értékes emberitest

Az értékes emberi test

vissza a listához

 

Az emberi lét értékes­ségénél "Értékes Emberi Test"-ről beszé­lünk, melyet különösen nehéz elnyerni. Ez azért értékes, mert bizonyos szabadságok­kal és előnyökkel rendelkezik.

Az értékessége három aspektuson keresztül írható le.

A HÁROM ASPEKTUS

  Nyolc nehézségeket hozó létforma:

1.   Paranoiaállapotokba való születés

2.   Szellemvilágokba való születés

3.   Állati születés

4.   Istenként való születés, különösen mint hosszú életű isten 

5.   Civilizáció nélküli területeken való születés

6.   Buddhák nélküli korszakban születni

7.   Szellemi-fogyatékosként való születés

8.   Téves nézeteket vallani 

Miért értékes az emberi születés, ha ettől a nyolc feltételtől mentes?

 Mert ha e nyolc létforma egyikében va­gyunk, akkor tulajdonképpen csak szenvedést tapasztalunk és semmi­lyen szabadságot abban az értelem­ben, hogy a Dharmát gyakorolhas­suk. 

Tehát egy értékes emberi testtel rendelkezni egyrészt azt jelenti, hogy:

 

Tíz előnyös aspektusról van szó, melyből

Az első öt - velünk kapcsolatos

A további öt aspektus - a külső környezettel kap­csolatos

 

Ezek voltak a nyolc szabadság és tíz előny az a 18 feltétel, melyek, ha mind együtt vannak, akkor megje­lenik az "Értékes Emberi Test". A hangsúly itt az "értékesen" van, mivel egy emberi testet csak akkor nevezünk értékesnek, ha mind a 18 feltétel rendelkezésre áll. Ha ebből egyik vagy másik nincs jelen, akkor azt az emberi létezést nem nevez­zük "értékes" -nek.

 

  Mi mindannyian elértünk egy emberi születést, mely "értékes"­-nek nevezhető. Ezt nem könnyű el­érni, sőt rendkívül nehéz, mivel eh­hez egy nagy adag pozitív benyo­mást kell felhalmozni. Ennek a tu­datáramunkban levő nagy, pozitív benyomásnak az ereje által jutunk egy "Értékes Emberi Test" pozitív eredményéhez. Ez egyszerűen an­nak az eredménye, hogy előző éle­tünkben nagyon sok pozitívumot halmoztunk fel. Csak ez alapján találhat valaki egy értékes születést.

 

Van egy ok, mely különösen lehe­tővé teszi, hogy ilyen értékes körül­mények közé szülessünk újra: ez a megfelelő viselkedés. Ez az oka az értékes emberi élet elérésének.

 

Használhatunk példákat és analó­giákat, hogy megérezzük annak az ízét, mit jelent az valójában, hogy emberi életünk ennyire értékes, és hogy nehezen elérhető:

borsószem visszapattanna és leesne a földre. Nagyon valószínűtlen, hogy a borsószemek fennakadnának a falakon, még ha ez nem is lehe­tetlen. Viszont, ha az ember állan­dóan borsót dobálna, akkor előbb vagy utóbb mégiscsak előfordul­hatna, hogy egy fennakad. Egy ér­tékes emberi test elérésének a való­színűsége még sokkal kisebb, mint annak, hogy egy borsószem rajta marad az üvegen.

Ez egyike annak a sok példának, melyekből mindnek az a célja, hogy megmutassák, hogy létezésünk érté­kes és nehezen elérhető.

Egy másik példa: képzeljétek el, hogy egy kari­kát az óceánon ide-oda dobál a szél és a hullámok. Az óceán alján él

egy különleges teknősbéka, aki minden száz évben csak egyszer bukkan fel a víz felszínére egy rö­vid időre. Annak a valószínűsége, hogy ilyenkor a feje belemegy ebbe a karikába, elég csekély, viszont még ennél is nehezebb egy értékes em­beri test elérése.

Az emberi test értéke és ritkasága számokon keresztül is illusztrálható azáltal, hogy összehasonlítjuk a különbözőféle lények szá­mait. Például elég pontos becslések vannak arról, hogy hány ember él ebben az országban; ez egy ismert szám. Ha mégis megpróbálná az ember megszámolni, hogy hány rovar él egy kis darabnyi föld­területen, ez lehetetlen lenne.Ez az egyik módja, hogy megértsük, milyen ritka és értékes embernek lenni.

 

  Mi itt mindannyian olyan körül­mények közé születtünk, melyek emberi életünket rendkívül értékes­sé teszik. Tudatában kell lennünk, hogy ennek az oka az, hogy rengeteg pozitív benyomást hal­moztunk fel, és tudatunkat sok el­homályosulástól tisztítottuk meg. Jelenleg annak az eredményét él­vezzük, hogy az előző életekben ezen a módon cselekedtünk és gya­koroltunk.

  Most fontos, hogy ezt az eredményt a legjobb és legértel­mesebb módon használjuk, mivel ezt máskülönben egyszerűen elpazarolnánk. Ez olyan lenne, mintha valaki azzal a szándékkal menne el valahova, hogy elérjen egy bizonyos dolgot, és utána 

üres kézzel jönne vissza. Ha egy üres kancsóval indulunk el, hogy vizet hozzunk, és utána az üres kan­csóval térünk vissza, akkor az utunk teljesen felesleges volt. Ugyanezen

a módon kell törekednünk arra, hogy a kedvező helyzetünkből a legtelje­sebb hasznot húzzuk és ne csak egyszerűen elpazaroljuk azt.

 

  Saját életünket értelmessé tenni annyit jelent, hogy használjuk a Dharmát és alkalmazzuk a különböző módszereket, melyeket Budd­ha tanított. Buddha olyan sok mód­szert adott, hogy nem lehetséges azokat mind egyenként alkalmazni. Ezért kell azokat használnunk, me­lyeket képesek vagyunk alkalmazni.

 

 A Dharmát gyakorolni legjobb esetben azt jelenti, hogy az ember ­úgy, mint Milarepa - elfordult min­den világi dologtól. Manapság még­is kevés ember van, aki képes

a Dharmát ilyen mértékben gyako­rolni. Ha úgy döntünk, hogy mi nem vagyunk képesek erre, akkor el kell határoznunk, hogy mi az a gyakorlási módszer, ami számunkra, saját személyünk számára lehet­séges. Olyan sokat kell gyakorolni, amennyit csak tud az ember.

 

 

Példák a pozitív benyomások felhalmozására

 

  Ez vonatkozik minden gyakorlatra, amit csinálunk: a meditációra, po­zitív benyomások felhalmozására, a tisztító gyakorlatokra és természete­sen az Előkészítő Gyakorlatokra is.

 

Ezeken a módszereken keresztül- Buddhá­nak különböző módokon felajánlá­sokat tenni, ahogyan ez egyénileg lehetséges - lehet pozitív benyomá­sokat felhalmozni a tudatban.


Előkészítő Gyakorlatokra és mindenféle más cselekedetre is, me­lyeket saját pozitív benyomásaink erősítésére és a saját tudatunkat ter­helő negativitás eloszlatására hasz­nálhatunk.

A káros cselekedeteket illetően nem kellene az embernek azzal a beállítottsággal rendelkezniük, hogy a súlyos, negatív tetteket - melyek annyira nyilvánvalóan negatívak, hogy az ember könnyen felismeri azokat - elkerüli és nem törődik a kis negativitásokkal. Egy negatív tett, legyen az nagy vagy kicsi, min­dig negatív, és mindig szenvedéssé és problémákká fog változni. A ha­tás mindig negatív lesz, mivel ez minden esetben az azt okozó cse­lekedetnek fog megfelelni. Ezért nem szabad csak a nagy negatív cselekedetek elkerülésére koncent­rálni, hanem a kicsiktől is tartóz­kodni kell, melyeket olyan könnyen követ el az ember.

Ez érvényes a hasznos viselkedés­re is: egyrészről természetesen arra kell koncentrálni, hogy olyan hasz­nosan és pozitívan cselekedjünk, amennyire számunkra ez csak lehet­séges.

Sosem szabad azonban azt gondolni, hogy a kis pozitív tettek­nek nincs értékük és ezért ezeket nem fontos megtenni. Ilyen helyzet nagyon könnyen előfordulhat: az ember azt gondolja, hogy úgysem képes arra, hogy nagymértékű pozi­tivitást gyakoroljon, és ezért el sem kezdi azt. Egy pozitív cselekedetnek mégis mindig meg lesz a megfelelő eredménye, és mindig azt kell tenni, ami saját személyünknek módjában áll; és a kis, pozitív cselekedeteket sohasem szabad elhanyagolni.

A gyakorlatot érintően sem szabad azt gondolni, hogy nem éri meg elkezdeni sem, mert úgysem sikerül nagymértékben gyakorolni, hanem annyit kell csinálni, amennyi szá­munkra a legmegfelelőbb.

Ez a példa is illusztrálja, hogy miért olyan fontos még a legkisebb negatív cselekedettől is távolságot tartani:

A fűhegy

Képzeljetek el egy nagy ha­lom száraz füvet, mely halom olyan nagy, mint egy hegy. Ha ezt a hal­mot egy kis lánggal meggyújtja az ember, az egész fű el fog égni. Hasonlóképpen, még a legkisebb negatív cselekedetnek is nagy lehet a romboló hatása.

 

  

vissza a listához

 

4.   Istenként való születés, különösen mint hosszú életű isten