Як заспокоїти дитину під час сигналу повітряної тривоги

Діти по-різному реагують на сигнал повітряної тривоги. Хтось замикається в собі, хтось плаче, а хтось починає балуватися і зовсім не слухає дорослих. Усі ці прояви є нормальною реакцією на ненормальну ситуацію.

     Допомогти дітям знизити тривожність, нівелювати стан стресу у цій ситуації можна за допомогою вправ, які можна виконувати разом з дітьми у сховищі чи укритті.

1. Допоможіть дитині спертися на ноги.

Під час стресової ситуації виникає відчуття, що земля «пливе» з-під ніг. А тому досить важливо відчувати свої ноги.  Запропонуйте дитині зайняти таке положення, щоб її стопи впевнено стояли на землі.

Повернути впевненість у своїх силах і перемогти страх дитині допоможуть також стрибки та тупання. Якщо є можливість, дозвольте їй побігати. Для цього можна запропонувати ігри в скакалку, резинку, кольоровий чи пісенний світлофор.

2.     Запропонуйте зробити зарядку.

     Якщо у сховищі багато людей і побігати немає можливості, зацікавте дитину зарядкою. Справа у тому, що під час стресу відбувається спазм м’язів. Вплинути на цей стан, а відповідно змінити його, можна за допомогою вправ на розтягування зони шиї та пальців рук. Можна запропонувати також зарядку і для м’язів очей: не повертаючи голови, поводити очима до крайніх точок уверх, вниз, вправо, вліво.

3.     Запропонуйте попити.

У стресовій ситуації важливо пити, хоча б трішки. Нагадуйте про це дитині, постійно пропонуючи їй попити. Щоб у дитини не було можливості відмовитися, можна запропонувати варіанти. Наприклад, запитайте: «Ти будеш пити чай чи воду?». У результаті дитина вип’є необхідну кількість рідини і буде впевнена, що вона сама захотіла, тому не буде  вередувати.

4.     Розітріть руки.

Показником того, що дитина переживає стрес, є холодні руки. Хоча цей прийом допоможе і у тому випадку, коли на нервовому підгрунті вже розпочалося явне тремтіння. А тому розітріть дитині руки або запропонуйте їй самій потерти долоню об долоню, поки вони не стануть гарячими. Справа в тому, що в критичній для життя ситуації кров надходить до дихальної системи, серця та мозку. А якщо «повернути» її до кінцівок, то ми даємо своїй психіці сигнал про те, що небезпека відступила.