Toteutuneet 10 laskupäivää kaudella 1999-2000
Ruotsi Svanstein 23.3.2000
Käväsimme pienellä porukalla Svansteinissa aurinkoa katsomassa. Auringon porottama jyrkkärinne oli vaikeaa laskettavaa - välillä kanto ja välillä sukelsi. Oli yllättävää, että varjoiselta offari alueelta löytyi täysin koskematonta puuteria.
Aurinko helli meitä hississä koko päivän ja naama punaisena palattiin.
Reissulla mukana Arja, Susa, Jamppa, Reima ja Vesa.
Paljakka 7.-10.3.2000
Olimme Arjan kanssa Paljakassa nauttimassa erikoisen paljosta lumesta. Asuntovaunun katolla oli 40 cm uutta lunta. Offarit olivat täysin koskemattomia. Tein reissuja lumikengillä ja laskin täysin uusia rinteitä. En kerennyt levähteleen, jottei kukaan vain kerkeäisi laskea ennen minua.
Pyhä 3.-5.3.2000
Kävimme Pyhätunturilla linja-autolla hiihtoloman aloitus viikonloppuna. Majoituimme Huoneistohotelli Metallikeroon, joka oli aivan Pyhätunturin kupeessa oleva kaksikerroksinen kelohonkainen rakennus.
En ollut koskaan nähnyt niin paljon lunta kuin nyt näin. Päiväkausia jatkunut lumisade kesti lauantai-iltaan saakka. Päivien aikana tuli yhteensä 40 cm uutta lunta. Meitä offarikiertäjiä se ei haitannut.
Pyhän offarit olivat aivan jotain ennen kokematonta. Pehmeän puuterilumen paljous sai haukkomaan henkeä. Kurut olivat haastavia ja jopa pelottavan jyrkkiä. Sunnuntaina tilalle tuli aurinko, mutta kova tuuli haittasi huipulla.
Järjestämälläni reissulla oli ystäviä Raahesta, Kempeleestä, Oulusta, Kalajoelta, Pietarsaaresta, Mikkelistä ja Keravalta; yhteensä 38 hlö.
Iso-Syöte 5.2.2000
Iso-Syötteellä jälleen hurjan paljon kevyttä puuteria. Kumpareikon takametsä oli jälleen suosikkipaikkani. Susa opetteli eka kertaa lumilautailua ja sehän meni hienosti. Taidamme saada uuden lautailijan joukkoomme.
Ystäviä reissulla oli itseni lisäksi Arja, Susa, Jamppa, Marjo, Teme ja Annina.
Iso-Syöte 15.1.2000
Iso-Syöte osoittautui jälleen riemuja antavaksi offari paikaksi. Pöllyävää puuteria löytyi kiitettävästi kumpareikon takametsästä. Löysimme vatsanpohjia kutkuttavia pudotuksia ja haasteellisia laskuja. Laskimme tielle saakka ja tieltä parkkipaikalle ja patikoimme muutaman kymmenen metriä hissille.
Reissulla mukana Arja, Susa, Kipe, Pera, Timo-Joel, Tomppa, Altti ja isäni Matti.
Paljakka 6.-7.1.2000
Laskettelukauteni on avattu Paljakassa Arjan kanssa. Olosuhteet olivat loistavat ajankohta huomioon ottaen - lämmintä ja paljon lunta. Puuteria löytyi helposti rinteiden sivuilta ja metsistä. Iltapäivällä satoi reilut 5 senttiä lisää - harmi kun joutui lopettamaan ilta kahdeksalta.