Надзвичайні ситуації

Як поводитися в надзвичайних ситуаціях?

Загальні відомості про надзвичайні ситуації ( НС).

Оповіщення про НС

Надзвичайна ситуація - це є порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об`єкті або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, яка призвела, або може призвести до загибелі людей та значних матеріальних втрат.

Надзвичайні ситуації в залежності від типів і видів надзвичайних подій, що лежать у їх основі, класифікуються:

1.Надзвичайні ситуації техногенного характеру . - транспортні аварії (катастрофи), пожежі, неспроваковані вибухи чи їх загроза, аварії з викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин, раптове руйнування споруд та будівель, аварії на інженерних мережах і спорудах життєзабезпечення, гідродинамічні аварії на греблях, дамбах.

2.Надзвичайні ситуації природного характеру це:

- геологічно небезпечні явища, такі як зсуви, обвали та осипи, просадки земної поверхні різного походження та інші.

- метеорологічні небезпечні явища, такі як зливи, урагани, сильна спека, снігопади, град, ожеледь, суховії, посуха.

- гідрогеологічні небезпечні явища, такі як повені, паводки, підвищення рівня ґрунтових вод та інші.

- природні пожежі лісових та хлібних масивів

- масові інфекції та хвороби людей, тварин і рослин, зміни стану водяних ресурсів і біосфери.

3.Надзвичайні ситуації соціально - політичного характеру пов`язані з протиправними діями терористичного й антиконституційного напрямку, здійснення чи реальна загроза терористичного акту, установлення вибухових пристроїв у громадських місцях, розкрадання зброї, боєприпасів, радіоактивних і сильнодіючих речовин, наркотичних речовин.

4. Надзвичайні ситуації воєнного характеру пов`язані з наслідками застосування зброї масового ураження або сучасних засобів ураження населення в результаті руйнування атомних і гідроелектростанцій, складів і сховищ радіоактивних та токсичних речовин і відходів нафтопродуктів, вибухових речовин, сильнодіючих отруйних речовин, токсичних відходів.

Враховуючи особливу важливість забезпечення захисту і життєдіяльності населення в надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу застосовуються такі способи захисту і засоби їх забезпечення:

- оповіщення про надзвичайну ситуацію яка виникла або може виникнути на території міста, району тощо;

- укриття в захисних спорудах;

- евакуція населення ( екстренне та тимчасове відселення);

- засоби індивідуального захисту;

- медичні засоби захисту.

Головний спосіб оповіщення населення про події при виникненні надзвичайних ситуацій - це передача повідомлення по мережі провідного мовлення ( через квартири і зовнішні гучномовці),а , також через місцеві радіомовні станції і телебачення.

Для привернення уваги населення в екстремальних випадках перед передачею інформації вмикаються сирени та інші сигнальні засоби.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ! Сирени і переривисті гудки інших сигнальних засобів означають сигнал цивільної оборони «УВАГА ВСІМ!»

Почувши такий сигнал, негайно увімкніть гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення управління (відділу, штабу ІДО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.

На кожний випадок надзвичайних ситуацій управлінням (відділом, штабом ІДО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення підготовлені приблизні варіанти повідомлень, які потім з урахуванням конкретних подій корегуються.

Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки та інш.). Вислухавши це повідомлення кожен повинен діяти без паніки і метушні згідно з отриманими вказівками.