Povinnost poskytování dat platformami?

Datum přidání: 18.5.2020 13:34:22

Vážení sousedé,

jak již vyplynulo z odkazů na média, vláda se pilně připravuje na otevření hranic a návrat nelegálních provozoven ubytovacích služeb. Dokonce onemocněním COVID-19 argumentuje i v důvodové zprávě vládního návrhu zákona ukládajícího platformám povinnost poskytovat data. Optimistická tisková zpráva MHMP mne velmi nepotěšila, neboť zamlčuje realitu a maluje svět na růžovo. Proto jsem jménem spolku na uvedenou tiskovou zprávu reagoval s žádostí o odpověď na jednoduchou otázku (podrobnosti níže). Pokud odpověď obdržím, budu Vás samozřejmě informovat.

Přeji Vám hodně zdraví a sil do dalších dnů!

Ing. Petr Městecký

předseda výboru spolku

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.

e-mail: snesitelne.bydleni.vcp@gmail.com

IČ: 088 62 605

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.

From: Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s. <snesitelne.bydleni.vcp@gmail.com>

Sent: Wednesday, April 15, 2020 8:54 PM

To: Vit.Hofman@praha.eu; oddeleni.komunikace@praha.eu

Cc: 'RAD Kordová Marvanová Hana (ZHMP)' <Hana.Marvanova@praha.eu>

Subject: RE: MHMP - TZ - Praha se dočkala prvního důležitého kroku v regulaci krátkodobých ubytovacích služeb - doplněno o vyjádření P. Nachera

Importance: High

Vážený pane Hofmane,

nedá mi to, abych neragoval na Vaši optimistickou tiskovou zprávu z 9. 4. 2020 „Praha se dočkala prvního důležitého kroku v regulaci krátkodobých ubytovacích služeb“ a přidal několik skutečností, které bohužel její optimistické vyznění zásadním způsobem změní. Chápu, že popisem práce tiskového mluvčího a vedoucího oddělení médií je sdělování informací a šíření dobrého jména zaměstnavatele. Současně se však domnívám, že by Vámi sdělované skutečnosti měly alespoň částečně vycházet z reality, tedy toho, co bylo v PSP opravdu přijato.

V důvodové zprávě návrhu zákona se sice argumentuje i COVID-19, ale dejme prosím věci do odpovídajících souvislostí:

  • v předloženém návrhu zákona se uvádí „… cestovního ruchu podle § 1a, je povinen sdělit obecnímu živnostenskému úřadu do 30 dnů od doručení jeho výzvy…“

  • tedy informace získaná po 30ti dnech nemůže být v souvislosti s COVID-19 vůbec relevantní (a to v tomto bodě zatím naivně mylně předpokládáme, že se tímto nařízením budou platformy řídit, jak to bude ve skutečnosti popisuje hned následující bod)

  • vezmeme-li realitu v okolních zemích, kde podobné úpravy dávno platí a zprostředkovatelé přesto data nepředávají, je celý „humbuk“ s „prvním důležitým krokem“ pouze mediální hrou

  • tuto skutečnost, že zprostředkovatelé data i přes existenci zákona předávat nebudou (stejně jako v zahraničí), připustila i paní doktorka Kordová Marvanová, při našem zatím posledním osobním jednání dne 3. 3. 2020. Chápu, že citovat její „radost“ je mediálně zajímavější, ale stále se domnívám, že by Pražané měli znát skutečnost.

  • máme tedy „definovaná pravidla krátkodobého ubytování pro platformy“ (slovy pana poslance Nachera) a pravděpodobnost, hraničící s jistotou, že ona pravidla po vzoru chování stejných platforem v zahraničí, nebudou platformy dodržovat.

  • v souvislosti s COVID-19 byl do návrhu zákona narychlo doplněn v §10 i nesystémový bod „4. další kontaktní údaje osob uvedených v písmenu a) až c), pokud jsou zprostředkovateli známy.“ Velice úsměvná je záměrná mezera, která umožní i toto ustanovení ignorovat, a sice dovětek „pokud jsou zprostředkovateli známy“. Tedy ani zde se nedá očekávat deklarovaný přínos.

V dalších odstavcích Vaší tiskové zprávy uvádíte skutečnosti, které jsou v ostrém rozporu s platnou legislativou, přesto je konstatujete, jako běžné, normální, tedy vlastně legální... Myslím obsaženou informaci o dostupných bytech. Pokud řešíme poskytování ubytovacích služeb, muselo by jít dle platných zákonů (i těch částí, které například MMR bere v potaz) ne o byty, ale o prostory určené k podnikání, tedy „provozovny ubytovacích služeb“ (v prostorech k tomu neurčených). Jenže jak z dalšího sdělení téhož odstavce Vaší tiskové zprávy vyplývá, jedná se stále o byty, které se dokonce vracejí na trh bydlení! Pokud se vracejí, musely někdy nejspíše „odejít“. Kdy se tak stalo? Kdo jim to dovolil(přesněji: kdo dovolil vlastníkům bytů užívat byty v rozporu s kolaudačním rozhodnutím ne k bydlení, ale k poskytování ubytovacích služeb v prostorech k tomu neurčených)? Proč je nyní někdo návratem překvapen? Samé otázky! Přitom, pokud by se dodržovaly platné zákony, nemohlo by k tomu vůbec dojít. Ke stejnému závěru dochází též kancelář veřejného ochránce práv ve svém materiálu z prosince 2019 (https://www.ochrance.cz/fileadmin/user_upload/Letaky/Sdilena-ekonomika_Ubytovaci-sluzby.pdf).

Když to tedy shrnu, při akceptování uvedených reálných dopadů nového zákona nenacházíme nic pozitivního pro bydlící. I kdyby platformy data předávaly, jak to prosím pomůže bydlícím? Již nyní úřady mají dostatek dat o užívání stavby v rozporu s kolaudací, o nelegálním umístění provozoven ubytovacích služeb ve stavbách pro bydlení a existence těchto dat nijak nepomáhá. Úřední aparát nekoná, data má, vlastníci nelegálních provozoven ubytovacích služeb umístěných v prostorech k tomu neurčených (bytových domech), se neskrývají, jsou veřejně dohledatelní v katastru nemovitostí. Jak tedy bude stejný státní aparát naplňovat dikci upraveného zákona? Komu prosím tedy nový zákon opravdu pomůže? Zde bych opravdu hodně stál o Vaši odpověď. Neberte to prosím jako řečnickou otázku.

Předem děkuji za Váš čas a odpověď.

S pozdravem

Ing. Petr Městecký

Předseda výboru spolku

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.

IČ: 088 62 605, ISDS: 2rbnshv

snesitelne.bydleni.vcp@gmail.com

Snesitelné bydlení v centru Prahy, z. s.

Od: Oddělení komunikace <oddeleni.komunikace@praha.eu>

Odesláno: 9. dubna 2020 12:35

Komu: Hofman Vít (MHMP, OMM)

Předmět: MHMP - TZ - Praha se dočkala prvního důležitého kroku v regulaci krátkodobých ubytovacích služeb - doplněno o vyjádření P. Nachera

TZ doplněna o vyjádření pražského zastupitele a poslance Patrika Nachera

Praha se dočkala prvního důležitého kroku v regulaci krátkodobých ubytovacích služeb

Poslanecká sněmovna na včerejším jednání schválila vládou předložený návrh zákona, který reguluje krátkodobé ubytovací služby a ukládá internetovým platformám, jako je například Airbnb, povinnost poskytovat městům informace o pronajímaných bytech.

Praha a další dotčená česká města se včera konečně dočkala a získala nástroj, který jim umožní přesně mapovat situaci na trhu s krátkodobými ubytovacími službami, a mít tak přehled o bytech, které jsou takto pronajímány, a o jejich pronajímatelích. Při včerejší smršti „covidových“ opatření se chvíle našla i na schválení zákona ukládajícího internetovým zprostředkovatelům krátkodobého ubytování informační povinnost vůči živnostenským úřadům. Ty budou oprávněny tyto informace poskytnout i dalším orgánům vykonávajícím veřejnou moc. Tuto zákonnou úpravu celý minulý rok prosazovala radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová a jeho podobu dohodla s Ministerstvem pro místní rozvoj ještě před vypuknutím koronavirové pandemie.

„Uzákonění povinnosti digitálním platformám je jedním ze čtyř důležitých bodů, které jsem za Prahu prosazovala. Návrh vznikal ve spolupráci s odborem cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj. Schválený zákon stanovuje, že každý, kdo zprostředkuje prostřednictvím online platforem krátkodobé ubytování, je povinen na žádost obecního živnostenského úřadu sdělit relevantní informace o poskytovateli ubytování a o adresách míst, na kterých jsou tyto služby poskytovány. Tyto informace města nutně potřebují, aby mohla účinně kontrolovat dodržování stanovených povinností ze strany poskytovatelů,“ upřesňuje radní Kordová Marvanová.

„V tomto případě se dá konstatovat zajímavý paradox. Pandemie koronaviru totiž způsobila i jednu pozitivní věc, protože uspíšila schválení něčeho, po čem voláme dlouhou dobu, tedy definování pravidel krátkodobého ubytování pro platformy, které ho zprostředkovávají. Podařilo se tak schválit první krok, a to povinnost zprostředkovatelů poskytovat informace živnostenským úřadům,“ připojuje pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher.

Ještě nedávno byl v turisticky atraktivních lokalitách naprostý nedostatek bytů pro normální nájemní bydlení. A když byly k dispozici, tak za mimořádně vysoké ceny. Nyní jsou kvůli uzavřeným hranicím byty v centru Prahy, v nichž se donedávna střídali turisté, volné za nebývale příznivých finančních podmínek. Pokud by měly být hranice uzavřeny déle, je dokonce šance, že se část bytů vrátí na normální trh s nájemním bydlením. V každém případě ale celá řada bytů bude tomuto účelu sloužit dál, protože po určité době se turisté nepochybně vrátí a budou chtít opět v soukromých bytech bydlet. Situace už ale bude odlišná.

Až skončí pandemie, už nebude možné provozovat podnikání v oblasti krátkodobých ubytovacích služeb skrytě jako donedávna, kdy digitální platformy odmítaly poskytovat informace. Schválení tohoto zákona je mimořádně dobrou zprávou nejen pro města, ale hlavně pro všechny obyvatele oblastí vyhledávaných turisty, protože díky tomu se mimo jiné budou moci snadněji domoci svých práv. A pro mě osobně samozřejmě také. Mám vždy radost, když se mi podaří nějakou práci dovést do zdárného konce a děkuji tímto jak Ministerstvu pro místní rozvoj, tak poslancům. Naše práce však tímto nekončí, proto pracujeme na dalších návrzích, které umožní lépe regulovat poskytování bytů pro krátkodobé ubytovací služby,“ doplňuje radní Kordová Marvanová.

Praha 9. 4. 2020

Vít Hofman

vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí

MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Odbor médií a marketingu

Mariánské nám. 2/2, 110 00 Praha 1

Tel.: +420 236 002 080, +420 778 737 868

vit.hofman@praha.eu

www.praha.eu