Долаємо стрес і тривожність разом: учителі - учні - батьки

Мережева система підтримки для педагогів, спрямована на зниження рівня тривожності в дітей у регіонах, що постраждали від війни


Aктуальність проєкту

У межах реалізації проєкту «Мережева система підтримки для педагогів, спрямована на зниження рівня тривожності в дітей у регіонах, що постраждали від війни» науково-педагогічними працівниками Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України  (професор Олександр Малихін, професор Наталія Арістова) було розроблено онлайн опитувальник для батьків, які мають дітей шкільного віку «Як розпізнати стрес у дітей шкільного віку?».

Метою здійснюваного опитування є з’ясування бачення (очима батьків) та усвідомлення проблем, пов’язаних зі стресом та підвищеним рівнем тривожності в дітей шкільного віку в регіонах, що постраждали від війни. За результатами, отриманими на 30 жовтня 2022 року (понад 1300 відповідей), з’ясовано, що майже 50% дітей шкільного віку (на переконання їхніх батьків) мають підвищений рівень тривожності, а ще в майже 15% дітей шкільного віку важко розпізнати ознаки наявності чи відсутності підвищеного рівня тривожності. Саме це доводить нагальну необхідність здійснення цілеспрямованих психолого-педагогічних впливів (застосування методів, методик, технологій і технік, спрямованих на зниження рівня тривожності в дітей шкільного віку) в освітньому процесі закладів загальної середньої освіти незалежно від того, чи здійснюється цей процес очно, дистанційно або в змішаному форматі.

Під час опитування було запропоновано перелік ознак, за якими можна констатувати наявність підвищеного рівня тривожності в дітей шкільного віку, а саме: порушення сну, проблеми з концентрацією уваги, погіршення настрою, надмірна турбота про власну безпеку, розлади харчової поведінки, головний біль, відчуття провини, дратівливість, відчуття страху, постійна втома, неконтрольована агресивність, погіршення шкільної успішності, зухвала поведінка, швидка втомлюваність, постійна пригніченість, надмірна плаксивість, емоційна збудливість тощо.

Аналіз вияву перерахованих ознак дає змогу на науково обґрунтованій основі запропонувати застосування максимально доцільних методів, методик, технологій і технік для дітей різних вікових категорій (молодшого шкільного віку; середнього шкільного віку, діти старшого шкільного віку), спрямованих на зниження рівня тривожності в дітей шкільного віку.

Mетоди

Mета проєкту

У 2022 році за ініціативи та під егідою Міністерства закордонних справ Латвії задля підтримки України здійснюються 15 проєктів. В одному з цих проєктів беруть участь представники Резекненської академії технологій (РАТ), Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України, Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка МОН України та Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського. Проєкт «Мережева система підтримки для педагогів, спрямована на зниження рівня тривожності в дітей у регіонах, що постраждали від війни» здійснюється задля надання допомоги людям в Україні, які постраждали від агресії рф, а також для сприяння відновленню економіки та забезпечення процесу подальшої європейської інтеграції. Експерти проєкту здійснять узагальнення тих елементів аудіотерапії, арт-терапії, когнітивно-поведінкової терапії та терапії усвідомлення себе, котрі спираються на науково обґрунтовані дослідження.

Контактні особи

Координатор проєкту

Dr.paed Aivars Kaupuzs RTA 

aivars.kaupuzs@rta.lv

Наталія Арістова - докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка відділу міжнародних зв‘язків та наукової співпраці Інституту педагогіки НАПН України

nostressandanxiety2022@gmail.com

Олександр Малихін - доктор педагогічних наук, професор, завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України

nostressandanxiety2022@gmail.com

Удовіченко Ганна Михайлівна

- кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри іноземної філології, українознавства та соціально-правових дисциплін

Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

nostressandanxiety2022@gmail.com

Тетяна Опалюк - докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка кафедри соціальної педагогіки і соціальної роботи Кам‘янець-Подільского національного університету імені Івана Огієнка

nostressandanxiety2022@gmail.com