AICon sveprisutno pametno povezivanje

Dragorad Milovanović  20.02.2024. 


Bežične mreže i pametne komunikacije su oblast koja se brzo razvija i privlači veliku pažnju istraživača, kako iz industrije tako i iz akademske zajednice. Kako napredujemo u ovoj deceniji, potreba za bežičnim povezivanjem nastavlja da se uvećava, tako da je poseban izazov pratiti razvoj dinamičnog tehnološkog ekosistema. Istraživanje, razvoj i inovacije nastavljaju da budu pokretačke snaga koja oblikuje našu povezanost i globalne komunikacije. 
AICon pametno povezivanje obuhvata konvergenciju osnovnih tehnoloških trendova: mobilne mreže pete generacije 5G, Internet povezanih objekata IoT, računarstvo u oblaku CC i veštačka inteligencija AI. Koncept ubrzava digitalnu transformaciju u različitim industrijskim sektorima. Stoga je neophodno da obrazovne institucije ažuriraju svoje nastavne planove i programe kao odgovor na povećanu potražnju i ponude studentima veštine i znanja za uspeh u ovim oblastima. AICon obuhvata kombinaciju veštačke inteligencije AI i 5G-IoT mreža, za ubrzani tehnološki razvoj i strukturne promene u industriji i društvu. Kako tehnologija nastavlja da napreduje, pojavljuju se prilike i izazovi. Inteligentno povezivanje se ne odnosi na jedan proizvod ili uređaj, već na veoma složen tehnološki ekosistem.
AICon inteligentne konekcije značajno utiču na industriju, pojedince i obrazovanje. U predhodnom periodu, publikovali smo istraživačke radove o razvoju tehničkih specifikacija 5G mobilnih sistema, ključnim mogućnostima i izazovima IoT interoperabilnosti i standardizacije, kao i primeni analitike i AI/ML. 5G mreže podržava juveliki broj povezanih uređaja male potrošnje energije, malog kašnjenja i visoke performanse protoka podataka. Međutim, izgradnja rešenja sa-kraja na-kraj sa povezivanjem na mobilne mreže je složen zadatak. Ultra-brzo povezivanje 5G-IoT sa izuzetno malim kašnjenjem, u kombinaciji sa kontekstualizacijom i mogućnostima donošenja odluka AI tehnologija, omogućava nove transformacione mogućnosti u svakom sektoru. Veštačka inteligencija i mašinsko učenje AI/ML pomažu u razumevanju i interpretaciji ogromnih količina podataka koje generišu IoT uređaji.
Mreže 5G velikog kapaciteta povezuju ogroman broj IoT uređaja, infrastrukturu CC računarskog oblaka i AI analizu podataka. Tehnologije su u sinergiji, omogućavaju korisnicima kontekstualizovano i personalizovano iskustvo. Trend značajno utiče na naš svakodnevni način života i rad. Nacrt ICon inteligentnog povezivanja sastoji se od analize i interpretacije digitalnih podataka agregiranih putem IoT i AI tehnologija, kako bi se generisao opsežniji, relevantniji i komunikativniji rezultat za sve korisnike.
Razvoj i implementacija 5G mobilnih mreža je stalan proces, sa kontinuiranim istraživanjem, razvojem i inovacijama u cilju poboljšanja tehnologije i proširenja mogućnosti. Mreže pokrivaju različite zahteve, standardizovane tehničke specifikacije i različite opcije implementacije sa naglaskom na usluge i korisnike. Nova 5G mreža omogućava efikasniji pristup mobilnom Internetu, odziv mreže sa malim kašnjenjem i ogromnu povezanost IoT uređaje. Ukupne performanse i kapacitet mreže su značajno prošireni u poređenju sa prethodnim generacijama, prvenstveno u smislu kašnjenja, radio-spektralne efikasnosti i pouzdanosti. Koncept 5G generalizuje osnovne karakteristike slučaja upotrebe, usklađuje zahteve i kombinuje komponente tehnologija. Veštačka inteligencija AI i metode mašinskog učenja ML omogućavaju nove pristupe modelovanju, projektovanju, optimizaciji i implementaciji 5G sistema. ML je efikasan za sticanje uvida u složene mreže koje koriste velike količine podataka, kao i za predikciju i proaktivno prilagođavanje dinamičnim okruženjima bežične komunikacije. Mašinsko učenje je evoluiralo da tehnika poboljšava upravljanje mrežom i postaje ključna tehnologija za komunikaciju sa malim kašnjenjem i masovni IoT.
5G mobilne mreže su transformisale naš svakodnevni život, dok evolucija obećava veće brzine podataka, smanjeno kašnjenje i poboljšanu pouzdanost, otvarajući svet mogućnosti za industriju, korisnike i širi tehnološki ekosistem. 5G tehnološki ekosistem obuhvata različite zahteve, standardizaciju tehničkih specifikacija i skup opcija implementacije, a sve sa fokusom na usluge i korisnike. Značajno je fokusirati se na osnovne tehnologije i tehničke specifikacije, kao i slučajeve upotrebe koji definišu razvoj interoperablinih standarda. 3GPP nastavlja da predvodi globalne tehnološke trendove, postavljajući prostor za inovativno povezivanje, održive sisteme i različite načine komunikacije. Posvećenost minimiziranju upotrebe resursa, ograničavanju uticaja na životnu sredinu i povećanju efikasnosti resursa doprinosu održivijem i međusobno povezanom okruženju. Aktuelno istraživanje tehnika zasnovanih na AI/ML kako bi se ispunili zahtevi za kašnjenje, robusnost, pouzdanost i otpornost novih kritičnih usluga, ostaje aktivna i otvorena oblast istraživanja, razvoja i edukacije.