Uchovávanie informácií

Uchovanie informácie súvisí s formalizáciou komunikácie medzi ľuďmi. Aby sa informácie mohli šíriť aj na väčšie vzdialenosti, bolo treba nájsť iný spôsob, ako ústne podanie a uchovanie v pamäti človeka.

Myšlienka zapisovania a uchovávania písaných záznamov pochopiteľne súvisí so vznikom symbolov potrebných na zápis - vznikom písma. To pochádza od Sumerov, ktorí ich zapisovali na hlinené doštičky a Egypťanov, známych papyrusom (cca 7000-4000 rokov p.n.l.).

Približne v druhom storočí p.n.l. v Číne vyrobili prvý papier.

Až do roku 1452, kedy nemecký zlatník p. Guttenberg nevyrobil stroj na kníhtlač, sa informácie zapisovali na papier ručne, atramentom. Existovali samozrejme aj alternatívne spôsoby mechanického uchovávania informácií, napr. písmo votkané v látkach, kobercoch a i.

S rozvojom fyziky prišlo na rad využitie aj fyzikálnych zákonitostí. Na uchovávanie informácií sa využíva:

Digitálna informácia je vyjadrená pomocou binárneho kódu - série 1 a 0. Keďže ich počet vieme zistiť, vieme aj porovnávať množstvo digitálnej informácie. Preto bola zavedená jednotka digitálnej informácie 1 bit.

1 bit (1 b) je množstvo informácií, ktoré získame správou o realizácii jedného z dvoch možných rovnako pravdepodobných stavov.

Väčšie jednotky:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Bit