Головна  >  Методична робота  >  Індивідуалізація навчання

Індивідуалізація навчання

Індивідуалізація в навчально-виховному процесі ДНЗ

    Індивідуалізація освітнього процесу в ДНЗ – це творчий розвиток кожної дитини, це гуманізм та любов, повага, турбота про кожного вихованця. Індивідуалізація потребує врахування індивідуального ступеню розвитку пізнавальної, емоційної, вольової та ін. сфер дитини, що обумовлені різноманітними чинниками педагогічного процесу.

   Основними позитивними факторами виступає педагогічний досвід вихователя, створення матеріальної та методичної бази, співпраця з батьками задля єдиної мети – формування гармонійно розвиненої індивідуальності малюка.


 Узагальнюючи теоретичні дані з літературних джерел, виділяють наступні етапи процесу індивідуалізації:

1.  Попереднє виявлення індивідуальних особливостей кожної дитини. Сюди відносять збір необхідної інформації про особистість дитини, умови її виховання, загальний рівень розвитку, життєва біографія малюка.

2.  Уточнення, деталізація отриманих даних шляхом проведення безпосереднього дослідження різноманітних аспектів розвитку дитини. Ефективними методами роботи є експертне оцінювання, педагогічні ситуації, аналіз продуктів діяльності, робота на занятті, спостереження, бесіда, анкети дорослих. Доцільним є ведення щоденника спостережень, карток, де б фіксувалися результати і в подальшому можна було спів ставити вихідні та кінцеві результати.

3.  Фіксація результатів, яка має поєднувати результати психолого- педагогічного обстеження.

4.  Систематизація, узагальнення даних, що являє собою занальну картину особливостей, шляхів розвитку дитини, її сильних та слабких сторін.

5.  Визначення завдань навчально – виховної роботи безпосередньо з дітьми та дорослими, що сприятиме всеохоплюючій роботі з максимальним впливом всіх сторін на особистість дитини.

6.  Вибір методів та засобів роботи, що має врахувати роботи батьків вдома та вихователя у садку. Методи мають забезпечити високу результативність виховного процесу, бути адекватним, доречними до дитини, апелювати до її індивідуально – психологічної природи.

7.  Визначення програми навчання та наповнення змісту, що передбачає варіювання роботи відносно умов, інтересів та завдань це своєрідний перспективний план роботи, стратегія роботи.

8.  Створення середовища, що становить собою комплекс психолого-педагогічних, матеріально-технічних, санітарно-гігієнічних, ергономічних, естетичних умов, що забезпечують організацію життя дітей у дошкільному закладі.

9.  Практичне втілення індивідуального підходу безпосередньо в умовах садку та вдома.

10.  Прогноз результатів, подальша профілактична та розвивальна робота .