2020-2021



110 PAID  EESTI  LOODUSELE


MAAILMAKORISTUS-PÄEV

Kokku 86 maailmakoristajat (s.h. 15 täiskasvanut) RM lasteaiast. Erilised leiud:  puskari ajamise klaaspudel, mälupulk, patareid,  mängukõlbulik pall, 2 senti, lahtised makaronid. 

MÄRKAMISED: Murumunad tuvastasid probleemi: autojuhid viskavad konid sõidu ajal aknast välja - sõidutee äär konisid täis! Mürakarud käisid tormise mere ääres - meri jõudis ranniku "puhastustööga" neist ette! Kõik avastasid, et prügi on vähem kui eelmisel aastal samades paikades! Oli põnev luubiga konisid jm pisiprügi uurida.

Koristasime: Kapteni teel, Rähni teel, Sambliku teel, Merepiiga teel , Ringteel - kõnniteed, teeääred, kraavid. Rannamõisa bussipeatus, kiriku ja kalmistu ümbrus, Rannamõisa rannik 

Saime  kokkupressimata prügi u. 45 liitrit. Murumunad leidsid konisid u. 2 l. Kasutasime puidust pesulõkse pisiprügi korjamiseks. 

Amanda ja maailm

Meie oma õpetajad Kersti ja Merike koostasid ägeda õppematerjal "Amanda ja maailma". Materjal on  5–7 aastastele lastele ning sisaldab kümmet maailmahariduse teemat (keskkond ja kliimamuutused, vesi, toit, tarbimine, tervis, haridus, kultuuriline mitmekesisus, võrdõiguslikkus, ränne ja inimõigused). Õppematerjal on kooskõlas alushariduse riikliku õppekavaga ning selle sisu ja tegevuste lõimimisel on kaetud kõik seitse õpivaldkonda.

MEIE ÕPIME SELLEL AASTAL KÕIK OMA TARKUSED SELLE ÕPPEVARA KAUDU

Meie päris oma maailmakaart

Alustuseks palusime, et Regio teeks meile päris oma maailma kaardi. Nüüd on see meil lasteaia seina peal ja kõik lapsed ja pered, kes maailmas ringi on rännanud, saavad oma reisisihi riigi täpikesega ära märkida. Tõsi, hetkel kahjuks küll veidi tagasivaatavalt. 

Suur tänu Regio!

MUUSIKALINE RÄNNAK INDIASSE

                                        Ansambel Bombillaz võttis meid kaasa rännakule Indias. saime kuulda läbi laulude ja muusikapalade kuidas Indias elatakse, kuidas lapsed koolis käivad ja õpivad, mis on nende elus rõõmsat ja mis kurba

kogesime omal nahal, et muusika on universaalne keel, mille abil saad suhelda igas maailma otsas

Ka õpetajad õpivad

Maailmaharidus, nii temaatika kui selle käsitlus, on ka paljudele täiskasvanutele väga uus.  Uskumatu, kui kinni oleme stereotüüpides ja kui vähe me tegelikult maailmast teame. 

Seega alustasime sellest, et õpetajad said kolme päevase intensiivse suvekooli Haapsalus. Edasi said koolitust ka peaaegu kõik assistendid. 

Täname, Mondo, et meile selle võimaluse andiste. Nüüd oleme valmis koos lastega edasi minema.

EESTI SÜGIS MAAILMA TOIDULAUAL

Juba paar päeva enne üritust käis rühmades askeldamine. Iga rühm mõtles läbi millist sügise saadust nad kasutavad, et sellest tehtud toiduga sõpru üllatada. 

Mesimummid valisid kõrvitsa.  Maitsmiseks pakuti kõrvitsa friikaid, ja kõrvitsa saia ja muffineid.

Murumunad kuivatasid juurikaid: bataati, porgandit ja peeti. Siis segasid nad oma valmiskrõpsud ühes kausis kokku ja sööjad said maitse järgi arvata mis krõpsu nad parasjagu söövad

Merilõvid marineerisid kurke.

Ka Rõõmuritsikad kuivatasid. Porgandid ja lehtkapsast. Kapsa krõpsud olid uudsed isegi suurtele

Midrilinnud pakkusid jooki-  õuna-peedi toormahla.

Mürakarud tegid külmutatud hernestest võileiva määret. Ilus heleroheline värv meelitas maitsma isegi kõige umbusklikumad sööjad

Siis aga rändasime  laia maailma ja uurisime kuidas šokolaad meieni jõuab. Vaatasime kakopuu vilja 

Maitsesime purustatud kakao uba, mis oli väga "mõrukas hapu"

Otsisime maailma kaardilt maid kus kakaopuud kasvavad.

Rääkisime õiglasest kaubandusest

ja arutlesime, kas meie valmistatud toidud võiksid olla õiglaselt "toodetud".

Saadud tarkust kroonis šokolaaditahvel, mis kandis ka õiglase kaubanduse märgist

Iga laps sai  "kakaopuu vilja" ja kirjutas seal juba ees olevale "fair trade" märgisele juurde oma nime 

lubaduse puu, et toetame oma ostuvalikutega õiglast kaubandust

ehk

aitame kaasa, et paraneks Aafrika, Aasia ning Kesk- ja Lõuna-Ameerika talunike ja tööliste positsiooni rahvusvahelises kaubandussüsteemis 

Maailma toidupäev  toimub MTÜ Mondo maailmapäevade konkursi raames, mida toetavad Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest ning Haridus- ja Teadusministeeriumi üldharidusprogramm 

KILLUKE MAAILMA LASTEAIAS

Nigeeriast pärit Damilola veetis ühe hommiku meile Aafrika tantse õpetades.  Üllatav kui kiirelt saime selgeks puusanõksu ja rütmi tunnetuse.

Mis meil ühist on - lemmiksöök Eestis - must leib. Suurim erinevus on aga Damilola mega ägedad juuksed 

Kinkisime Damilolale  oma lasteaia salli, sest meie külma kliimat on ikka päris keeruline taluda

Põnev oli vaadata kuidas vildikas mööda maailmakaarti liikus ja Aafrika mandrilt Nigeeria üles leidis. Roheliseks värvitud Nigeeria aitab meenutada meie kauget ja samas lähedast külalist. 

CHOCOKOO

Murumunad käisid “maailma avastamas” Telliskivi loomelinnakus. Külastasime Chocokoo kohvikut, kus saime näha kogu šokolaadi valmistamise teekonda, alates kakaopuust kuni suus sulava šokolaadini. 

Ja kõige olulisemale saime samuti kinnitust: hea šokolaadi saladus on tema kasvukeskkond, mille taga peitub õiglane kaubandus. 

Meie tõstame alati käe õigluse poolt!


JUHAN KUUSI DOCFOTO KESKUSES

ja siis külastasime Juhan Kuusi dokfoto keskuses Vincent Tremeau fotonäitust „Kui ma ükskord suureks saan”. Lapsed said kogeda kriisipiirkonnas elavate laste unistusi ja jagada enda omi. 

Õhku jäi rippuma palju küsimusi. Kui palju elukeskkond meie unistusi muudab? Miks unistab väike Murumuna ja väike Kesk-Aafrika poiss siiski nii sarnaselt? Kas lapsed jäävad vaatamata maailma pahupoolele ikkagi lasteks? …. 

Maailma Tarkuse Turg Rannamõisa Lasteais.xlsx

TARKUSE TURG

Maailmahariduse ligi kolme kuulise teemakäsituse võttis kokku Tarkuse Turg. Maailmas ringi rändav RändRott vajab oskusi, mis aitaksid igal ajal ja igas kohas hakkama saada. RändRoti seljakott on küll pärit Aafrikast, aga tarkused, mida ta sinna sisse kogub, tulevad iga rühma õpitud maailma tarkuse varasalvest.


4 aastased Rõõmuritsikad "müüsid" SÕBRALIKKUST  ehk rõõmsalt öeldud tere. Kuidas aga näidata oma head tuju kui mask on ees. Paneme silmad naeratama. Ja näitame sõrmedega positiivsuse märki. 

RändRoti seljakotti anti kingituseks terekäed, mis kõik olid omavahel ühenduses

5 aastased Merilõvid "müüsid"  VIISAKUST. 

Teretamine on viisakuse üks  universaalne tegevus, see loob esmase kontakti ja sideme, loob meeleolu ja aluse kestvaks suhtluseks. 

 Erinevaid "teresid" ei olegi nii keeruline selgeks õppida: India, Araabia .... ja lõpuks ka corona viiruse "tere"

6 aastased Midrilinnud "müüsid" RÕÕMU. Sellist rõõmu, mis tekib läbi pingutuse, kui oled millegagi hädas või ei oska asjaga hakkama saada ja siis oled leidlik, proovid ja katsetad ja saadki hakkama. See nö IKEA efekt tekitab rõõmu. 

Rõõmu müügi näidis tuli Hiina restoranist, kus pulkadega söömine oli algul väga raske. Aga siis tellisime pudeli joogivett, võtsime korgi, tegime sinna sisse augu kust pistsime läbi söögipulgad ja.... juhhuu, nagu nõiaväel hakkasid pulgad tööle. Üks kork taskus päästab päeva ja ... ka maailma, sest prügi maas jääb veidi vähemaks.

Kork, kui  kaval abivahend rändas Roti seljakotti.

4 aastased Mesimummid "müüsid" JUTUSTAMISOSKUST.  Oma loo saab jutustada ka kehakeel kasutades, Seekord siis läbi tantsu, läbi Aafrika tantsu käisime kõik koos safaril

RändRoti seljakotti rändas tantsuseelik, et olla igal ajal ja igas kohas valmis "oma" lugu jutustama.

6 aastased Murumunad "müüsid" KOOSTÖÖD. Koostöö loodusega, karu näitel. Mida teha kui kohtad oma matkal karu? 

Peter: "Tegelikult on sul ainult 2 valikut: sa kas jääd ellu või sured"

Saime oma seljakotti 5 sammu, mida järgides on lootust kohtumisest eluga pääseda: hinga rahulikult, tagane, laula karule unelaulu, teeskle surnut

Ja siis mängisime selle läbi. Kõik karud, 2 suurt ja 15 väikest, nuusutasid saalitäie liikumatult lamavaid lapsi läbi

Meie pesamunad, 3 aastased Mürakarud, "müüsid" JULGUST. Kuulasime juttu "Lõvi taskus" ja saime igaüks omale kastani, mille peale joonistada lõvi nägu.

Ka Rott sai julguse kastani.

Maailmahariduse päev  toimub MTÜ Mondo maailmapäevade konkursi raames, mida toetavad Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest ning Haridus- ja Teadusministeeriumi üldharidusprogramm 


... ja et kõik kindlalt meeles püsiks

...tegi RändRott suure "spikri". Kui nädal hiljem lastega teemadest uuesti rääkisime tõdesime rõõmuga kui palju meeles on ja kuidas see päev lapsi ikkagi kõnetas.

AMANDA JA VÕRDÕIGUSLIKKUS

Kuidas saan mina märgata ja ära tunda stereotüüpset suhtumist ning seista võrdse kohtlemise eest? 

Lapsed arutlevad poiste ja tüdrukute võrdsete võimaluste üle inimväärseks eluks. Õpitakse nägema stereotüüpset käitumist, reageerima varjatud ebavõrdsusele ning järgima oma unistusi.


Miks on vahel nii, et meil on poistele ja tüdrukutele erinevad ootused? 

Ehk oleme sarnasemad, kui esmapilgul paistab. Tegime katse!

Teiste iseloomustamine on palju lihtsam kui enda oma. Nii me hakkasime sellega tegelema. Iga laps vaatas endasse ja kirjutas paberile enda kohta  paar omadussõna. Vahel läks mõnel lausa vaja peeglisse heita pilk, et enda sisse paremini näha. Joonistasime poisi ja tüdruku suurele tahvlile ja panime kõik omadussõnad tagurpidi kokku maha. Hakkasime sobitama, kuhu mingi sõna sobib.

Tahvel jäigi väikseks, sest kokkulepitud reegel, et kui omadussõna sobib mõlemale soole, läheb keskele, saigi enamike omadussõnade paigutuse lahenduseks. Me oleme sarnasemad kui arvasime!

Lisaks mängisime mängu: ARVA ÄRA KES? Kirjeldasime kordamööda üksteist: mida sa teha armastad, mille poolest oled sa eriline, millised on su armsad kiiksud jne. Kui ära arvasid, said ise kirjeldada sõpra! See oli Murumunade lemmikmäng! 

Mille järgi me endale sõpru leiame? Miks on vahel nii, et poisid ja tüdrukud justkui ei sobiks koos mängima  ja jalkas oma tiimi  poisid naljalt plikat ei võta? Mis meid tegelikult ühendab? 

Iga laps pidi kirjutama paberile kolm lemmiktegevust. Ülesanne oli leidma endale majas mōttekaaslasi Kui minu lemmikud on talisuplus, Michael Jackson ja matemaatika, siis huvitav, kellel veel? Mis meid siin maailmas ühendab? Murumunad tegid tiiru majale peale ja nii said maletajad ja rokkijad omale uusi sõpru. Ja mis kõige: igast soost ja vanusest! 

KUNSTILINE ALAPROJEKT: TÕSTA KÄSI HARIDUSE NIMEL!

Tutvusime Afganistanis elavate  tüdrukute ja naiste tavade ja kommetega. Vaatlesime nende võimalusi nii hariduse kui ka sõnavabaduse teemadel. Saime tuttavaks Basij-Rasikh-ga, kes sündis ja kasvas Afganistanis Kabulis. Ta oli väike tüdruk sellel ajal, kui Afganistan oli Talibani rühmituse võimu all ja tüdrukutel oli kooliskäimine keelatud. Basij-Rasikh oli uudishimulik tüdruk ja tema suur soov õppida sundis teda salaja koolis käima. Selleks tuli tal poisiks  riietuda. Nii läks Basij-Rasikh igapäev  poisina kooli  ja riskis seetõttu nii enda kui oma pere eluga. 

Vaatasime dokfilmi vapra naise otsusest muuta tüdrukutele hariduse paremini kättesaadavaks. Basij-Rasikh soov on  anda tüdrukutele võimaluse kodust lahkuda ilma, et nad peaksid riietuma poisteks ja nii asutas ta   Afganistani Juhtimiskooli

Arutasime erinevaid tundeid ja proovisime anda tähenduse sõnadele  ebaõiglus, ülekohus ja vaprus. Leidsime vastuseid ka küsimustele: oled sa tundnud, et keegi teeb Sulle ülekohut ja  kuidas sa hakkaksid ülekohtule vastu?

Kinnitasime koos oma suhtumist ebavõrdusesse kunstilise tegevusega:„TÕSTA KÄSI“

Idee sai alguse  Basij-Rasikh endaasutatud kooliseina kaunistada värvitud 

koolilaste kätepaaridest, kus õpilased värvisid oma peopesad värviga kokku ja trükkisid kätepaarid seintele väljendamaks rõõmu õppimisvõimaluse üle. Väikesed Murumunad tõstsid samuti värvised käed selle eest, et kõikidel inimestel oleksid võrdsed võimalused õppida vaatama nende identiteedile.



FOTOPROJEKT: KELLEKS MA SAADA TAHAN?


Murumunad külastasid enne jõule Juhan Kuusi dokfoto keskuses Vincent Tremeau fotonäitust „Kui ma ükskord suureks saan”. Lapsed said kogeda kriisipiirkonnas elavate laste unistusi ja jagada enda omi. 

Õhku jäi rippuma palju küsimusi. Kui palju elukeskkond meie unistusi muudab? Miks unistab väike Murumuna tüdruk ja väike Kesk-Aafrika poiss siiski nii sarnaselt jalgpalluriks saamisest? Kas lapsed jäävad vaatamata maailma pahupoolele ikkagi lasteks?

Nende vastuste avamiseks tegime samalaadse fotosessiooni, kus tõid meie väikesed Murumunad oma spontaansed unistused pildile. Koos lastega avastasime, et meie unistused on sarnaselt suured, saanud idee kellegi kalli inimese või mõne ereda hetke käest. Erinevalt näituse piltidelt pole meie lastes valu ja kurjuse kogemust. Ka meie unistustel pole elupäästvat ideed. Vestlesime lastega sellest pikalt erinevatest ametitest ja püüdlustest midagi saavutada. 

Tõdesime, et meie riigis on inimestel, vaatamata nende bioloogilisele soole, võrdsed võimalused  heaks eluks ja selle eest peame olema tänulikud. 


Murumunade soov oli, et kõik lapsed saaksid olla õnnelikud ja püüda oma unistusi.. Nii siin ja kui sääl pool maailma. 

TUGEV POISS JA ÕRN TÜDRUK ? ÕIGE VÕI VALE?

 Miks on levinud arvamus, et poisid on tugevad,vaprad ja julged ning tüdrukud on õrnad ja arglikud? Isegi muinasjuttudes on tihti vaprad  printsid ning õrnad  printsessid, kes vajavad päästmist. Mille poolest tegelikult poisid ja tüdrukud erinevad? Kas poisid ikka on tugevamad ja kiiremad kui tüdrukud? Kas tüdrukud on nõrgemad ja õrnemad?

Merilõvide lapsed leidsid, et ka poisid võivad kanda  roosat pluusi, kasvatada juuksed pikaks,teha endale patse ja armastada tantsimist.Tüdrukud võivad olla sama kiired ja osavad nagu poisid , näiteks suusatamises, ning sama targad kui poisid, näiteks arvutamises.

Leidsime omadusi, mis sobivad nii poisile kui tüdrukule ja selgus, et neid ÜHISEID OMADUSI on meil  palju.

MILLE POOLEST OLEN ERILINE? Õppisime ennast ja enda tugevusi paremini tundma. Koostasime kollaaži - missugused asjad meile  meeldivad ja millised tegevused meile rõõmu pakuvad

Kokkuvõttes tuli välja, et ei olegi poiste ja tüdrukute vahel suuri erinevusi- ka tüdrukutele meeldib lumelauaga ja jalgrattaga sõita, samas meeldib poistele lauamänge mängida, suusatada ja basseinis ujumas käi 

Ühise puzzle meisterdamisel sai iga laps kirjutada ühe teadmise  enda kohta.Leidsime vastused küsimustele: Mille poolest oled eriline? Mida armastad? Millest hoolid? Mis on sinu tugevus? Vaatamata sellele, et me kõik oleme erilised, on Merilõvide tüdrukutel ja poistel  palju ühiseid unistusi ja omadusi. 



ÕPPEMÄNG “ PALGAPÄEV ”Sooline ebavõrdsus kajastub maailmas naiste ja meeste palkades. Peaaegu kõikjal maailmas on meeste palk suurem kui naistel. Mida tunneb üks tüdruk, kes ehitab võrdselt poisiga samasuguse klotsidest torni, kuid saab temast oluliselt vähem palka? Mis on üldse palk ja miks mõnes maailma piirkonnas on naiste töö  vähem hinnatud?

Läbi õppemängu „ Palgapäev “  võrdlesime  naise ja mehe töötasu.  Ja meile tundus, et siin valitses ebaõiglus. Laste arvates peaksid palgad olema võrdsed. Lubame : “Kui suureks saame, seisame selle eest, et meestele ja naistele oleksid tagatud võrdsed õigused ja võimalused.” 

ÕPPEMÄNG „KELLE PAGAS? “Kehastusime  lennujaamatöötajateks, kes pidid tagastama reisijatele nende õige pagasi. Mille järgi saab  otsustada, kellele pagas kuulub, kui „mahaunustatud“ pagasis on näiteks  Sipsik, mahlapakk ja kaks muinasjuturaamatut? Või leiad pagasist  pliiatsid, lauamängu ja paberist nuku?  Lennujaamatöötajad pidid kindlaks tegema,kas pagas kuulub poisile või tüdrukule.

Mängu eesmärgiks oli kummutada stereotüüpne arvamus, et on olemas poiste ja tüdrukute asjad ning et ainult esemete  järgi saab tuvastada nende  omaniku soo. Arutlesime, miks valisime pagasist leitud asjade järgi just selle omaniku ning kas erinevad pagasid võisid ka kellelegi teisest soost  kuuluda. Lapsed mõistsid, et  ainuüksi asjade põhjal ei saa tuvastada inimese sugu ja vanust. 

MINU UNISTUS

Õppimise tähtsusest rääkides, kasvas välja arutelu: Millised on minu unistused? Kelleks tahan saada? Mida pean tegema oma unistuste püüdmiseks? Kas on olemas meeste ja naiste ametid? Miks mõne elukutse puhul eeldatakse konktreetset sugu? Kas sina teda, mida oma unistuse täitmiseks tegema pead?  Lapsed teadsid, et  politseinik peab olema füüsiliselt tugev ja tegema palju trenni, arst peab palju õppima ja sõjaväelane peab armastama korda ja olema julge.



UNISTUSTE PÄEV 

Unistuste päeval tutvustas iga laps oma tulevikuunistust -kelleks tahab saada? Igaüks õpetas teistele ühe oskuse või teadmise, mis tema  ametiga seostub.Nii saimegi teada, millised nutikad tööriistad on salaspioonil ja millised ehitajal

Loomaarst õpetas , kuidas loomadelt vereproovi võtta ja kirurgilist teipi kasutada, arst õpetas, mida teha, kui inimene on murdnud reieluu, kunstnik tutvustas molbertit ja enda tähtsamaid töövahendeid 

Hulk kasulikke teadmisi ja oskusi ühel päeval. Üheskoos tegime järelduse, et nii naised kui mehed võivad olla salaspioonid, ehitajad, lasteaiaõpetajad ja politseinikud.  Ameteid ei saa valida soo järgi, mõlemal sool on võrdsed võimalused. 

Tuleb järgida vaid oma unistusi ja suurelt unistada Merilõvide lapsed julgevad 

AMANDA JA KULTUURILINE MITMEKESISUS

Kuidas saan mina mõista ja austada enda ning teiste rahvaste kultuure?

Merilõvid rändasid maailma  erinevates paikades, uurides, mille poolest on inimesed maailmas sarnased ja mille poolest erinevad.Tutvusime  erinevate maade kommete ja traditsioonidega.



Kõigepealt rändasime Alaskale, õppisime tundma Alaska elanikke - inuitisid ja  nende kombeid. Meisterdasime Alaska maketi - plastiliinist iglud, inuitid ja kelgukoerad. Tantsisime kohalike elanike rütmide järgi, laulsime inuitide keeles “Sepapoiste” laulu ja saime selgeks mõnedki tähtsamad kohalikud sõnad.Lisaks saime teada,kui kasulikud on inuitidele põhjapõdrad - nende nahka kasutatakse eluaseme, riiete ja jalanõude valmistamiseks ning luid ja konte tööriistade ning mänguasjade valmistamiseks. 

Toidulaual on  põhjapõdraliha tähtsal kohal.Südamelähedaseks said meile kelgukoerad, seetõttu jõudsime ka  Hellerkantri Huskyparki, kus tutvusime kelgukoertega lähemalt.



Alaskalt rändasime Aafrikasse, Kongo külla. Uurisime, millised on Kongo küla elanikud ja kus nad elavad.

Kongo küla elanikega saime lähemalt tuttavaks õpimapi “Külla Kongo külla” abil. Leidsime vastused küsimustele: Kas Kongo küla lastel on samasugused mured ja rõõmud nagu Eestimaa lastel? Milliseid mänge lapsed mängivad ja miks Kongo küla poisid hoiavad oma vanu mänguasju? Miks tüdrukud ei saa  vahel  koolis käia ja kuidas on Aafrikas võimalik kanda asju pea peal? 

Saime teada, et Aafrikas saadab muusika inimesi kõikjal. Nii õppisime ka meie tundma Aafrika rütme ja rütmipille.Uganda laste lemmiklaul “Olele, moliba makasi” muutus kiiresti ka meie lemmikuks ning selle rütmi järgi tantsimine sai meie igapäevaseks harjumuseks.  

Damilola on pärit Nigeeriast ja õpetas meile Aafrika rütmide järgi tantsimist. Vestlusringis Damilolaga saime teada, mida teevad Nigeeria lapsed vabal ajal, milline on nende koolipäev ja millised on Nigeeria rahvustoidud 

Damilola tutvustas meile ühte Aafrika laste lemmikmängu -  plaksumängu. Saime sel hommikul selgeks uued tantsusammud ja kuhjaga uusi teadmisi ühe kauge maa kohta. Damilola arvates on inimesed Eestis sama toredad kui Nigeerias. Võime selle üle uhked olla. 



Egiptusesse rännates uurisime lähemalt, millised on püramiidid ja miks on poissvaarao Tutanhamoni hauakamber kuulus. Meisterdasime püramiide liivast ja kivikestest. 

Kumu kunstimuuseumis osalesime muuseumitunnis “Egiptuse hiilgus.

Niiluse oru kunst”. Saime uudistada muumiat ja sarkofaagi, maagilisi amulette ja lähemalt tutvuda skarabeusi - mardikaga, keda peeti Vanas Egiptuses päikesejumal Ra kehastuseks. 

Egiptuse põnevasse maailma süvenedes joonistasime looma või linnu peaga Egiptuse jumalaid, otsisime liivast Tutanhamoni kuldseid aardeid ja valmistasime vaaraole kuldse maski. 

AMANDA  JA TERVIS

MINU KEHA

Kuidas saan mina hoida iseenda tervist? Just sellest küsimusest lähtudes uurisime, millised tegevused on tervisele kasulikud ja millised kahjulikud.Kõigepealt õppisime tundma oma keha, uurides , milline organ on kõige tähtsam, milline ülesanne on kopsudel ja milline maksal.Saime teada, miks on inimesele vajalik nahk,  milliste elundite abil tunneb lõhna ja millise abil maitset.Uurisime, millised on suitsetajate kopsud ja kuidas saab erinevaid organeid hoida. Jõudsime üheskoos järeldusele, et tervis on sinu enda kätes. 

KÄTEPESU ABC 

Oleme harjunud käsi pesema, kuid nüüd tuletasime meelde, miks see tegevus üldse vajalik on ja millal see on tingimata oluline. Tegime katseid, kuidas levivad bakterid erinevatel pindadel ja saime aru, et just nii, käsi pestes, hoiad enda ja teiste tervist. 

Meeldetuletuseks meisterdasime kätepesuplakati, mis meile iga päev meelde tuletab, et puhtad käed aitavad meid tervena hoida.  

Meisterdasime ise vanadest seebitükkidest seepi. Saime teada, et käsi peaks pesema 20 sekundit, just nii kaua kulub aega, kui laulad “ Sepapoiste “ laulu. Peale selle, et saime laulda ja kõik pisikud hoolikalt maha pesta, oli selline  kätepesu ka väga lõbus tegevus. Nüüd harrastame seebi ja lauluga kätepesu igapäevaselt. 

KÄTEPESUPÄEV 


Meisterdasime ise vanadest seebitükkidest seepi. Saime teada, et käsi peaks pesema 20 sekundit, just nii kaua kulub aega, kui laulad “ Sepapoiste “ laulu. Peale selle, et saime laulda ja kõik pisikud hoolikalt maha pesta, oli selline  kätepesu ka väga lõbus tegevus. Nüüd harrastame seebi ja lauluga kätepesu igapäevaselt.  



TUALETI TÄHTSUS 


Uurisime, miks ei ole paljudel inimestel maailmas võimalik tualetti kasutada ja kuidas mõjutab tualettide ja kätepesuvõimaluste puudumine nende tervist. 

Mida teed sina, kui oled näiteks metsas ja sul tekib vajadus tualetti minna? Või ujud parasjagu basseinis või meres? Joonistasime koomikseid sellest, kuidas on võimalik igas olukorras tualett leida.



ESMAABIPÄEV.

Esmaabipäeval lahendasime erinevaid olukordi “ patsiendikaartide “ põhjal ja õppisime selgeks lihtsamad esmaabivõtted. 

Nüüd näiteks teame, mida teha, kui sõrmed on külmunud või hoopis põletad ennast kuuma triikrauaga. 

Saime teada , kuidas käituda , kui sõber kukub ja õppisime siduma suuri ja väikeseid haavu. 

Uurisime, milline on termotekk ja kuidas seda kasutatakse. 

Paljud olulised oskused selged, mõistsime, kui oluline ja vastutusrikas  on  arsti töö. Ja et kõige olulisem on siiski vältida õnnetusi ja püüda elada ohutult. 

MILLAL OLEN ÕNNELIK ?


Arutledes leidsime vastused küsimustele: Millal on mul hea olla? Mis on minu kõige suurem varandus? Mis on õnn ja mis teeb mind õnnelikuks? Mõistsime, et tervis ei tähendagi ainult tugevat füüsilist heaolu, vaid kõige tähtsam on see, kuidas oma tunnetega toime tuleme.

Jõudsime järeldusele, et paljud asjad sõltuvad meist endist. Kui oleme üksteise vastu sõbralikud, hoolime ja märkame, on kõik õnnelikud.

Meisterdasime rühma õnneratta, kuhu joonistasime kõik “õnnetunnet”  tekitavad tegevused. 



AMANDA JA RÄNNE

RANNAMÕISA “PAGULASLAAGER “ 

Aprillikuus lõime õueõppeklassi “Rannamõisa pagulaslaagri”, kuhu pääsemiseks  pidid kõik lapsed  täitma nimelise taotluse. Laagris mängisime pott-trummidel erinevaid rütme. Saime teada, et  trummid on valmistatud vanadest pottidest, mis on kogutud pagulaslaagritest Aafrikas ja Aasias. Igal potil on oma lugu, mis jutustab selle inimese elukäigust, kellele see kuulus. 

 Pottidega seotud lood ja kitsenahksed trummid jätsid sügava mulje, aidates meil mõista sisserännanud inimeste vajadusi ja keerulisi olukordi, kuhu nad satuvad kodumaalt lahkudes. Mõistsime üheskoos, et hooliv suhtumine sisserännanutesse on meie võimalus neid kohanemisel aidata. 

Aitäh MTÜ Mondole, kelle kaudu trummid meile jõudsid. 

AMANDA JA INIMÕIGUSED

ÕIGUS OLLA LAPS


Lapse kõige suurem õigus on olla laps.Koostasime plakati “MUL ON ÕIGUS OLLA LAPS “ ja üheskoos leidsime, et õigused ja kohustused käivad käsikäes. Saime teada, et lapsel on õigus õppida, kuid kohustus koolis käia. Lapsel on õigus mängida ja puhata, kuid samas on kohustus oma mänguasju hoida. Lapsel on õigus saada arstiabi, kuid samas on  kohustus oma tervisest hoolida. Lapsel on õigus olla koos ema ja isaga ja õigus kodule. Kõik õigused tundusid meie jaoks nii loomulikud, et igapäevaselt me nende peale ei mõtle.

Merilõvid jõudsid järeldusele, et kui neid õigusi järgitaks terves maailmas, oleksid kõik maailma lapsed sama õnnelikud nagu meie.

OMA RIIK 


Igas riigis on erinevad seadused ja igal riigil on oma valitsemiskord. Merilõvid püüdsid luua ka ise oma “ riigi”. Selleks jagasime mere ääres ennast rühmadesse ja ehitasime rannas leiduvatest materjalidest riigid, mille elanikeks ise hakkasime. Iga rühm pani oma  riigile nime ja mõtles välja seadused, mida järgides on inimestel seal hea elada. Käisime üksteisel külas ja tutvustasime seadusi.Kõige rohkem meeldisid Merilõvidele järgmised seadused:

*Kõik rahumeelsed loomad võivad vabalt linnas ringi liikuda * Lastel on igal nädalal üks tasuta jäätisepäev * Lasteaedades ei pea lõuna ajal magama. 

Tagasi lasteaeda minnes tõdesid Merilõvid, et tegelikult on Eestis ikka hea elada - siin on palju seadusi, mis kaitsevad meie huve.

Murumunade unistuste riik ei erinenud väga palju meie praegusest lasteaiast: loomadele vabadus, palju rohelust, digiajastule kohane suur pojektor, mis kajastab uudiseid maailmast ja bassein. Huvitav ettepanek oli see ,et magamine teha ilusaks: vooditele öötuled, õhulised kardinad, pildid seintel. Väga hea mõte! 

KOLUMBIA HÜPNOOS. 

 

Lapsel on vahel raske oma soove väljendada, sest talle ei anta sõnaõigust. Iga laps on elus kuulnud: „SA OLED ALLES LAPS , ega tea veel, mis on õige või vale”. Arutasime, mis tunne on, kui sind ei kuulata ja sinu arvamusega ei arvestata … Selle harjutuse abil mängisime läbi, mis tunne see on, kui Sind käsutatakse ja su tegevusi juhitakse. Tegime seda harjutust nii, et alguses oli lapse juhtija tema ise ehk enda käsi, siis paariline ja siis juhtisime mõlemad korraga. Kõige keerulisem oligi teha koos, kus mõlemad pidid jälgima ja tegema koostööd. Lastele meeldis  koostöö  kõige rohkem. Küll ei meeldinud, kui sind juhiti. Ise juhtida oli parem: boss olla on lahe, aga kõik mis sa teisele tegid, tuli pärast sulle tagasi (lapsed juhtisid üksteist paaris korda mööda). 

LASTE ÕIGUSED ehk KOLM LUGU

 

Arutlesime lastega kolme lugu, kuhu oli peidetud laste õiguse teemad ja hääletasime, kas see situatsioon oli nende arvates õige või vale. Palusin kõigil võtta ühe punase ja teise sinise legoklotsi. Oma arvamuse said nad öelda hääletades kasti kas siis JAH -sinine või EI-punane. Pärast vestlesime ja väga üllatav ja tore oli see, et lapsed, kes arvasid üksteisest erinevalt põhjendasid oma seisukohta ja teised lapsed mõistsid neid. Rõhutasime, et iga lapsel on õigus oma arvamusele ja põhjendusele, miks ta nii hääletas. Tekkisid lahkarvamused, aga väga tore oli see, et keegi ei tundnud ennast pärast ebamugavalt. 

PALUN ARMASTA MIND TUHAT AASTAT!

 

Valmistasime ette plakateid meie ühisürituseks, milleks on laste positiivsete mõtete paraad. Plaan oli  külla minna mööda kergliiklusteed Harku vallavalitsusse. Arutlesime lastega, kas nad soovivad öelda midagi maailmale, mis neile on tähtis, mis on südamel ja mille eest on nad tänulikud.  Oluliseks pidasime seda, et jääme positiivseteks ja meie sõnum meie kodukohale oleks rõõmus. 

Tore oli see, et tulid väga vahvad sõnumid ja kõik  väga omanäolised. 

(Kui nägin Põnnide Paraadil plakatit: "Palun armasta mind 1000 aastat", tundsin korraga suurt külma kurbust keset päikeselist päeva. On asju maailmas mida tahaks niiiii väga anda ja mida sa mitte kunagi ei saa teoks teha. 

Margit)  

RASKE JA KERGE TÖÖ

 

Arutlesime laste töötamisest. Olles kuulanud Amanda juttu, osalenud enda lasteaia töökasvatuse projektides ja olles täiesti teadlikud, et on maailmas riike, kus lapsed peavad väga varakult rasket tööd tegema, olime selles teemas olnud tegelikult juba terve aasta sees.  Otsustasime kirja panna laste kohustused. Lapsed tegid ettepaneku kirjeldada  raskeid ja kergeid tööd.  Ehk siis meeldivaid ja vähem meeldivad. Tegime tabeli, kuhu kirjutasime ühes hommikuringis siis need üles. Tegevused on laste pakutud ja huvitav, et nad õppimist pidasid tööks. Aga meeldivaks tööks. 

Mängu, mida peetakse lapse tööks, ei pakutud kordagi.

ÜRITUS: PÕNNIDE PARAAD 1. juuni – lastekaitsepäev. 

Võtsime meisterdatud plakatid ja kogunesime  rühmadega maja ette. Lehvitasime rõõmsalt oma lippe ja plakateid. Rääkisime üle, miks 1.juuni on tähtis päev  ja  miks on põhjus olla õnnelikud. Marssisime mööda kergliiklusteed pikas rivis. Lõbus muusika ja hea tuju viisid meid kiiresti vallamaja ette. Meid võttis vastu abivallavanem, kes vastas meie küsimustele ja vaatas meie plakatite sõnumeid. Tagasiteel sõime jäätist ja olime  õnnelikud, et meie kodukoht on lapsesõbralik ja meie laste südames on RÕÕM.