Тема. Односкладні речення з головним членом присудком. Означено-особові речення.
Мета: дати поняття про означено-особові речення, пояснити способи вираження присудка в означено-особових реченнях; формувати вміння впізнавати такі речення, визначати в них головний член та другорядні члени; розвивати вміння аналізувати ці речення у висловлюваннях, моделювати й конструювати їх відповідно до комунікативного завдання; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати шану до рідної мови; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять.
Обладнання: підручник, схема-сніжинка «Речення», таблиці, тести, презентація, «шпаргалка з теми».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Епіграф до уроку:
Мова — втілення думки.
Що багатша думка, то багатша мова.
Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її!
Борімося за красу мови, за правильність мови,
за приступність мови, за багатство мови…
М. Рильський
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Вступне слово вчителя.
- Доброго дня Вам, дорогі діти та шановні гості! Вітаю Вас на уроці української мови. Прошу зібрати всю Вашу енергію, знання, навички і розпочати урок. Подивіться, будь ласка, у віконце, візьміть від сонечка останні осінні промінці радості й тепла, посміхніться щиро один одному. І нехай наші серця наповняться терпінням і радістю. Бажаю успіхів на уроці!
Сьогодні ми продовжимо працювати над темою «Односкладні речення з головним членом присудком. Означено-особові речення», та для цього нам потрібно повторити відомості про односкладні речення.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Асоціативний кущ.
- З чим у вас асоціюється слово «речення»? Всі ваші відповіді розмістимо на ось цю веселу сніжинку, бо в переддень зими хочеться пухнастого сніжку та гарного настрою.
1. Мозкова атака.
- Що називається реченням?
- На які види поділяються речення за будовою? Наведіть приклади.
- Чим відрізняється просте речення від складного? Наведіть приклади.
- На які різновиди за граматичною основою поділяється просте речення?
- Яка різниця між односкладним і двоскладним реченням? Наведіть приклади.
- Які є види односкладних речень? Наведіть приклади.
2. Пояснювальна робота.
- У кожному з речень визначити граматичну основу. Вказати речення двоскладні й односкладні.
Терплять і мовчки прокладають шлях. Знайте ціну і дружбі, і ворожнечі. Люди, поважайте не тільки старших, а й менших. Ми любимо батьків і зберігаємо рідну землю.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Вправа «Лінгвістичне спостереження».
Чому речення розділено у дві колонки?
Я люблю природу.
Люблю природу.
Настала зима.
Зима.
Діти чекають Нового року.
Чекають Нового року.
Висновки:
2. Пояснення вчителя «Односкладні речення. Означено-особові речення»
Ходила осіннім садом… Чекає ніжного першого снігу… Зігріє не тільки теплом, а й добром…
Якщо присудок виражений ІІІ особою однини (він, вона, воно), то це двоскладне неповне речення.
3. Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу "Односкладні речення” (с. 62-63).
- Перегляньте матеріал, який розміщено в підручнику на с. 62-63, і знайдіть відомості, які я навмисне не озвучила.
4. Робота біля дошки.
Вправа 3 (с. 63).
- Скажіть, будь ласка, чим ускладнені дані речення?
- Чи є звертання членом речення? Чому, як ви думаєте?
5. Вправа «Спіймайте помилку».
- Знайдіть і виправте помилки, допущені у словах:
Настю, козаче, читаче, отаману, Олеже, донька, зимонько , пташе, подруга, олене.
6. Робота в парах (по 3 речення на пару учнів).
- У кожному з речень підкреслити граматичну основу. Довести, що записані речення є означено-особовими, визначити морфологічні ознаки присудка.
1. Не високо мудруй, але твердо держись. (І.Франко.) 2. Зробися добрим, а не злим. (І.Кислиця.) 3. Думаймо над життям! (А Ворфлик.) 4. Жадаю правди. 5. Істині у вічі дивлюся прямо крізь віки смутні. (П.Перебийніс.) 6. Працюй до самозабуття! (Л.Ржегак.) 7. Іди з відкритою душею в широкий день, в широкий світ. (М.Стельмах.) 8. Виходжу в ніч. 9. Іду назустріч долі. (Л.Костенко.) Піду блукать по всесвіту широкім, незваним гостем побуваю скрізь. (В.Симоненко.)
7. Робота з підручником (усно).
Вправа 6 (с. 64).
8. Хвилинка відпочинку.
( Перегляд українського мультфільму «Лепетуни».
Проведення бесіди з учнями:
- Хто такі лепетуни?
- Чому українською мовою слово «язик» звучить саме так?
- Які слова вживали члени родини?
- А що ж таке синоніми? Наведіть приклади.
- За допомогою яких слів зверталася донечка до мами?
- Чи сподобався вам цей повчальний мультик? Чим саме?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Вибіркова робота
- Прочитайте назви поезій Л. Костенко, випишіть ті назви, які є означено-особовими реченнями (1 б. за правильну відповідь).
1. «Двори стоять у хуртовині айстр…»
2. «Люблю чернігівську дорогу…»
3. «Гроза проходила десь поруч…»
4. «Буває, часом сліпну від краси…»
5. «Вечірнє сонце, дякую за день…»
6. «Готичні смереки над банями буків…»
7. «Заворожи мене, волхве…»
8. «Пишіть листи та надсилайте вчасно…»
2. Експрес-тест «Що я дізнався (лася) про односкладне речення» (по 1 б.)
1. Прості речення за граматичною основою бувають:
а) складні та прості; б) розповідні та спонукальні;
в) двоскладні та односкладні; г) неокличні та окличні.
2. Односкладні речення містять у собі:
а) два головних члени речення;
б) один головний член речення;
в) один головний і другорядні члени речення;
г) лише другорядні члени речення.
3. Односкладні речення бувають:
а) узагальнено-особові, означено-особові, називні, безособові;
б) означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові, називні;
в) безособові, неозначено-особові, узагальнені;
г) означено-особові, називні, прикметникові, узагальнено-особові.
4. Односкладні речення з головним членом присудком бувають:
а) узагальнено-особові, означено-особові, неозначено-особові , безособові;
б) означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, називні;
в) безособові, неозначено-особові, узагальнені;
г) означено-особові, називні, прикметникові, узагальнено-особові.
5. Односкладним є речення в рядку:
а) На полі одразу зчинився галас.
б) У тихій радості-журбі вклонявся вечір дневі.
в) Стою між тихих узбереж...
б) Лиш той творити може, хто любить свій народ.
6. Знайти односкладне означено-особове речення:
а) Ні твоїх снів, ні твоїх дум нам не забути, рідний краю.
б) Щедро оспівана ця праця людська.
в) Блакитними очима дивиться мені в очі весна.
г) Люблю хати древлянського Полісся.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
1. Бесіда з учнями.
- Що вам сподобалось на уроці...
- Як знання, які ви отримали сьогодні, допоможуть вам у житті?
- Щоб ви хотіли побажати усім присутнім...
VІІ. Оцінювання.
1. Пояснення вчителя.
- Під час уроку ви виконували різні завдання, які поділялись на навчальні та підсумкові. Ви за них виставляли собі бали, а зараз додайте їх і отримаєте оцінку за урок.
- Хочу урок закінчити словами М. Рильського «Мова — втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови, за правильність мови, за багатство мови…»
VІІІ. Домашнє завдання.
1. Вивчити теоретичний матеріал П. 18 (с. 62-63).
2. Виконати вправу 4 (с. 64).
3. *Скласти рекламу на одну з тем: «Українською говорити прикольно!», «Цікаво й просто з односкладними реченнями».