Клас 8
Тема уроку. Речення двоскладні й односкладні, прості й складні (повторення).
Мета уроку: поглибити знання учнів про види речень, граматичну основу; повторити особливості односкладних і двоскладних речень та навчити учнів їх розрізняти та порівнювати; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складних реченнях; розвивати творчі вміння моделювати односкладні і двоскладні речення, прості та складні речення; сприяти вихованню зацікавленості та поваги до пісенної спадщини нашого народу, виконавців і авторів.
Обладнання: підручник, схема «Речення», браслети, «шпаргалка з теми», вправи on-line, епіграф, ілюстрація, відео на пісню Тіни Кароль, зірочки.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Перебіг уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Мозковий штурм.
- Що називається словосполученням? Наведіть приклади.
- На які види за будовою поділяється словосполучення? Наведіть приклади.
- Як називаються словосполучення за способом вираження головного слова?
- Визначте вид словосполучень: прийти о сьомій, дуже добре, ніхто з них, ніжна мелодія, кращий від нього, перші в навчанні.
2. Вправа on-line «Знайди словосполучення»
- Розділіть сполуки слів і словосполучення.
Червона рута, на краю села, заглядає смерека, є дівчина, у вишневому садочку, за вас молю, нехай біжить час, старі фотографії, не віримо в диво, горло дерти.
3. Вправа «Спіймай помилку».
- Знайдіть і виправте помилки, де це потрібно. Поясніть орфограми.
Узгір’я, тоньший, марево, духм'яний, захистник, пів-Європи, будь як, рік-у-рік, ллється, арф’яр, ясно-зорий, агенство, жовто-гарячий, покрова.
ІІІ. Сприйняття і усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Слово вчителя (повідомлення теми та мети уроку, епіграф).
2. Оn-line гра «Тематичні пазли».
- Зберіть картинку і отримайте запитання?...
- Як ви думаєте, чому саме міньйони зображені на картинці?
- А ви знаєте значення цього слова?
- У якому словнику ми можемо знайти значення слів?
3. Словникова робота.
Міньйон — вродливий хлопчик або юнак. Міньйон (шрифт) — (від фр. mignon — милий, чарівний, крихітний) — друкарський шрифт, кегль якого становить 7 пунктів. Міньйон (танець) - старовинний бальний танець, схожий на вальс.
4. Бліц-опитування.
- Тож давайте відповімо на запитання наших міньйонів «Що ви знаєте про речення?»
- Що таке речення?
- За допомогою словосполучення чи речення легше й точніше можна передати думку?
- Чому важливо правильно будувати речення?
- За допомогою чого поєднуються слова в реченні?
- На які різновиди поділяються речення за метою висловлювання?
- за емоційним забарвленням? Наведіть приклади.
- за другорядними членами? Наведіть приклади.
- за будовою? Наведіть приклади.
- Чим відрізняється просте речення від складного? Наведіть приклади.
- На які види поділяються прості речення за граматичною основою?
- У чому різниця між односкладним і двоскладним реченням? Наведіть приклади.
4. Робота біля дошки
Вправа 2 (ст. 29) (біля дошки).
1. Старі фотографії на стіл розклади, дитячі історії смішні розкажи, і справжнім друзям, не забудь, подзвони. 2. А до берега тихо хвилі несуть поранені душі живих кораблів. 3. Намалюю на папері дракончиків злих і буду з ними битися один на один. 4. Лікує час, але не повертає дні в календарі на стіні... 5. За гроші не купити тільки час. 6. Відповів мені мудрий Бог вічним небом і золотом зірок. 7 притулися тихенько і обійми мене ніжно.
5. Робота з підручником.
Вправа 3 (ст. 30) (самостійне виконання).
Вправа 6 (ст. 30) (І ряд – речення 1і 2 абзацу, ІІ ряд – речення 3 абзацу).
Вправа 4 (ст. 30) (усно).
6. Дослідницька робота.
- Прослухайте кліп Тіни Кароль «Намалюю тобі зорі…». Знайдіть речення за такими ознаками: просте, спонукальне, односкладне.
https://www.youtube.com/watch?v=iBgF4V499Ms
(Моє серденько, послухай, сльози поцілуй мої.)
7. Хвилинка-веселинка.
- У формі односкладних речень записати назви п’яти українських пісень («Червона рута», «Водограй», «Шиншила», «Лови момент», «Тримай мене», «Вишиванка»).
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра «Сніжна грудка».
- До поданої ілюстрації записати слово, скласти із ним словосполучення, увести це словосполучення у двоскладне речення, перебудувати просте речення на складне.
2. Вибіркова робота (оn-line «Знайдіть домівку») / «Перший мільйон»
- Виберіть ( І ряд – односкладні речення, ІІ ряд – двоскладні речення).
У кожного гурту є пісні про дні і ночі. Відпусти, не муч себе. Ми зайдемо в чисту воду біля водограю. І малюнок той складу, і в куточку підпишу. Нехай Господь завжди Вам помагає. Шукай мене на небесах... Дивна стіна мене тримає... Подаруй мені цей вечір... І моє життя, може, теж стане твоїм! Серця не край.. . І я на небі...
3. Лексична хвилинка «Говори правильно!»
- Виправте помилки: музикальна школа; розкрити каталог; давайте заспіваємо; у якості музиканта; прийняти участь у концерті, вірно говорити, не дивлячись на популярність, хлопати під час виступу, у повній мірі, люба пісня, купити білети на концерт.
V. Підсумок уроку.
1. Бесіда з учнями.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Як ви вважаєте, чи знадобляться вам отримані знання?
- Що нам дає повторення лексичних помилок і орфограм?
- Що вам сподобалося на уроці
2. Гра «Зорепад».
- Прокоментуйте слова І. Драча, які я взяла епіграфом до нашого уроку.
- Ми сьогодні говорили не тільки про види речень, а й про українські пісні, їх авторів і виконавців, як ви вважаєте, з якою метою?
- Діти, перед вами лежать зірочки, як символи визнання і слави, напишіть на них побажання нашим гостям і вручіть їх.
- Дякую, молодці! Та ви також не залишитеся без подарунків. За гарну роботу на уроці, за позитивний настрій, за знання мови ви отримуєте ось такі мотивуючі браслети…
VІ. Домашнє завдання.
1. Повторити п. 8 (ст. 28-29); вправа 7 (ст. 31).
2. * Скласти інтерв’ю з вашим улюбленим співаком (співачкою) чи композитором.
3. *Виконати Googlе test, який розміщений в папці «8 клас» на моєму сайті.
1. Вправа on-line «Знайди словосполучення»
- Розділіть сполуки слів і словосполучення.
Червона рута, на краю села, заглядає смерека, є дівчина, у вишневому садочку, за вас молю, нехай біжить час, старі фотографії, не віримо в диво, горло дерти.
2. Вправа «Спіймай помилку».
- Знайдіть і виправте помилки, де це потрібно. Поясніть орфограми.
Узгір’я, тоньший, марево, духм'яний, захистник, пів-Європи, будь як, рік-у-рік, ллється, арф’яр, ясно-зорий, агенство, жовто-гарячий, покрова.
3. Вибіркова робота (оn-line «Знайдіть домівку»).
- Виберіть ( І ряд – односкладні речення, ІІ ряд – двоскладні речення).
У кожного гурту є пісні про дні і ночі. Відпусти, не муч себе. Ми зайдемо в чисту воду біля водограю. І малюнок той складу, і в куточку підпишу. Нехай Господь завжди Вам помагає. Шукай мене на небесах... Дивна стіна мене тримає... Подаруй мені цей вечір... І моє життя, може, теж стане твоїм! Серця не край.. . І я на небі...
1. Тестування
1. Дитинство йде від нас кудись, тікає швидко босоніж (Тіна Кароль).
А Односкладне просте речення Б Двоскладне просте речення В Складне речення
2. Чекай, дитинство, не зникай (Тіна Кароль).
А Односкладне просте речення Б Складне речення В Двоскладне просте речення
3. Нехай усмішка тепла не зникає, вона дарує радість і тепло, нехай Господь завжди Вам помагає за ваше щире батьківське добро (Ірина Федишин).
А Складне речення (2 част.) Б Складне речення (3 част.) В Складне речення (4 част.)
4. Пісня лине від хати до хати, бо у нас люди вміють співати! (Ірина Федишин).
А Складне речення Б Просте ускладнене речення В Двоскладне просте речення
5. Ой водо-водограй, грай для нас, грай (В. Івасюк).
А Просте неускладнене речення Б Просте ускладнене речення В Складне речення
6. Може, десь у лісах ти чар-зілля шукала, сонце-руту знайшла і мене зчарувала? (В. Івасюк)
А Просте ускладнене речення Б Складне речення В Просте неускладнене речення
1. Вправа on-line «Знайди словосполучення»
- Розділіть сполуки слів і словосполучення.
Червона рута, на краю села, заглядає смерека, є дівчина, у вишневому садочку, за вас молю, нехай біжить час, старі фотографії, не віримо в диво, горло дерти.
2. Вправа «Спіймай помилку».
- Знайдіть і виправте помилки, де це потрібно. Поясніть орфограми.
Узгір’я, тоньший, марево, духм'яний, захистник, пів-Європи, будь як, рік-у-рік, ллється, арф’яр, ясно-зорий, агенство, жовто-гарячий, покрова.
3. Вибіркова робота (оn-line «Знайдіть домівку»).
- Виберіть ( І ряд – односкладні речення, ІІ ряд – двоскладні речення).
У кожного гурту є пісні про дні і ночі. Відпусти, не муч себе. Ми зайдемо в чисту воду біля водограю. І малюнок той складу, і в куточку підпишу. Нехай Господь завжди Вам помагає. Шукай мене на небесах... Дивна стіна мене тримає... Подаруй мені цей вечір... І моє життя, може, теж стане твоїм! Серця не край.. . І я на небі...
1. Тестування
1. Дитинство йде від нас кудись, тікає швидко босоніж (Тіна Кароль).
А Односкладне просте речення Б Двоскладне просте речення В Складне речення
1. Чекай, дитинство, не зникай (Тіна Кароль).
А Односкладне просте речення Б Складне речення В Двоскладне просте речення
2. Нехай усмішка тепла не зникає, вона дарує радість і тепло, нехай Господь завжди Вам помагає за ваше щире батьківське добро (Ірина Федишин).
А Складне речення (2 част.) Б Складне речення (3 част.) В Складне речення (4 част.)
3. Пісня лине від хати до хати, бо у нас люди вміють співати! (Ірина Федишин).
А Складне речення Б Просте ускладнене речення В Двоскладне просте речення
4. Ой водо-водограй, грай для нас, грай (В. Івасюк).
А Просте неускладнене речення Б Просте ускладнене речення В Складне речення
5. Може, десь у лісах ти чар-зілля шукала, сонце-руту знайшла і мене зчарувала? (В. Івасюк)
А Просте ускладнене речення Б Складне речення В Просте неускладнене речення