Zadania obrzędów wstępnych w Liturgii Mszy Świętej

"Części poprzedzające liturgię słowa, a więc: wejście, pozdrowienie, akt pokuty, 'Panie zmiłuj się', 'Chwała na wysokości i kolekta mają charakter wstępu, wprowadzenia i przygotowania. Obrzędy te mają na celu, by wierni, którzy zbierają się razem, połączyli się we wspólnotę i przygotowali się do odpowiedniego słuchania słowa Bożego i do godnego sprawowania Eucharystii."

Podczas procesji wejścia należy zwrócić uwagę aby śpiew był zsynchronizowany z procesją. Należy dać sygnał dzwonkiem na rozpoczęcie śpiewu dla organisty lub scholi (zanim asysta wejdzie do kościoła).Śpiew powinien trwać aż do końca procesji łącznie z uczczeniem ołtarza i ewentualnym okadzeniem. Śpiew na wejście towarzyszy procesji kapłana i asysty.

"Po przybyciu do ołtarza kapłan i ministranci składają mu należną cześć przez przyklęknięcie. Krzyż, o ile jest niesiony w procesji, umieszcza się przy ołtarzu lub innym stosownym miejscu. Natomiast świeczniki , które nieśli ministranci, stawia się przy ołtarzu. Kapłan / i diakon / podchodzi do ołtarza i całuje go na znak czci.

Następnie można okadzić ołtarz, obchodząc go dookoła" Po oddaniu czci ołtarzowi wszyscy udają się na swoje miejsca i stoją.