Ментальне здоров'я

Ментальне здоров'я.pptx

Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров'я – це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя. Це означає, що ментальне здоров'я об'єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. 

                                                                                       Ми живемо, чи нами живуть?

                                                                                        Хто господар наших емоцій?

На це запитання майже всі відповідають, що, звісно ж, ми самі. Але скрізь тільки й чуєш: "Мене образили, не схотіли, не оцінили", "Мені зробили боляче". Як варіант застосовуються безособові конструкції: "Не щастить", "Валиться з рук", "Усе задовбало".

Тобто дорослі та незалежні люди несвідомо відіграють пасивну роль жертви, з якою хтось реальний або уявний робить щось погане. Заради справедливості додам, що з "позитивними" емоціями так само - багато людей упевнені, що їх також отримують ззовні. Та зараз про інше.

Попри очевидні недоліки, офірна роль у чомусь дуже зручна: самооцінка не страждає, адже в негараздах винен "хтось", ще й люди, які поруч, намагаються підбадьорити, поспівчувати, допомогти.

Від "жертви" як правило нічого не вимагають, бо що взяти з людини, якій і без того погано. Тож дехто, надмірно загравшись у нещасного, потім навіть вдало використовує ситуацію для отримання підвищеної уваги до себе та виправдання власної бездіяльності.

Та більшості людей все ж не подобається бути об'єктом.

Тож аби знову стати господарем власного емоційного стану, потрібно перш за все відстежити, чи не забагато ви у думках чи розмовах вживаєте отих пасивних конструкцій чи ображаєтеся на когось.

Якщо так - намагайтеся уникати їх, говорячи "від першої особи", адже ви нею і є у своєму житті: "Я не зміг", "Я відчув біль, спустошеність, байдужість", "Я образилася" тощо.

Здавалося б, дрібниця, та це допоможе скерувати думки у правильному напрямку, радять психологи-біхевіористи. Це ті, хто вважає, що поведінка є визначальною. Наприклад, вам весело, бо ви посміхаєтеся. Перевірте - це справді працює. 

                                           Основні поради щодо збереження психічного здоров’я

 Психічне здоров’я – це, насамперед, відсутність будь-яких відхилень і психічних захворювань. Але часом навіть цілком здорова людина перебуває в нестійкому стані і має проблеми в емоційній і психологічній сферах. І тому більш точне визначення аналізованого поняття – це соціальне і психологічне благополуччя, яке дозволяє жити повноцінним життям: реалізовувати себе і розкривати свій потенціал, продуктивно працювати, відчувати задоволення, вносити певний вклад у суспільне життя. 

Ніхто не застрахований від нещасних випадків, різних втрат, складних ситуацій. Але потрібно не обмежуватися переживаннями, не зосереджуватися на них, не поступатися депресії, а діяти, шукати вихід, пробувати дедалі новіші варіанти.

Не піддавайтесь емоціям, але й не пригнічуйте їх, налагоджуйте повноцінні відносини з людьми.

Емоції — це такі явища, що охоплюють наше тіло, розум й енергію. Тут важливо розрядити акумульовані почуття.

Зосереджуйтеся, якщо хочете з’ясувати сутність проблеми.

Помітивши негативні емоції інших людей, виявіть свої навички активного слухання, підтримайте прагнення інших людей виробити вищу самооцінку, відчуйте свою значущість та індивідуальність.

Ніколи не уникайте персональної відповідальності.

Власну думку не лише виробляйте, а й висловлюйте.

Прагніть самостійно вирішувати всі питання, що стосуються вашого життя.

Не бійтеся помилок — просто визнавайте їх та своєчасно виправляйте.

Не зловживайте кавою, алкоголем.

Постійно зосереджуйтеся на світлих та радісних сторонах життя та подіях — це збереже здоров’я та сприятиме досягненню успіху.

                  Пам’ятайте, що міцне психічне здоров’я – це запорука повноцінного і щасливого життя!

                           

                                                                           Практикуйте вдячність 

Розпочинайте та закінчуйте день словами вдячності за: смачну каву, вісім годин сну, відсутність заторів на дорогах або посиденьки з друзями. Дайте відповіді на запитання: "За що я вдячний собі, іншим людям, цьому дню?" Це допоможе більше сфокусуватися на приємних речах, які вам вдалося пережити за день.

Головне – пам’ятайте, що осіннє коливання настрою не зникне після одного масажу чи походу в кіно з друзями. Для підвищення рівня серотоніну (гормону щастя) потрібен час. Тому ресурсні активності та усі інші методи боротьби з поганим настроєм мають бути регулярною частиною вашого осіннього графіку.

                                                                            Що таке психологічне благополуччя?

Концепція психологічного благополуччя, а також щастя - це поняття, які дуже важко визначити або визначити в стислій формі. Однак можна сказати, що в обох випадках маємо справу з абстрактними поняттями, які характеризуються бути суб'єктивними станами, пов'язаними з почуття благополуччя і загальне задоволення.

Звичайно, причини або причини, які генерують це задоволення, різні в кожному з людей, і вони обмежені індивідуальними переконаннями, які кожна людина володіє по відношенню до того, що він сам розуміє шляхом психологічного благополуччя або щастя..

Проте, хоча ми згадували, кожна людина відрізняється тим, що має різні уявлення про те, що означає відчувати себе психологічно добре, існує ряд спільних моментів, без яких це психологічне благополуччя набагато важче досягти. Ці розміри були розроблені психологом Пенсильванського університету Керол Райфф і складаються з наступних аспектів:

Як ми бачимо, всі ці аспекти, ймовірно, будуть працювати і вдосконалюватися, так що досягнення психологічного благополуччя знаходиться в межах досяжності. Треба уточнити, що, очевидно, це не завжди буде легко, оскільки можуть з'являтися зовнішні події або агенти, які порушують це благополуччя і що ми не можемо контролювати.

Однак, навіть якщо ми не маємо контролю над цими агентами, ми можемо визначити і вирішити, як з ними мати справу, і який ступінь уваги їм дасть, а це те, що зробить різницю при збереженні нашого психологічного благополуччя чи ні..

10 порад для досягнення психологічного самопочуття

Як ми вже згадували на початку статті, ми єдині відповідальні за управління нашим щастям і нашим психічним добробутом, що робить нас активними агентами, здатними поліпшити наш психологічний стан.

Нижче ми побачимо низку порад або рекомендацій, за якими ми можемо практикувати поліпшити наше психологічне та емоційне здоров'я. Це не означає, що для досягнення цього ми повинні зробити кожне з цих ознак, оскільки це психологічне благополуччя є абсолютно суб'єктивним поняттям, ми можемо вибрати ті, з якими ми відчуваємо себе більш комфортно або ідентифікувати себе більше..

1. Навчіться контролювати наші думки та емоції

Можна сказати, що цей перший пункт стосується універсальної рекомендації діє для всіх типів людей незалежно від їхнього характеру або особистості.

Як правило, наші думки, як правило, супроводжуються емоціями, які перетворюють їх на позитивний або негативний досвід. Якщо ми навчимося контролювати і ефективно керувати своїми думками і емоціями, ми досягнемо необхідних навичок, щоб поліпшити своє психологічне благополуччя, це перший крок і основа, що полегшує решту нашої психологічної роботи..

Для цього ми можемо вдаватися до традиційних медитаційних вправ, а також до практики вправ на уважність, які показали свою ефективність у досягненні контролю над нашими думками та емоційним благополуччям..

2. Знайдіть час, щоб відчути вдячність

Зазвичай, ми схильні підтримувати надмірну фіксацію на проблемах і негативних ситуаціях що ми відчуваємо протягом дня. Тому, ми можемо виявити, що особливо корисно провести кілька хвилин на день, роздумуючи про речі, які сталися з нами протягом дня, за який ми можемо подякувати.

Хоча це може бути важко спочатку, з практикою це буде коштувати нам все менше і менше, щоб визначити невеликі щоденні деталі, якими ми можемо відчути вдячність і задоволеність. Ця звичка дасть нам низку повсякденних почуттів благополуччя, які можна підтримувати протягом тижня.

3. Покладіть наше життя в порядок

Надлишок стресу, який ми відчуваємо щодня Це один з великих ворогів психологічного благополуччя, оскільки він поступово зменшує наше почуття благополуччя і має тенденцію збільшуватися, якщо ми нічого не робимо для його виправлення..

Для її вирішення буде дуже корисно проводити ефективну організацію наших завдань протягом дня. Це допоможе нам зменшити вплив непередбачених подій і відчути контроль над нашим життям.

4. Спати добре

Процедури сну безпосередньо впливають на наше настрої шкідливі звички сну негативно вплинуть на наше психологічне благополуччя.

Тому дуже важливо намагатися зберегти деякі звички сну, в яких ми виконуємо рекомендовані мінімальні години сну, завжди з усіма вимкненими вогнями і намагаючись зменшити все, що заважає нашому сну, наприклад, зовнішні шуми або звук мобільного телефону.

5. Поліпшення дієти і фізичних вправ

Як описується виразом mens sana in corpore sano, догляд за нашим тілом і пошук балансу допоможуть нам досягти і підтримувати наше психологічне благополуччя. Всупереч тому, що вважається загальноприйнятим, первісний зміст вираження пов'язаний з необхідністю мати здоровий розум і тіло для досягнення добробуту.

Для цього важливо підтримувати збалансовану дієту, яка забезпечує всі види поживних речовин, а також регулярно займатися фізичними вправами, що допоможе нам зберегти наше тіло у формі і полегшують емоційну рівновагу.

6. Почніть розмову з іншими людьми

Людські істоти - це соціальні тварини Триматися поруч з іншими людьми, як правило, позитивно впливає на наш настрій. Присвячуючи момент нашого дня, щоб почати розмову з кимось, кого ви знаєте, і таким чином підвищити наші соціальні відносини, виникне дуже приємне відчуття благополуччя і задоволення.

7. Перерва монотонності

Хоча певний ступінь рутинності і монотонності дають нам почуття безпеки і контролю над нашим життям, що може бути корисним, перевищення цього, як правило, не виявляється настільки приємним, здатним з'явитися почуттями, як нудьга, розчарування або смуток.

Щоб компенсувати, ми можемо планувати або встановлювати невеликі зміни в нашому повсякденному житті, які можуть бути стимулюючими, а також зберігаючи наш розум відкритим для можливості намагатися або відчути нові речі, які приносять трохи бадьорості і динамізму в наше життя.

8. Зробіть щось для іншої людини

У психології добре відомо, що позитивний ефект, який допомагає іншим, впливає на наш стан розуму і на наше психологічне благополуччя. Робити щось для когось підвищує рівень щастя і задоволення, а також приносить відчуття корисності та компетентності, знижує рівень стресу та те, як він не сприяє суспільству та настрою іншої людини.

9. Виконувати мистецьку діяльність

Не треба бути художнім вродженцем, щоб скористатися позитивними ефектами, які реалізація художньої діяльності має на нашому розумовому стані. Мистецтво, проявляється в будь-якій формі, підвищує рівень дофаміну і стимулює певні ділянки нашої лобової кори, що провокують позитивні і приємні відчуття.

10. Бути на зв'язку з природою

Нарешті, існує багато досліджень, які пов'язані з життям або близьким до природи або зелених зон кращий рівень психічного здоров'я та емоційного благополуччя.

Зв'язок з природою створює позитивний вплив на наше настрої. Крім того, простий факт впливу сонячного світла допомагає нам підвищити рівень вітаміну D, що безпосередньо пов'язане зі зменшенням таких негативних емоцій, як смуток. 

                                                   Основні поради щодо збереження психічного здоров’я

 Психічне здоров’я – це, насамперед, відсутність будь-яких відхилень і психічних захворювань. Але часом навіть цілком здорова людина перебуває в нестійкому стані і має проблеми в емоційній і психологічній сферах. І тому більш точне визначення аналізованого поняття – це соціальне і психологічне благополуччя, яке дозволяє жити повноцінним життям: реалізовувати себе і розкривати свій потенціал, продуктивно працювати, відчувати задоволення, вносити певний вклад у суспільне життя. 

Ніхто не застрахований від нещасних випадків, різних втрат, складних ситуацій. Але потрібно не обмежуватися переживаннями, не зосереджуватися на них, не поступатися депресії, а діяти, шукати вихід, пробувати дедалі новіші варіанти.

Пам’ятайте, що міцне психічне здоров’я – це запорука повноцінного і щасливого життя!


                                        МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я: ЯК ПОДБАТИ ПРО СЕБЕ?

Ментальне здоров’я є невід’ємною частиною щасливого життя. Це поняття дуже широке і поєднує різні  аспекти. Як зрозуміти, що стан душевного здоров’я вийшов із рівноваги та настав час звернутися до психотерапевта — розказуємо далі.

Що таке ментальне здоров’я?

Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття. А з іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства. Стан ментального здоров’я залежить від багатьох чинників: соціальних, екологічних та навіть економічних.

Психічно здорова людина:

Здатність отримувати задоволення від життя — основна риса ментально здорової людини.

Психічні розлади становлять проблему і навіть загрозу, адже сьогодні близько 14% усіх відомих захворювань стосуються власне ментальних проблем. Чимало людей не визнають своїх труднощів або ж не мають доступу до належного лікування.

Існує понад 200 класифікованих видів психічних захворювань. Найбільш  розповсюджені з них: тривожні і поведінкові розлади, гіперактивний розлад з дефіцитом уваги, порушення харчової поведінки, розлади спектру шизофренії, депресія, посттравматичний синдром, залежність від психоактивних речовин.

Від чого залежить психічне здоров’я та як його підтримувати

Психічне здоров’я може порушуватися під дією:

Психічне здоров’я значною мірою залежить від атмосфери у сім’ї, дитячого досвіду, соціального оточення. Особливо важливим є сприятливе середовище зростання для дітей та підлітків, у яких психіка лише формується.

Що важливо для підтримання ментального здоров’я на належному рівні? Назвемо кілька прикладів:

Підтримувати власне ментальне здоров’я можна самостійно. Для цього необхідно:

Хто має опікуватися вашим психічним здоров’ям?

Психічне благополуччя людини не завжди залежить від неї. Є генетичні та вроджені особливості розвитку, що впливають на нервову систему, а набуті психічні розлади не завжди діагностують вчасно. Коли ж варто звернутись до психотерапевта? Як розпізнати перші ознаки порушення психічного здоров’я? 

На жаль, в Україні все ще існують  певні упередження стосовно психотерапії, хоча в останні роки тенденція змінюється на краще. Слід врахувати, що Україна успадкувала радянський підхід до психіатрії, де пацієнти з психічними розладами були ізольовані від суспільного життя. Звідти сформувалось упереджене ставлення до людей, які мають будь-які труднощі з ментальним здоров’ям.

Психотерапевт — також не єдиний, хто має опікуватися ментальним здоров’ям. Це завдання стосується багатьох:

Як зрозуміти, що виникли проблеми з психічним здоров’ям?

Розпізнати психічний розлад на початковому етапі досить складно. Легкі форми депресії чи порушення сну люди не завжди сприймають серйозно. Психічні розлади обмежують здатність людини працювати, обслуговувати власні потреби, будувати стосунки, – тим самим ускладнюється її життя в суспільстві.

Межі між психічним благополуччям і хворобою розмиті. Є чимало станів «на межі». Їхні прояви різноманітні та не завжди викликають підозру.

Слід зауважити, що між психікою та всіма системами організму існує міцний зв’язок, тож ще до діагностування психічного розладу можуть проявлятись соматичні захворювання.

Головні ознаки порушення психологічної рівноваги та перші “дзвіночки” ментальних розладів за даними ВООЗ:

Насправді ознаки розладів дуже індивідуальні і відрізнити їх може лише лікар. Тому займатися самодіагностикою не варто.

Що таке соціальне здоров’я, як його підтримувати

Добре психічне здоров’я є невід’ємною частиною добробуту людини. Психічне здоров’я як і багато поширених психічних розладів формуються в різних соціальних, економічних та фізичних умовах, що супроводжують людину на різних етапах життя.

Психічне здоров’я завжди йде поруч із соціальним, а воно, своєю чергою, — з економічними чинниками.

Тому матеріальні блага також мають велику вагу у формуванні психіки, поведінки, самопочуття людини.  Фактори ризику стосовно розвитку багатьох ментальних розладів значною мірою пов’язані із соціальною нерівністю. Власне соціальні детермінанти здоров’я – умови, в яких люди народжуються, навчаються, працюють і старіють – є ключовою причиною несправедливих відмінностей стану здоров’я людей в різних країнах світу. 

Проте до деяких порушень можуть призвести не лише матеріальні фактори. Наприклад, соціофобія може виникати внаслідок посттравматичного синдрому. Певні умови виховання можуть формувати в дорослому віці відчуття незахищеності, ненависть до суспільства.

Існують маркери, за якими людина вважається соціально здоровою:

Так, соціальне здоров’я людини значною мірою залежить від стану суспільства загалом та економічно-політичної ситуації в країні. Проте починати варто завжди з себе.

Що можна зробити задля підтримки власного соціального здоров’я?