De plannen voor flexwoningen voor spoedzoekers en asielzoekers in Houten-Oost bouwt voort op eerdere plannen in de Essenkade in Houten-West. Omwonenden en omliggende bedrijven waren betrokken in een klankbordgroep. De verslagen van de drie bijeenkomsten (fasen) van de klankbordgroep zijn ook te lezen op Houten Praat Mee.
Houten Praat Mee: Essenkade Bericht 22 maart 2023: De ontwikkeling van Essenkade 2 kan niet doorgaan, concluderen de initiatiefnemers na intensief overleg met de eigenaar. Ze gaan op zoek naar een andere locatie. Er zijn voor de gemeente, woningcorporatie Woonin, het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) te veel en toenemende financiële risico's op deze locatie Essenkade 2, vroeger Wegener/Utrechts Nieuwsblad.
Het plan: * Huisvesting van maximaal 100 vluchtelingen in woonunits op het parkeerterrein. * Huisvesting van maatschappelijke organisaties in de oude kantoorgebouwen. * Huisvesting van ongeveer 150 mensen (Houtense spoedzoekers, statushouders, jongeren, arbeidsmigranten) in woonunits op het parkeerterrein. * Tijdelijk gebruik voor maximaal 15 jaar. * De uitwerking naar een plan doen we samen met omwonenden, omliggende bedrijven en andere belangstellenden en betrokkenen. Ook was ook een klankbordgroep met bewoners en ondernemers actief. >> Verslagen klankbordgroep (per fase) (of zie hieronder).
De gemeenteraad 10-05-2022 (met voorstel, moties en amendementen) heeft unaniem ingestemd met de huisvesting van 100 vluchtelingen, 150 spoedzoekers en drie maatschappelijke organisaties voor vijftien jaar op de locatie Essenkade 2. In een raadsinformatiebrief 07-04-2023 heeft het college de raad meegedeeld dat het plan Essenkade wordt stopgezet. Deze brief is besproken in het rondtafelgesprek 16-05-2023. In de brief staat dat de gemeente gaat zoeken naar een andere locatie, liefst op gemeentegrond.