Історія Комишанського ліцею

Протягом 2000 – 2001 навчального року учнями та вчителями Комишанської ЗОШ І-ІІІ ст. була проведена велика пошукова робота по відтворенню історії становлення та розвитку освіти в с. Комиші Охтирського р-ну, Сумської обл. Перша школа була заснована, як церковно-приходська,  ще у ХVІІ столітті, тобто з часу заснування Покровської церкви у селі. Однак про систему навчання можна говорити з часу, коли у 1861 році було збудовано нове приміщення церковно-приходської школи. Центральне приміщення було розташоване в центрі села, а друге приміщення було на його околиці, воно збудоване у 1913 році за рахунок земства. У 1900-1901 навчальному році у школі працювало три вчителі і навчалось 103 хлопці і 8 дівчат.

У 30-х роках у селі Комиші діяло дві загальноосвітні школи: початкова і семирічна. У 1937 році семирічка стала середньою школою. До  початку Великої Вітчизняної війни два випуски учнів одержали атестати зрілості.

Після визволення села від німецько-фашистських загарбників у 1943 році знову була відкрита семирічна школа. Основною на той час була школа на околиці села, тому що центральна школа була зруйнована в роки окупації. З 1951 року почала своє існування середня школа. Перший випуск учнів середньої школи був у 1953-1954 навчальному році.

У передвоєнні роки директором школи був Ільченко Григорій Дем’янович. У повоєнний час в складних умовах працювали вчителі: Сотник Марія Дмитрівна – директор школи, Храпач Федір Єгорович – вчитель фізики і математики, Смілик Павло Петрович – директор школи, Кудін Степан Якович – директор школи і вчитель історії, Курило Іван Денисович – вчитель української мови і літератури, Бережна Катерина Панасівна – вчитель біології, Клименко Григорій Самойлович – вчитель математики, Храпач Андрій Андрійович – вчитель російської мови та літератури, Курило Галина Іванівна, Кулініч Оксана Іллівна, Говіна Ганна Артемівна, Хоруженко Євдокія Іванівна, Храпач Мотрона Григорівна, Храпач Марія Яківна, Храпач Тимофій Васильович. Всього у післявоєнний час у Комишанській середній школі працювало 28 вчителів.

Навчання у повоєнні роки було дуже важким. Учні і вчителі відчували великі незручності, бо приміщення школи були в різних частинах села, весь час доводилось переходити з однієї будівлі в іншу. І тому в 1976 році майже за неможливий час була збудована нова школа. Будівництво велося протягом одного року, всього лише через рік від початку будівництва нова школа прийняла перших учнів.

На посаді директора новозбудованої школи  продовжував свою педагогічну діяльність вчитель історії Кудін Степан Якович.

На початку ХХ століття населення села  Комиші було майже  неписьменним. У 20-х роках ХХ століття за радянської влади почалась кампанія по ліквідації неписьменності дорослих. Посилилась робота по навчанню дітей. На 1937 рік неписьменність було ліквідовано майже повністю. Всі діти шкільного віку були залучені до навчання у школі. Одним з активістів ліквідації неписьменності був місцевий селянин Филимон Каряка.