Сторінка медсестри

Мамуляк Анжеліка Сергіївна

старша медична сестра

Виховуємо здорову дитину

       Учені довели, що здоров’я людини лише на 7-9 відсотків залежить від стану охорони здоров’я в країні, а більш ніж на 50 відсотків - від її способу життя, який впливає на фізичний і духовний стан, ціннісні орієнтації, моралі, вольові якості.

Здоровий спосіб життя для дітей дошкільного віку визначається такими параметрами:

-         дотримування режиму дня;

-         належне володіння культурно-гігієнічними навичками;

-         раціональне харчування та культура споживання їжі;

-         руховий і повітряний режими;

-         режим активної діяльності та відпочинку;

-         профілактичні засоби для збереження здоров’я

-         душевний комфорт і психічна рівновага.

  Якщо розглядати здоров’я в контексті його чотирьох складників (фізичного, психоемоційного, морального та соціального), то всі вони взаємопов’язані і впливають на загальний стан особи.

     Здоровий спосіб життя дитини - це правильно організована діяльність, сприятливі умови побуту, активний відпочинок і здоровий мікроклімат у родині.

  Одна з головних умов виховання здорової дитини – правильний розпорядок життя.

  Режим – це раціональне й чітке чергування сну, приймання їжі, відпочинку, різних видів діяльності впродовж доби.

  Особиста гігієна – це піклування про чистоту тіла, одягу, взуття. Правила особистої гігієни пов’язані з усіма видами діяльності й відпочинку дітей.

  У дошкільні роки діти можуть засвоїти всі основні правила гігієни, навчитися розуміти їх важливість, легко виконувати. Домогтися вагомих результатів можна в разі дотримання єдиних гігієнічних вимог як у дошкільному закладі так і вдома. При цьому не слід надто поспішати. Дорослі повинні систематично контролювати якість виконання культурно-гігієнічних завдань.

   Раціональне харчування – одна з основних умов здоров’я дитини, її довголіття, плідної праці.

   Харчування має не тільки компенсувати енергію, яку витрачає дитина, але й забезпечувати матеріал, необхідний для зростання та розвитку всіх органів і систем організму. Досліджено, що процеси обміну речовин у дітей ідуть значно інтенсивніше, ніж у дорослих. Діти більше рухаються і гуляють, що теж спричиняє значні енергетичні втрати.

  У дитячому харчуванні беруться до уваги якісні показники білків. Найціннішим і найбільш корисним для зростання дитини є тваринний білок. Достатня його кількість наявна у м’ясі, рибі, молоці, яйцях тощо. Основними джерелами рослинного білка є хліб, крупи, макарони.

  Важливу роль відіграють жири. Вони є пластичним матеріалом, розчинниками вітамінів А й D. Але надмір жирів шкідливий, бо призводить до порушення обміну речовин, погіршення засвоєння білка, іноді викликає розлади органів травлення. Жири, як і вуглеводи, є джерелом поповнення енергії.

  Вуглеводи – основний матеріал для енергії м’язової діяльності. Велика їх кількість є в овочах, фруктах, ягодах, соках, молоці, які містять багато глюкози та фруктози.

  У щоденному раціоні дитини обов’язково мають бути вітаміни. Їх брак різко погіршує стан здоров’я, зростання й розвиток організму. Вони беруть участь у обміні білків, жирів, вуглеводів, регулюють окремі біохімічні й фізіологічні процеси, забезпечують життєві функції організму.

   Дуже часто виховання у родині й у дошкільному закладі – це два окремі процеси: удома інколи дитина дістає одні настанови, зразки поведінки, у дитячому садку – інші. Батьки хочуть бачити своїх дітей здоровими. Однак не всі розуміють і знають, як це зробити. Тільки єдність вимог щодо здорового способу життя в родині й у дитячому садку сприятиме формуванню в дитини свідомого ставлення до свого здоров’я.

Медичне обслуговування дітей в ЗДО

Медичне забезпечення вихованців дитячих дошкільних освітніх установ здійснюють середній медичний персонал, що складається в штаті ЗДО, які поряд з адміністрацією установи несуть відповідальність за здоров'я, фізичний розвиток дітей, проведення лікувально-профілактичних заходів, дотримання санітарно-гігієнічних норм , режиму дня і якості харчування.
Щоденна робота з підтримки здоров'я дітей в ЗДО складається з періодичного особистого контролю за санітарно-протиепідемічним режимом, гігієнічними і  заходами, огляду всіх дітей, розподіл дітей за групами з призначенням їм режиму дня з урахуванням віку і здоров'я, своєчасного проведення профілактичних щеплень, контролю харчування зі складанням  меню, індивідуального для різних груп дітей з урахуванням здоров'я і віку, ведення освітніх програм для батьків.

                                               Примітка:
• Медична допомога дошкільникам безпосередньо в освітній установі здійснюється середнім медичним персоналом, які мають спеціальну підготовку з організації профілактичної та оздоровчої роботи.
• Диспансерне спостереження за дітьми. що мають хронічні захворювання. здійснюється лікувально-профілактичним закладом.
• Медичне забезпечення дітей здійснюється за діючими нормативними документами.

• Медичний працівник спільно з педагогічним колективом бере безпосередню участь у заходах з охорони здоров'я дітей.
• Медичний працівник відповідає за  медичним забезпеченням дітей в організованих колективах, може залучатися до участі у проведенні літньої оздоровчої компанії. в т.ч. з виїздом у заміські установи.
Медична сестра спостерігає за чистотою, тишею і порядком у приміщеннях;

 навчає дітей та їх батьків правилам особистої гігієни;

стежить за харчуванням дітей.;

бере участь у санітарно-просвітницькій роботі.

 В обов'язки медичної сестри входить контроль за харчуванням дітей;

контроль за продуктами та їх правильним зберіганням.
Медична сестра відповідає за зразкове утримання медичного пункту: справний стан медичного і господарського інвентарю;

дотримується правил зберігання лікарських засобів;

становить вимоги на лікарські засоби;

перев'язувальні матеріали та предмети догляду за дітьми.
Медична сестра оформляє документи до установи дітей, проводить огляд шкіри і волосистої частини голови дитини для виключення інфекційних захворювань та педикульозу.

В її обов'язки входить ознайомлення  дітей та батьків з правилами внутрішнього розпорядку, режимом дня та правилами особистої гігієни. 

 

Впровадження розпорядку дня та

санітарно-гігієнічного режиму вдома

Вступ до дошкільного закладу, як правило, супроводжується психологічним дискомфортом для малюка. Це пов'язано не тільки із зміною добре знайомого родинного оточення на незвичне, а й з необхідністю звикати до нового розпорядку дня. Аби уникнути зайвих стресів у дитини та пом'якшити процес адаптації, батькам слід заздалегідь готувати дитину до відвідування дошкільного закладу.

Настанови щодо розпорядку дня

   З метою пом'якшення процесу адаптації дитини до умов до­шкільного закладу батькам слід максимально наблизити розпоря­док дня вдома до розпорядку дня у дошкільному закладі. Під розпо­рядком дня розуміємо раціональний розподіл часу протягом доби на сон та неспання.

  Сон — життєво важлива потреба людини будь-якого віку. Він сприяє відновленню сил, затрачених в період неспання. Для дітей ві­ком від двох років норма тривалості сну — 11-12 годин.

  Під час неспання дитина розвивається і пізнає світ. Для того щоб вона розвивалась органічно, важливо розробити раціональний розпорядок дня, що враховував би вимоги до харчування, фізичної та розумової активності, відповідні до віку дитини.  Зауважимо, що правильний розпорядок дня дає змогу:

-        дисциплінувати (сприяє дотриманню у порядку місця для гри, навчання тощо);

-        зміцнювати здоров'я;

-        формувати культурно-гігієнічні навички;

-        формувати навички здорового способу життя.

       Складаючи розпорядок дня вдома, батькам слід 

урахувати таке:

-        при формуванні розпорядку дня важливо враховувати вікові особливості дитини та виділяти достатньо часу на сон;

-         призвичаювати дитину до розпорядку дня треба поступово;

-         дотримання запланованого розкладу має бути постійним і системним, не можна порушувати складений розклад;

-         до правильного розпорядку дня слід обов'язково включити дотримання санітарно-гігієнічного режиму;

-        необхідно достатньо часу проводити з дитиною на свіжому повітрі, створювати умови, що спонукають її до різноманітної рухової активності: допомагати дитині підніматися східцями на гірку та сходити з неї, переступати через перешкоди, вози­ти візочки, іграшкові автомобілі тощо.

ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ ГРВІ У ДІТЕЙ 

Основні принципи лікування дітей з ГРВІ:

- застосування етіотропних, противірусних препаратів, індукторів інтерферонів;

- температура приміщення, в якому перебуває хворий, повинна бути в межах 22-24 градуси за Цельсієм;

- при ГРВІ однаково небезпечним є як переохолодження хворого, так і перегрівання. Сильне закутування може викликати підвищення температури тіла;

- необхідною умовою лікування ГРВІ є часте провітрювання приміщень, але за умови відсутності протягів;

- харчування хворого повинне бути повноцінним та легко засвоюваним і складатися переважно з фруктів, овочів, каш, риби. М`ясні, смажені, жирні, гострі блюда можуть викликати підвищення температури тіла хворого;

- дитина повинна багато пити: соки, морси, компоти, чай з лимоном, малиною, калиною, мінеральна столова вода без газу;

- застосування рослинних адаптогенів ( ехінацея, елеутерокок тощо ) і полівітамінів за призначенням лікаря протягом усього періоду хвороби і ще протягом тижня після видужання;

Лікування окремих симптомів ГРВІ:

1) підвищення температури тіла, що вище 38-38,5 градусів Цельсія. Для цього доцільніше використати парацетамол або ібупрофен.

2) ліквідація закладеності носа. Це може бути здійснено шляхом закапування у носові ходи теплого фізрозчину, дитячих крапель для носа.

3) використання відхаркувальних засобів і препаратів, що розріджують мокротиння, адаптованих для дітей.

Профілактика ГРВІ у дітей:

1.Вакцинація проти грипу.

2.Повноцінне харчування із включенням у раціон достатньої кількості овочів і фруктів, вітамінів.

3.Поступове загартовування організму з використанням фізичних вправ і водних процедур.

4.Включення в раціон харчування, особливо в сезон підйому ГРВІ, природних фітонцидів - часнику і цибулі.

5.Постійне провітрювання приміщень та їх вологе прибирання.

Регулювання вологості повітря в приміщеннях є одним з важливих способів профілактики ГРВІ. Встановлено, що максимальна інактивація вірусу парагрипу відбувається при вологості повітря 80%, грипу - при вологості повітря 50%, респіраторно-синцитіального вірусу - при вологості повітря від 30% до 80%.

6.Проведення перед осінньо-зимовим сезоном загальнозміцнюючих курсів рослинними адаптогенами ( ехінацея, елеутерокок тощо ) і полівітамінами.

Переохолодження та обмороження

  В період зимових холодів, морозів, існує ризик переохолодження та обмороження людей. У зв’язку з цим, утримуйтесь від тривалого перебування на відкритому повітрі, особливо при сильному вітрі та високій вологості.

  Для нормальної циркуляції крові носіть просторий одяг, щоб між його шарами залишався прошарок повітря, який утримуватиме тепло. Пам’ятайте, що одяг зі штучних матеріалів погано захищає від морозу. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом.

  Не одягайте тісне або без устілки взуття, брудні шкарпетки, бо це створює передумови обмороження. Людям, в яких сильно пітніють ноги, у взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні. Вони поглинають вологу та залишають ноги сухими.

Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхуючої тканини, яка не пропускає повітря, з хутром всередині. Слідкуйте за обличчям дітей або тих, хто йде з Вами. Особливо звертайте увагу на зміну кольору носу, вух та щік. Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути. Це може призвести до більш значних пошкоджень.

Перед виходом на прогулянку бажано поїсти (Вам необхідна додаткова енергія) та взяти з собою термос із гарячим чаєм. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню. Тож враховуйте це під час планування прогулянок. Пам’ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.