Заняття №6

Зміст | Заняття: №1 №2 №3 №4 №5 №6 №7 №8 №9 | НОВИНИ

Операційна система Windows. Сервісне програмне забезпечення

1. Установка і видалення програм у Windows.

Андрій Кузьменко

Майже всі програми (у т.ч. і комп’ютерні ігри) розповсюджуються в стиснутому (запакованому) вигляді. Для нормальної роботи їх треба розпакувати та правильно розмістити на жорсткому диску. Процес розпакування та розміщення називається встановленням або інсталяцією. Про те, як встановити програму на комп'ютер і йтиметься у викладеній нижче статті.

Що таке програмне забезпечення. Поняття установки програми

Програмне забезпечення (ПЗ) - це сукупність всіх програм, встановлених на комп'ютері. Без нього комп'ютер буде неповноцінним, оскільки не зможе виконувати свої функції.

Найважливішою частиною є операційна система (ОС). Впродовж вже багатьох років найпоширенішими є операційні системи сімейства Microsoft Windows (2000, XP, Vista, 7). Завдяки простоті, надійності сумісності практично з будь-яким комп'ютерним обладнанням, Windows віддають перевагу понад 90% користувачів. У зв'язку з цим, абсолютна більшість програм (у тому числі і комп'ютерних ігор) розробляється саме для використання з операційними системами Windows.

Йдеться, звичайно, про операційні системи для класичних комп'ютерів і ноутбуків. Для портативних пристроїв (планшетів, смартфонів та інших девайсів) розробляються спеціальні операційні системи, такі якAndroid, Symbian, Tizen та інші. На них також встановлюються програми. Однак, неможливо використовувати програму, розроблену для Android, в комп'ютері з операційною системою Windows, Linux, Symbian або ін. Далі йтиметься лише про встановлення програм для Windows. Порядок установки для інших систем істотно відрізняється.

По суті, операційна система - це сукупність тільки базових утиліт і програм, об'єднаних оболонкою, яка дозволяє користувачу через графічний інтерфейс керувати комп'ютером та забезпечує виконання ним основних функцій. У Windows входять браузер Internet Explorer, програвач Windows Media Player, текстові редактори Блокнот, WordPad та ін. Однак, їх можливостей для більшості користувачів не достатньо. З метою розширення функціональності комп'ютера після інсталяції на ньому операційної системи здійснюється встановлення інших програм.

Майже всі програми (в т.ч. і комп'ютерні ігри) поширюються в стисненому (запакованому) вигляді. Для нормальної роботи їх потрібно розпакувати і правильно розмістити на жорсткому диску (SSD). Процес розпакування та розміщення називається установкою або інсталяцією. Установка програм в Windows здійснюється автоматично і вимагає мінімальної участі та знань користувача.

Програми в запакованому вигляді можна скачати з Інтернету або ж придбати на носіях в спеціалізованих магазинах.

Як встановити програму на комп'ютер з ОС Windows

Процес установки всіх програм по своїй суті дуже схожий. На практиці, щоб встановити програмудостатньо зробити подвійний клік лівою кнопкою мишки по файлу-інсталятору, який, як правило, має назву setup, install або комбінацію цих слів з назвою програми. Далі потрібно відповідати на питання інсталятора і натискати кнопки продовження.

В процесі інсталяції користувачу задаються питання щодо місця установки програми (шлях установки), необхідності додавання ярлика на робочий стіл і ін (див. мал.).

За замовчуванням, програми встановлюються в папку Program Files, що знаходиться на системному локальному диску. Змінювати шлях установки не потрібно. Це не стосується комп'ютерних ігор, які найчастіше встановлюють на інший локальний диск (будь-який на вибір користувача).

Правильність роботи деяких програм може залежати від наявності в системі інших програм. Так, нові комп'ютерні ігри потребують наявності на комп'ютері свіжої версії DirectX, інші програми можуть залежати від наявності на комп'ютері NET Framework та ін. В процесі установки інсталятор перевіряє присутність необхідних компонентів і якщо їх немає інформує користувача. В такому разі, потрібно зупинити процес установки, спочатку інсталювати потрібні компоненти, і вже після цього встановлювати саму програму.

Після завершення установки деякі програми вимагають перезавантаження комп'ютера.

Встановлену програму можна запустити, пройшовши в меню «Пуск» (в лівому нижньому куті екрану) в розділ «Всі програми» і вибравши її в списку.

Як видалити програму з комп'ютера

Деінсталяція (видалення) програм також вимагає правильності дій і певної їх послідовності. Якщо просто видалити папку з програмою з жорсткого диска, це не буде гарантувати її повної деінсталяції. Про програму залишаться записи в системному реєстрі Windows та інших місцях.

Видаляти програми необхідно за допомогою спеціального менеджера (див. мал.). Для його запуску потрібно в Панелі управління (пройти «Пуск» - «Панель управління») відкрити пункт «Видалення програм» (Windows XP - "Установка і видалення програм"). В менеджері видалення відображається список всіх програм, встановлених на комп'ютері. Для видалення програми необхідно знайти її у списку і двічі клацнути по ній мишею (у Windows XP - виділити програму і натиснути кнопку "Видалити") і далі відповідати на питання майстра деінсталяції до завершення процесу.

2. Поняття архівації файлів. Програми архівації файлів. Архіватори WinZip. WinRar.

Архіватори – це програми, що дозволяють зменшити розмір файлів для економії місця на диску. Працюють вони по-різному, але суть їхньої діяльності одна: у файлах містяться якісь повторювані фрагменти і завданням архіватора є знайти такі фрагменти, записати замість них іншу інформацію, щоб потім було можливе відновлення інформації в первісному вигляді. Ефективність архівування для різних файлів буде різною. Так, документи MS-Word і текстові файли, файли HTML стискуються в два-три рази, файли кольорових зображень формату BMP залежно від насиченості деталями – у 2-4 рази. Гірше стискуються виконувані файли EXE, а, скажімо, графічні файли GIF або JPG архівувати не має сенсу, тому що вони вже стиснуті і виграшу від їхньої архівації не буде ніякого. Але можна підрахувати, що архіватори дають виграш вільного місця на диску в середньому в півтора-два рази.

Отже, архівування – стиснення інформації і зберігання її в такому вигляді певний час.

Для архівації інформації є спеціальні програми, вони дозволяють не тільки зекономити місце на дисках, а й об’єднати групи спільно використовуваних файлів в один архівний файл.

Архівний файл являє собою набір з одного або декількох файлів, які в стиснутому вигляді поміщаються в єдиний файл, з якого при необхідності можна перейти в початковий стан.

Основні функції програм-архіваторів:

- Можливість додавання файлів в архів.

- Перегляд файлів в архіві.

- Знищення файлів в архіві.

- Захист від несанкціонованого доступу.

- Вилучення файлів з архіву.

Сучасна індустрія програм-архіваторів представлена великим набором різноманітних засобів для стиснення даних; серед них – WinZip, WinRar, 7Zip, PowerZip, ZipMagic тощо.

Програма WinZip

Колись давно, більш десяти років тому, WinZip став чи не першою програмою компресії файлів зі зручним графічним інтерфейсом, завдяки чому завоював колосальну популярність (лише із сайта CNET скачано близько 100 млн. копій).

Програма фактично є стандартом серед програм подібного класу. Вона володіє всім набором необхідних функцій, має зручний, зрозумілий інтерфейс. Якщо ви викачуєте файл з мережі Internet, велика вірогідність того, що це саме zip-архів.

WinZip має вбудовані засоби для роботи з архівами інших форматів (tar, gzip, UUEncode, XXencode, BinHex, Mime). WinZip може працювати з архівами, створеними DOS-архіваторами ARJ, LZH або ARC. Починаючи з сьомої версії, WinZip дозволяє працювати також з CAB-архівами. Саме в такі архіви упаковані дистрибутиви Windows, Microsoft Office і багатьох інших програм.

Програма WinRar

WinRAR – розробка українського автора Євгенія Рошала. RAR існує вже багато років і широко відомий не тільки в нас у країні, але й у світі. WinRAR – це вдосконалена версія архіватора, що має зручну графічну оболонку.

WinRAR уміє створювати не тільки архіви власного формату (файли з розширенням rar), але і zip. А „діставати” файли може з архівів arj, cab, lzh, tar, gz, ace, uue. Причому для роботи з cab, arj і lzh-архівами не потрібна навіть наявність цих архіваторів на вашому комп’ютері; у WinRAR для цього є убудований модуль.

За ступенем стискання файлів WinRAR перевершує WinZIP і навіть ARJ. Крім того, в останніх версіях з’явився спеціальний алгоритм для роботи з мультимедійними файлами: звуковими і графічними.

У WinRar є трохи властивих тільки йому можливостей. Наприклад, він може додавати в архів деякі надлишкові дані – інформацію для відновлення, за допомогою якої зможе полагодити ушкоджений при пересиланні по мережі або через збій дискети архів. WinRar може створювати так званий неперервний архів (solid archive), у якому ступінь стиску вищий, ніж у звичайному, у середньому на 15-50 відсотків. У цьому випадку всі файли, що архівуються, розглядаються як один довгий файл і відповідним чином обробляються. Цей метод найбільш ефективний при стисканні великого числа дрібних файлів. Також програма дає можливість перевіряти файли в архіві на наявність комп’ютерних вірусів без їх розархівації (використовується встановлений в системі антивірус).

https://stboinf.wordpress.com/2010/02/16/програми-архівування-файлів/

3. Інформаційне наповнення веб сторінки (сайту)

Контент (content, вміст) — це інформаційне наповнення сайту, та інформація, яку розробник складає самостійно або копіює з дотриманням відповідних законностей.

Контент містить:

· Тексти.

· Графіку: картинки, фото, креслення, елементи інтерфейсу.

· Мультимедіа: аудіо та відео файли

· Файли у форматі: Adobe, Excel, Word, Power Point, exe, rar.

Весь контент охороняється законом про авторське право, оскільки він є продуктом інтелектуальної праці і має своїх авторів і власників. Окрім якості контенту одним з важливих критеріїв є його доступність. Особливу важливість для користувача має актуальність контенту, його значущість на даний час і достовірність наданих даних, а також відповідність контенту до поставлених цілей.

Весь контент класифікується за певними ознаками та поділяється на певні види.

1. За унікальністю: унікальний та не унікальний.

Унікальний контент – це контент, яких ще не зустрічається в Інтернеті, його немає в індексі пошукових систем. Якщо Ви використовуєте для наповнення своїх сайтів тільки такий контент, то такий сайт буде жити довго і отримувати в пошуковій видачі більш високі позиції, ніж сайти з не унікальним контентом. Унікальність своїх статей чи куплених на біржах контенту, можна перевірити самостійно, за допомогою спеціалізованих програм або за допомогою спеціальних сервісів.

Найпоширенішим і відомим сервісом для перевірки унікальності статей є http://copyscape.com. Цей сервіс дуже авторитетний, на його думку про унікальність статей покладається одна з кращих бірж контенту Textsale.

Найвідомішими програмами для перевірки унікальності контенту є Plagitus, Praide і DCFinder. Спеціалізовані програми є практично у кожної біржі контенту.

Перевірити самостійно унікальність статей теж можна, але це забере досить багато часу. Для цього потрібно вставити в пошуковий рядок якийсь шматок тексту або пропозицію і взяти в лапки. Якщо результат пошуку не покаже дублів контенту, то це і буде унікальний контент.

Не унікальний контент – цей контент вже десь раніше публікувався і є в індексі пошукових систем. У минулому, сайти, які заробляли за допомогою продажу на їхніх сторінках посилань, наповнювалися практично тільки таким контентом. Власники таких сайтів просто крали статті з чужих сайтів, методом копіювання і подальшої вставки на свої сайти. Спочатку це робилося вручну, а потім це було поставлено умільцями на потік і повністю автоматизовано.

Так з'явилися повністю самостійно наповнювані сайти. Вони були побудовані на системах управління контентом, самостійно шукали контент, крали його, розташовували на своїх сторінках і автоматично продавали посилання на біржах посилань. У міру посилення боротьби пошуковців до таких сайтів, такі самодостатні системи, навчилися навіть синонімізувати тексти через спеціальні програми. Пошукові системи навчаються розпізнавати і такий текст. Скоро заробіток грошей таким способом стане повністю неможливий, так як такі сайти не будуть індексуватися пошуковими системами.

(джерело: http://webstyletalk.net/node/878)

Правила та поради щодо написання інформації на сайті

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

1. Виконати завдання "Установка і видалення програм у Windows".

2. Завдання: Інформаційне наповнення веб-сторінки.