Biblioteka szkolna PCEiKZ

Szkolne Centrum Dydaktyczno - Informacyjne 

 Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie

Witamy w roku szkolnym 2023/2024


Godziny otwarcia 

Poniedziałek                 7.00 - 15.00

Wtorek                              7.00 - 15.00

środa                                 7.00 - 15.00

Czwartek                        7.00 - 15.00

Piątek                               7.00 - 13.30

Witamy w nowym roku szkolnym  2023/2024

Wyjazd do kina zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy

   24 października p. Stella Dąbroś wraz z p. Martą Sieroń zorganizowały szkolny wyjazd do Multikina do Tarnowa na film „Chłopi” zrealizowany w technice animacji malarskiej.

Uczniowie klas 1 LOA,2 LOA,3 LOA,4 LOA, 2 W, 2 TI, 2 TM, 3TI, 3 TM,4 TM,5 MiP nie kryli zachwytów nad taką ekranizacją dzieła polskiego laureata Nagrody Nobla: „muszę zobaczyć jeszcze raz”, to mój drugi najlepszy film”, ”muszę koniecznie przeczytać „Chłopów”, „widziała pani te obrazy?!” – to tylko niektóre z ich komentarzy, które można było usłyszeć zaraz po projekcji. Wspaniała obsada, obrazy Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego wplecione w tok narracji oraz fabuła ukazana w konwencji impresjonistycznej powodują, że film ten to prawdziwa uczta dla duszy…

Opiekę nad 176 uczniami sprawowało 13 opiekunek: p. Stella Dąbroś, p. Marta Sieroń, p.Monika Dąbroś,p.Agnieszka Kowalik, p.  Mieczysława Stojek, p. Barbara Grzebieniowska, p. Renata Kmiecik, p .Anna Jędo, p .Renata Rzepecka-Lis, p .Ewa Klepacz, p. Renata Wilk-Krzciuk, ks. Piotr Fryzowicz, p. Józef Woziwoda

 


Wyjazd do BWA

  19 października klasy 1 LOA ,1 TI oraz 1 TM uczestniczyły w wycieczce do Tarnowa podczas której uczniowie mieli okazję zobaczyć wystawę ilustracji Jana Marcina Szancera organizowaną przez BWA. Podczas gdy jedna grupa podziwiała dorobek artystyczny ilustratora druga podziwiała w Muzeum Okręgowym Panoramę Siedmiogrodzką Jana Styka, namalowaną w 1897 roku. Dzieło miało imponujące rozmiary: 15 m wysokości i 120 m długości, niestety nie przetrwało w całości do czasów obecnych.

   Następnym punktem programu był Pałacyk Strzelecki i wystawa zainspirowana tekstami biblijnymi: „Hymn o miłości” oraz motywem vanitas. Autorka, Magdalena Miłoś, poświęciła dwa lata na stworzenie swoich przepięknych dzieł.

   Ostatnim punktem programu był spacer do mauzoleum generała Józefa Bema w Parku Strzeleckim.

Opiekę nad uczniami pełnili: p.Stella Dąbroś, p.Marta Sieroń, p.Renata Wilk-Krzciuk, p.Wojciech Wilk oraz p.Krzysztof Jasica.

Spotkanie z Izabellą Rudny.

W  dniu 26.09.2023 roku w ramach cyklu „ Spotkań z ciekawymi ludźmi” mogliśmy gościć w PCEiKZ Izabellę Rudny.

  Jej rodzina pochodzi ze Szczucina. To absolwentka Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie z dyplomem z dziedziny grafika komputerowa. Obecnie studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku grafika. Tworzy  w technikach grafiki warsztatowej (linoryt, sucha igła), kolażu i kolażu cyfrowego.

     W spotkaniu uczestniczyła klasa III LO/A  Liceum Ogólnokształcącego oraz II TT.  Pani Izabela opowiedziała o swojej sztuce i inspiracjach  a później przeprowadziła warsztaty dla uczniów, które dotyczyło tworzenia „LOGO”.

Spotkanie było bardzo udane a my bardzo dziękujemy za przybycie i poświęcony nam czas.

 

Spotkanie  zorganizowały pani Stella Dąbroś, Marta Sieroń.


Narodowe Czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

   W dniu 08.09.2023 roku uczniowie klasy III W Szkoły Branżowej wraz z paniami Stellą Dąbroś i Martą Sieroń wzięli udział w XII edycji Narodowego Czytania na Szczucińskim Rynku. W tym roku były to fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wśród czytających był  uczeń  klasy 5 TP z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie - Artur Kupiec.

 

Więcej informacji i fotorelacja na stronie https://sckibszczucin.pl/n,narodowe-czytanie-2


                      OGŁOSZENIE

Kiermasz podręczników używanych odbędzie się 12.09.2023 roku w  czytelni szkolnej od godziny 8.00 do 12.30 

                                                          

                                ZAPRASZAMY!!! 


     Witamy w nowym roku szkolnym 2022/2023.


              Życzymy wszystkim udanych wakacji z książką.

Wyróżnienia „Zasłużony Bibliotekarz Powiatu Dąbrowskiego 2023”

Panie Stella Dabroś i Marta Sieroń otrzymały podczas Powiatowego Święta Bibliotek 2023 roku wyróżnienie „Zasłużony Bibliotekarz Powiatu Dąbrowskiego 2023”.

Relacja z wydarzenia na stronie :

https://gbpolesno.pl/powiatowe-swieto-bibliotek-2023/Świąteczna wizyta w Hospicjum

    Z okazji świąt wielkanocnych nauczycielki Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie pani Stella Dąbroś i Marta Sieroń odwiedziły  Hospicjum Centrum Zdrowia w Dąbrowie z życzeniami i ozdobami świątecznymi.

    Ozdoby wykonali uczniowie klas I Liceum Ogólnokształcącego i Technikum pod kierunkiem pani Iwony Podsady-Bielaszki. Samorząd uczniowski z naszej placówki wraz z opiekunem panią Teresą Domańską przekazał pieniądze, dzięki którym zakupiliśmy też środki do codziennej pielęgnacji pacjentów.

      Była to już  drugie spotkanie z pensjonariuszy, poprzednie odbyło się w Mikołajki. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych sygnałów po tej wizycie. Chcemy, aby nasze działania stały się tradycją.

    Dziękuję uczniom za empatię i okazane serce  starszym chorym ludziom.

 

Organizatorzy akcji: nauczyciele bibliotekarze


ORTOGRAFICZNY BÓJ O PIÓRO STAROSTY

29 marca po raz VIII w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie odbył się „ Ortograficzny Bój o Złote Pióro Starosty Powiatu Dąbrowskiego”.

   W zmaganiach z ortografią wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych  z terenu powiatu dąbrowskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek.  

   Do konkursu przystąpili uczniowie z następujących placówek: Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mędrzechowie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej, Szkoły Podstawowej im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza  w Szczucinie, Szkoły Podstawowej im. majora H. Sucharskiego w Gręboszowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słupcu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Mędrzechowskiej, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół w Brniu   oraz Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

  Po zmaganiach z ortografią uczniowie oraz ich opiekunowie mogli zapoznać się z pracami rzeźbiarskimi ucznia naszej szkoły kl. IV TP Karola Bielata oraz wysłuchać o jego inspiracjach, procesie powstawania prac oraz technice rzeźbiarskiej.

 Jury, któremu przewodniczyła pani Barbara Grzebieniowskiej wyłoniło tegorocznych zwycięzców.

  W „ortograficznym boju" I miejsce zajęła Zuzanna Brożek, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej która wywalczyła „Złote Pióro Starosty".

II miejsce zajęła Katarzyna Osak  , uczennica Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, która została nagrodzona srebrnym piórem.

III miejsce zajęł  Maciej Łuszcz,  uczeń  Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza  w Szczucinie który otrzymał pióro brązowe.

Wyróżniono też Zuzannę Musiał ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim, Dominika Wajdę ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Natalię Łachut ze  Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza  w Szczucinie.

   Nagrody oraz dyplomy wręczali Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Magdalena Mach-Surowiec dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie gratulując zwycięzcom i życząc dalszych sukcesów.

Wszystkim uczestnikom i opiekunom gratulujemy!                                                                               Regulamin Konkursu

„VIII Ortograficzny bój o Złote Pióro Starosty”

I. Organizatorzy i patronat

Organizatorami Dyktanda są bibliotekarze Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

Honorowym patronatem dyktando objął:

Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek

II. Cele przedsięwzięcia

III. Zasady uczestnictwa

1. Uczestnikami Dyktanda mogą być uczniowie klas 7 i 8 klas podstawowych i  ponadpodstawowych .

2. Szkoły zgłaszają do dwóch uczestników wyłonionych spośród swoich uczniów

3. Stopień trudności jest dla wszystkich jednakowy.

IV. Jury

Nad przebiegiem Dyktanda czuwa jury powołane przez Organizatora. Decyzje jury są ostateczne.

V. Przebieg Konkursu

1. DYKTANDO odbędzie się na Sali Konferencyjnej PCEiKZ w Szczucinie 29. 03. 2023 r. o godz. 9.00.

2. Podczas pisania tekstu nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi uczestnikami, opuszczać sali przed zebraniem prac, korzystać z wszelkich urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe, notesy, laptopy, tablety) oraz ze słowników itp.

3. Niedostosowanie się do zasad regulaminu objętych punktem 2. wpływa na dyskwalifikację piszącego.

4. Nie wolno pisanego tekstu pisać wersalikami, czyli wielkimi literami drukowanymi.

5. Prace nieczytelne nie będą podlegały sprawdzaniu i ocenie.

6 . Dyktando będzie w formie testu do uzupełnienia brakujących znaków, liter bądź wyrazów.

7. Wszelkie nieczytelne i niejednoznaczne zapisy będą interpretowane na niekorzyść piszącego. Ewentualne poprawki należy nanieść przez skreślenie wyrazu bądź znaków błędnych i napisanie powyżej wersji poprawnej. Skreślenia muszą być wyraźnie zaznaczone. Również w poprawkach nie wolno używać wersalików, czyli wielkich liter drukowanych.

8. Przy sprawdzaniu prac obowiązywać będą zasady zawarte w "Słowniku ortograficznym języka polskiego PWN".

VI. Nagrody

1. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca będzie Złote Pióro Mistrza Ortografii 2023  oraz dyplom.

2. Nagrodami za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca będą Srebrne, Brązowe Pióro oraz dyplomy.

 

 

Wymagania: Uczniowie wytypowani przez szkoły zobowiązani są do wypełnienia formularza zgłoszeniowego oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych, zgody rodziców lub prawnych opiekunów na udział dziecka w konkursie i wykorzystanie jego wizerunku oraz danych wrażliwych (imię i nazwisko, szkoła)  w celu przedstawienia wyników konkursu na stronie internetowej szkoły przeprowadzającej konkurs.

Prosimy o przesłanie dokumentów do dnia 27.03.2023 r. na adres Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych ul. Witosa 2 33-230 Szczucin

 lub na adres mailowy szkoły sekretariat@pceikz.pl. Formularze zgłoszeniowe oraz zgody można również dostarczyć w dniu konkursu organizatorom.


ZAPRASZAMY !!!

  

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

 

Szkoła (nazwa, adres, telefon): ……………………………………………………………………………………………………………………………

Imię i nazwisko ucznia/ uczniów: …………………………………………………………………………………………………

Klasa: …………………………………………………………………………………………

Imię i nazwisko nauczyciela (opiekuna):

…………………………………………………………………………………………………………………………

 

                                                                               …………………………………………………….

miejscowość, data

 

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU

 

        Oświadczam, że zapoznałam/em się z Regulaminem Konkursu Ortograficznego

 i akceptuję jego treść.

     Wyrażam zgodę na przetwarzanie i udostępnianie( moich*) danych osobowych (mojego dziecka**)  oraz wizerunku na potrzeby przeprowadzenia oraz promocji konkursu (przez promocję rozumie się umieszczenie nazwisk laureatów i ich opiekunów/nauczycieli oraz zamieszczenie zdjęć i artykułu dotyczącego konkursu na stronie internetowej Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Z 1997 r. Nr 133 poz. 883 z póź. zm.) oraz z dnia 10 maja 2018r. (Dz. U. 2018, poz. 1000 z póź. zm.).

 

                                                                     …………………………………………………..

                                                                                czytelny podpis uczestnika konkursu*

                                                                        ……………………………………………………

                                                                 czytelny podpis rodzica/opiekuna uczestnika**

 

   *podpis pełnoletniego ucznia

   **podpis rodzica/opiekuna prawnego w przypadku niepełnoletności uczestnika

………………………………….

                                           miejscowość, data

 

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU

OPIEKUNA/NAUCZYCIELA UCZESTNIKA KONKURSU

 

        Oświadczam, że zapoznałam/em się z Regulaminem Konkursu Ortograficznego     i akceptuję jego treść.

     Wyrażam zgodę na przetwarzanie i udostępnianie moich danych osobowych oraz wizerunku na potrzeby przeprowadzenia oraz promocji konkursu (przez promocję rozumie się umieszczenie nazwisk laureatów i ich opiekunów/nauczycieli oraz zamieszczenie zdjęć i artykułu dotyczących konkursu na stronie internetowej Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Z 1997 r. Nr 133 poz. 883 z póź. zm.) oraz z dnia 10 maja 2018 roku (Dz. U. 2018, poz. 1000 z póź. zm.).

                                                                                                          …………………………………………………..

                                               czytelny podpis opiekuna/nauczyciela uczestnika konkursu

                                                         ………………………………………………………

                                                                               miejscowość , dataSpotkanie z Mileną Tejkowską.

W  dniu 17.01.2023 roku w ramach cyklu „ Spotkania z absolwentami szkoły” mogliśmy gościć w PCEiKZ Milenę Tejkowską. Jest ona absolwentką naszej szkoły oraz córką wieloletniej nauczycielki języka polskiego a później dyrektor szkoły pani Moniki Kosińskiej.

  Absolwentka filologii polskiej, filozofii oraz studiów podyplomowych z historii, uczy w szkole średniej i podstawowej języka polskiego i etyki. Autorka wierszy, wydała dwie książki poetyckie: „Świtezianka” (2019) i „WeRstchnienia” (2022).Twórczyni sztuk teatralnych, w tym trzech biograficznych. „Inka. Rzecz o Danucie Siedzikównie”, którą  wyreżyserowała. Grana w wielu polskich miastach (Warszawa-Teatr Kamienica, Lublin, Szczucin, Katowice, Kołobrzeg) była też wystawiana  w Szczucinie dla PCEiKZ  oraz w Kanadzie (Montreal) i na Litwie (Wilno, Troki). Druga sztuka o Wincentym Witosie również doczekała się realizacji scenicznej. Natomiast trzecia sztuka o Hance Ordonównie grana jest obecnie  w  rzeszowskim Teatrze Bo Tak. Pani Milena jest też scenarzystką, kostiumografką, scenografem oraz członkiem zarządu Teatru Bo Tak.

   W spotkaniu uczestniczyły klasy Liceum Ogólnokształcącego I, II, III, IV. Pani Milena przedstawiła swoje inspiracje, pracę pedagogiczną z młodzieżą ale też zaszczyciła nas przeczytaniem kilku swoich wierszy. Wspominała też swój  pobyt jako uczennicy w murach naszej szkoły urozmaicając ciekawostkami i anegdotami.

Ponieważ jest nauczycielem z wieloletnim stażem i  sukcesami  pedagogicznymi  przeprowadziła też lekcje z języka polskiego dla uczniów klasy IV LO podczas której analizowała i interpretowała  wiersz Zbigniewa Herberta „Potęga smaku” oraz swój Drogi poeto mojej młodości, …………

Spotkanie było bardzo udane i mamy nadzieję, iż pani Milena odwiedzi nasza placówkę. A my bardzo dziękujemy za przybycie i poświecony nam czas.

 

Spotkanie zainicjowała i zorganizowała pani Stella Dąbroś.

 


                BIBLIOTEKA ŻYCZY WSZYSTKIM            ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT

Mikołajkowe wsparcie

dla pensjonariuszy Hospicjum

Nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie w tym roku wsparli Hospicjum Centrum Zdrowia w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki przeprowadzonej zbiórce w palcówce udało się zakupić pościel oraz środki do codziennej pielęgnacji pacjentów.

6 grudnia prezenty zostały dostarczone na oddział przez panią Stelle Dąbroś i Martę Sieroń gdzie spotkaliśmy się z serdecznym przyjęciem.

Wszystkim za zaangażowanie i pomoc serdecznie dziękujemy!

Organizatorzy akcji: nauczyciele bibliotekarze oraz Teresa Domańska i Józef Woziwoda

 


II konkurs poezji śpiewanej

  W dniu Języków Obcych  30.10.2022 roku odbył się po raz drugi w PCEiKZ w Szczucinie „Konkurs poezji śpiewanej w różnych językach”. Przeprowadzony został wśród uczniów szkół podstawowych  klas VII i VIII z terenu powiatu. Rywalizowali też nasi uczniowie w ramach konkursu szkolnego.

   Miał on na celu popularyzację literatury pięknej oraz rozwijanie zdolności twórczych i wokalnych uczniów. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta powiatu dąbrowskiego Lesław Wieczorek. Komisja konkursowa  w składzie wicedyrektor Beata Smaś oraz Monika Dabroś oceniała uczestników według kryteriów:

· dobór repertuaru,

· interpretacja tekstu,

· warunki głosowe,

· ogólny wyraz artystyczny.

Wyniki:

Szkoły podstawowe:

I miejsce Mikołaj Beker ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szczucinie

II miejsce Magdalena Sytoń ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej

III miejsce Amelia Niemczura i Aurelia Kilian ze Szkoły Podstawowej w Luszowicach

Wyróżnienie otrzymała Maria Misiaszek ze Szkoły Podstawowej w Zabrniu

Szkolny konkurs wygrały:

Oliwia Nowak i Dominika Filipowicz z klasy II LO/A

II miejsce Wasielewska Monika i Katarzyna Osak z klasy II LO/A

Dyplomu i upominki wręczyła uczestnikom pani wicedyrektor Beata Smaś. Wszystkim uczestnikom i opiekunom gratulujemy i dziękujemy za przybycie!

Organizatorzy: Stella Dąbroś , Marta Sieroń


POEZJA ŚPIEWANA - KONKURS

Nauczyciele bibliotekarze z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie ogłaszają konkurs "Poezji Śpiewanej w Różnych Językach" dla uczniów szkół Powiatu Dąbrowskiego

Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Lesław Wieczorek

Serdecznie zachęcamy młodych wokalistów do udziału w konkursie i zaprezentowania swoich talentów.

Celem konkursu jest popularyzacja literatury pięknej i poszerzanie repertuaru wokalnego uczestników o utwory poezji śpiewanej. Chcemy poprzez konkurs rozwijać zdolności twórcze i wokalne uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych.

Nie bez znaczenia dla idei konkursu jest również rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie poezji śpiewanej wśród młodzieży. Zachęcamy do poszukiwania nowatorskich interpretacji znanych utworów.

Zapraszamy uczniów ze szkół Powiatu Dąbrowskiego w kategoriach wiekowych:

§   uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych

§   uczniowie szkół ponadpodstawowych

Aby wziąć udział w konkursie, należy przygotować piosenkę w wybranym języku (angielskim, niemieckim, włoskim lub innym)  zgodny z tematyką konkursu (poezja śpiewana)  i zaprezentować ją podczas konkursu w PCEiKZ w Szczucinie.

Prezentacja uczestników  odbędzie się na Sali Konferencyjnej PCEiKZ w Szczucinie

30. 11. 2022r. o godz. 9.00.

Termin zgłoszenia  uczestników upływa : 25  listopada  2022 r.

Należy przesłać wypełnioną kartę zgłoszenia, zgody oraz oświadczenia w postaci zdjęcia lub skanu na adres sekretariat@pceikz.pl , ds.@pceikz.pl lub si@pceikz.pl. Karta zgłoszenia dostępna jest poniżej.

Komisja konkursowa oceni uczestników  według następujących kryteriów:

§   dobór repertuaru,

§   interpretacja tekstu,

§   warunki głosowe,

§   ogólny wyraz artystyczny.

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych i na profilu facebookowym. Na zwycięzców czekają nagrody

Organizatorzy: Stella Dąbroś , Marta Sieroń

   Wymagania: Uczniowie zobowiązani są do wypełnienia formularza zgłoszeniowego oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych, zgody rodziców lub prawnych opiekunów na udział dziecka w konkursie i wykorzystanie jego wizerunku oraz danych wrażliwych (imię i nazwisko, szkoła)  w celu przedstawienia wyników konkursu na stronie internetowej szkoły przeprowadzającej konkurs.

Prosimy o przesłanie dokumentów do dnia 25.11.2022 r. na adres Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych ul. Witosa 2 33-230 Szczucin

 lub na adres mailowy szkoły sekretariat@pceikz.pl. Formularze zgłoszeniowe oraz zgody można również dostarczyć w dniu konkursu organizatorom.


 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO KONKURSU Poezji śpiewanej

 

Szkoła (nazwa, adres, telefon): ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Imię i nazwisko ucznia/ uczniów: …………………………………………………………………………………………………


Klasa: …………………………………………………………………………………………

 

Imię i nazwisko nauczyciela (opiekuna):

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

 

 

                                                                               …………………………………………………….

miejscowość, data

 

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU

 

        Oświadczam, że zapoznałam/em się z Regulaminem Konkursu Poezji śpiewanej

 i akceptuję jego treść.

     Wyrażam zgodę na przetwarzanie i udostępnianie( moich*) danych osobowych (mojego dziecka**)  oraz wizerunku na potrzeby przeprowadzenia oraz promocji konkursu (przez promocję rozumie się umieszczenie nazwisk laureatów i ich opiekunów/nauczycieli oraz zamieszczenie zdjęć i artykułu dotyczącego konkursu na stronie internetowej Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Z 1997 r. Nr 133 poz. 883 z póź. zm.) oraz z dnia 10 maja 2018r. (Dz. U. 2018, poz. 1000 z póź. zm.).

 

 

 

                                                                         …………………………………………………..

                                                                                czytelny podpis uczestnika konkursu*                                                                        ……………………………………………………

                                                                     czytelny podpis rodzica/opiekuna uczestnika**

 

   *podpis pełnoletniego ucznia

   **podpis rodzica/opiekuna prawnego w przypadku niepełnoletności uczestnika

 

 

………………………………….

                                              miejscowość, data

 

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU

OPIEKUNA/NAUCZYCIELA UCZESTNIKA KONKURSU

 

        Oświadczam, że zapoznałam/em się z Regulaminem Konkursu Poezji śpiewanej     i akceptuję jego treść.

     Wyrażam zgodę na przetwarzanie i udostępnianie moich danych osobowych oraz wizerunku na potrzeby przeprowadzenia oraz promocji konkursu (przez promocję rozumie się umieszczenie nazwisk laureatów i ich opiekunów/nauczycieli oraz zamieszczenie zdjęć i artykułu dotyczących konkursu na stronie internetowej Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Z 1997 r. Nr 133 poz. 883 z póź. zm.) oraz z dnia 10 maja 2018 roku (Dz. U. 2018, poz. 1000 z póź. zm.).

 

 

 

                                                             …………………………………………………..

                                               czytelny podpis opiekuna/nauczyciela uczestnika konkursu

 

 

 

 

                                                         ………………………………………………………

                                                                            miejscowość , data

 


Wycieczka do BWA

W dniu 08.11.2022 roku uczniowie klas ITM, 1TT, 1TI, IVTP i 1 W wraz z opiekunami: Stellą Dąbroś, Renatą Kmiecik, Martą Sieroń, Krzysztofem Słupkiem oraz Józefem Woziwodą wzięli udział w wyjeździe do Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Powitani zostaliśmy w BWA przez panią dyrektor Ewę Łaczyńską-Widz, następnie wysłuchaliśmy prezentacji Piotra Kukli. Przedstawił on nam historię pałacyku w Parku Strzeleckim oraz przybliżył postać Józefa Bema. Odbyliśmy spacer po parku zatrzymując się przy mauzoleum generała poznając historię związaną z jego powstaniem. W BWA obejrzeliśmy wystawę „Salonu Jesiennego Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków” malarstwa i rzeźby.

Następnym punktem naszego wyjazdu edukacyjnego była wystawa na Dworcu PKP w oddziale BWA, gdzie pani Violetta Rękas zapoznała uczniów z kolekcją obrazów tarnowskich artystów „ Tarnoviana”.

Była to ciekawa forma spotkania i obcowania ze sztuką.


Kiermasz podręczników używanych odbędzie się 13 września w czytelni szkolnej od godziny

 7.30 - 13.30 

ZAPRASZAMY!!

2022:

Rokiem Marii Grzegorzewskiej - naukowca, pedagoga specjalnego i działaczki społecznej. W tym roku mija 100. rocznica założenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie), którego była założycielką i patronką. Jak przypomniał Sejm w podjętej uchwale, „mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła ona stwierdzenie: Nie ma kaleki – jest człowiek. Jej dzieła stanowią inspirację dla kolejnych badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej".

Rokiem Marii Konopnickiej - jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczyni "Roty”. W maju 2022 r. przypada 180. rocznica Jej urodzin. Maria Konopnicka „dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze” 

Rokiem Ignacego Łukasiewicza - twórcy światowego przemysłu naftowego.  W tym roku przypada 200 rocznica urodzin oraz 140. rocznica jego śmierci. Sejm zdecydował o ustanowieniu 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza „szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników”. Wśród dokonań Łukasiewicza Sejm wymienił utworzenie na ziemiach polskich pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej oraz wynalezienie lampy naftowej. Podkreślono zaangażowanie patriotyczne Łukasiewicza: udział w konspiracji podczas Powstania Krakowskiego, wsparcie finansowe Powstania Styczniowego i pomoc jego uczestnikom. Był on także filantropem i działaczem społecznym. 

Rokiem Józefa Mackiewicza -  jednego z największych pisarzy polskich.  W swej twórczości „przedstawiał życie mieszkańców pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego na tle przełomowych wydarzeń historycznych i odwoływał się do tradycji wielonarodowej I Rzeczypospolitej”. W 120 rocznicę Jego śmierci Sejm ustanowił pisarza patronem 2022 r., „uznając wielkość jego dorobku wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi".

Rokiem Wandy Rutkiewicz - himalaistki, pierwszej Polki na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. W maju 2022 r. mija 30 rocznica Jej śmierci. Wanda Rutkiewicz była prekursorką kobiecych zespołów górskich. W latach 80. należała do „Solidarności”, działała też w opozycji demokratycznej.

Rokiem Józefa Wybickiego - autora polskiego hymnu narodowego, wielokrotnego posła na Sejm oraz uczestnika prac wdrażających Konstytucję 3 Maja. W tym roku będziemy obchodzić 275. rocznicę jego urodzin oraz 200 rocznicę śmierci. 225 lat temu powstała „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, która stała się naszym hymnem narodowym. 

Rokiem Romantyzmu Polskiego - „w 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Zrodziła się wówczas epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską muzykę, literaturę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej”.


Wydarzenia biblioteczne: 


Biblioteka i czytelnia szkolna od dnia 25.09 do 06.10 będą nieczynne , prosimy o zaopatrzenie się wcześniej  w potrzebne lektury szkolne . 

Nauczyciele będą przebywać z młodzieżą we Włoszech.

Tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury została francuska pisarka Annie Ernaux. Nagroda trafiła do niej „za odwagę i niezwykłą przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i wspólne ograniczenia indywidualnej pamięci”. 

Informacja dla zainteresowanych od 27 do 30 października odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wydarzenie to  będzie inspirowane polskim romantyzmem.

Zwiedzający będą mieli możliwość udziału w licznych spotkaniach, prelekcjach oraz dyskusjach, spotkać się z ulubionymi pisarzami, zdobyć autografy i powiększyć swoje domowe biblioteczki o nowe tytuły. Tegorocznej edycji przyświecają słowa Juliusza Słowackiego „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”, dlatego targi po raz kolejny zaprezentują nową odsłonę. Udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 470 wystawców, przygotowując swoje premiery wydawnicze właśnie na targi – zachęcają organizatorzy.


Tradycyjnie w październiku świętowany jest  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To okazja do pokazania biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego dla każdego ucznia i zachęcenie młodych do czytania. Biblioteki na całym świecie łączą się pod hasłem „Reading for Global Peace and Harmony” („Czytanie dla światowego pokoju i harmonii”). My również przyłączamy się do tego hasła.


                             rok szkolny 2021/2022Godziny otwarcia 

Poniedziałek                 7.00 - 15.00

Wtorek                              7.00 - 15.00

środa                                 7.00 - 15.00

Czwartek                        7.00 - 15.00

Piątek                               7.00 - 14.15

                

Bibliotekarze życzą wszystkim udanych wakacji !!!!


Wypożycz książkę na wakacje!!!

Zachęcamy do przyjścia  do biblioteki  i wypożyczenia  książek na wakacje. Aby nie kurzyły się na półkach przez dwa długie miesiące. A Wam pozwoliły przyjemnie spędzić czas !!!!

Spotkanie z poetą

7 czerwca 2022 roku w czytelni naszej szkoły odbyły się warsztaty poetyckie z niezwykłym poetą, Zbigniewem Mirosławskim (ur. 1958 w Wadowicach) - poetą, nauczycielem, z wykształcenia historykiem. To absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Pracował jako dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Od 2004 r. wiceprzewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich. W latach 2004-2008 pełnił funkcję wiceprezesa Rady Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Klasy 1 A oraz 3 B miały szansę porozmawiać z poetą, wykonać zadania związane z poezją oraz zaprezentować lub odkryć swój talent poetycki.


 Ortograficzny Bój rozstrzygnięty                        

26 kwietnia po raz VII w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie odbył się „Ortograficzny Bój o Złote Pióro Starosty Powiatu Dąbrowskiego”.

   W zmaganiach z ortografią wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych  z terenu powiatu dąbrowskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek.  

   Do konkursu przystąpili uczniowie z następujących placówek: Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Szkoły Podstawowej im Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mędrzechowie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej, Szkoły Podstawowej im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza  w Szczucinie, Szkoły Podstawowej im. majora H. Sucharskiego w Gręboszowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słupcu, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół w Brniu   oraz Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

  W „ortograficznym boju" zwyciężyła Joanna Foszcz,  uczennica Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego z Dąbrowy Tarnowskiej  która wywalczyła „Złote Pióro Starosty".

II miejsce zajęła Jowita Sojka , uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej, która została nagrodzona srebrnym piórem.

III miejsce zajęła  Izabela Ślęczkowska,  uczennica Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie która otrzymała pióro brązowe.

Wyróżniono też Martynę Musiał ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie i Szymona Surowca ze Szkoły Podstawowej w Gręboszowie.

   Nagrody oraz dyplomy wręczali Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Magdalena Mach-Surowiec dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie gratulując zwycięzcom i życząc dalszych sukcesów.

Celem konkursu było propagowanie idei poprawnej pisowni oraz dbałość o czystość i piękno języka polskiego.

   Organizatorami były: pani Stella Dąbroś   i Marta Sieroń.


I konkurs poezji śpiewanej  

W dniu 21.04.2022 roku odbył się po raz pierwszy w PCEiKZ w Szczucinie „Konkurs poezji śpiewanej w różnych językach”. Przeprowadzony został w dwóch kategoriach szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Miał na celu popularyzację literatury pięknej oraz rozwijanie zdolności twórczych i wokalnych uczniów. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta powiatu dąbrowskiego Lesław Wieczorek. Komisja konkursowa oceniała uczestników według kryteriów:

· dobór repertuaru,

· interpretacja tekstu,

· warunki głosowe,

· ogólny wyraz artystyczny.

Wyniki:

Szkoły podstawowe:

I miejsce Magdalena Sytoń ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej

II miejsce Magdalena Skowron ze Szkoły Podstawowej im. dr Pawła Sochy w Bolesławiu

III miejsce Weronika Czupryna ze Szkoły Podstawowej im. dr Pawła Sochy w Bolesławiu

Szkoły ponadpodstawowe:

Równorzędną nagrodę otrzymała Agnieszka Dobrowolska z kl. III LO/A oraz Zespół kl. I LO/A z PCEiKZ w składzie (Dominika Filipowicz, Katarzyna Osak, Oliwia Nowak)

Dyplomu i upominki wręczyła uczestnikom pani wicedyrektor Beata Smaś. Mamy nadzieję, że konkurs będzie w przyszłości cieszył się większym zainteresowaniem i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń w naszej placówce.

Wszystkim uczestnikom i opiekunom gratulujemy i dziękujemy za przybycie!

Organizatorzy: Stella Dąbroś , Marta Sieroń


Wyniki konkursu na esej

Dobiegł końca termin przesyłania prac na konkurs „Esej o wartości książki w wydaniu papierowym”, organizowany w ramach NPRCz. Zwycięzcą została Ewa Kseń z klasy III LO/A.

Gratulujemy !!!

Konkurs miał na celu pokazanie jak ważną rolę pełni książka w wydaniu drukowanym. Jak zmienia nas, czytelników obcowanie z tekstem pisanym. Odpowiedzieć na pytanie: czy warto zamienić książkę papierową na e-book? Jak dbać o książki w wydaniu papierowym, aby nie trafiały do kosza w oparciu o ochronę środowiska.

Dziękujemy za nadesłane prace!

Organizatorzy:

Stella Dąbroś, Marta Sieroń

Czytelnikiem miesiąca    marca została 

   Ewelina Burzy 

 z klasy III LO/A.

    Gratulujemy !!!!

Konkurs na esej

o wartości książki w wydaniu papierowym w oparciu o dbanie o środowisko.

Konkurs jest organizowany w ramach projektu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

Czekamy na eseje, w których opiszecie ważną rolę książki papierowej w oparciu o dbanie o środowisko. Jak zmienia nas, czytelników dotyk książki w wydaniu papierowym ? Czy warto zamienić książkę papierową na e-book? Jak dbać o książki papierowe aby nie trafiały do kosza a tym samym zaśmiecały środowisko?

Organizator Konkursu:

Konkurs jest prowadzony przez nauczycieli bibliotekarzy S.Dąbroś, M.Sieroń.

Organizatorem jest biblioteka i czytelnia szkolna.

Udział w Konkursie mogą wziąć uczniowie PCEiKZ

Termin nadsyłania prac do 04.04.2022 na adres e-mail: ds@pceikz.pl, si@pceikz.pl

Można również prace przynieść do biblioteki lub czytelni szkolnej.

Na uczestników czekają cenne nagrody!


Wiosenny Turniej o Puchar Przewodniczącej      Rady Rodziców

                                                                                                 połączony z promocją czytelnictwa

W dniu 21.03.2022 roku został rozegrany w PCEiKZ turniej piłki siatkowej o Puchar Przewodniczącej Rady Rodziców. Zgłosiło się 6 drużyn mieszanych (chłopcy i dziewczęta). Rywalizacja odbywała się systemem pucharowym.

Zespoły nadały sobie nazwy związane z książkami i bohaterami literackimi miało to na celu promocję czytelnictwa i ulubionych pozycji lekturowych.

Wykonane zostały też plakaty reklamujące drużynę. Najciekawszą pracą plastyczną okazał się plakat wspierający drużynę Mały Książę (klasy I LO/A) wykonany przez Katarzynę Osak. Drużyna otrzymała dyplom i nagrody książkowe.

Najlepszą drużyną turnieju okazały się „Dziady cz. III” w składzie:

Zuzanna Furgał

Maciej Stec

Aleksander Mirek

Radosław Furgał

Hubert Wróbel

Wojciech Starościak

Wywalczyli Puchar Przewodniczącej Rady Rodziców oraz otrzymali nagrody książkowe. Wyróżniono też zawodników indywidualnych:

- najlepszy rozgrywający – Zuzanna Furgał

- najlepszy serwujący – Wojciech Starościak

Wręczenia nagród dokonały pani Alina Chrabąszcz Przewodnicząca Rady Rodziców i Dyrektor PCEiKZ Magdalena Mach- Surowiec.

Uczestnikom dziękujemy i gratulujemy sportowej rywalizacji!!!

Organizatorzy: Stella Dąbroś, Ewa Plebańska, Marta Sieroń.


   Czytelnikiem miesiąca lutego została 

   Zuzanna Furgał

 z klasy III LO/A.

    Gratulujemy !!!!

Konkurs

Biblioteka cały czas prowadzi działania promujące czytelnictwo. Obecnie odbył się konkurs na recenzję przeczytanej książki wydanej w roku twoich urodzin.

Laureaci konkursu :

I miejsce Małgorzata Duda - klasa III LOA

II miejsce Karolina Kic - klasa III LOA

III miejsce Ewa Kseń - klasa III LOA

Uczestniczki konkursu otrzymały dyplomy i nagrody książkowe ( zakupione ze środków pozyskanych z NPRCz)

Gratulujemy !


    Czytelnikiem miesiąca stycznia  została 

   Joanna Kułaga

 z klasy III LO/A.

   Gratulujemy !!!!

    Czytelnikiem miesiąca grudnia została 

Wiktoria Ciąbor

 z klasy III LO/A.

   Gratulujemy !!!!

Biblioteka i czytelnia znów zostały przeniesione do budynku głównego na parter  pod numer 24 i 25.

                            Zapraszamy od poniedziałku 10.01.2022 roku.

                                        WYPOŻYCZ KSIĄŻKI NA FERIE!!!

                               Dużo nowości zakupionych w ramach  

                   Narodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa.

                       

NOWYCH  KSIĄŻEK WCIĄŻ PRZYBYWA

Zapraszamy do wypożyczania 

oraz do głosowania na ulubione książki zakupione w ramach NPRCZ

(lista w bibliotece)

Tworzymy ranking najpopularniejszych książek z NPRCZ

Rozstrzygnięcie  konkursu plastycznego

 Znamy wyniki konkursu „Nowa szata ulubionej książki – projekt okładki” zorganizowanego w ramach projektu NPRC przez nauczycieli bibliotekarzy.

Wyniki:

I miejsce Oskar Szarek klasa I TM

II miejsce Katarzyna Osak klasa I LO/A

III miejsce Robert Jopek klasa I TI

 

Gratulujemy! Nagrody i dyplomy zostaną wręczone po powrocie uczniów do szkoły.

Organizatorzy : Stella Dąbroś, Marta Sieroń


Osak Natalia

z klasy III LO/A czytelnikiem miesiąca listopada

2021 roku

Dyplom oraz nagrodę książkową wręczyła  jej pani wicedyrektor Beata SmaśSpotkanie autorskie z Piotrem Chojnowskim

        3 grudnia w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć pisarza młodego pokolenia Piotra Chojnowskiego. Jak sam o sobie powiedział i dowiadujemy się też  z notki zamieszczonej przez wydawnictwo SQN, pochodzi z Dąbrowy Tarnowskiej, od 2011 nieprzerwanie mieszka w Krakowie. Od dziecka dzięki rodzicom polonistom kultywował miłość do literatury.

       W czasach licealnych i studenckich na pierwszy plan wysunęła się edukacja w kierunkach zdecydowanie ścisłych. Po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera wiertnictwa na AGH, podjął pracę w jednej z krakowskich korporacji sektora finansowego. Później zmienił branżę – tym razem na IT  i rozpoczął pracę nad powieścią.

   W 2021 powieść pod tytułem Hotel Żaglowiec została  ukończona i wydana.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak przebiegał etap tworzenia powieści oraz w jaki sposób trwały poszukiwania wydawnictwa, które zainteresuje sie książką. Mieliśmy możliwość zapoznania sie też z samą powieścią. Uczniowie zadawali też pytania młodemu twórcy odnośnie jego pracy jak i samej książki.

  Czekamy na następne spotkanie, gdyż ze względów sanitarnych mogło w nim uczestniczyć niewielu uczniów. A  okazało sie być bardzo ciekawe i zainteresowało młodzież. Czekamy na następne powieści.  

 

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach NPRCz przez panią Stellę Dąbros i Martę Sieroń

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych

 

  Nasza przygoda z programem rozpoczęła się  od złożenia stosownego wniosku -  zostaliśmy zakwalifikowani .

   Zdobyliśmy dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) , wyposażenia biblioteki oraz organizacji imprez czytelniczych. Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

   Przeprowadziliśmy konsultację wśród uczniów, rodziców i nauczycieli poprzez ankietę odnośnie zapotrzebowań czytelniczych.

 Pierwsze książki już trafiły do biblioteki i czekają na opracowanie formalne i rzeczowe.

Realizujemy też zadania, które maja na celu wspieranie czytelnictwa:

Ø Przeprowadziliśmy konsultacje z rodzicami podczas spotkania w dniach 08.11.2021 r. Wypowiedzieli się na temat „Potrzeb czytelniczych uczniów” . Podczas spotkania   omawiano też „ Wpływ czytelnictwa na rozwój młodzieży”

Ø Przeprowadzano też konsultacje z innymi bibliotekami w sprawie wyboru tytułów i zakupu książek

Ø Cała szkoła wzięła udział w październiku  w akcji : „Przerwa na czytanie”

Ø  Obecnie przeprowadzane są  konkursy

·       „Nowa szata ulubionej książki – projekt okładki ” wraz z nauczycielem sztuki

·       „Czytelnik Miesiąca” trwa do marca 2022 roku

·    6 grudnia 2021 roku odbędzie się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Przewodniczącej Rady Rodziców połączony z promocją czytelnictwa (bohaterów i tytułów książek, którzy użyczą drużynom swoim nazw)

·       Spotkanie autorskie z Piotrem Chojnowskim


Zaproszenie

W dniu 06.12.2021 roku odbędzie się

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT O PUCHAR PRZEWODNICZĄCEJ RADY RODZICÓW PCEiKZ

Rozegrany zostanie na Sali gimnastycznej. Każda klasa zgłasza 6 osobowe drużyny, jeśli w klasie nie ma na tyle dziewcząt mogą połączyć się dwie klasy lub stworzyć drużynę mieszaną (dziewcząt i chłopców). Zespoły nadają sobie nazwy związane z książką lub bohaterem literackim ma to na celu promocję czytelnictwa i ulubionych pozycji lekturowych.

Można, też wykonać plakat lub transparent reklamujący drużynę (zawierać ma motyw książkowy) i zachęcić dodatkowo w ten sposób do kibicowania swojej drużynie. Najciekawsza praca plastyczna będzie dodatkowo nagrodzona.

Zgłoszenia drużyn do 03.12.2021 rok u pani Stelli Dąbroś lub Marty Sieroń w bibliotece.

Zachęcamy do udziału !!!Konkurs plastyczny

Biblioteka szkolna oraz nauczyciel plastyki ogłasza konkurs Pod hasłem „Nowa szata ulubionej książki – projekt okładki”

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

pod hasłem „ Nowa szata ulubionej książki – projekt okładki”

ORGANIZATORAMI KONKURSU SĄ NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE I NAUCZYCIELKA PLASTYKI.

Konkurs jest organizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Organizatorem konkursu jest Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych.

CELE KONKURSU -zachęcanie młodzieży do czytania książek( szczególnie księgozbioru biblioteki) rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej wśród młodzieży .

WARUNKI UCZESTNICTWA-konkurs przeznaczony jest dla uczniów naszej szkoły z klas I LOA ,TM, TI-każdy uczestnik może wykonać do jedną pracę -prace muszą być wykonane samodzielnie, projekt musi odbiegać od wyglądu okładek wydanych publikacji oraz zawartych w nich ilustracji, -do każdej pracy należy dołączyć metryczkę, która ma zawierać:

1.imię i nazwisko autora pracy plastycznej

2.klasa

ZADANIE KONKURSOWE :Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu frontowej strony okładki ulubionej książki (obyczajowej, przygodowej, historycznej, fantastyki, tomiku poezji, komiksu lub innej z listy książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Ważne jest, aby autor zawarł w pracy własną interpretację treści, nie naśladując istniejącej publikacji, stworzył własną wizję okładki.

FORMA PRACY-format pracy – A3 -proponowane techniki: pastele, farba plakatowa, akwarelowa, temperowa, tusz kolorowy, ołówek, pisak -projekt powinien zawierać tytuł książki, nazwisko autora książki oraz najważniejszą część – oprawę graficzną nawiązującą do tytułu książki i wprowadzającą w jej treść

TERMIN DOSTARCZANIA PRAC Termin dostarczania prac upływa dnia 1 grudnia 2021r. (biblioteka szkolna, nauczyciel plastyki.) Dla zwycięzców przewidziane są nagrody rzeczowe, oraz ocena cząstkowa z przedmiotu plastyka.


Wyjazd do teatru na sztukę pt. Antygona"


   W październiku zorganizowano w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych wyjazd do Nowohuckiego Centrum Kultury na spektakl „ Antygona” Sofoklesa. Sztuka została wyreżyserowana przez  Jarosława Szweca ,w obsadzie : Katarzyna Galica, Wojciech Machno, Anna Warchoł, Stanisław Berny, Piotr Rutkowski, Karol Zapała. Ten tekst kultury znajdują się na liście lektur, z którymi mierzyć się będą uczniowie klas pierwszych.

     Przedstawienie przyciągnęło uwagę młodzieży żywiołową grą aktorską,  scenografią oraz muzyką. Było  inspirującym spotkaniem z teatrem a sam spektakl był okazją do wielu refleksji, a także spojrzeniem na tragedię antyczną z innej perspektywy.

Organizator:

Stella Dąbroś

 

                                            B I B L I O T E K A

  ogłasza konkurs w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

„CZYTELNIK MIESIĄCA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022”

Regulamin konkursu

Cele konkursu:

– promocja czytelnictwa,

– utrwalanie nawyku obcowania z książką,

– podnoszenie kultury czytelniczej uczniów,

– zachęcanie do czytania książek spoza kanonu lektur obowiązkowych,

– podniesienie poziomu czytelnictwa.

Zasady konkursu:

Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

Czas trwania konkursu od miesiąca listopada 2021 do marca 2022.

W ocenie konkursowej brane są pod uwagę:

– ilość książek wypożyczonych i przeczytanych w każdym miesiącu (przynajmniej 1 książka spoza kanonu lektur),

- znajomość treści

– kultura czytelnicza uczniów

Ogłaszanie wyników rywalizacji odbywać się będzie na początku każdego następnego miesiąca, na tablicy informacyjnej i na stronie internetowej szkoły i biblioteki.

Najlepszy czytelnik miesiąca otrzyma nagrodę książkową i cząstkową ocenę bardzo dobrą z języka polskiego.

Zostań Czytelnikiem Miesiąca!

Organizatorzy nauczyciele bibliotekarze: S.Dąbroś, M.Sieroń


WYPOŻYCZ KSIĄŻKI NA WEEKEND !!!

Odłącz się od telefonu - przyłącz się do książki!

Biblioteka zaprasza do wypożyczania książek  na weekend!

Pierwsze książki zakupione

w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa już są!!!

Sprawozdanie z akcji "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie"

#przerwanaczytanie 

    26 października nasza szkoła przystąpiła do   MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI  OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”.  Akcja ta realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

     W trudnym czasie pandemii, mimo niesprzyjających okoliczności, ale zgodnie z aktualnymi wytycznymi sanitarnymi, udało nam się zorganizować to wydarzenie czytelnicze. Mamy nadzieję, że przyczynimy się do pobicia ostatniego rekordu.

   W tym  dniu na  przerwie międzylekcyjnej  o godzinie 10.30 można było zobaczyć uczniów z książką  w salach lekcyjnych,  korytarzu  lub hali warsztatowej.

  Akcja została rozpropagowana na stronie biblioteki, gazetkach ściennych i w klasach.  Udział w akcji wzięli chętni  uczniowie obecni w tym dniu w szkole ( 66 uczniów ) oraz nauczyciele i pracownicy szkoły (8 osób).

    Celem akcji jest promocja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu w szkole oraz zachęcenie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w tą akcję czytelniczą.

Organizatorzy: Stella Dąbroś, Marta Sieroń

PRZERWA NA CZYTANIE

  Nasza szkoła dołączy w dniu 26.10.2021 roku  do OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”. Akcja ta realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

   Po konsultacjach z nauczycielami i uczniami oraz w związku z panującymi ograniczeniami epidemicznymi postanowiłyśmy zrobić sobie przerwę na czytanie we wtorek od godziny 10.30 – 10.50  na korytarzach , salach i innych pomieszczeniach znajdujących się w budynku warsztatów szkolnych.

Zachęcamy wszystkich do przyniesienia swoich ulubionych lub w obecnej chwili czytanych książek i dołączeniu do bicia rekordu.

ZAPRASZAMY !!!!        

                               

#przerwanaczytanie 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 

Otrzymaliśmy dotację w wysokości 15000 zł na zakup książek oraz wyposażenia biblioteki oraz promocję czytelnictwa.

Lista książek musi zostać zaopiniowana przez rodziców, Samorząd Uczniowski oraz wybraną bibliotekę publiczną.

Zachęcamy wszystkich do składania propozycji książek, o które chcielibyście wzbogacić zbiory biblioteki i które przyczyniłyby się do aktywniejszego czytania.

Czekamy również na propozycje dotyczące projektów przedmiotowych lub imprez promujących czytelnictwo.


Wyjazd edukacyjny do Tarnowa

    W dniu 05.10.2021 r. uczniowie z naszej szkoły, klasy: II Z Branżowej Szkoły I Stopnia i I TM Technikum wraz z opiekunami Stellą Dąbroś, Mieczysławą Stojek, Renatą Kmieciki Martą Sieroń uczestniczyli w wycieczce programowej do Tarnowa.

   Rozpoczęli ją od zwiedzenia wystawy „Szklane historie” w Biurze Wystaw Artystycznych. Autorką prezentowanych prac była Marta Wojciechowska, specjalizująca się w projektowaniu i realizacji szkła unikatowego oraz szkła użytkowego. Wysłuchali też ciekawej prezentacji dzieł dyrektor BWA pani Ewy Łączyńskiej-Widz. Następnie uczestnicy wyjazdu odbyli spacer w Parku Strzeleckim, podczas, którego zatrzymali się przy pomniku Józefa Bema, poznając historię związaną z jego powstaniem. Zwiedzono też wystawę Karola Palczaka – „Tym, co teraz widzę”, którą można zobaczyć na Dworcu PKP. Uczniowie w dziełach malarza mogli zobaczyć rodzinną miejscowość artysty (Krzywczę – podkarpacką wieś), która jest dla niego malarską inspiracją.

Wyjazd spotkał się z zainteresowaniem uczniów i był ciekawa formą obcowania ze sztuką.

Organizatorzy wyjazdu: Stella Dąbroś, Marta Sieroń


Wyjazd do BWA

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odwiedzili Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Tym razem były to klasy I LO/A oraz I TI wraz z wychowawcami panią Grażyną Andrzejewicz i panem Markiem Jachymem. Obejrzeli wystawy najpierw Marty Wojciechowskiej " Szklane historie" a następnie Karola Palczaka "Tym co teraz widzę".

Okazało się, że większe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły obrazy a tym samym wystawa znajdująca się na Dworcu PKP.

Organizatorzy : Stella Dąbroś, Marta SierońNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

  Nasza biblioteka złożyła wniosek w ramach NPRCZ Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Opis: Priorytet 3 skierowany jest do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół działających w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz bibliotek pedagogicznych. Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych, sprzętu komputerowego i oprogramowania, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym zakup nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).

   Wniosek  został rozpatrzony pozytywnie dlatego rozpoczęliśmy wstępną realizację  od ankiet wśród młodzieży, nauczycieli, aby zorientować się w potrzebach czytelniczych i tworzyć listę książek do zakupu.

Mamy nadzieję, że biblioteka po dofinansowaniu stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu.


OGŁOSZENIE

Kiermasz podręczników używanych odbędzie się 08.09.2021 roku na korytarzu warsztatów szkolnych od godziny 7.30 do 13.30 

                                     ZAPRASZAMY!!! 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska

Witamy w roku szkolnym 2020/2021

Wręczenie nagród

29 kwietnia 2021 roku po raz VI w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie zorganizowany został „Ortograficzny Bój o Złote Pióro Starosty Powiatu Dąbrowskiego”.

W zmaganiach z ortografią wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu dąbrowskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek.

Do konkursu przystąpili uczniowie z następujących placówek: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słupcu, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szczucinie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach, Szkoły Podstawowej w Zabrniu oraz Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną, konkurs zorganizowany został w trybie zdalnym.

W „ortograficznym boju" zwyciężyła Wiktoria Ciąbor, uczennica Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, która wywalczyła „Złote Pióro Starosty".

II miejsce zajęła Julia Misiaszek, uczennica Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szczucinie, która została nagrodzona srebrnym piórem.

III miejsce zajęła Agata Klara, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słupcu, która otrzymała pióro brązowe.

Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia oraz książki.

17 czerwca w PCEiKZ nagrody oraz dyplomy, ufundowane przez Zarząd Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej, wręczali Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Magdalena Mach-Surowiec dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie gratulując zwycięzcom i życząc dalszych sukcesów.

Celem konkursu było propagowanie idei poprawnej pisowni oraz dbałość o czystość i piękno języka polskiego.

Organizatorzy Stella Dąbroś i Marta Sieroń.


Regulamin Konkursu

„VI Ortograficzny bój o Złote Pióro Starosty”

I. Organizatorzy i patronat

Organizatorami Dyktanda są bibliotekarze Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

Honorowym patronatem dyktando objął:

Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek

II. Cele przedsięwzięcia

III. Zasady uczestnictwa

1. Uczestnikami Dyktanda mogą być uczniowie klas 7 i 8 klas podstawowych, ponadpodstawowych   i ponadgimnazjalnych.

2. Szkoły zgłaszają do dwóch uczestników wyłonionych spośród swoich uczniów

3. Stopień trudności jest dla wszystkich jednakowy.

4. Ze względu na epidemię koronawirusa konkurs odbędzie się zdalnie.

IV. Jury

Nad przebiegiem Dyktanda czuwa jury powołane przez Organizatora. Decyzje jury są ostateczne.

V. Przebieg Konkursu

1. DYKTANDO odbędzie się 29.04. 2021r. o godz. 9.00 poprzez połączenie sie przez link wysłany przez organizatora w dniu konkursu na wskazany adres poczty przez zgłaszającego udział.

2. Podczas pisania tekstu nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych, korzystać z wszelkich urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe, notesy, laptopy, tablety) oraz ze słowników itp.

3. Niedostosowanie się do zasad regulaminu objętych punktem 2. wpływa na dyskwalifikację piszącego.

4. Nie wolno pisanego tekstu pisać wersalikami, czyli wielkimi literami drukowanymi.

5. Prace nieczytelne nie będą podlegały sprawdzaniu i ocenie.

6 . Dyktando będzie dyktowane przez nauczyciela i odczytane dwa razy.

7. Wszelkie nieczytelne i niejednoznaczne zapisy będą interpretowane na niekorzyść piszącego. Ewentualne poprawki należy nanieść przez skreślenie wyrazu bądź znaków błędnych i napisanie powyżej wersji poprawnej. Skreślenia muszą być wyraźnie zaznaczone. Również w poprawkach nie wolno używać wersalików, czyli wielkich liter drukowanych.

8. Przy sprawdzaniu prac obowiązywać będą zasady zawarte w "Słowniku ortograficznym języka polskiego PWN".

9. Po zakończeniu pisania (odręcznie) należy wykonać zdjęcie lub skan pracy i przesłać na adresy organizatora sekretariat@pceikz.pl, ds@pceikz.pl lub si@pceikz.pl

VI. Nagrody

1. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca będzie Złote Pióro Mistrza Ortografii 2021 oraz dyplom.

2. Nagrodami za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca będą Srebrne, Brązowe Pióro oraz dyplomy.

VII. O wynikach konkursu i zasadach wręczenia nagród uczestnicy zostaną poinformowani mailowo.

 

 

Wymagania: Uczniowie wytypowani przez szkoły zobowiązani są do wypełnienia formularza zgłoszeniowego oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych, zgody rodziców lub prawnych opiekunów na udział dziecka w konkursie i wykorzystanie jego wizerunku oraz danych wrażliwych (imię i nazwisko, szkoła)  w celu przedstawienia wyników konkursu na stronie internetowej szkoły przeprowadzającej konkurs.

Prosimy o przesłanie dokumentów do dnia 27.04.2021 r. na adres Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych ul. Witosa 2 33-230 Szczucin

 lub na adres mailowy szkoły sekretariat@pceikz.pl.


ZAPRASZAMY !!!

 

 

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

 

Szkoła (nazwa, adres, telefon): ……………………………………………………………………………………………………………………………

Email……………………………………………………………………………………

 

Imię i nazwisko ucznia/ uczniów: ……………………………………………………………………………………………

Klasa: ……………………………………………………………………………………


Imię i nazwisko nauczyciela (opiekuna):

……………………………………………………………………………………………………………………………

                                                                                                     …………………………………………………….

miejscowość, data


 

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU

 

        Oświadczam, że zapoznałam/em się z Regulaminem Konkursu Ortograficznego

 i akceptuję jego treść.

     Wyrażam zgodę na przetwarzanie i udostępnianie( moich*) danych osobowych (mojego dziecka**)  oraz wizerunku na potrzeby przeprowadzenia oraz promocji konkursu (przez promocję rozumie się umieszczenie nazwisk laureatów i ich opiekunów/nauczycieli oraz zamieszczenie zdjęć i artykułu dotyczącego konkursu na stronie internetowej Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Z 1997 r. Nr 133 poz. 883 z póź. zm.) oraz z dnia 10 maja 2018r. (Dz. U. 2018, poz. 1000 z póź. zm.).

 

 

 

                                                             …………………………………………………..

                                                                  czytelny podpis uczestnika konkursu*

                                                 

                                                           czytelny podpis rodzica/opiekuna uczestnika**

 

   *podpis pełnoletniego ucznia

   **podpis rodzica/opiekuna prawnego w przypadku niepełnoletności uczestnika

 

 

………………………………….

                                           miejscowość, data

 

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU

OPIEKUNA/NAUCZYCIELA UCZESTNIKA KONKURSU

 

        Oświadczam, że zapoznałam/em się z Regulaminem Konkursu Ortograficznego     i akceptuję jego treść.

     Wyrażam zgodę na przetwarzanie i udostępnianie moich danych osobowych oraz wizerunku na potrzeby przeprowadzenia oraz promocji konkursu (przez promocję rozumie się umieszczenie nazwisk laureatów i ich opiekunów/nauczycieli oraz zamieszczenie zdjęć i artykułu dotyczących konkursu na stronie internetowej Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Z 1997 r. Nr 133 poz. 883 z póź. zm.) oraz z dnia 10 maja 2018 roku (Dz. U. 2018, poz. 1000 z póź. zm.).

 

                                                             …………………………………………………..

                                               czytelny podpis opiekuna/nauczyciela uczestnika konkursu

 

 

 

 

                                                      ………………………………………………………

                                                                               miejscowość , data

POEZJA Śpiewana - konkurs

Nauczyciele bibliotekarze z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie ogłaszają konkurs "Poezji Śpiewanej w Różnych Językach" dla uczniów szkół Powiatu Dąbrowskiego

Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Lesław Wieczorek


Ze względu na epidemię koronawirusa z uczestnikami będziemy „spotykać się” tylko poprzez nadesłane do nas nagrania piosenek. Serdecznie zachęcamy młodych wokalistów do udziału w konkursie i zaprezentowania swoich talentów.

Celem konkursu jest popularyzacja literatury pięknej i poszerzanie repertuaru wokalnego uczestników o utwory poezji śpiewanej. Chcemy poprzez konkurs rozwijać zdolności twórcze i wokalne uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych.

Nie bez znaczenia dla idei konkursu jest również rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie poezji śpiewanej wśród młodzieży. Zachęcajamy do poszukiwania nowatorskich interpretacji znanych utworów.

Zapraszamy uczniów ze szkół Powiatu Dąbrowskiego w kategoriach wiekowych:

Aby wziąć udział w konkursie, należy przygotować piosenkę w wybranym języku (angielskim, niemieckim, włoskim, rosyjskim lub innym) o dowolnej tematyce i zaprezentować ją na nagraniu audiowizualnym. Przygotowane nagranie trzeba przesłać na adres mailowy ds@pceikz.pl lub si@pceikz.pl

Wraz z nagraniem piosenki należy przesłać wypełnioną kartę zgłoszenia, zgody oraz oświadczenia w postaci zdjęcia lub skanu. Karta zgłoszenia dostępna jest na stronie internetowej szkoły www.pceikz.pl.

Termin nadsyłania wykonanych utworów: 16 kwiecień 2021 r.

Format nadsyłanych nagrań: mp4, AVI lub inny według możliwości uczestników.

Komisja konkursowa oceni prezentację według następujących kryteriów:

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych i na profilu facebookowym. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Zarząd Powiatu Dąbrowskiego (będą to bony upominkowe o wartości 150, 100, 50 zł.).

Organizatorzy: Stella Dąbroś , Marta Sieroń

 


Wiadomości literackie

   21 marca 2021 roku zmarł Adam Zagajewski. Poeta, eseista , zmarł w wieku 75 lat.

Adam Zagajewski był poetą, pisarzem i eseistą, przedstawicielem Nowej Fali, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym finalistą Nagrody Literackiej "Nike", Międzynarodowej Nagrody Vilenica, Nikolaus-Lenau-Preis, Nagrody Tomasa Tranströmera i Neustadt Prize. Członek Polskiego PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności.

Urodził się w 1945 r. we Lwowie. Od 1976 r. objęty cenzurą za podpisanie "Listu 59", protestu polskich intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL. W latach 1982–2002 żył we Francji. Był redaktorem "Zeszytów Literackich".

Pierwsze książki poetyckie Zagajewskiego "Komunikat" (1972) i "Sklepy mięsne" (1975) stanowiły realizację nowofalowego postulatu mówienia prawdy o otaczającej rzeczywistości i obnażania fałszu oficjalnego języka.

Zagajewski był autorem takich zbiorów wierszy jak m.in. "List. Oda do wielości" (1983), "Jechać do Lwowa" (1985) oraz "Płótno. Paryż" (1990) "Ziemia ognista" (1994), "Trzej aniołowie" (1997), "Pragnienie" (1999), "Asymetria" (2014), "Lotnisko w Amsterdamie" (2016), "Prawdziwe życie" (2019). Cenione były także jego tomy eseistyczne takie jak "Dwa miasta" (1991) "W cudzym pięknie" (1998), "Obrona żarliwości" (2002), "Poeta rozmawia z filozofem" (2007), "Substancja nieuporządkowana" (2019).


                    Wyniki konkursu na hasło promujące czytelnictwo.

Cel konkursu:

1. Upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej.

2. Kształcenie umiejętności czytania jako prostej czynności oraz jako umiejętności rozumienia, wykorzystywania i przetwarzania tekstów w zakresie umożliwiającym zdobywanie wiedzy.

3. Rozwój emocjonalny, intelektualny i moralny.

4. Kształcenie umiejętności posługiwania się językiem polskim, w tym dbałość o wzbogacanie zasobu słownictwa.

5. Uwrażliwianie na potrzebę kontaktu z literaturą i sztuką.

6. Zdobycie świadomości języka jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji.

7. Kształcenie hierarchii wartości, wrażliwość, gustu estetycznego, poczucia własnej tożsamości i postawy patriotycznej.

Rozstrzygnięcie konkursu.

1.Małgorzata Duda klasa II LOA

2.Ewa Kseń klasa II LOA, Karolina Kic klasa II LOA

3.Michał Wójcik klasa I TM

Gratulujemy!!!

Zwycięzcy otrzymają nagrody.

Organizatorzy: S. Dąbroś, M.Sieroń


Konkurs na

 

 

                                     ,,HASŁO PROMUJĄCE CZYTELNICTWO”

 

 

Nauczyciele bibliotekarze: Stella Dąbroś, Marta Sieroń ogłaszają konkurs na hasło promujące czytelnictwo.

 

 

Cel konkursu:

 

1.     Upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej.

2. Kształcenie umiejętności czytania jako prostej czynności oraz jako umiejętności rozumienia, wykorzystywania i przetwarzania tekstów w zakresie umożliwiającym zdobywanie wiedzy.

3.    Rozwój emocjonalny, intelektualny i moralny.

4.   Kształcenie umiejętności posługiwania się językiem polskim, w tym dbałość o wzbogacanie zasobu słownictwa.

5. Uwrażliwianie na potrzebę kontaktu z literaturą i sztuką.

6.  Zdobycie świadomości języka jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji.

7.  Kształcenie hierarchii wartości, wrażliwość, gustu estetycznego, poczucia własnej tożsamości i postawy patriotycznej.

 

Konkurs adresowany jest do uczniów PCEiKZ

 Konkurs trwa od 08.03.21-20.03.21 roku

Składanie / nadsyłanie prac konkursowych upływa z dniem 20 marca 2021 roku.

Prace należy przesyłać na adres ds@pceikz.pl, si@pceikz.pl

 

Wszystkie hasła zostaną zamieszczone na stronie biblioteki szkolnej.

 

Na zwycięzców czekają nagrody!!!

 

Zachęcamy do udziały wszystkich uczniów PCEiKZ


          Wręczenie nagród

Zwycięzca nigdy nie jest zmęczony wygrywaniem i nigdy nie chcę przegrać" (José Mourinho)

W dniu 22.02.2021 odbyło się uroczyste wręczenie nagród, uczestnikom konkursów organizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli wychowania fizycznego oraz nauczyciela języka włoskiego. Wręczenia nagród dokonała Dyrektor szkoły PCEiKZ Magdalena Mach-Surowiec. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe oraz dyplomy.

Dziękujemy za liczny udział w konkursach.

Gratulujemy zwycięzcom!

Wyniki  konkursu na „ Recenzję książki”.

 Z przyjemnością informujemy o wynikach konkursu na recenzję ulubionej książki:

I miejsce   –  Małgorzata Duda kl. II LO/A

II miejsce  – Ewa Kseń , Karolina Kic, Natalia Osak –  wszystkie z kl. II LO/A, Oliwia Jastrząb kl. III LO/A, Katarzyna Pustuła kl. 2 Z

III miejsce – Wiktoria Ciąbor, Wioleta Klimczak obie z kl. II LO/A

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie a laureatom serdecznie gratulujemy! Czekają na nich dyplomy, nagrody książkowe i oceny z języka polskiego.

Organizatorzy:

Stella Dąbroś


PATRONI ROKU 2021 – LEM, NORWID, BACZYŃSKI, RÓŻEWICZ

 

Sejm ustanowił patronów roku 2021. Uhonorowani zostali: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Stanisław Lem

W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Pisarz uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie „w swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst uchwały.

Cyprian Kamil Norwid

W 2021 roku swoje 200. urodziny obchodziłby Cyprian Kamil Norwid. Ten poeta, dramatopisarz i artysta w swojej twórczości w uzasadnieniu uchwały został doceniony za „twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący”.

Krzysztof Kamil Baczyński

Krzysztof Kamil Baczyński jako kolejny patron zbliżającego się roku. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, którzy także zostali podkreśleni w uchwale. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.

Tadeusz Różewicz

Do grona patronów dołączył również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W uchwale napisano „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.

Kard. Stefan Wyszyński

W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uchwale zwrócono uwagę, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury.

Konstytucja 3 Maja

Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

 


      Wynik Konkursu na kaligrafowanie

                                       " O Pióro Dyrektora Szkoły"

Nauczyciele bibliotekarze: S. Dąbroś i M. Sieroń, ogłaszają wynik konkursu ,,Ładnego pisania” o Pióro Dyrektora szkoły.

Celem konkursu było:

· rozpowszechnianie wśród uczniów sztuki kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania,

· rozbudzanie umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisania,

· rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,

· kształtowanie charakteru pisma,

· wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju,

· odkrywanie oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów.

Pióro Dyrektora Szkoły PCEiKZ otrzyma uczennica klasy II LOA Wiktoria Ciąbor.

Nagroda zostanie wręczona po powrocie do szkoły ze zdalnego nauczania.

Gratulujemy!


             Konkurs na kaligrafowanie

              O Pióro Dyrektora Szkoły

Nauczyciele bibliotekarze: S. Dąbroś i M. Sieroń ogłaszają konkurs ,,Ładnego pisania” o pióro Dyrektora szkoły.

Celem konkursu jest:

W czasach komputerów, e-maili, czatów i sms’ów coraz bardziej zanika pisanie odręczne. Wśród młodzieży ten sposób komunikacji uważany jest wręcz za przestarzały. Coraz częściej młodzi ludzie stają się niezdolni do wyrażania uczuć na piśmie, mają też problemy z poprawnym pisaniem we własnym języku.

W szkołach poświęca się zbyt mało uwagi dokładności pisania, a przecież badania naukowe potwierdzają, że ci którzy pracują nad charakterem swojego pisma wzmacniają umiejętność koncentracji, są bardziej kreatywni i osiągają lepsze wyniki w nauce.

Stąd idea zorganizowania Konkursu Ładnego Pisania.

W ramach zadania konkursowego uczestnicy mają napisać fragment tekstu podany przez organizatora kaligraficznym piórem na białej twardej kartce formatu A4. Wykonane prace należy przynieść do szkoły lub przesłać za pośrednictwem poczty (listownie) na adres: PCEiKZ ul. Witosa 2 33-30 Szczucin z dopiskiem Konkurs ,,KALIGRAFOWANIA" w terminie do 08.01.2020.

Z wykonanych prac zostanie zrobiona wystawa w czytelni szkolnej a zwycięzca otrzyma "Pióro Dyrektora Szkoły".

Zachęcamy do udziału!

Tekst do napisania - fragment wiersza Czesława Miłosza

Piękna jesteś ojczyzno moja, Europo

Nie przyznaję się do żadnego z haseł, które dzielą ciebie na nienawidzące narody

Na pagórkach Neckaru i w dolinie Umbrii czuję się tak samo twojej sławy potomnym

I mam odwagę wierzyć w powołanie twoje.

Krwawa jesteś ojczyzno moja, Europo

Krzyk mordowanych i uciśnionych przelatuje z krańca twego w kraniec

I nie jest to pora, aby robić wyznania podobne.

Ale ktoś musi powiedzieć to, co trzeba aby było powiedziane.


Ogłoszenie

 Od 9 listopada biblioteka i czytelni pełnią dyżury w następujących terminach:

Poniedziałek od 7.30 - 9.30

Czwartek od 8.00 - 11.00

w razie potrzeby prosimy o kontaktowanie się przez adresy :

ds@pceikz.pl lub si@pceikz.pl


Muzea– oferta online

Zapraszamy w tym tygodniu do zwiedzenia

2. Muzeum Zamkowe w Malborku

 

3. Zamek Królewski na Wawelu

 

 

 


Uaktualniony wykaz miejsc, gdzie można znaleźć interesujące Was pozycje książkowe


Lektury w liceum i technikum do przeczytania

           https://www.jezus.pl/czytelnia/biblia-bezplatny-ebook

           https://www.nexto.pl/ebooki/biblia_tysiaclecia__stary_testament_p13718.xml

           PDF http://biblioteka.kijowski.pl/parandowski%20jan/jan-parandowski-mitologia.pdf

           Audiobook https://www.youtube.com/watch?v=gZupoSuci3I

           PDF Iliada  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/homer-iliada.html

           PDF Odyseja  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/homer-odyseja.html

           PDF https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/antygona.html

           Sztuka teatralna -Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

          reż. Leszek Mądzik https://www.youtube.com/watch?v=WwuSugFoQXs

          fragmenty   http://staropolska.pl/sredniowiecze/dziejopisarstwo/Gall.html

          fragmenty http://lektury.kochamjp.pl/teksty_/kronika_Galla_Anonima_tekst.pdf

          Film https://www.cda.pl/video/3699466b6

          Film fabularny w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1973 roku 

       https://www.youtube.com /watch?v=uZQFR9Dmp1s

           Film w reż. Jana Rybkowskiego (1973) https://www.cda.pl/video/1904291e5

          Film w reż. Filipa Bajona (2001) https://www.cda.pl/video/398063213

          Rozdzióbią nas kruki wrony

          https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/zeromski-rozdziobia-nas-kruki-wrony.pdf

          Ferdydurke

       PDF  https://docplayer.pl/56212186-Witold-gombrowicz-ferdydurke.html

       Film https://www.youtube.com/watch?v=cG5mPM1Rpn8

 

 

 

Podrzucamy też, gdzie znaleźć lektury w formie e-booków ⤵

 W ZWIĄZKU Z NAUCZANIEM ZDALNYM PRAGNIEMY POINFORMOWAĆ, ŻE BIBLIOTEKA I CZYTELNIA FUNKCJONUJĄ ZGODNIE Z UMIESZCZONYMI PONIŻEJ GODZINAMI PRACY ORAZ REGULAMINEM KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI I CZYTELNI SZKOLNEJ W ZWIĄZKU Z PANUJĄCĄ SYTUACJĄ EPIDEMIOLOGICZNĄ, KTÓRY ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ.

  Przekazujemy kilka stron, gdzie można znaleźć lektury on-line:

 


   Darmowy  dostęp do bibliotek cyfrowych

·   WolneLektury.pl

·   Lektury.gov.pl

·   ChmuraCzytania.pl

·   Polona.p

  Darmowe ebooki 

·       Publio

·       Nexto


Konkurs rozstrzygnięty

Konkurs wiedzy o ,,Lalce” Bolesława Prusa.

ROZSTRZYGNIĘTY

 

Celem konkursu było;

• popularyzacja książek polskiego autora

• kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem i zapamiętywania faktów;

• sprawdzenie stopnia znajomości treści książek;

• rozwijanie zainteresowań czytelniczych;

• wzbogacenie i pogłębienie przeżyć estetycznych i moralnych, wzbogacanie wiedzy o otaczającym świecie

• dostrzeganie pozytywnych wzorców osobowych na przykładzie postaw bohaterów literackich;

Pisarstwo Bolesława Prusa, wyrastające z rzetelnej znajomości spraw i ludzi pośród których żył, których kochał, choć nie szczędził im surowych sądów miało ogromne znaczenie dla rozwoju naszej literatury. Jako felietonista i powieściopisarz, Prus przez wiele lat konsekwentnie wykpiwał obłudę, ciemnotę i przesądy, odsłaniał pustkę myślową i moralną kryjącą się pod osłoną gładkich pozorów i frazesów, wskazywać na niebezpieczeństwa płynące z lekkomyślności i egoizmu, brał w obronę skrzywdzonych i upośledzonych — walczył z wszystkim co ograniczało prawo człowieka do pełnego życia. Jego mądrość i szlachetność, bogactwo języka pisarskiego, niezrównany humor, często niestety zaprawiony goryczą — dziś, tak jak i przed laty skłaniają do zastanowienia, wywołują uśmiech albo zadumę, przypominają wciąż żywe prawdy o potrzebie rzetelnej pracy, uczciwości i współczucia wobec innych.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas: III LA, II LOA, II LOB, II W, ITI.


I miejsce; Julia Banaś, Oliwia, Jastrząb-kl. III LOA

II miejsce: Wiktoria Ciąbor -kl. II LOA, Weronika Kic -kl. IILOB

III miejsce- Mateusz Zając kl. ITI

IV miejsce-Agnieszka Kłapucka kl. II Z

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

Zwycięzcom gratulujemy!

Wszyscy otrzymają nagrody książkowe po powrocie do szkoły.

Organizatorzy; S. Dąbroś, M. Sieroń.


Rozstrzygnięcie konkursu

Konkurs pt. „Życie i twórczość Juliana Tuwima”, zorganizowany przez nauczycieli bibliotekarzy: Stellę Dąbroś i Martę Sieroń. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Juliana Tuwima i wiedzy o pisarzu, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie postaw odbiorcy kultury. Uczestników konkursu obowiązywała znajomość biografii i twórczości Juliana Tuwima. Konkurs przeznaczony był dla wszystkich uczniów PCEiKZ . Komisja konkursowa w dniu 9 listopada 2020 wyłoniła zwycięzców.

Laureatami w konkursie zostali:

I miejsce: Julia Banaś– klasa III LOA, Oliwia Jastrząb klasa III LOA

II miejsce: Wiktoria Ciąbor- klasa II LOA

III miejsce: Karolina Kic- klasa II LOA

Nagrody książkowe zostaną wręczone po powrocie do szkoły.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!


Konkurs czytelniczy

"Wiedzy o Lalce"

Nauczyciele bibliotekarze PCEiKZ ogłaszają "Konkurs czytelniczy Wiedzy o Lalce".

Prosimy rozwiązać test do dnia 13.11.2020, przesłać na adres: ds@pceikz.pl,si@pceikz.pl

Na zwycięzców czekają cenne nagrody książkowe. Zachęcamy wszystkich do udziału.!!!

Pytania konkursowe

1.Ile zapłacił Wokulski za kamienicę Łęckich? .................................................................................................................................................

2.Jak nazywała się żona Stanisława Wokulskiego? .................................................................................................................................................

3.Kim był Ignacy Rzecki? .......................................................................................................................................

4.Kogo nadejście opisywał Ignacy Rzecki w swoim pamiętniku? (1 p.) .................................................................................................................................................

5.Czym zajmował się Geist? .................................................................................................................................................

6.Jakie zdanie na temat Paryża miał Wokulski? .................................................................................................................................................

7.Jak się nazywała kobieta, którą baronowa Krzeszowska oskarżyła o kradzież lalki..................................................................................................................................................

8.Z ilu rozdziałów składa się „Lalka”? .................................................................................................................................................

9.„Pamiętaj pan, że kobiety są niewolnicami tylko tych, którzy potrafią je mocno trzymać i dogadzać ich kaprysom”. Kto to mówi? .................................................................................................................................................

10.Na czyje zaproszenie przyjeżdża Wokulski do Zasławka? ................................................................................................................................................. 

Ponieważ uczycie się zdalnie i nie każdy ma dostęp do lektur. Podajemy linki do niektórych z nich :

LITERATURA POLSKA

online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/bogurodzica.html

       online: http://wolnelektury.pl/szukaj/?q=treny+

online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz.html

online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziady-dziady-poema-dziady-czesc-iii.html

online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/kordian.html

online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/nie-boska-komedia.html

     online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/lalka-tom-pierwszy.html

        online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/nad-niemnem-tom-pierwszy.html

 online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/gloria-victis-gloria-victis.html

online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/mendel-gdanski.html

online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/kamizelka.html

 online:  http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/potop-tom-pierwszy.html

 online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/wesele.html

 online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/chlopi-czesc-pierwsza-jesien.html

online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/ludzie-bezdomni-tom-pierwszy.html

 online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/przedwiosnie.html


LITERATURA POWSZECHNA

 

online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/krol-edyp.html

 online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/makbet.html

      online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/swietoszek.html

 online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/cierpienia-mlodego-wertera.html

 online: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/conrad-jadro-ciemnosci.html

Zachęcamy do poszukiwań potrzebnych książek na stronie https://wolnelektury.pl/

W związku z  wprowadzonymi ograniczeniami  zachęcamy do spotkań z kulturą ,  wirtualnych spacerów  po Muzeach i wystawach. 

W tym tygodniu linki do odwiedzin:

v Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady

      http://panorama.auschwitz.org/

v Kopalnia Soli w Wieliczce

      https://www.ai360.pl/panoramy/279

v Ossolineum zaprasza na wystawę wirtualną "Złota epoka Jagiellonów":

 www.zlotaepoka.ossolineum.pl


GODZINY PRACY BIBLIOTEKI I CZYTELNI

NOWY WYGLĄD BIBLIOTEKI 

I CZYTELNI SZKOLNEJ

Biblioteka i czytelnia zmieniły w bieżącym roku wygląd - wzbogaciły się o nowe regały i wyposażenie. Otrzymaliśmy też ciekawe pozycje książkowe, które wkrótce będzie można wypożyczać. 

Konkurs czytelniczy pod hasłem:
JULIAN TUWIM – ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ.

Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów PCEiKZ W Szczucinie.

Celem konkursu jest poznanie twórczości oraz życia Juliana Tuwima.

1.Podaj daty urodzenia ,śmierci Juliana Tuwima.

2.Ilu pseudonimów literackich używał Tuwim? Wymień te, które znasz.

3.Z jakimi czasopismami współpracował poeta?

5.Przedstaw szlak tułaczki emigracyjnej Juliana Tuwima.

6.Jakie nagrody literackie otrzymał i ile razy?

7.Kto określił poezję Tuwima jako „skok barbarzyńcy, który poczuł Boga”?

8.Gdzie rozgrywa się akcja poematu „Kwiaty polskie”?

9.Wymień poetów wchodzących ,w skład „Skamandra”. Jaką rolę odgrywał w nim Julian Tuwim?

10.Jaki jest wkład poety w popularyzację literatury fantastycznej?

11.Gdzie znajdują się pamiątki po Julianie Tuwimie i w którym roku zostały tam przekazane?

12.Jakie dolegliwości zdrowotne ograniczały aktywność poety?

13.Wymień twórców, których dzieła tłumaczył Tuwim.

14.W jakich latach Julian Tuwim mieszkał w Warszawie oraz gdzie i jakie studia podjął?

Odpowiedzi proszę przesłać do nauczycieli bibliotekarzy: Stella Dąbroś ds.@pceikz.pl ,Marta Sieroń si@pceikz.pl do 7.11.2020

Nowy ex libris biblioteki szkolnej

Biblioteka szkolna od stycznia 2020 roku  będzie posiadać nowy ex libris – (znak własności  książki), to mała, zadrukowana karteczka przyklejona do wewnętrznej strony okładki. U nas będzie on w prostszej formie tzn. pieczątki, którą będą opatrzone zbiory biblioteczne.

 Wykonany został przez Wiktorię Kosibę z klasy II LO/A   DZIĘKUJEMY!!!