Планування виховної роботи

Аналіз стану виховної роботи

Ступінь впливу навчального закладу на соціальну адаптацію учнів

Сучасні школярі – це покоління молоді, від якого залежить майбутнє України. Виховуючи дитину, розвиваючи її інтелектуальні та творчі здібності, формуючи певні якості особистості ми повинні чітко усвідомлювати, що весь процес виховання повинен бути спрямований на пошук дитиною свого місця в житті. А тому важливого значення набуває процес вироблення різноманітних життєвих навичок, необхідних для розвитку життєвої компетентності та успішної адаптації в суспільстві. Соціальна адаптація учнів, розуміння ними своїх прав та свідомого виконання обов’язків в значній мірі залежить від правильно організованого виховного процесу в школі.

Педагогічний колектив школи активно впроваджує ідеї відродження національної культури, духовності, патріотизму, громадської відповідальності учнів, здійснює оновлення науково - методичного забезпечення виховного процесу, активізує запровадження ефективних технологій виховання.

Виховна система школи направлена на реалізацію та виконання Конституції України, Загальної декларації прав людини, Декларації прав дитини, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», основних нормативно - правових документів Кабінету Міністрів України, МОіН.

Критерієм впливу школи на соціальну поведінку учнів є свідоме виконання ними основних нормативних документів школи: Статуту школи, правил внутрішнього розпорядку, в яких визначені основні права та обов’язки учнів. На основі цих документів розроблені „ Правила для учнів ”. Робота по ознайомленню школярів з „ Правилами для учнів ” та контроль за їх виконанням здійснюється педагогічним колективом та міністерством внутрішніх справ дитячо-юнацького об’єднання «РОСТ» серед всього контингенту учнів з 1 по 11 класи. Вона включає в себе постійну роботу на шкільних лінійках , класних годинах, проведення місячників правових знань; участь у акції « Разом до здоров’я »; зустрічей з робітниками правоохоронних органів та інші. Відвідування учнями навчальних занять постійно контролюється міністерством внутрішніх справ дитячо-юнацького об’єднання «РОСТ» та класними керівниками, розглядається на раді профілактики. Як результат впливу цієї роботи - 100% охоплення дітей навчанням. За останні роки не було випадків невідвідування учнями школи, які призвели б до припинення навчання у школі.

Головним напрямком виховної роботи з учнями є громадянське виховання. На уроках, класних годинах вивчаються державні символи, історія країни, міста , району. Учні готували доповіді, реферати на тему: « Символи Української державності», «Гетьмани України» та інші. Учні молодших класів працювали над створенням проектів: «Український народний календар», «Видатні Українці». В школі щорічно проводиться день самоуправління, в старших класах проводилася рольова гра « Якби я був президентом», вивчався рівень вихованості учнів.

Важливе місце для адаптації учнів до соціального середовища є правова освіта, яка забезпечується не лише курсом правознавства у 9 класі, а й систематичною виховною роботою з даного напрямку. Бесіди «Основи правових знань», класні години «Мої права та обов’язки» пройшли у всіх класах початкової та середньої ланки.

Головним завданням родинного виховання є гармонійний всебічний розвиток дитини, підготовка її до життя, формування моральних цінностей. В школі проводяться родинні свята до дня 8 Березня, до Дня матері, щосеместрово для батьків і гостей проводиться звітний концерт. Велика увага надається вивченню родоводу. Діти дізнаються більше про родичів, про життя своїх дідів та прадідів. Результатом цієї роботи стало написання рефератів, творів за темами: « Історія одного фотознімка», «Історія моєї родини у роки Великої Вітчизняної війни».

Моральне виховання спрямоване на формування духовно - моральних якостей особистості, оволодіння життєвими компетентностями, досягнення високої культури та моральної досконалості. Проводяться диспути «Привіт я конфлікт», “Діти – інваліди - кара чи дар Божий» ”, психологічний тренінг “Як сказати “ні”, гра мозковий штурм “Як боротися з труднощами” по попередженню суїциду серед підлітків, бесіди в 10-11 класах про сексуальне виховання та попередження ранніх абортів, класні години на морально-етичні теми, розв’язання конфліктних ситуацій між дітьми старшого віку.

Важливе місце у роботі з соціальної адаптації належить шкільному психологу. Проведення анкетувань, опитувань за темами «Що ти знаєш про СНІД», «Шкідливі звички», «Моя самооцінка» тощо дають можливість не тільки з’ясувати ставлення та обізнаність дітей до соціальних проблем, а накреслити шляхи відповідної роботи з дитиною.

Рівень соціалізації учнів

На виконання Закону України « Про загальну середню освіту», Доктрини розвитку національної освіти України у 21 ст., Указу Президента України « Про посилення роботи щодо ліквідації безпритульності та жебрацтва серед дітей та підлітків», національних програм «Діти України», « Здорова нація», «Репродуктивне здоров’я», Указу Президента України « Про невідкладні заходи щодо зміцнення моральності в суспільстві та затвердження здорового способу життя», Міжгалузевої комплексної програми « Здоров’я через освіту», згідно річного плану роботи школи, з метою профілактики правопорушень та злочинності серед дітей та підлітків, уникнення будь – яких проявів девіантної поведінки у школі велика увага приділяється профілактичній роботі.

Для вирішення цього питання впроваджено різноманітні форми роботи: від загальношкільних до індивідуальних. Педагогічний колектив тримає на постійному контролі відвідування учнями занять. По кожному випадку пропусків уроків без поважної причини проводиться індивідуальна робота з учнями та їх батьками.

Для попередження пропусків уроків без поважної причини та бродяжництва учнів у школі розроблена певна система роботи:

· щоденний контроль відвідування учнями школи через класні щоденники, «Сигнальний журнал»;

· дотримання « Правила 2- х годин»;

· проведення рейдів «Діти вулиці», «Урок», «Ігрові автомати»;

· розгляд питань відвідування уроків та поведінки учнів на засіданнях Ради профілактики правопорушень;

· розгляд даного питання на засіданнях органів шкільного самоврядування та адміністративних нарадах;

· співпраця з комітетом у справах сім'ї та молоді, ССД, МЦ ССДМ;

· клопотання про притягнення батьків до відповідальності за ст. 184 АК України;

· клопотання про позбавлення батьківських прав.

У школі постійно проводиться діагностична робота (анкетування, тестування, відвідування родин) з метою вивчення родинних стосунків, соціального оточення, схильності учнів до агресії, насилля. Систематично проводяться заходи:

· робота батьківського всеобучу;

· індивідуальні консультації для учнів та їх батьків з питань попередження бродяжництва , проявів насильства та проблем спілкування батьків та дітей;

проводяться місячники: «За здоровий спосіб життя», «Боротьби з виготовленням і розповсюдженням творів порнографічного характеру та творів що пропагують насильство»; шкільні акції: «Молодь – проти СНІДу», «16 днів проти гендерного насильства», «Разом до здоров’я».

· проведення єдиних профілактичних днів;

· зустрічі з лікарями, представниками правоохоронних органів, спеціалістами ССД, МЦ ССДМ.

Стан розвитку учнівського самоврядування

Формування ініціативної, здатної приймати свідомі рішення особистості неможливе без широкого залучення учнів до управління шкільними справами через участь в органах учнівського самоврядування.

Учнівське самоврядування забезпечує комплексний виховний вплив на учнів шляхом їх залучення до усвідомленої й систематичної участі у вирішенні важливих питань життя класу та школи.

Учнівське самоврядування організовано на загальношкільному та класному рівнях.

Загальношкільним органом учнівського самоврядування в школі є дитячо-юнацьке об’єднання «РОСТ». В шкільному об’єднанні створені міністерства: культури, інформації, внутрішніх справ, шефської допомоги, охорони здоров’я та спорту, міністерство по роботі з молодшими школярами. Очолює роботу міністерства президент, який обирається у ході загально шкільних виборів (один раз на два роки).

Міністерство внутрішніх справ відповідає за організацію навчання школярів, відвідування ними уроків, якість засвоєння навчальних предметів. Робота, яку проводить міністерство, є одним з найважливіших напрямків , тому тут працюють найбільш авторитетні і відповідальні учні школи. Вони також контролюють відвідування учнями навчальних занять та їх зовнішній вигляд.

Міністерство шефської допомоги займається організацією допомоги ветеранам, інвалідам та іншим особам похилого віку. Очолюють роботу волонтерського загону «Надія».

Учні, які входять до складу міністерства охорони здоров’я та спорту організовують спортивно – масову роботу та відпочинок учнів влітку та під час канікул.

Основним принципом учнівського самоврядування школи є: „Пропонуй, плануй, організовуй, виконуй!”

Основні завдання діяльності об’єднання:

  • залучення дітей та підлітків до участі в організації свого життя, діяльності;

  • формування навичок самоврядування, соціальної активності та відповідальності у процесі громадської діяльності;

  • об’єднання дітей та підлітків для суспільно-корисних справ, розвиток творчих здібностей;

  • сприяння культурного розвитку, духовному збагаченню дітей та підлітків;

  • формування особистості, стимулювання, реалізація творчого потенціалу.

Всього в дитячих організаціях, органах учнівського самоврядування різних рівнів задіяно 52 % дітей школи.

ПЛАН ВИХОВНОЇ РОБОТИ НА 2021-2022 Н.Р.


План виховної роботи_2021-2022 н.р