Vár

A szarvaskúti várat az 1130-ban elkészült végleges tervek alapján 1132-ben kezdték el építeni. Kész is lett kilenc év múlva, 1141-ben. Ekkor még nem volt meg a ma nagyállomás (Szarvaskút-Váralja) felőli szárny, a vár közepén pedig lovak tartására szolgáló istálló állott. A várat először 1260-ig egy Muszthai nevezetű család lakta. Az ősapjuknak, Muszthai grófnak a szobra látható ma a vár nyugati oldalán. Ezekben az időkben a település nagyon fölvirágzott. Ezekről az időkről szól a török időkben elterjedt Szarvastó-Szarvaskút legenda, amely fiktív. Erről az időkről fönnmaradt egy kis térkép, ami a szarvastói feudumot ábrázolja, 1240 környékéről.

A Muszthaiak után 1260-1526-ig egy újabb család, a Bushátok (néha Bushátiak) kapták meg a várat a királytól. Ekkorról, Mátyás király korából való a Mátyás király és a fiatal bíró című népmese. Utánuk L. Adalbert, Palotai Ignác és Paál Ágoston lettek az urak 1544-ig, a török megszállásig. Az oszmánoknak harc nélkül adták át a várat. A török időkben épült a régi rózsakert, és a bobófalvi őrtorony is.Mikor aztán a Habsburgok foglalták el Magyarországot, természetesen Szarvastóra is betörtek. Igen barbár módon a török rózsakertet is lerombolták, annyira, hogy ott kő kövön nem maradt. Ekkor alakult ki viszont Szarvastó mai úthálózatrendszere, illetve a vár mai nagyállomás felőli szárnya, és az istállót is ekkor bontották le. A vártól nem messze lévő kápolna is ekkor épült. Az Osztrák-magyar monarchia idejében épült a vasúti pálya és alagút, eleinte csak teherszállításra.


A második világháború idején a tavat lecsapolták, hogy lehessen benne fürdőzni és horgászni, de a strandélet csak 2012-től, a fürdőház megépülésétől vált divatossá. Sajnálatos módon a második világháborúban találatot kapott a vár tornya kicsivel a lakóépület teteje fölött, Bobófalva felől, illetve a bobófalvi torony tetőzete is megrongálódott, de mára már mind a kettőt korhűen újjá építették. Ekkor az oroszok a vár csapóajtaját kirobbantották, nehogy a németek bent tudják tartani magukat. Ezóta nincs a várnak ajtaja, csak egy 1989-ben épült lehúzható vasrács védi. A vár a második világháború végeztével elvesztette teljes védműi értékét, és 1956-ig fegyverraktárnak használták, ezután már a turisták látogathatják. Ma egy történelmi kiállítás működik benne, mely 2018. június 1-én megújultan nyitotta ki kapuit a turistáknak egy igazán izgalmas modern kiállítással.

A Szarvaskúti Vár látképe északnyugat felől

#szarvaskutvaralja fotózkodási helyszín a vár oldalában

Séta a várfal mellett

Muszthai gróf szobra a Szarvaskúti Vár nyugati oldalán