Тема. Україна – європейська держава.
Мета: формування ключових компетентностей:
вміння вчитися - самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії з іншими учасниками навчально-виховного процесу;
громадянської компетентності – застосовувати процедури й технології захисту власних інтересів, прав і свобод громадян, виконання громадянських обов'язків у межах держави;
соціальної компетентності – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших; співпрацювати з партнерами у команді (групі), проявляти ініціативу;
Формування предметних компетентностей:
Обладнання уроку: комп’ютер, географічна карта Світу, глобус, калейдоскоп прислів’їв про Україну (на окремих аркушах паперу), мікрофон, тлумачний словник, офіційна символіка України та ЄС; ілюстрації та фотознімки відомих куточків Європи, України; ілюстрації краєвидів України та рідного краю; світлини пам'ятних місць України та інших європейських держав.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Особливості проведення уроку: урок розроблено відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти з використанням інтерактивних технологій навчання, мультимедійної презентації, що дає змогу учням показати та усвідомити важливе значення громадянської та патріотичної позиції до своєї Батьківщини та культурної спадщини українського народу.
Хід уроку
Учитель. Доброго дня вам, діти!
Ось і скінчилося літо.
Школа чекала на вас,
Радо запрошує в клас.
Бачу, ви всі відпочили,
влітку зросли і зміцніли.
Я вас зі святом вітаю,
Бути уважним, старанним
Кожному з вас я бажаю!
– Дорогі мої українці, мої любі діти, мої маленькі, та вже зовсім дорослі громадяни нашої квітучої країни. Ще зовсім-зовсім недавно травневий дзвоник сповіщав кожному з вас, що почалась пора веселого літнього відпочинку, а вже сьогодні ви знову, як і сотні тисяч школярів нашої держави вже вкотре розпочинаєте вкрай важливу і потрібну справу: ви стаєте ще більш впевненими, освіченими, здібними і творчими людьми, які обов'язково допоможуть нашій Україні міцно стати на ноги і зайняти достойне місце у світі.
1. Читання акровірша.
Діти, прочитайте уважно вірш і зверніть увагу на першу букву кожного рядка.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без батьківщини.
Учитель. Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною країною. Впізнає її з-поміж інших. Як ви впізнаєте свою державу, українців серед інших народів?
Так, перш за все країну відрізняють державні символи. Назвіть їх. Що вони являють собою?
Послухайте вірші, які підготували ваші однокласники.
Прапор
Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави.
Це для всіх – ознака сили,
Це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє – небо, жовте -жито.
Прапор свій оберігаєм,
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині.
З ним навіки є народом
Українським в Україні. Н.Поклад
Герб
Наш герб – тризуб.
Це воля, слава й сила.
Наш герб – тризуб.
Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям. Н.Поклад
Гімн
Слова палкі, мелодія врочиста.
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна.
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги. Н.Поклад
(Звучить Державний Гімн України. Діти підводяться.)
2. Мозкова атака. Вправа «Асоціативний кущ» (Додаток 1)
А зараз ми з вами сплетемо «словникову павутинку» до слова Україна. (Рідний край, рідна земля, Батьківщина, люба, неозора, моя держава,найдорожча, багата, співуча, єдина, самостійна, вільна, європейська, дружня, незалежна).
Ви вже здогадалися, що сьогодні ми з вами будемо говорити про Україну.
Прочитайте тему уроку. (Україна – європейська держава.)
Вправа «Очікувані результати»
Діти, а що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Дізнатися, чому Україну називають європейською державою, що таке Європа, хто такі європейці, що таке «Євросоюз»).
Діти, дійсно, сьогодні ви дізнаєтеся, чому Україну називають європейською державою, що таке географічний центр Європи, де саме він знаходиться. Ми з вами ознайомимося з таким поняттям як «Євросоюз», ви будете знати, які країни входять до Євросоюзу, коли відзначають День Європи.
Девізом нашого уроку будуть звучати такі рядки.
Девіз уроку: «Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодна хвилина не втратилась марно.»
Вправа «Мікрофон»
- Діти, в руках я тримаю «чарівний» мікрофон. Він допоможе нам пригадати, що ми знаємо про Україну.
- Що таке держава? (країна , в якій ми живемо)
- У якій державі ми живемо? (в Україні)
- Хто ми за національністю? (українці)
- Яка наша держава ? (незалежна, самостійна, правова.)
- Хто є господарем нашої країни ? (народ)
- Хто є главою держави ? (президент)
- Про що говорить дата 24 серпня 1991р.? (проголошено незалежність України)
- Які державні символи України ви знаєте? (Державний Прапор, Державний Герб, Державний Гімн )
- Державною мовою України є … ? (українська мова)
- Столицею України є …? (місто Київ)
- Основний закон України?
- Як співають і слухають Гімн?
- Синій колір українського прапора символізує …..?
- Жовтий колір прапора символізує…..?
- Кого українці називають Великим Кобзарем?
- З чим українці зустрічають гостей?
Молодці! Добре впоралися.
2. Робота з географічною картою та глобусом. (Додаток 2)
- Діти, давайте попрацюємо з географічною картою. На карті позначено частини світу.
- Знайдіть частину світу під назвою Євразія. До цієї частини світу належить Європа.
- Тепер знайдіть на глобусі Європу.
Європа (грецьке Europe, від ассир.(Ассірія) ереб — захід, західна частина материка Євразія.
Європа – це частина найбільшого материка Землі – Євразії.
– Скажу вам більше. Наша країна, така, здавалося б, велика, й неосяжна, сама по собі – теж доволі маленький промінець. І тільки за впевненої підтримки інших «промінчиків» над нашою державою засяє справжнє тепле, дружнє сонце. Про які ж «промінчики», про яку підтримку іде мова?
– Саме так! Ми у світі не одні. І конкретно на нашому континенті, у нашій частині світу – Європі, є 46 країн. З них – 28 країн утворюють співдружність – Європейський союз, або, як його коротко називають – ЄС. Давайте поміркуємо, на вашу думку, що за така співдружність, і що ви розумієте під словом «Європа»?
– А що кожен з вас думає про Європу, європейське майбутнє? Чи потрібно це нам, українцям? Чому саме? Давайте поміркуємо.
А що ж таке «Європа»? Хто підкаже?
Куди ж ми курс омріяний взяли?
Хто нас спрямує? Шлях легкий покаже?
Хто скаже: «Зупиніться! Вже прийшли!»?
Я вам скажу: іти не доведеться,
Бо в серці ми Європи споконвік!
Та, все ж, без нас усіх не обійдеться:
Без нас усіх і разом, і повік!
Європа – не лише частина світу,
То – цілий світ, в якому навіки
Всі люди миром впевненим зігріті…
Погляньте-но! Ось бачите зірки?
Оці маленькі зірочки у колі?
На синьому такому полотні?
Це – стяг Європи. Прапор миру й волі…
Його в нас відбирають на війні…(А. Ткаченко)
Звучить пісня К. Бужинська «Європа і Україна»
– Вже понад три роки Україна відстоює своє законне право на власний вибір, на європейське майбутнє. Бореться за це право у війні… А між іншим, Європейський союз теж має свій гімн. А основою для нього остав відомий твір Л.Бетховена «Ода миру». Чи знаєте ви, що таке «ода»?
– Так, це слово можна замінити іншими: хвала, подяка, прославлення. Отже, основна музична композиція, яка поєднує усіх європейців – це прославлення миру на землі.
– Ми з вами дуже добре розуміємо, як це важливо, щоб усі люди жили в спокої та мирі. (Звучить «Ода миру»)
Фізкультхвилинка.
(Учні стають в коло і виконують рухи під вірш А. Камінчука «Україна»)
Україна (розводять руки в сторони)
Рідний край (піднімають руки догори)
Поле, річка, (нахили вправо - вліво)
Синій гай. (присідають)
Любо стежкою іти (ходьба на місці)
Тут живемо я і ти. (беруться за руки)
(Фізкультхвилинку можна повторити кілька разів.)
Робота з контурною картою.
На карті Європи ви бачите межі держав. Упізнайте за обрисами, географічними назвами гір, морів, річок нашу державу і зафарбуйте її.
Робота в групах.
Доповніть прислів’я і поясніть їх зміст.
Щоб наша Батьківщина і надалі залишалася єдиною, незалежною, красивою, щоб нашу державу знали і поважали у Європі та в усьому світі, ми з вами запишемо побажання нашій рідній Україні
Чого на їх не вистачає? Так вірно листочків. Ці листочки лежать у вас на партах. Порадьтеся з батьками, напишіть на них те, щоб ви сьогодні побажали нашій милій Україні. Хлопчики свої листочки прикріплять до дуба, щоб була наша Україна міцна. А дівчатка до калини, нехай завжди квітне Батьківщина. По черзі прикріпіть листочки на рослини. Нехай вони зашелестять і вітерець донесе побажання до серця Батьківщини. Кажуть, що сам Господь Бог чує прохання дитини. А ми сьогодні просимо найбільше це мирного неба.
Пам'ятайте,діти,що Ви – майбутнє України. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю, незалежність і єдність нашої Батьківщини!
(Звучить молитва про Україну)