Нормативна база. Курси. Вебінари

Про рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні

Перелік навчальної літератури, програм, рекомендованих МОН УКРАЇНИ


Використання Професійного стандарту суб’єктами підвищення кваліфікації 

Порядок підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 800 (далі — Порядок).

 Пунктом 6 Порядку формами підвищення кваліфікації визначено такі:

 • інституційна: очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева;

 • дуальна,

 • на робочому місці,

 • змішана.

 Основними видами підвищення кваліфікації є: навчання за програмою підвищення кваліфікації; участь у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо.

 Відповідно до пункту 9 Порядку суб’єктом підвищення кваліфікації може бути заклад освіти (його структурний підрозділ), наукова установа, інша юридична чи фізична особа, зокрема фізична особа-підприємець, що провадить освітню діяльність у сфері підвищення кваліфікації педагогічних та/або науково-педагогічних працівників.

 Під час розроблення програм підвищення кваліфікації, а також різних заходів неформальної освіти, суб’єкти підвищення кваліфікації повинні орієнтуватися на Професійний стандарт та зважати на те, які 7 компетентності є найбільш актуальними на даний час і потребують спеціальної уваги. 

У повоєнний період у зв'язку з дистанційною роботою важливим напрямом є опанування керівником навичок цифрової грамотності, захисту свого цифрового профілю, користування безпечними інтернет-джерелами, володіння навичками цифрової безпеки, самостійного розроблення і наповнення професійного інформаційного контенту тощо. Сучасний керівник ЗДО має впевнено і критично використовувати цифрові технології і ресурси, цифрове освітнє середовище у професійній діяльності, повсякденному житті, комунікації, про що зазначено у Професійному стандарті. 

За результатами навчання за програмами підвищення кваліфікації у здобувачів освіти мають розвинутися й сформуватися професійні та загальні компетентності, що закладені в Професійному стандарті. 

Обласні інститути післядипломної педагогічної освіти є потужним ресурсом у системі підвищення кваліфікації педагогічних працівників. На базі цих установ керівник за певним графіком може підвищити свій професійний рівень та пройти курси підвищення кваліфікації за встановленим законодавством порядком. У процесі розроблення програм підвищення кваліфікації рекомендуємо спиратися на Професійний стандарт керівника (директора) закладу дошкільної освіти. 

Програми підвищення кваліфікації затверджують суб’єкти підвищення кваліфікації. Програми містять перелік компетентностей, на набуття або розвиток яких спрямовані. Для конкретизації компетентностей, на вдосконалення яких зорієнтована програма підвищення кваліфікації, та з метою розуміння педагогічними працівниками, яку саме компетентність фахівці планують розвивати, рекомендовано використовувати кодифікацію Професійного стандарту керівника ЗДО та згідно зі стандартом формулювати назви компетентностей. 

Використання Професійного стандарту центрами професійного розвитку педагогічних працівників 

Умовою для якісної освітньої діяльності закладу є професійний розвиток та підтримка власної професійної траєкторії кожного педагогічного працівника. Підвищити професійний рівень педагогічного колективу можливо за умови інноваційного підходу в управлінні розвитком закладу, забезпеченні таких умов праці, які б сприяли самостійному й осмисленому навчанню, активізували і стимулювали допитливість, пізнавальні мотиви, групову самоосвіту, підтримку ініціатив і починань педагогів. 

Тож основним завданням діяльності центрів професійного розвитку педагогічних працівників є передусім сприяння професійному розвитку, психологічна підтримка й консультування педагогічних працівників. Центри проводять інформаційну та роз’яснювальну роботу, надають 8 консультаційну допомогу, підтримку щодо планування й розроблення траєкторії професійного розвитку педагогічних працівників, надання їм організаційно-методичних послуг у питаннях впровадження провідних технологій в освітній процес, розроблення документів закладів дошкільної освіти, використання інноваційних підходів у ході здійснення просвітницької діяльності.

 Центри професійного розвитку педагогічних працівників сприяють професійному розвитку педагогічних працівників, забезпеченню їхньої психологічної підтримки, консультування з питань, пов’язаних з освітнім процесом. Основні функції, які виконують центри, пов’язані з узагальненням та поширенням інформації про можливості професійного розвитку освітян: програми підвищення кваліфікації, вебресурси та інші інструменти, що можуть стати у пригоді для їхнього професійного зростання та розвитку.

 Головний меседж центрів — допомагати, а не вимагати, обмінюватися ідеями й досвідом, а не вказівками, працювати на запити педагогів, пропонувати актуальні питання для обговорення, а не нав’язувати свої без варіантів вибору. 

Одне з основних завдань — допомогти керівникам глибоко усвідомити ті внутрішні зміни, які мають відбутися, щоб вони могли набути професійних компетентностей, без яких неможливо якісно виконувати трудові функції.

 Працівники центрів можуть розробляти інструментарій для оцінювання і самооцінювання рівня сформованості професійних компетентностей педагогів відповідно до Професійного стандарту, формувати базу методичних матеріалів на допомогу керівникам ЗДО з визначенням індивідуальної траєкторії саморозвитку, програми професійного самовдосконалення фахівця. 

Використання Професійного стандарту професійними спільнотами педагогічних працівників 

Розв’язати найскладніші питання, з якими стикаються педагоги дошкілля, можна завдяки об’єднанню педагогічних працівників для навчання, обміну досвідом і колегіального вибудовування траєкторії професійних дій.

 Керівники закладів дошкільної освіти мають змогу під час взаємодії з колегами професійних спільнот розвивати свої фахові компетентності у напрямі управління закладом освіти, вдосконалювати особистіснопрофесійні якості з орієнтацією на Професійний стандарт. Йдеться про опрацювання конкретних знань, умінь, навичок, компетентностей (загальних і професійних), визначених у Професійному стандарті. Допомогу у цьому мають надати центри професійного розвитку педагогічних працівників. 

Використання Професійного стандарту закладами вищої освіти 

Первинна професійна підготовка фахівців, спроможних здійснювати трудову діяльність на посаді керівника (директора) ЗДО, відбувається в закладах вищої освіти й передбачає підготовку на другому (магістерському) рівні вищої освіти для здобуття освітнього ступеня «магістр». Освітня програма, за якою відбувається професійна підготовка фахівців, має обов’язково враховувати загальні й професійні компетентності, визначені у Професійному стандарті, й будуватися з опорою на трудові функції, які майбутні фахівці будуть виконувати у професійній діяльності. 

Згідно із Законом України «Про вищу освіту» освітня програма — єдиний комплекс освітніх компонентів (предметів вивчення, дисциплін, індивідуальних завдань, контрольних заходів тощо), спланованих і організованих для досягнення визначених результатів навчання. Отже, знання, вміння й навички, окреслені в Професійному стандарті, мають відображатися також в освітній програмі в контексті очікуваних результатів навчання. Окрім того, в Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Національної рамки кваліфікацій» від 23.11.2011 № 1341 для рівня кваліфікації вищої освіти магістра окреслено спеціалізовані знання, вміння та навички (емпіричні та теоретичні знання в широких контекстах та розуміння принципів, методів, процесів у сфері навчання та/або професійної діяльності; виконання складних спеціалізованих завдань, знаходження або прийняття рішень щодо специфічних проблем у сфері професійної діяльності або навчання планування власної роботи та в обмеженому контексті організація, контроль, оцінювання та коригування роботи інших), які мають співвідноситися та уніфікуватися зі знаннями, вміннями й навичками відповідно до професійних компетентностей, визначених у Професійному стандарті. Отже, заклади вищої освіти при здійсненні професійної підготовки керівників закладів дошкільної освіти мають максимально враховувати вимоги Професійного стандарту. 

Садочок,нормативна база, курси, вебінари.pdf