Тема 11. Веб-програмування

Урок 24. Хостинг сайту. Веб-сервер та база даних. Взаємодія клієнт-сервер. Валідація та збереження даних форм.

Урок 20. Основні тренди у веб-дизайні. Види сайтів та цільова аудиторія. Інформаційна структура сайту. Інструменти веб-розробника.

Урок 21. Мова гіпертекстової розмітки. Каскадні таблиці стилів. Проектування та верстка веб-сторінок. Адаптивна верстка. Кросбраузерність.

Урок 22. Графіка для веб-середовища. Анімаційні ефекти. Мультимедіа на веб-сторінках.

Урок 23. Об’єктна модель документа. Веб-програмування та інтерактивні сторінки.


Урок 25. Об’єктна модель документа. Веб-програмування та інтерактивні сторінки. Хостинг сайту. Веб-сервер та база даних. Взаємодія клієнт-сервер. Валідація та збереження даних форм.

Коли ми вводимо адресу сайту у веб-переглядачі, то не міркуємо, звідки береться текст, зображення чи дизайн. Сторінка завантажується, тому що десь працює комп’ютер, у пам’яті якого зберігаються файли з текстом сайту, зображеннями, відео, скриптами. Такий комп’ютер називається сервером.

Сервер зберігає файли із вмістом сайту та завантажує їх, коли користувачі заходять на сайт. Що більший і популярніший сайт, то більше ресурсів йому знадобиться. Наприклад, Фейсбук використовує понад 50 000 серверів.

Хостинг — це платна послуга. У неї входить оренда місця на сервері та його потужностей. Компанії, які надають хостинг, називаються хостинг-провайдерами чи хостерами. Завдання цих компаній — зробити так, щоб ваш сайт був цілодобово доступний користувачам.

Хостинг можна зробити й на домашньому комп’ютері, але тоді доведеться цілодобово тримати його ввімкненим і самому слідкувати за навантаженням і перебоями електроенергії.

Хостинг можна порівняти з художньою галереєю. У галереї зберігаються предмети мистецтва, а на хостингу — сайти. Щоб подивитися на картини чи скульптури, потрібно знати адресу галереї та час роботи. А сайт доступний цілодобово. Щоб зайти на нього, потрібно лише знати правильний домен. Вводите домен у веб-переглядачі, і відкривається потрібна сторінка.

Навіщо потрібен хостинг

Хостинг потрібен, щоб зберігати файли із сайтом у цілодобовому доступі, керувати цими файлами та змінювати їх властивості. Для цього хостинг-провайдери встановлюють спеціальне обладнання — панелі керування. Коротко описати всі можливості хостингу не вийде, але ось основні з них.


Для електронної пошти

На хостингу зберігатимуться листи й налаштування пошти: параметри спам-фільтрів, автоматичні відповіді, правила переадресації, контакти.

Для сайту

На хостингу зберігають файли із сайтом і керують ними. У панелі керування адміністратор завантажує та видаляє файли, змінює зовнішній вигляд сайту, слідкує за його роботою.

Для сертифіката безпеки

Якщо ви збираєтеся встановити SSL-сертифікат на сайт, знадобиться місце на хостингу. Там зберігатимуться файли сертифіката і його налаштування.

Сертифікат шифрує контактні форми на сайті, щоб особистими даними користувачів не могли скористатися шахраї.

Для додатка

Додатку потрібен хостинг, щоб зберігати файли додатка, цілодобово бути онлайн і зберігати користувацьку інформацію.

Після того, як завершена реалізація сайту, створені всі сторінки, налагоджені гіперпосилання та реалізовані всі заплановані функції, можна задуматись над розміщенням сайту в Інтернеті. Сторінки сайта, малюнки, інші елементи повинні зберігатись на комп'ютері, що називається веб-сервером, з постійним та швидким доступом до мережі Інтернет. Саме через нього відвідувачі зможуть отримати доступ до веб-сайту.

Організації, які надають свої комп'ютери для розміщення веб-сторінок інших людей називаються веб-хостами (від англ. host - господар).

Отримувати інформацію із сайта можна у будь-який час із будь-якого під'єднаного до мережі Інтернет комп'ютера. Де ж розташовуються сайти?

Хо́стинг (англ. hosting) — послуга, що включає надання дискового простору, підключення до мережі та інших ресурсів для розміщення фізичної інформації на сервері, що постійно перебуває в мережі Internet.

Хостинг-провайдери зберігають файли сайта на потужних комп’ютерах, що називаються веб-серверами.

Послуги хостингу можуть бути: платними і безкоштовними

А також включати: реєстрацію доменного імені, обслуговування системи створення сайтів, надання додаткового програмного забезпечення тощо.

Сайту потрібне ім’я, яке називається доменним ім’ям

Адреса ресурсу в мережі, записана з використанням слів або їх скорочень, що розділені крапкою, називається доменним іменем (англ. domain — володіння, територія).

Домени бувають кількох рівнів, рахуючи в доменному імені справа наліво

Домен справа називають доменом першого (або верхнього) рівня.


Види хостингу:

віртуальний хостинг;

віртуальний виділений сервер;

виділений сервер;

хмарний хостинг;

реселлер хостинг.


Віртуальний хостинг (virtual hosting або shared hosting) — користувачеві надається частина місця на диску для розміщення веб-сайтів.

Віртуальний виділений сервер (VPS або VDS) — послуга, в рамках якої користувачеві надається так званий віртуальний виділений сервер. Спосіб управління операційною системою здебільшого відповідає управлінню фізичним виділеним сервером.

Виділений сервер (dedicated server) — надається сервер цілком. Використовується для реалізації нестандартних завдань (сервісів), а також розміщення «важких» веб-проектів, які не можуть співіснувати на одному сервері з іншими проектами і вимагають для себе всі ресурси сервера.

Хмарний хостинг (cloud hosting або cloud storage) — це послуга з розміщення файлів користувача, за якої дані зберігаються на багатьох серверах, що розподілені у мережі.

Реселлер хостинг (reseller hosting) — хостинг з послугою перепродажу. Користувачеві надається можливість розподіляти дисковий простір і ресурси свого віртуального хостингу або серверу з метою розміщення на ньому сайтів третіх осіб, що можуть бути його клієнтами.


Завдання до уроку

№ 1. Підготуйте коротку презентацію на тем: "Що таке веб-сервер"

Для зарахування завдання надішліть файл через форму

Оцінка: +4 бали

Здати роботу

Матеріали до курсу