Historia parafii w Wąsowie

Historyczny zarys dziejów Parafii p. w. Miłosierdzia Bożego w Wąsowie.

1 września 1976 roku rozpoczął działalność samodzielny Ośrodek Duszpasterski i w Wąsowie zamieszkał kapłan. Do tego czasu Wąsowo było filią parafii w Wytomyślu. Funkcję kościoła spełniała kaplica w Zespole Pałacowo Parkowym, która po II wojnie światowej została poświęcona w 1945 roku.

Pierwszym, organizującym życie parafialne księdzem był ks. mgr Dionizy Jóźwiak (1976 - 1980). Po nim prace duszpasterskie prowadził ks. Bogdan Wojciechowski (19801990). Obecny proboszcz - ks. kan. mgr Jerzy Gąszczak pracuje od 1990 roku.

l stycznia 1992 roku decyzją ks. Arcybiskupa Jerzego Stroby została utworzona samodzielna parafia p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego. Budowa nowego kościoła parafialnego rozpoczęła się w czerwcu 1995 roku. Wraz z budową świątyni rozpoczęto budowę plebani. Kamień węgielny ( który pochodzi z fundamentów Katedry Poznańskiej) poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II 3 czerwca 1997 roku w czasie Pielgrzymki do Ojczyzny i pobytu w Poznaniu. Całość została zbudowana z ofiar parafian Wąsowa, Władysławowa i ofiarodawców indywidualnych oraz firm z różnych stron Polski. Pomoc okazali także katolicy z Bretanii we Francji z Redon.

Nowa świątynia otrzymała tytuł - Miłosierdzia Bożego. W głównym ołtarzu znajduje się obraz - "tryptyk" projektu i w wykonaniu p. Bolesława Musierowicza z Poznania. Przedstawia on w części środkowej obraz Miłosierdzia Bożego. Z serca wypływają promienie, które spływają na widok nowego kościoła ( obraz po lewej stronie) i na panoramę Wąsowa od strony Kuślina ( obraz po prawej stronie).

Bolesław Musierowicz jest także autorem obrazu św. Faustyny, który jest powieszony na balustradzie chóru.

Po lewej stronie ołtarza znajduje się figura św. Anny przywieziona 22 sierpnia 1999 r. Jest to dar serca do nowego kościoła" chrześcijan w Redon dla chrześcijan w Wąsowie". Pomysłodawcą akcji jest brat Augustyn z zakonu Braci Szkolnych w Redon, który od 10 lat organizował wymianę dzieci ze szkół z Nowego Tomyśla i Redon. Figura ta jest pamiątką pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Sanktuarium św. Anny w Auray w Bretanii, 20 czerwca 1996 roku. Autorem i wykonawcą dzieła jest Jean Duret, weteran wojny w Algierii, który od 36 lat jest profesorem w Liceum Technicznym Marcel Callo w Redon. Figura św. Anny i Maryi wyrzeźbiona w kamieniu, podobna jest z rysów i wyrazu twarzy do innych świętych bretońskich, rzeźbionych w granicie. Figura króluje pośrodku na tle skały łupkowej, która to skala jest minerałem z tamtych stron, używanym do pokrywania dachów oraz do budowy ścian i murów. Piedestał oraz ozdoby są z mosiądzu i z miedzi. Pod figurą ozdoby: na prawo - mapa Bretanii z zaznaczonymi miastami Auray i Redon. Pośrodku - stylizowany gronostaj - symbol regionu Redon. Jego dewiza to: " Raczej śmierć niż hańba". Na lewo - triskel - symbol druidów z czasów pogańskich przedstawia on siły natury: powietrze, wodę i ogień. Dla nas, chrześcijan powietrze - to tchnienie życia, dar Boga. Woda to symbol naszego chrztu. Ogień jest znakiem Ducha Świętego. Zostały tu ukazane wszystkie ważne dla Bretanii znaki.

Po prawej stronie ołtarza znajdują się relikwie św. Faustyny Kowalskiej.

Chrzcielnica jest zaprojektowana i wykonana przez Zakład Kamieniarski p. Woźniaka z Jastrzębska Starego.

14 maja 2003 roku J. Eksc. Ks. Arcyb. Stanisław Gądecki dokonał poświęcenia nowej świątyni. Od tego dnia parafia nosi tytuł Miłosierdzia Bożego.