Peipsiäärne pesasibul

Vanasti laialt levinud pesasibul (Allium cepa Aggregatum kibesbesibulat rühma) kasvatakse endiselt Peipsiäärsetes külades. Pesasibulad tuntakse ja kasvatakse aga üle terve Eesti.

Pesasibulad kasvavad mitmed koos pesas. Kuivsoomused on valdavalt kollased aga võib ka olla roosakaskollane või roosakaspruun. Nende säilivus on väga hea.

Sibul sisaldab rohkesti suhkruid ning inimorganismile vajalikke ja väärtuslikke mineraalaineid. Vitamiinidest leidub sibulas C- ja PP-vitamiini, B-rühma ja teisi vitamiine, samuti karotiini. Sibulas on väävlit sisaldavaid eeterlikke õlisid, flavonoide, fütontsiide, saponiine, õun- ja sidrunhapet. Sibulas leiduvate eeterlike õlide koostises on olulisel kohal n-propüüldisulfiid ja divinüüldisulfiid, mis on antibiootilise toimega ained. Fütontsiidid aga mõjuvad hävitavalt paljudele mikroobidele. Kibeainete olemasolu tagab sibulate väga hea säilivuse – uue saagini – ja hea haiguskindluse sibula-ebajahukastele. (Bender, 2014)

Pesasibulal on kas 3 või 4. aastase kasvatustsükkel:

1. aasta kevadel külvatakse must seemne.

1. aasta sügisel on saak sevok ehk tippsibul. Tihti kasvab tippsibul ka nii suureks esimisel aastal, et kõlbab söögiks.

Puhastamata must seemne, Peipsiäärne.

2. aasta kevadel istutatakse sevok ehk tippsibul.

2. aasta sügisel on saak seemnesibul ehk esimise aasta müügisibul (söögisibul)

Must seemne, Peipsiäärne.

3. aasta kevadel istutakse seemnesibul ehk 1 aasta müügisibul (söögisibul).

3. aasta sügisel on saak võborka ehk 2 aasta müügisibul. Valitakse välja kõige suuremad võborkad.

4. aasta kevadel külvatakse seemnesibulad

4. aasta sügisel on saak must seemne.

Mida vanem ehk suurem sibul seda mõrum.

Sibulale sobivad kergema viljakad mullad aga pesasibul kasvab ka savises mullas. Maa peab olema hästi haritud ning umbrohupuhas. Tippsibula kasvatamiseks tehakse külv tasasele maale või liigniisketel aladel kõrgesse peenrasse. Seeme idaneb 10–25 päeva jooksul. Tippsibul pannakse maa peal või vajutatakse nattukene maa sisse. Kui on oht et varesed viib minema võib vajutada sibul nii palju mulla sisse et nattukene muld variseb sibula peal ja varjab teda.

Koristamine algab kui lehed on hakanud lamanduma ja kuivsoomused juba värvunud. Koristusjärgselt tuleks tippsibulaid kuivatada vähemalt kaks nädalat tõmbetuulega ulualuses või kuival ajal väljas päikese käes. Pärast kuivatamist tulevad pealsed ära ja tippsibula külge jääb 3–5 cm pikkune tüügas. (Bender, 2014)

Sibulaseemne kasvatamine

Pesasibulataimed mida kasvatab seemned vajab erilist hoolt. Vali sügisel selleks suuremaid sibulaid. Hea kui seemne kasvatamiseks mõeldud sibulaid saab hoida 0° juures kuivas õhurikkas ruumis. Kuu aega enne sibulate mahepanekut tuuakse need sooja ruumi ja hoitakse 20° juures. Kevadel tuleb panna seemnekasvatuseks mõeldud sibulad maha varakult (aprilli teises pooles) sooja kasvukohta. (Bender, 2014). Maa võib soojendada kattelooriga enne kui seemned pannakse maha.

Sibul kastakse suvel külma veega.

Suvel seemnevarred toestatakse. Toetust võib anda nii et iga taime külge seotakse eraldi puuvars või siis võib seemnepeenra kohal seada võrk ja õied tuua võrgust läbi. Putukad võib meelitada ligi mitmel viisil, nt. tuhksuhkru puhumisega õie kohal õhus nii et see langeb õie peal. Teine viis on meevesi pritsimine õie kohal õhus (oksaga).

Seeme koristatakse enne öökülmasid. Koristusküps on seeme siis, kui see on täidetud pudrutaolise või kõva vahataolise massiga ning kuprad hakkavad avanema. Koristamisel jäetakse ~30cm vars seemnekobara külge. Koristatud seemnekobarad viiakse õhurikkasse ruumi järelvalmima. (Bender, 2014). Musta seemne puhastatakse kõige kergemini vees. Seemned, mis langeb põhja kõlbavad seemneks. Kestad ja tühjad seemned ujuvad veepinnal ja visatakse ära.

Idanemisproov, Audjassaar.

Seemnesibulate kasvatamise jaoks peenar vasakul, Võõpsu.

Peipsiäärne pesasibulakasvataja on tihti pensionär, kes kasvatab väiksemal alal sibulad.

Peipsiääre sibul kasvatatud Rootsis Julitas.

Tippsibul Peipsiäärne

Söögisibul Peipsiäärne

Teise aasta söögisibul, Peipsiäärne.

Söögisibula Peipsiäärne sees mitme sibula algus.

Pesasibulakasvatamisel on suur kultuurline väärtus Peipsi vanausulistele. Vanausuliste sibulakasvatamist tuleks uurida ning kasvatusemeetmed jäädvustada. Neil on ka mitmed vanasõnad sibulate kohta. Näiteks vasatakse sibulakoored pliidi alla ja põletakse ära kuna see toob raha maija.

Säilitamine toasoojas, Peipsiäärne.

Allikad

Bender, Ingrid. Pesasibul ja selle kasvatamine. Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadur. Maaleht 20.4.2014