Európai kulturális füzetek

Európai kulturális füzetek

MEGJELENT SZÁMAI

1.

A MŰVÉSZET VÉGE

SZERKESZTETTE:

PERNECZKY GÉZA művészettörténész, képzőművész, író

PERNECZKY és más neves esztététák írásai a modern művészet és művészettörténet végső kérdéseit feszegetik. Nem érkezett-e el napjainkban a művészet oda, hogy már a léte is bizonytalanná válik.

2.

A FREUDIZMUS ALKONYA

SZERKESZTETTE:

POPPER PÉTER pszichológus, egyetemi tanár

A kötet tanúsága szerint a freudizmusról, a pszichoanalízisről kialakított tudásunk alapos átgondolásra szorul. A freudizmus követői a freudi tanok tudományos hitelességét az újabb kutatások fényében megkérdőjelezőkkel vitáznak.

3.

AZ ÉN FORRADALMAM

SZERKESZTETTE:

FÖLDES ANNA és MIHÁLYI GÁBOR az irodalomtudományok kandidátusai

Az 1956-os forradalom résztvevőivel, vezető értelmiségiekkel és a forradalom alig ismert akkori fiataljaival, a fegyveres harcok résztvevőivel folytatott be-szélgetések múltról és jelenről.

4.

SIESSÜNK LASSAN

SZERKESZTETTE:

BÍRÓ YVETTE, a New York University filmtanszékének professzotra

Napjaink mind nehezebben elviselhető felgyorsult életformája Bíró Yvette szerint a filmkészítés művészeit is rádöbbentette a lellassult élet a lassú fil, sajátos szépségeire és értékeire.

5.

HAGYOMÁNY ÉS FREUDIZMUS

SZERKESZTETTE:

HELLER ÁGNES filozófus, egyetemi tanár

Mi fontosabb, igazabb, a történelmi tény vagy a mítosz? Heller Ágnes bevezető írását követően Jacques Derrida, Yosif Hayim Jerushalmi és Richardf Bernstein professzorok valamint Robert Michels pszichoanalitikus válaszolnak.

6.

BUDAPEST HOLNAP VÁROSAINK AZ EZREDFORDULÓN

SZERKESZTETTE:

BATÁR ATTILA építész

A szerkesztő a hagyományos várostól a regionális városig című átfogó tanulmányát Locsmándi Gábor professzor Budapest jelenét és jövőjét taglaló írása követi. A szerzők azt elemzik, merre tartanak a nagyvárosok, megapoliszok gyarapodása, nagyobbodása, Budapest urbanizációja mennyiben követi az általános trendet.

7.

BUDAPEST HOLNAP

Épitészek és urbanisták vitája

SZERKESZTETTE:

APÁTI NAGY MARIANNA

Budapest holnapjáról beszél

Schiffer János, Pallai Katalin, Ráray Mihály, Demján Sándor, Ladányi János, Tosics Iván, Batár Attila, Locsmándi Gábor, Schneller István, Demszky Gábor.

8.

VÁLASZÚTON

SZERKESZTETTE:

MIHÁLYI GÁBOR Európai füzetek főszerkesztője.

Elődök és kortársak, írók, festők,színművészek a rengetegben.

Háy János elbeszélése, Günther Grass és Mario Vargas Llosa regényrészlete.

Bálint István és Roskó Gábor New York-I versei és állatrajzai.

9. - 10.

KÉSZ A LELTÁR - THE AUDIT IS DONE

SZERKESZTETTE:

ZOLLMAN PÉTER

A Nyugat nagyjaitól a most érkezett fiatalokig. A XX. századi magyar líra félszáz verse magyar és angol nyelven Zollman Péter válogatásában és fordításában.

11.

ANGYALOK ÉS ÖRDÖGÖK?

SZERKESZTETTTE:

MIHÁLYI GÁBOR

Angyalszárnnyal ördögpatával - ki a megmondhatója annak, mennyi angyali illetve ördögi lakozik egy emberben. Túlbuzgó angyalokról mesél Háy János. Fejtő Ferenc - a Bibliára hivatkozva - azon elmélkedik készülő könyvének e számunkban közölt fejezetében, Dávid király vajon isteni vagy ördögi sugallatra cselekedett, amikor elrendelte Izráel népének összeírását.

Ezt a dilemmát példázza Davis Edgar angol drámaíró A rab dilemmája című színműve is, amelyben a szereplők, a hazafiság hősi pátoszától fűtött szomszéd országok lakói minden nemzetközi erőfeszítés ellenére sem képesek felhagyni egymás vétlen polgárainak a legyilkolásával.

12.

BUDAPESTTŐL SZINGAPÚRIG

SZERKESZTETTE:

MIHÁLYI GÁBOR

JOHN FOWLES a neves angol író jóvoltából Londonból Ciprusba vetődünk egy szerelmes ifjú nyomában. MARK LINDQUIST révén az "az amerikai kölyök-falka egyik sztár írójával ismerkedünk meg. TAR SÁNDOR a magyar városok szegénynegyedeinek lakóit idézi elénk, TEMESI FERENC viszont egy Új Zélandba szakadt best sellerré avanzsált magyar irónak képzeli magát. FEJTŐ FERENC eúttal az eredendő bűnról értekezik.

13.

A VILÁG MEZTELEN

SZERKESZTETTE:

HÁY JÁNOS és NAGY GABRIELLA

HÁY JÁNOS és íróbarátai: PODMANICZKY SZILÁTD, SZÁÉNTÓ F. ISTVÁN, SOLYMOSI BÁLINT, NAGY GABRIELLA, BORBÉLY SZILÁRD és SZÍJJ FERENC mutatkoznak be e számuban. Az immár kanonizált nagyok: Kertész Imre, Esterházy Péter, Nádass Péter, Konrád György után színre lépett, a negyvenes éveikben járó írók a hiányzó nemzedéknek tekintik magukat,, és most arra várnak, hogy végre róluk szóljon a mai magyar irodalom.

14. - 15.

A KÉKPÚPÚ TEVE HÁTÁN

SZERKESZTETTE:

TVERDOTA GYÖRGY

Az elmúlt század ötvenes éveinek derekán még minden magyar írástudó tudta kicsoda Németh Andor, a Csillag című irodalmi folyóirat főszerkesztője, Karinthy Frigyes, Déry Tibor és József Attila barátja, hogy az utóbbi miért kívánta jámbor mentorát egy kékpúpú teve hátára ültetni. Napjainkban a feledékeny utókorban irodalomtörténészek sorát kellett felkérni arra, hogy idézzék emlékezetünkbe a kiváló esztéta, író, költő a nagyszerű ember alakját. A könyvkiadókat is arra szeretnénk ösztönözni, hogy jelentessék meg újra okos, szellemes, olvasmányos regényeit.

15.

Az elveszett nemzedék