Rok szkolny 2011/2012

Akademia dla rodziców z okazji zakończenia roku szkolnego 2011/2012

W dniu 27 czerwca w ZS nr 1 odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2011/2012. W uroczystości wzięła udział pani dyrektor, grono pedagogiczne oraz rodzice uczniów, którzy otrzymali najwyższe wyniki w nauce. Podczas akademii rodzice otrzymali z rąk pani dyrektor listy gratulacyjne, a następnie obejrzeli przedstawienie pt."Kot w butach" w wykonaniu grupy teatralnej "Mała Maska".

Tytuł Czytelnika Roku

Zakończenie zbiórki surowców wtórnych

Całoroczna akcja zbiórki surowców wtórnych została zakończona na początku czerwca. W akcji wzięło udział 32 uczniów oraz kilku nauczycieli. Zostało zebranych około 800 kg makulatury i 30 kg puszek. Uczniowie, którzy przynieśli najwięcej makulatury oraz puszek zostali nagrodzeni gadżetami związanymi z Euro 2012.

Oto zwycięzcy:

Jakub Bełz kl. VI - 180 kg makulatury

Zuzanna Bełz kl.VI - 90 kg makulatury oraz 2 kg puszek

Bartłomiej Wójcik kl. V -25 kg makulatury oraz 9 kg puszek

Gratulujemy!!!!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie, jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu „Zbiórka Makulatury”.

Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży surowców wtórnych zostaną zakupione książki do biblioteki szkolnej.

Międzyszkolne konfrontacje czytelnicze

W dniu 18 czerwca uczniowie ZS nr 1 i ZS nr 2 spotkali się na corocznych konfrontacjach czytelniczych. W tym roku konfrontacje odbywały się w ZS nr 2.

Celem spotkań jest popularyzowanie czytelnictwa oraz rozwijanie indywidualnych zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z książką .

Na tegorocznym spotkaniu uczniowie prezentowali nowości książkowe z literatury dziecięco- młodzieżowej w wybrany przez siebie sposób.Prezentacje miały charakter indywidualny i grupowy.

Spotkanie z pisarką Lidią Miś

W dniu 30 maja w ramach kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" miało miejsce spotkanie z pisarką Lidią Miś - autorką książek dla dzieci.Wydarzenie to miało promować czytelnictwo i zschecać dzieci i młodzież do czestszego sięgania po książkę.

Autorka zabrała nas w barwny i zaczarowany świat kaiązki "Odwiedzając czarownice". Bohaterką tej opowieści jest ośmioletnia Asia, która przez wypozyczoną książkę z biblioteki trafia do fantastycznej krainy zamieszkałej przez zwaśnione czarownice.

Następnie pani Lidia czytała fragmenty "Opowieści bibliojnych dziadzia Józefa" dzięki, którym mogliśmy się przenieść w czasy dzieciństwa autorki, kiedy to jako mała dziewczynka razem ze swoją siostrą odwiedzała dziadkia w domaradzkiej wsi Poręby.

Pani Lidia zauroczyła wszystkich uczestników spotkania swoimi opowieściami. Bardzo chętnie również odpowiadała na zadawane pytania, głównie przez najmłodszych uczniów, a także dokonała wielu wpisów do pamiętników oraz książek zakuponych podczas spotkania.

Miesiąc październik przeszedł już do historii, a z nim świętowanie w naszej bibliotece. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem "Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia". W bibliotece w ramach obchodów odbyły się konkursy dla klas I-III "Laurka dla biblioteki" oraz "Moja szkolna biblioteka". Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujące osoby:

Laurka dla bibliotek

I miejsce

Magdalena Budzyń kl. II

Aleksandra Ożóg kl. I a

II miejsce

Magdalena Biernat kl. II

Dominik Śliż kl. II

III miejsce

Klaudia Wójcik kl. I b

Martyna Surowiec kl. I b

Moja szkolna biblioteka

I miejsce

Magdalena Budzyń kl. II

Martyna Drapała kl. II

II miejsce

Magdalena Biernat kl. II

Anna Gielarowska kl. I a

Dużym zainteresowaniem cieszyły się błyskawiczne quizy dla uczniów kl. IV-VI oraz uczniów gimnazjum. Po serii pytań z różnych dziedzin wiedzy zwycięzca otrzymywał słodką nagrodę.

Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2011

Warsztaty szydełkowania

Od października w bibliotece szkolnej trwają warsztaty szydełkowania. Uczęszczają na nie chętne uczennice, które pod okiem Pani Marii mają okazję nauczyć się posługiwania szydełkiem oraz wykonywania podstawowych ściegów. Poważnym wyzwaniem dla wytrwałych uczestniczek warsztatów będzie wykonanie świątecznego aniołka,który ma zawisnąć na świątecznej choince. Kto sprosta temu zadaniu przekonamy się już niedługo!

Spotkanie podsumowujący Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Z okazji MMBS zostały przygotowane różnorodne konkursy, quizy tak, aby umożliwić każdemu czytelnikowi odniesienie sukcesu na miarę jego możliwości. Podsumowanie działań miało miejsce na apelu szkolnym na początku listopada. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-VI naszej szkoły. Spotkanie to było okazją d obejrzenia sztuki pt. "Na Szklanej Górze" w wykonaniu koła teatralnego "Mała Maska" oraz nagrodzenia uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w przedsięwzięciach przygotowanych przez bibliotekę z okazji MMBS.

Na zakończenie spotkania Rafał wspominała czas spędzony w naszej szkole, opowiedział o swojej przygodzie z szybownictwem, a także uczestnictwie w programie telewizyjnym pt. „Dzieciaki górą” , w tej edycji górą był Rafał i jego koledzy.

Rafał przedstawił uczniom naszej szkoły prezentację multimedialną na temat „Czy warto się uczyć?”, która miała na celu promocję nauki, a w szczególności przedmiotów ścisłych oraz zachęcał młodzież do przemyślenia swojej przyszłej ścieżki edukacji. Zwrócił także uwagę na potrzebę ustawicznej pracy nad sobą, inwestowania w siebie. Bardzo ważne jest wykształcenie ogólne, dobra znajomość języków obcych, a także stawianie sobie celów w życiu, umiejętność pracy w zespole, kreatywność i inne wartości.

W dniu 17 lutego mieliśmy przyjemność gościć w murach ZS Nr 1 Rafała Ożóg – studenta Aerospace Engeenering (Lotnictwa i Kosmonautyki) Politechniki Warszawskiej, naszego absolwenta z roku 2007 roku. Po ukończeniu gimnazjum Rafał uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. W minionym roku wygrał “Stypendium dla przyszłych Liderów “ GE Foundation & Institute of International Education dla GE Foundation Scholar – Leade.

Spotkanie z Rafałem Ożogiem

Aby zwiedzić Muzeum Etnograficzne i poczuć powiew dawnych obyczajów również trzeba było odczekać swoje ale ten trud można było zrekompensować sobie np. fajną fotką z elegancką dama w bieli, a następnie podążać szlakiem starych izb pachnących przeszłością i drewnem.

Do Muzeum Dobranocek dotarliśmy późnym wieczorem, czekało tutaj na nas również wiele atrakcji. Jedną

z nich była ekspozycja „Cała prawda o Uszatku” prezentująca historię kariery Misia Uszatka – od literackiego pierwowzoru do filmu animowanego. Mimo późnej pory humory mam dopisują.

A tutaj centrum Rzeszowskiego Rynku i Podziemna Trasa Turystyczna. Jak widać stalismy w ogromnie długiej kolejce dając sie wciagnąć w niezapomnianą nocną przygodę ze sztuka i historią.

Krystian z ZS nr 2 w nagrodę za prawidłowa odpowiedź mógł pokręcić korba wielkiej wirówki. Szło mu całkiem nieźle co widać. Z wirówki wydobywa się odtłuszczone mleko i śmietana.

Po tym emocjonujacym pokazie moglismy przremieścić się Rynku gdzie czekały na nas kolejne atrakcje.

Kolejnym punktem naszego zwiedzania było Muzeum Mleczarstwa gdzie ogladalismy maszyny, urządzenia

i sprzęt mleczarski ilustrujące rozwój mleczarstwa na przestrzeni wieków.

Już po raz kolejny uczniowie klas V i VI ZS Nr 1 i Nr 2 zamienili się w nocnych marków i zwiedzali rzeszowskie muzea. Pierwszym muzeum na naszej trasie było Muzeum Techniki i Militariów gdzie oglądnęliśmy wystawę zabytkowych pojazdów i militariów , mogliśmy wspiąć się na prawdziwy czołg, pozować z prawdziwym karabinem maszynowym. Mogliśmy dotykać wszystkie eksponaty. To nie pozwoliło się nam nudzić, dodało smaku i dreszczu emocji.

Noc Muzeów -Rzeszów 2012

Dzięki akcji "Wypożyczenia z niespodzianka" (zakładki do książek, cukierki, lizaki, plany lekcji) biblioteka odnotowała wzrost liczby wypożyczeń książek - sukces!

W tym miejscu chcemy wyrazić serdeczne podziękowanie p. Barbarze Boczkaj - opiekunce sklepiku szkolnego za ufundowanie słodkości dla czytelników.

Do świętowania zostali zaproszeni również najmłodsi członkowie naszej społeczności uczniowskiej a mianowicie przedszkolaki, zerówkowicze oraz klasy pierwsze ze swoimi wychowawcami. Dla nich zostały przygotowane specjalne zagadki oraz zabawy. Nie zabrakło słodyczy ani zakładek.

W październiku w bibliotece można było zobaczyć zbiory uczniowskich kolekcji.

Zaprezentowały je następujące uczennice: Klaudia Wójcik kl. I b, Martynka Drapała kl.II, Kasia Zapasek kl. IV, Monika Ożóg kl. IV, Jadzia Hadała kl. IV, Marysia Śliż kl. V, Madzia Smoła kl. V.