2018

27 grudnia 2018 r. o godz. 18.00, w 100-lecie wybuchu powstania wielkopolskiego, odbyła się w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Zaniemyślu msza św., na którą przygotowaliśmy wystawę. Głównym jej elementem było dziesięć, długich na dwa metry list z nazwiskami uczestników powstania związanymi z ziemią zaniemyską - miejscem urodzenia, zamieszkania, działalności, czy miejscem pochówku (wcześniej lista była tylko w niewielkim stopniu znana, teraz mamy ok. 180 nazwisk, które zebrała Henryka Noetzel). Dodatkowym atutem przygotowanego przez nas wystroju kościoła była oryginalna flaga z okresu powstania, udostępniona przez Krzysztofa Ignasiaka, a także dwa plakaty z wizerunkami niektórych powstańców (wykonane przez H. Noetzel na podstawie zdjęć dostępnych w izbie pamięci w Zaniemyślu). Między filarami kościoła rozpięliśmy biało-czerwone szarfy.

Msza rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów, nowością był poczet z flagą powstańczą, niesioną przez dwóch reprezentantów rodzin powstańczych i przedstawiciela Stowarzyszenia Ziemia Zaniemyska - to była także nasza inicjatywa. Ksiądz proboszcz Jacek Leśniewski wygłosił piękne, stosowne do okoliczności kazanie. Wyraził także wdzięczność wobec stowarzyszenia za tę niecodzienną oprawę mszy św. i pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach, bohaterach powstania, dzięki którym Wielkopolska nie pozostała w okowach pruskiego zaborcy.

Nasza niespodzianka na 100-letnią rocznicę powstania wielkopolskiego była, jak się wydaje, udana, o czym świadczyły liczne wyrazy uznania i podziękowania złożone na ręce prezeski i członków zarządu.

Kto nie był na tej jubileuszowej mszy może jeszcze do 2 stycznia (włącznie) obejrzeć wystawę, przejrzeć listę powstańców i sprawdzić, czy przypadkiem nie znajdzie na niej swoich bliższych, czy dalszych przodków.

Po przemarszu pod pomnik powstańców delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze, wśród nich i nasza. Jak nigdy dotąd zawyła syrena, a w powietrze uniósł się biało-czerwony dym od odpalonych rac.

Tekst: Henryka Noetzel

Zdjęcia: Kazimierz Kaźmierczak

1. W kościele:

2. Pod pomnikiem:

29.11.2018 odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Ziemia Zaniemyska.

Obradowano według następującego porządku:

I Część oficjalna

1. Podsumowanie ważniejszych działań w 2018 r.

2. Przedstawienie aktualnego stanu sprzedaży książki Ziemia zaniemyska.

3. Przedyskutowanie sprawy przekształcenia Stowarzyszenia w Organizację Pożytku Publicznego.

3. 4. Inne Sprawy bieżące

4. 5. Wolne głosy i wnioski

5. Zamknięcie oficjalnej części zebrania

II Część nieoficjalna

Andrzejki

W stulecie niepodległości Polski

9 listopada 2018 wzięliśmy udział w uroczystościach zorganizowanych przez OSP Zaniemyśl z okazji 105. rocznicy założenia ich jednostki. Po mszy Św. o godz. 18.00 przeszliśmy na plac przed OSP. Tutaj aktywnie włączyliśmy się w przebieg uroczystości: najpierw złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz pod pomnikiem, potem było wystąpienie prezeski H. Noetzel na temat dnia niepodległości w naszym kontekście regionalnym, rozdaliśmy także ulotki z tekstem sprzed stu lat, będące ogłoszeniem Rady Żołnierzy skierowanym do mieszkańców Zaniemyśla, a na zakończenie udostępniliśmy do zwiedzania Izbę Pamięci.

Zdjęcia: Kazimierz Kaźmierczak

11 listopada o godz. 12.00 przed kościołem NMP odśpiewaliśmy, wraz z wieloma innymi Polakami, hymn narodowy, a wieczorem wzięliśmy udział w programie zaproponowanym przez Gminę i Szkołę Podstawową. Zapaliliśmy znicz pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, a po przejściu do sali GOK-u mieliśmy okazję podziwiać świetny występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zaniemyślu podczas uroczystej akademii.

16 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Zaniemyśl odbyło się spotkanie z autorami książki ZIEMIA ZANIEMYSKA: przyroda, historia, turystyka.

Spotkanie z autorami książki „Ziemia Zaniemyska: przyroda, historia, turystyka” odbyło się w ramach cyklu „Moja Mała Ojczyzna” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościliśmy Panią Henrykę Noetzel i Panów Romana Plebańskiego oraz Damiana Łowickiego. Powyższa książka jest drugim, poszerzonym wydaniem (pierwsze ukazało się w 2014 r.), uaktualnionym i wzbogaconym o historyczne mapy i nowe zdjęcia.

Na początku po krótkim przedstawieniu autorów przez dyrektora biblioteki Pani Henryka opowiedziała krótko o Stowarzyszeniu Ziemia Zaniemyska, którego jest prezeską oraz o genezie powstania książki. Wyszczególniła, co się zmieniło w obecnym wydaniu, pokrótce, posługując się prezentacja multimedialną, przedstawiła spis treści książki.

Za dział Przyroda w tym przewodniku zaniemyskim odpowiedzialny był Roman Plebański (wykonał też większość zdjęć do tego działu), przy współudziale Damiana Łowickiego. Opowiedział na spotkaniu o odkrywaniu tych uroczych terenów zaniemyskich, wspominał, że niektóre z roślin spotkał tylko w bardzo odległych rejonach lasów.

Następny dział pt. Historia w większości opracowała Henryka Noetzel, a trzy jego podrozdziały napisał Roman Plebański. Zmiany w tym rozdziale książki polegały głównie na dodaniu niektórych treści, historycznych map i nowych zdjęć. Historię własności dóbr zaniemyskich do 1945 r., napisaną przez Romana Plebańskiego (do poprzedniego wydania) w formie ciągłego tekstu, H. Noetzel ujęła w formie tabelarycznej, co spowodowało większą przejrzystość tekstu.

Rozdział Turystyka napisała H. Noetzel przy współudziale Damiana Łowickiego, który narysował wszystkie mapy geomorfologiczne, także te na wyklejkach książki. Przekazał też informacje, że ze strony Stowarzyszenia można pobrać darmowe aplikacje na telefony do zwiedzania szlaków turystycznych usytuowanych na terenie gminy Zaniemyśl, których mapki sam przygotował.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniem dla autorów oraz sprzedażą książek z dedykacjami od pisarzy. Współorganizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Ziemia Zaniemyska. Bardzo serdecznie dziękujemy powyższym członkom Stowarzyszenia, zwłaszcza, że spotkanie to przeprowadzili zupełnie bezinteresownie.

Tekst i zdjęcia: Alina Sobkowiak, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Zaniemyśl

6 października 2018

Jubileusz 10-lecia działalności Stowarzyszenia Ziemia Zaniemyska i promocja drugiego wydania książki ZIEMIA ZANIEMYSKA: przyroda - historia - turystyka.

Zgromadzeni przy leśniczówce w Łęknie członkowie Stowarzyszenia wraz z zaproszonymi gośćmi udali się najpierw do Lasu Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych w Zwoli, gdzie, małemu jeszcze dębowi, posadzonemu tam w 5-lecie Stowarzyszenia, odśpiewali "tysiąc lat, tysiąc lat niech żyje, żyje nam..." i zakopali drugą już z kolei kapsułę czasu.

Po tym sympatycznym początku powrócono do Łękna, gdzie kontynuowano w Wigwamie jubileuszowy program.

Prezeska, Henryka Noetzel przedstawiła dotychczasową działalność Stowarzyszenia w formie prezentacji multimedialnej, na którą złożyło się 71 slajdów, obrazujących najważniejsze wydarzenia z działalności Stowarzyszenia z 10 minionych lat.

Po krótkim przerywniku na kawę i ciasto, upieczone przez kilka koleżanek Stowarzyszenia, nastąpiła prezentacja drugiego wydania książki ZIEMIA ZANIEMYSKA: przyroda - historia - turystyka.

Zarząd podziękował autorom oraz wszystkim, którzy wspomogli powstanie publikacji i obdarował ich nową książką wraz z dedykacją. Sponsorów było dziesięciu, ale na zaproszenie pozytywnie odpowiedziało tylko dwóch, podziękowano im, wręczając książkę na pamiątkę.

Na ręce prezeski złożono kwiaty i wiele serdecznych słów uznania za całokształt działalności Stowarzyszenia.

Była także możliwość zakupu nowej publikacji po promocyjnej cenie.

Uczestnicy uroczystości zostali poproszeni o wybór trzech dokonań Stowarzyszenia, które ich zdaniem, zasługują na najwyższe uznanie. Spośród prawie 70 wydarzeń najwięcej głosów uzyskały: publikacja książki ZIEMIA ZANIEMYSKA, wieczornica w 170. rocznicę śmierci Edwarda Raczyńskiego i wykonanie wystawy stałej w Izbie Pamięci w Zaniemyślu. Ponadto doceniono liczne wycieczki "z historią w tle" zorganizowane przez Stowarzyszenie. Niektórzy wymienili pozostałe publikacje, wyszukiwarkę cmentarną, utworzenie lapidarium na cmentarzu żydowskim i in.

Pozostały czas spędzono bardzo przyjemnie, konsumując przy ognisku przygotowane przez gospodarzy pyszności i konwersując niespiesznie z muzyczką w tle.

Na koniec pamiątkowe zdjęcia

a nawet gesty zwycięstwa, bo to była naprawdę udana impreza i udane 10 minionych lat.

Tekst: Henryka Noetzel

Zdjęcia: Roman Plebański

17 czerwca 2018 roku

W niedzielę, 17 czerwca udaliśmy się na rajd do Kępy Wielkiej w poszukiwaniu śladów po średniowiecznym kościele św. Doroty i dawnej przeprawie promowej (nie chodzi o Biały Gościniec).

W XIV w. Doliwowie założyli tu kościół parafialny p.w. św. Doroty, w 1393 r. fundował i uposażył go Janusz Furman. Na początku XVII w. kościół po raz kolejny zniszczyła powódź i już nie został odbudowany. Parafian dołączono do kościoła w Niezamyślu.

Chyba udało nam się w końcu, na podstawie starych map i ustnych przekazów rolników z Kępy, wytropić te miejsca, choć ślady już po nich dawno zaginęły.

Na zakończenie urządziliśmy sobie piknik przy ognisku.

Tekst i zdjęcia: H. Noetzel

W sobotę 19 maja

od godz. 19.00 do 22.00. zorganizowaliśmy w naszej IZBIE PAMIĘCI w Zaniemyślu NOC MUZEÓW. Dyżur pełnił inicjator tego przedsięwzięcia, kol. Kazimierz Kaźmierczak. Z możliwości zwiedzenia wystawy w tym czasie skorzystało ponad dwadzieścia osób.

H. Noetzel