, у навчальних приміщеннях, коридорах, інших приміщеннях, де перебувають здобувачі освіти та працівники закладу освіти, забезпечується наявність засобів для дезинфекції рук (спиртовмісними антисептиками з концентрацією активно діючої речовини понад 60% для ізопропілових спиртів та понад 70% для етилових спиртів) та облаштовуються гігієнічні станції з яскравою позначкою про необхідність гігієни рук з демонстрацією належної практики.

  У приміщеннях закладу освіти, окрім контейнерів для сміття, розміщуються окремі контейнери для використаних масок і рукавичок (з чіткими яскравими позначками «Використані захисні маски», «Використані рукавички»).

  Батькам рекомендується створити в класах певний запас захисних масок на випадок їх відсутності в учнів та  певний запас канцтоварів для надання учням у разі потреби (з обов’язковою дезінфекцією після використання).

  Зберігання верхнього одягу та взуття (у разі його зміни) здобувачів і працівників закладу освіти здійснюється в окремих приміщеннях.

  Попередьте своїх дітей, щоб вони не ділилися шкільним приладдям один з одним.

  Організація питного режиму учасників освітнього процесу забезпечується за допомогою індивідуального або одноразового посуду. Питні фонтани та кулери для води дезінфікуються кілька разів протягом дня.