MTÜ Maadjas - maasordid, õppematerjal
  • Pandivere põlised taimed Pandivere ala sai oma koduleht põlistest taimedest. https://sites.google.com/site/pandiverepolisedtaimed/home 
    Posted Oct 5, 2014, 10:19 AM by Annika Michelson
  • Põlistest teraviljades uus doktoritöö Hussain, Abrar (2012): Quality of Organically Produces Wheat from Diverse Origin. Doctoral Thesis No. 2012:18. Faculty of Landscape Planning, Horticulture and Agricultural Science. Acta Universitatis Agriculturae Sueciae. 
    Posted Apr 10, 2012, 7:47 AM by Annika Michelson
Showing posts 1 - 2 of 2. View more »

Põlised taimed ehk maasordid ehk rahvaselektsiooni sordid
Maasordid on taimed, mis on kohanenud kohaliku kliimaga. Nende väärtus on looduse mitmekesisuses, nende geneetilisuses ja kultuurpärandis. Põlisel koduloomal, taimel ja inimisel on iseloomuomadused, väärtused ja traditsioonid, mis on hästi kohastunud kohalike tingimustega.

Taluaedadest leiab veel rohkesti vanu talulilli, viljapuid- ja marjapõõsaid. Nad on väga püsivad, ei vaja eriti hooldamist ja õitsevad ilusasti. Põlised sordid on kujunenud inimese ja kohaliku looduse koostöös ja on hästi kohastunud kohaliku kliimaga. Neid on lihtne paljundada ja nende sordisisene mitmekesisus on suur. Põlissorte tuleb alati käsitleda ka kui kultuuriväärtust. Esialgu tuleks neid säilitada, mitte aretada. Oluline on säilitada põlissortide omal ajal inimese poolt väärtustatud omadused ning samuti ka saagi traditsiooniline kasutamine. Nimetagem mõningad põliseid taimi Eestis: kukekannus, käoking, kurekell, seebilill, öölill, kellukas, kassinaeris, pelargoon, kartul, rabarber, naeris, aeduba, murulauk, jaanirukis, humal, sõstrad, tikrid, õuna- ja pirnipuud. Põlised sortid on näiteks Sangaste rukis, Tahkuranna kurk (pole tuvastatud veel)  ja Peipsi sibul. Veel leiame mitmed rahvaselektsioonid taluaedades. 1930-del oli ka populaarne aretata omad taluõunad. Taime võib pidada põliseks, kui ta on kohalikus kliimas kasvanud rohkem kui 50 aastat.