Заняття №4

Зміст | Заняття: №1 №2 №3 №4 №5 №6 №7 №8 №9 | НОВИНИ

Операційна система

1. Панель задач. Головне меню. Прикладні програми у складі Windows. Використання “Провідника”.

Операційна система - це найважливіше програмне забезпечення, яке працює на комп'ютері. Вона керує пам'яттю, процесами, і всім програмним і апаратним забезпеченням. Можна сказати, що операційна система - це міст між комп'ютером і людиною. Без операційної системи, комп'ютер не потрібен.

Всі ви чули фразу «Завантаження комп'ютера», «Завантаження операційної системи» або щось на зразок цього. Під цими фразами розуміється процес, який відбувається при натисканні на кнопку включення комп'ютера. Під час цього процесу, який займає хвилину або дві, комп'ютер виконує кілька важливих функцій:

- Перевіряє всі програми, щоб переконається, що всі вони працюють правильно;

- Перевіряє наявність нового обладнання;

- Запускається операційна система.

Як тільки операційна система завантажиться, вона керує всім програмним і апаратним забезпеченням комп'ютера.

Операційні системи попередньо встановлюються на будь-який комп'ютер, який ви купуєте. Більшість людей використовують ту операційну систему, яка вже була встановлена при покупці комп'ютера, але при бажанні вони можуть оновити або встановити іншу.

Існують три найбільш популярних операційних систем для комп'ютерів: Microsoft Windows, Apple Mac Os X і Linux.

Сучасні операційні системи використовують графічний інтерфейс користувача (англ. GUI - Grafical user interface). GUI дозволяє використовувати мишу, клавіатуру і джойстик для керування екранними об'єктами (іконки, кнопки, значки, меню), представлені користувачеві на дисплеї, у вигляді поєднанні графіки і тексту. Тобто все чітко і ясно показано на екрані комп'ютера у вигляді графічних зображень, що дозволяє легко працювати на комп'ютері за допомогою мишки та клавіатури (інколи інших пристроїв).

GUI кожної операційної системи має свій зовнішній вигляд, тому якщо ви раптом переключитесь на іншу операційну систему, то на перший погляд і дотик незнайома операційна система може здатися вам незвичною і незручною. Проте всі вони розроблені так, щоб бути максимально простим у використанні.

Коли ще не було графічного інтерфейсу GUI, комп'ютери мали інтерфейс командного рядка. Це означає що користувач повинен був ввести кожен раз команду в комп'ютер, щоб відобразити на екрані тільки один текст.

Microsoft Windows

Компанія Microsoft створила операційну систему Windows в середині 1980-х років. За наступні роки були випущені багато версій Windows, але найбільш популярними з них є Windows 10 (випущений в 2015 році), Windows 8 (2012), Windows 7 (2009), Windows Vista (2007), і Windows XP (2001). Windows поставляється попередньо встановленою на більшості нових комп'ютерах, і є найпопулярнішою операційною системою в світі.

Якщо ви хочете оновити ваш Windows до останньої версії, ви можете вибрати один з декількох випусків Windows, таких як Home Premium, Professional, і Ultimate. Але спочатку вивчіть їх, щоб вирішити, який випуск підходить саме вам.

Відвідайте сторінку Windows, щоб дізнатися більше про цю операційну систему.

ресурс: http://www.gcflearnfree.org/computerbasics/understanding-operating-systems/1/

2. Робота з дисками, папками і файлами у Windows.

Основними типами об'єктів, з якими працює користувач, у ОС Windows є папки, файли (документи) та ярлики.

Доступ до об'єктів можна отримувати такими способами:

- із допомогою програми "Проводник";

- із допомогою програми "Мой компьютер".

Одним із найпотужніших інструментів Windows є програма-додаток "Проводник"- основний засіб роботи з папками та файлами. Інший засіб ("Мой компьютер")також призначений для роботи з файлами і папками, має простіший інтерфейс, але практично ті самі можливості, що й "Проводник".

Якщо відкрити програму "Мой компьютер",то з'являються значки дисків та об'єктів "Панель управлення", "Принтери", "Веб-папки" і "Назначенные задания". Відкриваючи будь-який значок диска, отримуємо доступ до папок і файлів, що знаходяться на ньому. У свою чергу, відкриваючи папки першого рівня, отримуємо доступ до папок та файлів другого рівня і т. д. Вікна в програмі "Мой компьютер" мають стандартну структуру, причому можна вивести на екран кілька вікон із вмістом різних дисків. Це дуже зручно лід час виконання таких операцій, як копіювання та переміщення об'єктів.

Якщо запустити програму "Проводник",то з'явиться вікно, розподілене на дві частини: у лівій знаходиться панель ресурсів комп'ютера, а в правій - вміст вибраної папки.

Панель ресурсів має деревоподібну структуру папок, для позначення якої використовуються вертикальні штрихові лінії. Якщо біля папки є значок "+", то це означає, що вона містить інші папки.

Якщо така папка відкрита, то значок "+" замінюється значком "-"Переміщення вздовж дерева папок не замінює вміст правої панелі. Для заміни вмісту правої панелі слід клацнути мишею на значок будь-якої папки в панелі ресурсів.

Кожному типу файлів, зареєстрованому в системі, присвоюється свій оригінальний значок. Якщо Windows не розуміє тип файлу або не знає, який додаток із ним пов'язаний, то встановлюється стандартний значок із логотипом Windows.

Як у програмі "Мой компьютер",так і впрограмі "Проводник"можна переглянути кількість вільного місця, загальний об'єм інформації на диску чи в окремій папці. Для цього слід використовувати кнопку "Свойства"на панелі інструментів.

До типових операцій з об'єктами належать:

- копіювання;

- переміщення;

- вилучення;

- перейменування;

- створення нової папки, документа чи ярлика.

Також ознайомтесь: "Операції з файлами та папками"

ткож з темою "Файли і папки" на сайті: http://www.chaynikam.info/ukr/n_windows.html

3. Програми обслуговування дисків. Форматування та дефрагметація дисків.

Очистка диска. Програма Очистка диска дозволяє знайти непотрібні файли і видалити їх, щоб звільнити місце на жорсткому диску. Її вікно періодично з’являється на екрані, коли не вистачає вільного місця на жорсткому диску.

Після запуску програми вказують диск, на якому потрібно провести очистку. У вікні програми Очистка диска відображаються імена файлів і папок, які можуть бути видалені, зокрема тимчасові файли, завантажені з Internet. Опис файлів, виділених у списку Удалить следующие файлы, наводиться в рамці Описание.

Відкривши вкладку "Допольнительно" вікна Очистка диска, ви зможете звільнити додаткове місце на диску, видаливши невикористовувані компоненти Windows і програми.

Дефрагментація диска. Мета програми – прибрати фрагментацію файлів на диску, впорядкувати розташування файлів і вільного простору з тим, щоб підвищити швидкість запуску програм і читання даних.

Фрагментація файлів відбувається після видалення старих і записування нових. Новий файл може не вміститися на тому місці, де розташовувався видалений, і буде записаний на розташованих у різних місцях декількох блоках кластерів, що збільшить час зчитування. Аналогічно після видалення декількох файлів, розташованих у різних місцях, новий файл може не поміститися в одному місці і буде розміщений у двох або більше несуміжних блоках кластерів.

Фрагментація диска відбувається по мірі зростання кількості видалених і знову записаних файлів на диску. Вона подовжує шлях переміщення голівок вводу/виводу жорсткого диска і може збільшити час зчитування і запису файла на диск.

Програма дефрагментації диска переміщає всі файли до початку диска після зарезервованої для системних файлів ділянки і розташовує підряд фрагменти одного файла.

Можна переглянути звіт про дефрагментацію, у якому будуть наведені свідчення про розміри тому, кластера, відсоток вільного місця. Перед тим як виконати дефрагментацію диска, натисніть кнопку Анализ, щоб знати, чи потрібно затрачати час на цю операцію. Не підлягають дефрагментації компакт-диски, мережні диски та стиснуті диски, формат яких Windows не підтримує.

Бажано дефрагментацію дисків виконувати в час простоювання комп’ютера: в обідню перерву або вночі, якщо комп’ютер не вимикають на ніч. Кнопка Пауза дає можливість тимчасово призупинити процес дефрагментації.

Перевірка диска. Сервісна програма, що шукає і виправляє помилки в файловій системі або окремих файлах, шукає і виправляє помилки в таблиці розміщення файлів, в довгих іменах файлів, а також усуває помилки, що пов’язані з втраченими кластерами.

Цю програму потрібно запускати систематично, але майте на увазі, що диск під час роботи програми недоступний. Перевірка великих дисків займає значний час.

Запуск програми відмінний від попередніх службових програм. По-перше, програма може запускатися автоматично при некоректному вимкненні ПК і якщо виникають неполадки на дисках. По-друге – користувачем:

- в програмі Мій комп’ютер слід ввімкнути контекстне меню на піктограмі диска, що підлягає перевірці;

- вибрати команду Свойства – вкладка Сервис – відкривається вікно властивостей диска;

- програма вмикається кнопкою Выполнить проверку.

- в вікні встановити параметри перевірки диска і натиснути кнопку Запуск.

Майте на увазі – перевірка на системному диску почнеться після перезавантаження ПК, що забезпечує монопольний доступ до файлів, розміщених на диску.

https://stboinf.wordpress.com/2010/02/16/програми-обслуговування-дисків/

4. Етапи розв’язування прикладної задачі за допомогою комп’ютера

Веб-програмування

Розв’язання задач із використанням комп’ютера характеризується декількома етапами (табл.), деякі з яких виконуються безпосередньо людиною, інші — людиною і машиною. Кожен із цих етапів важливий по-своєму, і тільки правильне виконання кожного з етапів приводить до розв’язання задачі в цілому.

Етапи розв’язання задач за допомогою комп’ютера

Мова — це система знаків (символів, жестів, міміки, положень перемикача тощо) для подання інформації та обміну нею. Це загальне визначення охоплює і природні, і штучні (формальні) мови.

Алгоритмічна мова — це мова, призначена для подання алгоритму у вигляді послідовності вказівок для виконання їх виконавцем. Алгоритмічна мова, як і кожна мова, має свій словник. Його основу складають слова, що використовуються для запису команд, які входять до системи команд виконавця.

Мови програмування — це алгоритмічні мови, призначені для опису алгоритмів, що орієнтовані для виконання на комп’ютері, або система позначень для точного опису алгоритму, який необхідно виконати за допомогою комп’ютера.

Програма — це алгоритм, записаний мовою програмування.

Класифікація мов програмування

5. Знайомство з мовою гіпертекстової розмітки документів HTML.

Найцікавішим для початківця є ВЕБ. Він також являється і одним з найпопулярніших на даний момент. Основою для програмування ВЕБ сторінок є мова HTML. (HyperText Markup Language — Мова розмітки гіпертекстових документів) — стандартна мова розмітки веб-сторінок в Інтернеті. Більшість веб-сторінок створюються за допомогою мови HTML (або XHTML). Документ HTML оброблюється браузером та відтворюється на екрані у звичному для людини вигляді.

Для "повноцінної" роботи веб-сторніки крім HTML використовують CSS та JavaScript.

✎ Мова програмування HTML.

Інформація для допитливих: ДОМЕН - ХОСТИНГ

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

1. Виконати завдання "Робота з файлами, папками і програмами Windows".

2. Створення веб-сторінки: Знайомство з мовою HTML.