Folk Remedy, Golestan Province, Iran

عنوان: داروهای گیاهی در  درمان های  خانگی  در میان مردم  روستای رحمت آباد فاضل آباد استان گلستان

نویسندگان: دکتر اکرم ثناگو، دکتر لیلا جویباری، مریم صادقی

آدرس: دانشگاه علوم پزشکی گلستان، a_sanagu@yahoo.com

مقدمه و هدف: از زمان های دور تهیه مرهمی برای تخفیف آلام و تسریع بهبودی مورد توجه اهل طب بوده است. با توجه به گرایش مردم به مصرف داروهای با منشا طبیعی و دسترسي آسان به آنها محققان بر آن شدند كه درمانهاي گیاهی رايج و سنتي بين مردم روستای رحمت آباد فاضل آباد استان گلستان را جمع آوري نمايند. هدف از اين مطالعه بررسي گیاهان دارویی  در میان مردم این روستا در درمان های خانگی بوده است.

روش كار: در اين مطالعه با افراد کلیدی روستا، درمانگران محلی و سالمندان که تجربه درمان های خانگی با گیاهان را داشتند مصاحبه به عمل آمد. مصاحبه ها دست نویس و کدگذاری و طبقه بندی شدند. چگونگی و کاربرد هریک از درمان ها نیز مورد پرسش قرار گرفت.

یافته ها : درمان سردرد  با گل گاوزبان  و یا مخلوط مورت، نخود خام و جو؛ درمان آبريزش بيني؛ استفاده از جوشانده اکالیپتوس؛ استفاده از دم کرده پر سیاوشان و گل بنفشه برای رفع گرفتگی بینی؛ درمان دندان درد با برگه زردآلو؛ درمان سینه خلطی کودک جوشانده با چهار تخم قدومه و بارهنگ؛ درمان زردی نوزاد با شیرخشت و ترنجبین؛ سنگ داغ کردن گیاه نعناع و گند جاور برای درمان دل درد کودک؛ درمان یبوست با دم کرده نعناع و گل محمدی؛ درمان ترش کردن معده  با دم کرده مارمبو و گلپوره؛ درمان سنگ کلیه با چغندر سیاه، استفاده از دم کرده پوست درخت انجیلو برای جوش خوردگی شکستگی استخوان؛ درمان عفونت و سوزش ناحیه تناسلی با دم کرده زیره سبز، شیرین بادیان، گشنیز و یا  استفاده از  جوشانده و بخور نون کلاغ، ملکی با ریشه، گنده جارو  و یا گرفتن شیاف ملک ازرق با صبر زرد از جمله درمان های خانگی با استفاده از داروهای گیاهی در میان مردم روستای رحمت آباد استان گلستان است.

بحث و نتیجه گیری: پزشکی عامیانه  ايران با پيشينه طولاني در زمينه پيشگيري و درمان بيماري ها مي تواند بسياري از مشكلات بهداشتي و پزشكي را حل نمايد. ضروری است تا با ثبت و ضبط درمان های خانگی در میان مردم به ابقای آنها کمک شایسته ای شود.

کلمات کلیدی: داروهای گیاهی، درمان های خانگی، مردم روستایی، استان گلستان

Comments