Основи ораторського мистецтва

Реалізація програми

Керівник Вячеслав Грозан

06.02.2024

Інструменти переконання

Мета: розвивати жестикуляцію, мовлення; навчати інтонувати текст, виховувати впевненість у собі, організованість, ініціативність, відповідальність, стресостійкість, вміння працювати в команді, формувати

здатність до адаптації та дії в новій ситуації, застосовувати знання в практичних ситуаціях

Очікувані результати: учні генерують ідеї, думки, історії; під час виступу їх жести більш різноманітні, широкі та пластичні; впевнені на сцені, проявляють ініціативу, вдало організовують свій час, вміють працювати у

команді, застосовують набуті знання в практичних ситуаціях.



Теоретичний компонент


Під час виступу оратор повинен відчувати себе впевненим, щоби інструменти переконання спрацювали. Тому нам потрібна правильна постава та положення тіла. Аби виробити правильну поставу, потрібно знайти положення рівноваги тіла. Для цього можна сфокусуватися на відчутті підлоги під різними частинами стопи. Під час цієї вправи не забувайте спокійно дихати. У оратора руки завжди працюють. Але найчастіше це навіть не помітно, тому як жести «бачить» підсвідомість. Жестикуляція допомагає засвоювати інформацію. Адже жести діють на зоровий канал сприйняття. При цьому акцентується увага на необхідної інформації, що надходить через аудіальний канал. Також жести підсилюють емоційність і енергійність мови, підвищуючи ефективність сказаного слова.

Важливим інструментом переконання є інтонація. Висока мовна і голосова техніка дозволяє оратору правильно інтонувати промову.  Під інтонацією слід розуміти ритміко-мелодійну побудову промови, яка передає її смисл і почуття за допомогою висоти тону, сили звуку, темпу мови і тембру голосу. За допомогою тонального забарвлення слів складаються протилежні за змістом речення: піднесено-урочисті, доброзичливі, або наказові, грубі.

Інтонована мова діє також емоційно. Юрист промовляє не неупередженим голосом, а вступає у спір, запевняє, хвилюється, радіє тощо, тобто передає внутрішній сенс слів, виявляє своє ставлення до предмета

виступу. Інтонування мови підкреслює також перехід від однієї думки до іншої, від питання до питання, від проблеми до проблеми.


Практичний компонент

Вправа для постави та положення тіла під час промови 

1. Встаньте прямо, ноги поставте трохи ширше за плечі. Не відриваючи ніг від підлоги, нахиліться вперед, рахуючи до п’яти. На рахунок «п’ять» затримайтеся в цьому положенні та зверніть увагу на те, які зони стоп відчувають опору найкраще.

2. Тепер перенесіть вагу трохи назад — і так само утримуйте тіло, рахуючи до п’яти.

3. Перенесіть вагу на зовнішній бік стоп та утримуйте рівновагу, рахуючи до п’яти.

4. Тепер перенесіть вагу тіла на внутрішній бік стоп і утримуйте баланс, рахуючи до п’яти.

5. Підніміться навшпиньки і заждіть так, рахуючи до п’яти.

6. Опустіться знову на всю стопу. Відчуйте, які зони стопи міцно стоять на підлозі.

7. Нарешті підніміть лише великі пальці ніг і постійте так, утримуючи рівновагу й рахуючи до п’яти. Коли ви знову встанете на всю стопу, ваше тіло повністю набуде рівноваги.

8. Коли ви знайшли рівновагу, зведіть лопатки разом і напружте їх на кілька секунд. Так ви позбавитеся сутулості.


Вправа «Шаолінь»

Потрібно мінімум двоє учасників. Перший учасник генерує тему, на яку він буде говорити. Завдання другого – жестами передавати зміст того, що говорить перший гравець.

Вправа для підвищення / пониження інтонації Ваше завдання — намалювати голосом лінію стрибка під час

прочитання наступної фрази. Зверніть увагу, що піднімаючись і опускаючись, ваш голос повинен звучати вільно й легко.


Вправа для інтонаційного забарвлення Вимовте слова та фрази, висловлюючи голосом різні почуття:

«Відкрий двері!» — гнівно, сумно, радісно, зарозуміло, роздратовано, пригнічено; «Прийшла!» — з радістю, з тривогою, з презирством, з єхидством; «Молодець!» — захоплено, здивовано, глузливо, загрозливо;

«Їсти подано!» — ласкаво, здивовано, запитливо, з жалем, захоплено.


Практика виступу на сцені.

Доренко Ульяна та Кулик Вікторія – ведучі на заході до Дня добровольця.

Як тримати увагу слухача.docx
Страх виступів перед аудиторією.docx